Novinky

Národné divadlo Košice pomenuje po Miroslavovi Kůrovi lóžu v Historickej budove

Národné divadlo Košice

Národné divadlo Košice prijalo s hlbokým zármutkom správu, že v sobotu 11. novembra 2023 vo veku 99 rokov zomrel v Prahe legendárny český tanečník Miroslav Kůra. V pondelok 13. novembra 2023 Balet Národného divadla Košice s hlbokou úctou venoval pamiatke Miroslava Kůru predstavenie autorského baletu Ondreja Šotha Nureyev. Ešte pred začiatkom predstavenia slávnostne po Miroslavovi Kůrovi pomenovali jedna z lóží Historickej budovy NDKE.

Miroslav Kůra sa stane štvrtou osobnosťou histórie divadelníctva v Košiciach,  po ktorej Národné divadlo Košice pomenovalo jednu z lóží Historickej budovy NDKE. V divadle už má svoju lóžu zakladateľ slovenského profesionálneho divadla a zakladateľ Národného divadla v Košiciach Janko Borodáč. Ako aj jedna z najväčších osobností slovenskej opery a niekdajší umelecký šéf košickej opery ju má i Peter Dvorský. Taktiež k ním patrí aj jeden z najvýznamnejšej slovenských teatrológov a dramatikov Karol Horák.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc divadiel 2023 / Kam za kultúrou
Noc divadiel 2023 sa uskutoční v 30 mestách a obciach po celom Slovensku

Rodák z Brna patril k najväčším hviezdam nielen československého baletného umenia. V časoch svojej najväčšej slávy ako sólista Národného divadla v Prahe požíval mimoriadnu priazeň publika. Zároveň sa ocitol v nemilosti komunistických pohlavárov, a to len kvôli tomu, že ho na slávnostnom koncerte počas festivalu Pražská jar v roku 1951 diváci nechceli pustiť z javiska, skandovali jeho meno. Zaznamenal tak väčší úspech ako hosťujúci umelci z Petrohradu. Vtedajší minister kultúry Zdeněk Nejedlý rozhodol o tom, že Kůra má zákaz vystupovať v Národnom divadle v Prahe. Umelca svetovej úrovne tak prichýlili Košice, kde mu angažmán v baletnom súbore ponúkol riaditeľ Národného divadla v Košiciach Janko Borodáč slovami: „Mirko, umenie sa nerobí len v Prahe pri Vltave, ale aj v Košiciach pri Hornáde.“ A tak mohli počas dvoch sezón aplaudovať skvelému tanečníkovi aj diváci v Košiciach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marat/Sade / Kam za kultúrou
Marat/Sade sa do Národného divadla Košice vracia v obnovenej premiére v komornejšom šate

TS Národné divadlo Košice, www.sdke.sk

Zdroj: NDKE

Informoval Svjatoslav Dohovič, web editor a PR NDKE

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Divadlo

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Read More
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Translate »