DAB pripravuje novú hudobnú inscenáciu Zlatá lýra

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)

Nitrianske Divadlo Andreja Bagara pripravuje novú hudobnú inscenáciu. Okrem víťazných hitov slávneho festivalu hra Zlatá lýra ponúkne divákom osudy ich interpretov a obraz doby, v ktorej žili. Tvorbe samotnej inscenácie predchádzalo náročné štúdium dobových dokumentov i archívov ŠtB.

Nová hudobná inscenácia Zlatá lýra v réžii Mariána Amslera poodhalí zákulisie a predstaví festival Bratislavská lýra ako fenomén doby, bez nostalgie, bez idealizácie, ale s nadhľadom, humorom a s pomenovaním defektov bývalého režimu, ktorý toto mimoriadne sledované podujatie prezentoval ako výkladnú skriňu kultúry socialistického Československa. „Diváci sa môžu tešiť na Karla, Waldemara, Evu, Martu, Helenu, Janu, Mekyho, Mariku, Júliu, Vaša či Roba…  A na známe hity ako Rozprávkový dom, Oh, baby, baby, Don diri don, Rekviem, Píseň o mé zemi, Cesta, Zem pamätá, Krédo, Pár nôt, Študentská láska, Atlantída, Úsmev či Kaskadér, ktoré si dodnes spieva celé Česko-Slovensko,“ uviedli tvorcovia inscenácie.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Podľa slov režiséra Mariána Amslera bude výsledkom hudobná inscenácia s dokumentárnymi prvkami, ktorá bude zároveň plná humoru.  „Dalo by sa povedať, že to bude taká estráda, ale v tom najlepšom slova zmysle,“ vysvetlil M. Amsler. V hre zaznejú víťazné piesne Bratislavskej lýry, ale aj tie, ktoré sa nezúčastnili súťaže, ale zazneli v programe a stali sa slávnymi. Napríklad pieseň Bratříčku zavírej vrátka od Karla Kryla, ale aj slávny moment, keď americká speváčka Joan Baez pozvala na javisko Ivana Hoffmana. Takže okrem piesní uvidíme aj také až dokumentárne prvky. My sme skúmali dobovú tlač, rozhovory s umelcami, spisy ŠtB, ktoré boli vedené na konkrétnych ľudí i celú súťaž. Aj toto všetko sprevádza príbeh festivalu, povedal M. Amsler.

Inscenácia s dokumentárnymi prvkami

Príprave inscenácie predchádzal rozsiahli výskum materiálov, dobových článkov i rozhovorov s interpretmi a autormi piesní. Vďaka tomu hra ponúkne aj rôzne zaujímavosti zo zákulisia festivalu, ktoré sa odohrali mimo televíznych kamier. Snažili sme sa do inscenácie zapracovať aj tieto príhody, ktoré sa naozaj stali. Niektoré sú veselé, iné aj dosť drsné. Takže diváci sa dozvedia aj rôzne zaujímavosti zo zákulisia Bratislavskej lýry, prezradil M. Amsler.

Zlatá lýra / DAB

Zlatá lýra zachytáva dejiny slávneho festivalu

Zlatá lýra bude mať premiéru 31. marca vo Veľkej sále DAB, ako sme vás pred časom už informovali. Diváci sa môžu tešiť na výpravnú inscenáciu, ktorá zachytáva takmer tri desaťročia existencie slávneho hudobného festivalu. Pri našom výskume sme zozbierali veľké množstvo materiálu. Najnáročnejšie bolo vyberať iba to najzaujímavejšie. Nechceli sme, aby to bol iba výpočet udalostí. V každej piesni, pri každom interpretovi sme hľadali zaujímavosť, alebo niečo, čo nie je až také známe. Najdôležitejšie bolo vybrať to, čo nám bude na javisku divadelne fungovať a vytvárať zaujímavé obrazy, situácie či kontroverzie, ktoré boli súčasťou zákulisia festivalu. Verím, že sa nám podarí zachytiť príťažlivú atmosféru kultového podujatia so známymi tvárami, populárnymi piesňami, dlhými festivalovými dňami a divokými večermi vo V-klube a v Kryštál bare, doplnil M. Amsler.

TS, DAB, www.dab.sk

Zdroj: DAB, www.dab.sk

One thought on “DAB pripravuje novú hudobnú inscenáciu Zlatá lýra”

Comments are closed.

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »