SND hodnotilo rok 2022

SND

Vo štvrtok 18. mája 2023 sa v Novej budove SND konal verejný odpočet Slovenského národného divadla (SND) za rok 2022. Bol to rok s dosahom pandémie, v tieni kríz a turbulencie po odchode staronového šéfa. Napriek tomu to bol ale aj divácky úspešný rok. A čo po ekonomickej stránke?

Vedenie Slovenského národného divadla (SND) informovalo širokú verejnosť na Verejnom odpočte SND za rok 2022 nielen o úspechoch či premiérach, ale aj o ekonomickej situácii divadla. Ako si iste všetci dobre pamätáme, rok 2022 sa začal v náročnom období protipandemických opatrení a energetickej krízy, ktoré zastihli svet kultúry a otriasli rozpočtami inštitúcií ale aj rodín.

15 premiér, cez 500 predstavení a miliónové tržby. Taký bol rok 2022 pre SND

V roku 2022 SND odohralo 525 predstavení, ktoré videlo 185.990 návštevníkov. Tržby z predstavení tvorili sumu 3,1 milióna eur. Prvá divadelná scéna uviedla vlani 15 premiér. Aký bol rok 2022 pre našu prvú scénu očami staronového generálneho riaditeľa našej prvej scény? Prvé tri mesiace boli ešte stále poznačené covidom. Záver roku 2022 bol poznačený mojím odchodom a spolu so mnou odchodom veľkej časti manažmentu,začal svoje hodnotenie staronový generálny riaditeľ Matej Drlička.

zasadnutie ASDO / generálny riaditeľ SND Matej Drlička / zákon o sponzoringu kultúre
Generálny riaditeľ SND, Matej Drlička počas zasadnutia ASDO, Zdroj: SND

Po medializovanom odchode Mateja Drličku z postu generálneho šéfa Slovenského národného divadla vlani v závere októbra, nastalo pre zamestnancov náročné a turbulentné obdobie. Pre všetkých zamestnancov to bolo inšpiratívne obdobie, zároveň veľká výzva, ktorú zjavne naši kolegovia a kolegyne zvládli, čo ukazujú čísla a výstupy. Všetky merateľné ukazovatele nám stúpajú správnym smerom, napriek veľkej výzve považujem rok 2022 za mimoriadne úspešný,” poukázal tiež Matej Drlička.

Pochválil predchodcu

Až do ukončenia a vymenovania nového generálneho riaditeľa ministerkou kultúry SR Natáliou Milanovou (OĽANO) viedol Slovenské národné divadlo šesť mesiacov Jozef Švolík. Jeho vedenie prvej scény hodnotí k 1.5.2023 opätovne vymenovaný generálny riaditeľ Matej Drlička kladne.Národné divadlo nám odovzdal v stave, ktorý je pre nás výbornou východiskovou pozíciou po ekonomickej i prevádzkovej stránke,” ako poznamenal. Zároveň prítomným generálny riaditeľ potvrdil, že vo funkcii riaditeľky Činohry SND pokračuje Miriam Kičiňová. Vedením operného súboru je dočasne poverený Maroš Podhajský a riaditeľku Baletu SND ostáva Nina Poláková.

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička a ministerka kultúry SR Natália Milanová
Generálny riaditeľ SND Matej Drlička a ex-ministerka kultúry SR Natália Milanová

Úspešný rok v tieni kríz

Napriek miliónovým tržbám, skončilo Slovenské národné divadlo vlani so stratou 665.000 eur. Celkové náklady v roku 2022 dosiahli 31,9 milióna eur, výnosy 31,2 milióna eur. Záporný hospodársky výsledok je účtovná strata, ktorú podľa vyjadrenia vedenia SND zapríčinili bezhotovostné operácie, ako sú odpisy či náklady, ktoré neboli rozpočtované. Ekonomický riaditeľ divadla Matej Bošňák menoval covidové kompenzácie, ale aj 12-percentnú infláciu, ktorá sa premietla do cien. Významnou položkou, s ktorou ekonomické vedenie SND v pôvodných plánoch nerátalo, bolo aj zvýšenie stravného pre zamestnancov.

SND

Dôvod na obavy nie je

Vedenie divadla poukazuje, že dôvody na obavy o finančné zdravie inštitúcie rozhodne nie sú. Z pohľadu finančného hospodárenia je Slovenské národné divadlo zdravou inštitúciou s vyrovnaným príjmovým a výdavkovým rozpočtom. Ku dňu 31.12.2022 malo SND na účte disponibilnú čiastku 3 mil. 990 tis. eur. Tú previedlo do ďalšieho roka. V súlade s rozpočtovými pravidlami ju použije  na bežné a prepotrebné kapitálové výdavky.

Zaujímajú vás konkrétnosti? Výročnú správu Slovenského národného divadla za rok 2022 nájdete TU.

Foto/Zdroj: SND

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »