Novinky

Národné divadlo Košice pomenuje po Miroslavovi Kůrovi lóžu v Historickej budove

Národné divadlo Košice

Národné divadlo Košice prijalo s hlbokým zármutkom správu, že v sobotu 11. novembra 2023 vo veku 99 rokov zomrel v Prahe legendárny český tanečník Miroslav Kůra. V pondelok 13. novembra 2023 Balet Národného divadla Košice s hlbokou úctou venoval pamiatke Miroslava Kůru predstavenie autorského baletu Ondreja Šotha Nureyev. Ešte pred začiatkom predstavenia slávnostne po Miroslavovi Kůrovi pomenovali jedna z lóží Historickej budovy NDKE.

Miroslav Kůra sa stane štvrtou osobnosťou histórie divadelníctva v Košiciach,  po ktorej Národné divadlo Košice pomenovalo jednu z lóží Historickej budovy NDKE. V divadle už má svoju lóžu zakladateľ slovenského profesionálneho divadla a zakladateľ Národného divadla v Košiciach Janko Borodáč. Ako aj jedna z najväčších osobností slovenskej opery a niekdajší umelecký šéf košickej opery ju má i Peter Dvorský. Taktiež k ním patrí aj jeden z najvýznamnejšej slovenských teatrológov a dramatikov Karol Horák.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc divadiel 2023 / Kam za kultúrou
Noc divadiel 2023 sa uskutoční v 30 mestách a obciach po celom Slovensku

Rodák z Brna patril k najväčším hviezdam nielen československého baletného umenia. V časoch svojej najväčšej slávy ako sólista Národného divadla v Prahe požíval mimoriadnu priazeň publika. Zároveň sa ocitol v nemilosti komunistických pohlavárov, a to len kvôli tomu, že ho na slávnostnom koncerte počas festivalu Pražská jar v roku 1951 diváci nechceli pustiť z javiska, skandovali jeho meno. Zaznamenal tak väčší úspech ako hosťujúci umelci z Petrohradu. Vtedajší minister kultúry Zdeněk Nejedlý rozhodol o tom, že Kůra má zákaz vystupovať v Národnom divadle v Prahe. Umelca svetovej úrovne tak prichýlili Košice, kde mu angažmán v baletnom súbore ponúkol riaditeľ Národného divadla v Košiciach Janko Borodáč slovami: „Mirko, umenie sa nerobí len v Prahe pri Vltave, ale aj v Košiciach pri Hornáde.“ A tak mohli počas dvoch sezón aplaudovať skvelému tanečníkovi aj diváci v Košiciach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marat/Sade / Kam za kultúrou
Marat/Sade sa do Národného divadla Košice vracia v obnovenej premiére v komornejšom šate

TS Národné divadlo Košice, www.sdke.sk

Zdroj: NDKE

Informoval Svjatoslav Dohovič, web editor a PR NDKE

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »