Novinky

Kam za kultúrou v posledný augustový týždeň (34/2022)

Kam za kultúrou v posledný augustový týždeň (34/2022)

Prázdniny sa už pomaly končia, ale Slovensko je stále aj festivalové, aj koncertné. Niektoré divadlá už otvárajú svoje brány a v novej sezóne vítajú po letných prázdninách po divadle vyhladovaných návštevníkov. Kam teda za kultúrou v posledný augustový týždeň?

Tak ako každý týždeň aj teraz je tu čerstvá nádielka tipov na zaujímavé kultúrne podujatia, ktorú pripravila naša redakcia. V najnovšom vydaní kam za kultúrou v posledný augustový týždeň zavítame aj na divadelné festivaly i koncerty rôznych žánrov.  Prajeme inšpiratívne čítanie!

Nová scéna na Hrade

Priaznivcov divadla iste potešia muzikálové hviezdy známe z divadelných dosiek Divadla Nová scéna. Na nádvorí Bratislavského hradu tento týždeň uvedie dve posledné predstavenia úspešného muzikálu Boyband, ktorý roky patril k repertoárovým stáliciam Novej scény. Ďalšími podujatiami bude dvojica koncertných večerov k pocte režisérskej legende – Jozefovi Bednárikovi.

Pompézna rozlúčka s muzikálom Boyband

V utorok a stredu 23. a 24. augusta 2022 od 20.30 hod. bude stage na hradnom nádvorí patriť derniéram muzikálu, ktorý sa doslova stal fenoménom (ako sme avizovali). Divadlo Nová scéna ho uvádza už 12 sezón. Muzikál BOYBAND o vzniku a živote chlapčenskej skupiny ponúka množstvo humorných scén, pohľad do zákulisia šoubiznisu a tie najznámejšie hity najpopulárnejších chlapčenských skupín na svete. V hlavných úlohách sa predstavia Peter Makranský, Pavol Plevčík, Thomas Puskailer, Martin KaprálikOndrej Antálek.

Pocta muzikálovej legende

Nasledujúce dva koncerty 26. a 27. augusta o 21.00 hod. budú poctou veľkému divadelnému mágovi, režisérovi viacerých mimoriadne úspešných muzikálov, Jozefovi Bednárikovi. Galakoncert Jozef Bednárik a jeho muzikálový svet“ k jeho nedožitým 75. narodeninám je zostavený z najväčších hitov jeho muzikálov: Evanjelium o Márii, Grand Hotel, Pokrvní bratia, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Klietka bláznov, Donaha!, Fidlikant na streche a odznejú aj skladby z fenomenálneho muzikálu Dracula. Na koncerte vystúpi ako hosť Katarína Hasprová, predstavia sa sólisti a tanečný súbor divadla v sprievode 20-členného orchestra pod vedením dirigenta Ľubomíra Dolného. Viac sa dočítate TU.

Na Hrade aj s operou

Posledný augustový víkend 26. – 28.8. 2022 prináša na nádvorie Bratislavského hradu po pandemickej pauze festival opery. Počas večerov s hviezdami pod hviezdami na návštevníkov čakajú tri jedinečné hudobné večery. Opera Fest na Hrade 2022 sľubuje nezabudnuteľný hudobný zážitok. Uvedie dva divácky populárne operné klenoty svetovej literatúry – Rusalku a Carmen, ktoré patria aj medzi najhranejšie operné tituly. Treticu uzatvorí večer známych filmových melódií. Réžiu festivalových predstavení má pod palcom skúsená operná režisérka Andrea Hlinková.

Kam za kultúrou v posledný augustový týždeň? Do Piešťan za Édith Piaf

Tohto týždňové divadelné tipy zakončíme s tipom na hudobno-dramatické a tanečné dielo z dielne tandemu Dana DinkováBranislav Kostka – podujatie Édith Piaf. Štátna opera Banská Bystrica sa s ním predstaví 25. augusta 2022 v Dome umenia v Piešťanoch. „Budem spievať tak nahlas, že ma bude počuť celý Paríž – až na vrchole Eiffelovej veže budú ľudia otvárať okná a počúvať.“ Slová, ktoré vyslovila na začiatku svojej kariéry slávna šansoniérka Édith Piaf predznamenali jej závratnú hudobnú dráhu. Stala sa jedným z najväčších symbolov francúzskej hudobnosti.

Zaznejú  slávne šansóny Edith Piaf s kompozíciou Branislava Kostku. Účinkujú Mariana Mackurová, Veronika Szabová, Tomáš  Laci, Lukáš Cenek,  Andrej Andrejkovič, Matej Struhár, Radoslav Kuric, a ďalší. Vstupenky sú k dispozícii v sieti Ticketportal.

André Rieu príde aj do kín

Hudobnú ponuku podujatí odštartujeme netradične – kinopremiérou: André Rieu: Happy Days are Here Again. Sieť kín Cinemaxu – Artmax v poslednú augustovú sobotu (27.8.) prináša očakávanú kinoverziu maastrichtského letného koncertu Andrého Rieu! Kráľ valčíkov a koncertov pod holým nebom v máji zavítal na Slovensko (o čom sme informovali TU) a chystá sa sem opäť na jeseň (ako avizujeme TU).

Ten májový bol vypredaný za neuveriteľne krátky čas. Príďte si vychutnať nádherné melódie v podaní tohto majstra a oslávte s nami najväčšiu hudobnú udalosť v kine už 27. augusta!

Spišská Nová Ves i Chyžné ožijú starou hudbou

Do hlbšej minulosti pozýva počas aktuálneho týždňa zoskupenie Le nuove musiche. S podujatím Le nuove musiche – Madrigali prichádza do chrámu v Chyžnom i do Spišskej Novej Vsi. Sakrálny priestor gotického Evanjelického kostola v obci Chyžné zaplní 26.8.2022 o 17.00 hod. madrigalová hudba Claudia Monteverdiho a Sigismonda d’Indiu. Pred samotným koncertom od 15:30 hod. bude verejnosti sprístupnený s výkladom gotický kostolík Chyžné. Koncert s rovnakým programom a účinkujúcimi zaznie aj v sobotu 27. augusta 2022, kedy sa dejiskom koncertu stane radnica v Spišskej Novej Vsi.

Spoznáte madrigal

Na oboch koncertoch pätica fenomenálnych spevákov predvedie madrigal vo všetkých jeho podobách od päťhlasu až po modernú jednohlasnú monódiu. Účinkujú sopranistky Hilda Gulyás a Eva Šušková, altus Jiří Kukal, tenoristi Istán Hajdu a Juraj Kuchár či basista Václav Jeřábek.  Spevákov bude sprevádzať baroková harfa Margit Schubltheissej a chitarrone Jakuba Mitríka, umeleckého vedúceho ansámblu Le nuove musiche. Ansámbel Le nuove musiche (baroque ensemble alebo barokový ansámbel) sa venuje historicky poučenej interpretácii ranobarokovej, hlavne talianskej hudby na barokových nástrojoch. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou pre priaznivcov vážnej hudby? Organové festivaly pokračujú

Ak milujete organovú hudbu, máme pre vás opäť dobrú správu. Aj počas tohto týždňa pokračuje dvojica organových festivalov. V hlavnom meste je to  festival Katedrálny organový festival Bratislava, ktorého aktuálny XIII. ročník pokračuje už vo štvrtok ďalším recitálom. V Katedrále sv. Martina sa 25. augusta 2022 o 19.30 hod. uskutoční recitál  amerického organistu a pedagóga Davida di Fiore, ktorý ním oslávi svoje životné jubileum. Na koncerte s názvom 70th Life Anniversary Concert odohrá program z diel skladateľov ako W. Mathias, C. Balbastre, J. S. Bach, C. Franck, L. Vierne, Ch. Ives, N. Rawsthorne, P. Cochereau či M. E. Bossi. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

V Piešťanoch stále pokračujú XXIII. Organové dni v Piešťanoch 2022. V tamojšom Dom umenia sa večer 26. augusta 2022 predstaví slovenský organista Matúš Maraček. Pre svoj recitál si pripravil program s dielami L. N. Clerambaulta, J. S. Bacha, C. Francka, J. Alaina či M. Regera. Vstupenky aj na tento festivalový koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

Za folklórom do Banskej Bystrice

Galakoncert „Folklór vo fraku“ je aj toto leto na svojom turné po slovenských mestách. Jeho poslednou „štáciou“ bude 25. augusta 2022 večer Amfiteáter Banská Bystrica. Aj tu ponúkne najkrajšie slovenské ľudové piesne vo veľkolepých  aranžmánoch pre mimoriadne sólové hlasy, veľký spevácky zbor a symfonický orchester. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Uprising festival 2022 bude v plnej paráde

Na bratislavské Zlaté piesky majú koncom augusta nemierené rôzne medzinárodné hviezdy. Dôvodom je Uprising Festival, ktorý tento rok oslavuje 15 rokov. Na aktuálne vydanie povolal množstvo zaujímavých umelcov z celého sveta. Svoju návštevníkom ponúka výber toho najlepšieho z domácej scény. Pripravte sa na grandióznu rozlúčku s letom, ktorá sa uskutoční už tento týždeň, a to 26. a 27. augusta 2022. Medzi menami Uprisingu 2022 nájdete aj novinky ako Morgan Heritage, jamajskú hitmakerskú rodinu a víťazov Grammy, bláznivú bosniansku kapelu Dubioza Kolektiv, britskú drum and bass a dubstep ikonu DJ Fresh, alebo americké legendy latino hip-hopu Delinquent Habits.

Zaznejú aj plánované vystúpenia z roku 2020

Okrem nich Uprising prináša aj vystúpenia pôvodne ohlásené na ročník 2020, ktorý sa pre pandemické obmedzenia mohol konať iba v obmedzenej kapacite. A tak sa v programe môžete tešiť aj na austrálsky fenomén menom Dub FX, bristolskú dnb legendu Roni Size, či duo Hang Massive, svetovo najznámejších hráčov na Hang drum a Hand pan. Z Jamajky majú na Zlaté piesky namierené aj roots reggae legenda Max Romeo so svojou dcérou Xana Romeo, ale aj výnimočná speváčka Hempress Sativa so svojou kapelou The Unconquerebels

Britský sound prídu do Bratislavy reprezentovať aj My Nu Leng z Bristolu či Killa P z Londýna. Po rokoch sa na Uprisingu ukáže aj populárny veterán Earl 16. Soundsystemovú kultúru zastúpia tento rok Suns of Dub z Jamajky a Trinidadu, Dan I za Imperial Sound Army a Numa Crew z Talianska. Prídu aj Marina P & Weeding Dub z Francúzska a Španiel Lasai spoločne s Dreadsquad.

Zastúpená bude aj domáca scéna

Z domácej scény nebudú chýbať stálice Medial BananaBoy Wonder so svojim novým očakávaným albumom, ale aj nové talenty Marko Damian a Tamara Kramar. Českú reggae a dancehall scénu prídu hájiť Cocoman, Messenjah, EllyZ a Selector Boldrik. A samozrejme, osláviť pätnástku prídu aj ďalšie mená. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Viete ešte kam za kultúrou v posledný augustový týždeň? Aj na tieto koncerty!

Naše tipy kam za kultúrou dopĺňa aj koncert Peter Bič Project, ktorý  v piatok 26. augusta 2022 bude hostiť areál Prónayovského kaštieľa pri OÚ v Blatinici (vstupenky kúpite TU).

Ďalším zaujímavým tipom je tiež predposledný koncert z programu Koncertné Leto v Zlatých kúpeľoch Turčianske Teplice. Prináša nielen koncerty najznámejších slovenských kapiel a interpretov ale aj priestor dopriať si oddych, zábavu a zážitky počas Koncertného leta v Zlatých kúpeľoch Turčianske Teplice a tanečnú zábavu s DJ-om. V piatok 26.8.2022 patrí stage známej skupine HEX. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal. Priaznivcov známych muzikálových hitov iste poteší Letný koncert komorného ženského speváckeho zboru Les Sirènes. Uskutoční sa v poslednú augustovú nedeľu na nádvorí Zichyho paláca. Tešiť sa môžete na medley z muzikálov ako sú Bedári, Mamma Mia!, Sestra v akci, La la land… Zaznejú nielen v podaní zboru pod umeleckým vedením dirigenta Lukáša Kunsta, ale aj hosťa večera, skvelého muzikálového speváka, Davida Árvu!

Kam za kultúrou v posledný augustový týždeň? Napríklad aj na Hrad Červený Kameň či na Bojnický zámok

Ako býva v lete zvykom, aj túto stredu (24. augusta) ožije Bojnický zámok rozprávkou. Stredy sú rozprávkové a prinášajú interaktívne predstavenia s pesničkami. V podaní Divadelnej spoločnosti sa dostanete do sveta drakov, víl a odvážnych rytierov, v ktorom ožijú tie najkrajšie legendy. Rozprávka Dračí príbeh čerpá z legendy o svätom Jurajovi, princovi Bajajovi, ale i tak nie je známa. Je o tom, že je dôležité nedať na hlúpe reči a nebáť sa neznámeho! Princezná Dobromila, šaško Juraj a drak Draco vedia o tom svoje…

V Bojniciach si nenechajte ujsť ani divadelnú prehliadku zámku. V spleti dávnych ciest opradených tajomnom sa ocitnete v piatok 26. augusta a sobotu 27. augusta 2022, vždy od 19:00 do 23:30 hod. Pohltia  vás a zapoja do diania tak, že o osude budete rozhodovať práve vy.

Na Červený Kameň za starožitnosťami

Pre návštevníkov či obyvateľov západného Slovenska máme ešte jeden zaujímavý tip. Ak si chcete skrášliť byt, dom alebo záhradu nejakým starožitným kúskom, tak neváhajte a príďte na Hrad Červený Kameň. Nielen pre milovníkov starožitností býva v predhradí Červeného Kameňa známe podujatie Trh starožitností. Ten najbližší sa koná už v sobotu 27. augusta 2022 v čase od 7.30 do 12.00 hod.

Hľadáte tipy kam na výstavu? Prinesieme ich už čoskoro! Keďže nás na budúci týždeň čaká dvojica štátnych sviatkov, najbližšie vydanie vašich-našich tipov kam za kultúrou na prelome augusta a septembra, príde už koncom tohto týždňa.

Veríme, že sme vás inšpirovali a našli ste si svojho favorita. Ak máte svoj tip, dajte nám o ňom vedieť.

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Štátna opera, Le Nuove Musiche, SNM – Hrad Červený Kameň, vstupenkové portály

 

*** aktualizácia 2022-08-23 ***

One thought on “Kam za kultúrou v posledný augustový týždeň (34/2022)”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »