Novinky

Divadelný Spiš s viac ako 2 000 divákov. Návštevníkov prilákali komédie a známe herecké osobnosti

Divadelný Spiš

V poradí 13. ročník festivalu Divadelný Spiš hodnotí Spišské divadlo (SD), kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, ako divácky úspešný, hoci na prekonanie rekordného počtu návštevníkov chýbalo presne sedem divákov. Najväčšia medzinárodná divadelná prehliadka profesionálnych divadiel na východnom Slovensku, sa konala od 28. septembra do 8. októbra.

Festival Divadelný Spiš organizuje Spišské divadlo od roku 2008, kedy sa uskutočnil nultý ročník, ktorý priniesol šesť predstavení a 879 návštevníkov. S výnimkou pandemických rokov 2020 a 2021 sa festival konal každý rok. V predchádzajúcom ročníku festivalu Divadelný Spiš zaevidovalo Spišské divadlo 1 789 návštevníkov. Tento rok píše medzinárodná divadelná prehliadka Divadelný Spiš svoj trinásty ročník. Návštevníkom ponúkol 13 podujatí, ktoré navštívilo spolu 2 006 divákov. Návštevnícky rekord padol takmer pred desiatimi rokmi, v roku 2014, kedy si inscenácie prišlo pozrieť 2 013 divákov. 

Spišské divadlo
Spišské divadlo

Riaditeľ SD Radovan Michalov pripomína, že návštevníkov bolo v aktuálnom ročníku oveľa viac, ale na produkciu Pouličného divadla Panoptikum, ktoré sa realizovalo priamo na Radničnom námestí, bol vstup voľný, preto sa nepodarilo zaznamenať presný počet divákov. „Predpokladáme, že exteriérovú produkciu videlo asi 200 ľudí,“ vysvetľuje riaditeľ Spišského divadla. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kultúra nás spája, koncertom v Prahe to potvrdila Slovenská filharmónia
Kultúra nás spája, koncertom v Prahe to potvrdila Slovenská filharmónia
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
SANCTA CAECILIA VIII / Trenčín / Kam za kultúrou

Na 13. ročníku medzinárodnej divadelnej prehliadky Divadelný Spiš sa, ako sme avizovali, okrem Spišského divadla zúčastnili Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca, Národní divadlo Moravskoslezské z Ostravy, štyri divadlá z Bratislavy – Divadlo GUnaGU, Divadlo Aréna, Teatro Wüstenrot, Štúdio L+S, Divadelné centrum Martin, Divadlo Jonáša Záborského z Prešova, Divadlo Kontra a Mestské divadlo Actores z Rožňavy.

Návštevníkov lákali renomovaní herci

Úspešnosť festivalu podľa Radovana Michalova ovplyvnilo viacero faktorov. Snažili sme sa zostaviť atraktívny program a ponúknuť divákom viacero žánrov – komédiu, drámu, muzikál, rozprávku, aj pouličné divadlo. Návštevníci si mohli vybrať z množstva kvalitných inscenácií. Návštevnosť nám potvrdila, že diváci majú radi zvučné herecké mená, vysvetľuje riaditeľ divadla. Divácky najúspešnejším predstavením bola jednoznačne inscenácia Kontrabas z repertoáru Štúdia L+S. 80-ročného jubilanta Martina Hubu si v monodráme Patricka Süskinda nenechalo ujsť 308 návštevníkov.

Presne 290 divákov si kúpilo vstupenky na komédiu Mandarínková izba z produkcie Teatro Wüstenrot, ktorá sa hrá už neuveriteľných 26 rokov. Aj na treťom mieste z hľadiska počtu návštevníkov bolo divadlo z Bratislavy – GUnaGU. Komédiu Riaditeľky zemegule si prišlo pozrieť 248 návštevníkov.

Riaditeľky zemegule v GUnaGU / Kam za kultúrou
Riaditeľky zemegule. Foto: Ctibor Bachratý

Divadelná sála sa zaplnila aj na rozprávke Prešibaný kocúr v čižmách. Do Spišskej Novej Vsi s ňou pricestovalo Mestské divadlo Actores z Rožňavy, ktoré stavilo na silnú tradíciu rozprávok v regióne a odmenou im bolo 195 veľkých aj malých návštevníkov.

Pouličné divadlo ako nový formát

V rámci festivalu divadlo po prvýkrát prinieslo dva nové formáty. Jedným z nich boli talkshow. Diváci si mohli vybrať medzi zábavnou talkshow so známymi hercami a diskusiou o témach slobody a vyrovnávaní sa s totalitnou minulosťou. Divákov si našli obidve podujatia a tento experiment hodnotíme pozitívne. Budúci rok by sme možno prehodnotili časy, kedy tieto formáty realizovať, podotkol riaditeľ divadla.  

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Tohtoročnou špecialitou Divadelného Spiša bola premiéra Pouličného divadla, ktoré verejnosti ponúklo Spišské divadlo ako prvé profesionálne kamenné divadlo na Slovensku. Vizuálne atraktívna exteriérová produkcia s názvom Panoptikum nesie v sebe prvky talianskej ľudovej commedie dell’arte. Radovan Michalov má s touto alternatívnou scénou jasné plány: Divadlo chceme aj takouto formou priblížiť ľuďom, ktorí do divadla nechodia a to na miestach, kde by ho ani nečakali. Nielen na ulici. V lete by sme ho chceli vytiahnuť do Slovenského raja, kde sa počas sezóny pohybuje množstvo turistov. K scéne budeme potrebovať šapitó, aby sme boli pripravení aj na nepriaznivé počasie. Presne to sa nám stalo pri premiére v posledný deň festivalu. Verím, že nájdeme finančné prostriedky na šapitó a dokážeme ponúknuť v exteriéri komplexný zážitok.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou počas jesenných prázdnin?

Ďalší, v poradí XIV. ročník Divadelného Spiša, sa podľa plánov uskutoční v jeseni 2024.

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto: archív Spišského divadla, C. Bachratý/Divadlo GUnaGU

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-11-06 (adm/tpp-recov)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »