Novinky

Ministerka kultúry odvoláva Mateja Drličku z funkcie generálneho riaditeľa SND

SND / Slovenské národné divadlo

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) sa rozhodla k 1. novembru 2022 odvolať generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Mateja Drličku. Dôvodom odvolania sú medializované vyjadrenia generálneho riaditeľa našej prvej scény na adresu umelcov a politikov, ktoré predniesol na panelovej diskusii v Budapešti.

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla, klarinetista a zakladateľ festivalu Viva Musica!, Matej Drlička sa počas medzinárodnej konferencie v budapeštianskej Opere vyjadril nevhodne na adresu operných sólistov ako “o národných umelcoch”, ktorí v minulosti pôsobili alebo dnes pôsobia v súboroch SND, “že sú hádam tie najdôležitejšie osoby na Slovensku“. Okrem toho sa neadekvátne vyjadril aj na adresu politikov, že „nanešťastie ešte stále dýchajú“. Predmetné vyjadrenia zazneli na štvrtkovej diskusii na tému vzťahu kultúry a politiky v Budapešti v anglickom jazyku. Živým streamom sa dostali na verejnosť a už v ten deň spôsobili búrku emócií a vlnu nevôle.  V napätej situáciu na Slovensku slová generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku otriasli spoločnosťou.

Koniec uprostred cesty ozdravovania SND?

Matej Drlička bol vybraný za riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) v transparentnom výberovom konaní, pričom spomedzi kandidátov získal najviac hlasov odborníkov a odborníčok. Očakávania odbornej i laickej verejnosti, ako aj samotnej ministerky kultúry boli na základe ním prezentovaného projektu rozvoja a riadenia SND veľké. 

zasadnutie ASDO / generálny riaditeľ SND Matej Drlička / zákon o sponzoringu kultúre
Generálny riaditeľ SND, Matej Drlička počas zasadnutia ASDO, Zdroj: SND

Ministerka vyjadrila sklamanie a jeho demisiu prijala

Vlastne už dosluhujúci generálny riaditeľ SND Matej Drlička si v súvislosti s napätou situáciou takmer ihneď uvedomil nevhodnosť svojich zvolených slov, ktoré použil počas konferencie v Budapešti. “Moje aktuálne rozpoloženie spôsobilo, že som pri niektorých vyjadreniach zvolil politicky nekorektný slovník, expresívnejší, ako by bolo vhodné. Po spätnom vypočutí záznamu musím priznať, že som použil neadekvátny výber slov. Tieto vyjadrenia ma mrzia, pretože vôbec nekorešpondovali s tým, ako by som sa za bežných okolností vyjadroval v slovenčine. Veľmi sa ospravedlňujem, ak môj spôsob komunikácie pohoršil spoločnosť. Prijímam za svoje slová plnú zodpovednosť a pani ministerke ponúkam svoju demisiu,” uviedol vo svojom vyhlásení Matej Drlička.

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička a ministerka kultúry SR Natália Milanová
Generálny riaditeľ SND Matej Drlička a ministerka kultúry SR Natália Milanová

Okrem verejného ospravedlnenia sa  vyjadril ľútosť a ponúkol ministerke kultúry Natálii Milanovej viacero možností riešenia patovej situácie. Jednou z nich bolo jeho odvolanie, ktoré ministerke sám Matej Drlička ponúkol. V hre boli rôzne termíny – do konca sezóny či po úspešné ukončenie výberového konania. Napokon však padol na Ministerstve kultúry SR termín konca mandátu Mateja Drličku k 1. novembru 2022.

Demisiu ministerka prijala

Ministerka kultúry Natália Milanová sa k tejto udalosti vyjadrila nasledovne: Vyjadrenia pána Drličku na diskusii v Budapešti pohoršili časť spoločnosti. V týchto obzvlášť náročných dňoch poznačených vraždou v Bratislave sa Matej Drlička vyjadril za hranicou slušného správania a kultúrnosti, ktorú má umenie a jeho predstavitelia do spoločnosti prinášať. Ako ministerka kultúry som vždy odsudzovala akúkoľvek nenávistnú komunikáciu. Verím, že práve rešpektujúcou komunikáciou vieme spoločnosť kultivovať a vzájomne scitlivovať. Som sklamaná z toho, že ako reprezentant SND, a v tej chvíli aj reprezentant našej krajiny v zahraničí, Matej Drlička zlyhal. Svoju funkciu zvládol ako manažér, nie však ako verejný funkcionár zodpovedný za svoje výroky. Odvolávam pána Drličku z funkcie generálneho riaditeľa SND k 1. novembru. Ďakujem mu za prácu, ktorú odviedol počas svojho pôsobenia v Slovenskom národnom divadle,“ povedala ministerka kultúry Natália Milanová. Jeho demisiu prijala a pripomenula, že „svoju funkciu zvládol ako manažér, nie však ako verejný funkcionár zodpovedný za svoje výroky“.

Jeho kroky ostro sledovali už od počiatku

Ministerka Milanová sa už pri menovaní Mateja Drličku vyjadrila, že bude pozorne sledovať jeho kroky v tejto funkcii. Pre neľahkú finančnú situáciu v SND ministerka kultúry poverila nového generálneho riaditeľa zostavením ozdravného plánu a jeho implementáciou. V spolupráci s MK SR sa podarilo naštartovať postupné riešenie zlej situácie divadla. Posun SND do stabilnejšieho stavu však nemôže byť jediným hodnotiacim kritériom človeka v takej vysokej funkcii ako je generálny riaditeľ. Spolu s touto funkciou prirodzene prichádza tiež zodpovednosť za konanie a verejné vystupovanie. 

Inzercia
Škrupinka

Jeho odvolanie prišlo na pretras už v máji

Do hľadáčika parlamentného Výboru NR SR pre kultúru a médiá sa dostal už v máji tohto roka, kedy Drličkovo odvolanie z funkcie žiadali v súvislosti s ozdravným plánom divadla nespokojní sólisti Opery SND. V zmysle ozdravného plánu malo byť prepustených 13 operných sólistov a sólistiek, ktorí mali prejsť na externú spoluprácu. Okrem zrušenia interných zmlúv mu vyčítali aj nedostatočnú komunikáciu a víziu budúceho fungovania divadla. Manažment SND na čele s generálnym riaditeľom Matejom Drličkom svoj postup obhajoval ekonomickými argumentmi. Podľa ich vtedajšieho vyjadrenia nebolo možné náležite vyťažiť všetkých 27 operných sólistov SND a bola im ponúknutá externá zmluva ako hostí.

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička a predseda ASDO a riaditeľ DAB Nitra Jaroslav Dóczy(1)
Generálny riaditeľ SND Matej Drlička a predseda ASDO a riaditeľ DAB Nitra Jaroslav Dóczy

Poslanci Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá v piatok 21. 10., ani nie deň po konferencii v Budapešti, odsúdili nešťastné výroky Mateja Drličku na adresu umelcov a politikov, ktoré zazneli na medzinárodnej konferencii v Budapešti. Dosluhujúci generálny riaditeľ SND Matej Drlička si v súvislosti s napätou situáciou uvedomil nevhodnosť svojich slov. Okrem verejného ospravedlnenia sa vyjadril ľútosť a dodal, že za svoje slová prijíma plnú zodpovednosť. Zároveň ponúkol ministerke kultúry Natálii Milanovej viacero možností riešenia patovej situácie. Jednou z nich bola možnosť odvolania, ktorú ministerke sám Matej Drlička ponúkol. Napokon však padol termín konca jeho mandátu k 1. novembru 2022. Čo bude potom so Slovenským národným divadlom?

Inzercia
Melos-Étos

S odvolaním Mateja Drličku veľká časť zamestnancov nesúhlasí, spisujú petíciu

Časť umeleckej obce i verejnosti odvolanie Mateja Drličku prijala s nadšením. Odchod spolu s ním oznámili ale aj členovia najužšieho manažmentu, a tak nastáva v SND náročná, priam patová situácia. Väčšia časť z radov zamestnancov našej prvej scény odvolanie generálneho riaditeľa SND, Mateja Drličku odmieta a podporuje ho. Svoju podporu mu vyjadrili aj na tlačovej konferencii po rozlúčkovom aktíve v Sále opery a baletu v utorok 25.10.2022. Rozhodli sa na ministerku Natáliu Milanovú pritlačiť petíciou, ktorou ju žiadajú, aby odvolanie stiahla. Ministerka však kontruje, že na jej rozhodnutí sa už nič nezmení. V každom prípade, štatutárom SND sa po 1. novembri 2022 stáva samotná ministerka kultúry Natália Milanová. Zároveň s odvolaním Mateja Drličku verejnosť informovala o ďalších krokoch, ktoré budú nasledovať v súvislosti s aktuálnou situáciou v SND: V najbližších dňoch poverím riadením divadla dočasného riaditeľa či riaditeľku, aby bola udržaná stabilita a nebol narušený chod divadla. Následne spustíme nový proces výberového konania na obsadenie tejto funkcie.

Foto: SND

Zdroj: Ministerstvo kultúry, SND, TASR, SITA

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-28 (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »