Novinky

SND hodnotilo rok 2022

SND

Vo štvrtok 18. mája 2023 sa v Novej budove SND konal verejný odpočet Slovenského národného divadla (SND) za rok 2022. Bol to rok s dosahom pandémie, v tieni kríz a turbulencie po odchode staronového šéfa. Napriek tomu to bol ale aj divácky úspešný rok. A čo po ekonomickej stránke?

Vedenie Slovenského národného divadla (SND) informovalo širokú verejnosť na Verejnom odpočte SND za rok 2022 nielen o úspechoch či premiérach, ale aj o ekonomickej situácii divadla. Ako si iste všetci dobre pamätáme, rok 2022 sa začal v náročnom období protipandemických opatrení a energetickej krízy, ktoré zastihli svet kultúry a otriasli rozpočtami inštitúcií ale aj rodín.

15 premiér, cez 500 predstavení a miliónové tržby. Taký bol rok 2022 pre SND

V roku 2022 SND odohralo 525 predstavení, ktoré videlo 185.990 návštevníkov. Tržby z predstavení tvorili sumu 3,1 milióna eur. Prvá divadelná scéna uviedla vlani 15 premiér. Aký bol rok 2022 pre našu prvú scénu očami staronového generálneho riaditeľa našej prvej scény? Prvé tri mesiace boli ešte stále poznačené covidom. Záver roku 2022 bol poznačený mojím odchodom a spolu so mnou odchodom veľkej časti manažmentu,začal svoje hodnotenie staronový generálny riaditeľ Matej Drlička.

zasadnutie ASDO / generálny riaditeľ SND Matej Drlička / zákon o sponzoringu kultúre
Generálny riaditeľ SND, Matej Drlička počas zasadnutia ASDO, Zdroj: SND

Po medializovanom odchode Mateja Drličku z postu generálneho šéfa Slovenského národného divadla vlani v závere októbra, nastalo pre zamestnancov náročné a turbulentné obdobie. Pre všetkých zamestnancov to bolo inšpiratívne obdobie, zároveň veľká výzva, ktorú zjavne naši kolegovia a kolegyne zvládli, čo ukazujú čísla a výstupy. Všetky merateľné ukazovatele nám stúpajú správnym smerom, napriek veľkej výzve považujem rok 2022 za mimoriadne úspešný,” poukázal tiež Matej Drlička.

Pochválil predchodcu

Až do ukončenia a vymenovania nového generálneho riaditeľa ministerkou kultúry SR Natáliou Milanovou (OĽANO) viedol Slovenské národné divadlo šesť mesiacov Jozef Švolík. Jeho vedenie prvej scény hodnotí k 1.5.2023 opätovne vymenovaný generálny riaditeľ Matej Drlička kladne.Národné divadlo nám odovzdal v stave, ktorý je pre nás výbornou východiskovou pozíciou po ekonomickej i prevádzkovej stránke,” ako poznamenal. Zároveň prítomným generálny riaditeľ potvrdil, že vo funkcii riaditeľky Činohry SND pokračuje Miriam Kičiňová. Vedením operného súboru je dočasne poverený Maroš Podhajský a riaditeľku Baletu SND ostáva Nina Poláková.

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička a ministerka kultúry SR Natália Milanová
Generálny riaditeľ SND Matej Drlička a ex-ministerka kultúry SR Natália Milanová

Úspešný rok v tieni kríz

Napriek miliónovým tržbám, skončilo Slovenské národné divadlo vlani so stratou 665.000 eur. Celkové náklady v roku 2022 dosiahli 31,9 milióna eur, výnosy 31,2 milióna eur. Záporný hospodársky výsledok je účtovná strata, ktorú podľa vyjadrenia vedenia SND zapríčinili bezhotovostné operácie, ako sú odpisy či náklady, ktoré neboli rozpočtované. Ekonomický riaditeľ divadla Matej Bošňák menoval covidové kompenzácie, ale aj 12-percentnú infláciu, ktorá sa premietla do cien. Významnou položkou, s ktorou ekonomické vedenie SND v pôvodných plánoch nerátalo, bolo aj zvýšenie stravného pre zamestnancov.

SND / Slovenské národné divadlo

Dôvod na obavy nie je

Vedenie divadla poukazuje, že dôvody na obavy o finančné zdravie inštitúcie rozhodne nie sú. Z pohľadu finančného hospodárenia je Slovenské národné divadlo zdravou inštitúciou s vyrovnaným príjmovým a výdavkovým rozpočtom. Ku dňu 31.12.2022 malo SND na účte disponibilnú čiastku 3 mil. 990 tis. eur. Tú previedlo do ďalšieho roka. V súlade s rozpočtovými pravidlami ju použije  na bežné a prepotrebné kapitálové výdavky.

Zaujímajú vás konkrétnosti? Výročnú správu Slovenského národného divadla za rok 2022 nájdete TU.

Foto/Zdroj: SND

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »