Novinky

Noc divadiel 2022: viete čo vás čaká? Prinášame veľký prehľad

Noc divadiel

Noc divadiel otvára brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku trinásty raz. Ponúka výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Do 13. ročníka sa zapojí 50 divadiel v 23 mestách. Tentoraz sa vyznačuje s témou „Vojna nemá ľudskú tvár“. Prinášame vám veľký prehľad podujatí, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu. Tento rok sa koná 19. novembra 2022. Toto podujatie charakterizuje otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia (ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami). Vtedy program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne priestory otvárajú svoje dvere dokorán. Pozývajú aj do zákulisia, a to všetko počas večerných a nočných hodín. Demonštrujú svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov v roku 2008.  Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája stovky divadiel a tisícky divákov vo vybraných krajinách Európy. Na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave.  

V roku 2022 žije podujatím 23 slovenských miest

Program Noci divadiel 2022 sa odohráva v 23 slovenských mestách a vo viac ako 50 divadlách, kultúrnych centrách, umeleckých školách a kultúrnych priestoroch po celom Slovensku. Jeho dejiskami tento rok budú Banská Bystrica – Bátovce – Bratislava – Hlohovec – Kladzany – Košice – Levice  – Martin – Medzibrod ­ – Nitra – Nové Zámky – Považská Bystrica – Prešov – Prievidza – Púchov – Senec – Spišská Nová Ves – Topoľčany – Trebišov – Trnava – Zohor – Zvolen – Žilina.

Odporúčame / Článok pokračuje pod reklamou
SS. Caecilia 22 BA

Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory. Zapojené divadlá ponúknu netradičné zážitky. Budú to nielen umelecké reakcie na vojnu na Ukrajine, kde sa umelci podelia o svoje bezprostredné zážitky z napadnutých oblastí aj prostredníctvom zhotovenej dokumentácie. Popri divadle je pripravený aj rozmanitý sprievodný program. Tešiť sa môžete na výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty či tančiareň. V programe sú aj  tanečné improvizácie, 6 epizód online komediálneho seriálu Hravé čítanie, populárny Deň otvorených dverí či rozhovory o histórii a tvorbe divadla. Organizátori pozývajú aj na výstavu Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Príbeh o stvorení sveta, tanečný workshop či súčasná dráma pre teenagerov – to je len časť z celého programu.  

Verní tradícii

Aj počas trinásteho ročníka Noci divadiel zostávame verní základným princípom, ktoré sme si zvolili na štarte tohto podujatia. Sú nimi predovšetkým exkluzivita, kreativita a interakcia. Divadlám a divákom opäť ponúkame základnú vodiacu líniu v podobe hesla Vojna nemá ľudskú tvár, ktoré vzniklo ako parafráza názvu diela oceňovanej bieloruskej autorky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič. Som nesmierne rada, že naše divadlá neprestávajú vnímať kritickú realitu, v ktorej žijeme, a že si uvedomujú všetky možnosti vlastnej angažovanosti. Noc divadiel ponúka aj takéto formy,“ uviedla riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Známka Aleš Votava / Divadelný ústav
Riaditeľka Divadelného ústavu, Vladislava Fekete počas slávnostného uvedenia známky Aleš Votava. Foto: Divadelný ústav

Reflektuje dianie na Ukrajine

Žijeme v pohnutej dobe, kedy sme svedkami pokusu nielen o likvidáciu suverénneho štátu – Ukrajiny, ale aj jeho identity. Identity tvorenej kultúrou a umením. Všetci máme stále v živej pamäti bombardovanie Mariupoľského divadla, zničenia divadla v Charkove a deti  z ukrajinských baletných umeleckých škôl, ktoré sme prichýlili na Slovensku. Vojna naozaj nemá ľudskú tvár, ako hovorí aj hlavná téma tohtoročnej Noci divadiel. O to ľudskejšiu ju však musíme mať my všetci“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.

Noc divadiel: prinášame KOMPLETNÝ program podujatia naprieč Slovenskom

Pozreli sme sa do programu Noci divadiel naprieč Slovenskom, ktorý vám podrobne i prehľadne prinášame. Začíname ako inak v Bratislave na ceste smerom na východ Slovenska.

Bohatá nádielka podujatí v rámci Noci divadiel bude v Bratislave

Celkom 15 participujúcich organizácií – to vyznačuje tohtoročnú Noc divadiel v Bratislave. Do programu sa okrem divadelných scén zapojili aj viaceré vzdelávacie inštitúcie. Divadelný ústav sa do podujatia okrem organizácie a zastrešovania zapojil aj inak. Štúdio 12 prispel do programu celoslovenského projektu Noc divadiel 2022 trojicou podujatí. Na úvod zaznie špeciálna časť diskusného cyklu Umením do sveta. Tú venujú vybraným slovenským umelkyniam a umelcom, ktorí sa dlhodobo angažujú v rámci humanitárnej pomoci či dokumentácie v krajinách sužovaných politickým konfliktom. Aktuálnosť zabezpečí zameranie sa na Ukrajinu. Špeciálnym hosťom tejto výnimočnej časti bude Viera Dubačová.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
Škrupinka

Program Štúdia 12 pokračuje pripravovanou site-specific performanciou Mačka ako suvenír pre Bratislavu v réžii Olega Liptsina a v prevedení ukrajinskej herečky Leny Lysenko. Je umeleckou reakciou na surreálnu a nepredstaviteľnú vojenskú agresiu odohrávajúcu sa v 21. storočí v strednej Európe. Na záver predstaví ukrajinský režisér Oleg Liptsin všeobecnú koncepciu a hlavné myšlienky svojej pripravovanej odbornej monografie Metadivadlo. Prináša metodologické návrhy alternatívneho profesionálneho vzdelania v divadelnom umení, ktoré sa odzrkadlí aj v performancii Mačka ako suvenír pre Bratislavu.

Bratislavský program korunuje očakávaná premiéra baletu v SND

Slovenské národné divadlo sa do programu Noci divadiel zapojí tiež. O 18:30 ponúkne v Opernom salóne dramaturgický úvod k 2. premiére baletu La fille mal gardée/Zle strážené dievča autorov Fredericka Ashtona, Ferdinanda Hérolda, Johna Lanchberyho so sprievodným slovom Evy Gajdošovej, dramaturgičky Baletu SND. Po ňom nasleduje 2. premiéra tohto klasického baletného predstavenia určeného pre celú rodinu v troch dejstvách.

Tanečne aj v SĽUK-u i na Novej scéne

Slovenský ľudový umelecký kolektív pozýva do Divadla SĽUK na viacero zaujímavých podujatí. Prvým z nich je Soirée vo foyer, ktoré sa ponesie v téme o histórii a tvorbe SĽUK-u. Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska prináša rovnomenná výstava pri baletných sálach. Na programe sú aj videoprojekcie programov SĽUK-u a večerné predstavenie Genezis. Veľkolepo koncipovaný hudobno-tanečný program prerozpráva známy biblický príbeh o stvorení sveta a o prvých ľuďoch.  Program uzavrie tanečný workshop v baletnej sále.

Priaznivci muzikálu si na svoje prídu v Divadle Nová scéna, ktorá sa do programu zapojí slávnym muzikálom Mamma Mia! s letnou sviežosťou a tradične výborným castom.

DPOH nielen s novinkou v angličtine, THEATRAbratislava s večným Moliérom

Bratislavské Divadlo P. O. Hviezdoslava na scéne CO kryt DPOH uvedie novú autorskú inscenáciu Masterclass with Shakespeare z dielne anglicky native speaker hercov zo súboru Bridginʼ Drama. Po ňom nasleduje autorská inscenácia DPOH Generácia Z: Sused, ktorého nechcem.

Generácia Z: Sused, ktorého nechcem / DPOH / Noc divadiel
Generácia Z: Sused, ktorého nechcem. Foto: DPOH

Na javisku DPOH ožije presne o polnoci povinná literatúra, tentoraz pútavo a vtipne. THEATRAbratislava prináša v čase 15.00 – 18.00 hod. čítanie úryvkov z Molierových hier v slovenčine a vo francúzštine.

Noc divadiel v Bratislave bude aj v znamení inštalácií a inscenovaných čítaní

Na programe je aj dramatizácia knihy Ladislava Grosmana Nevesta v preklade Marty Hlušíkovej spojená s autogramiádou v Divadle ASTORKA Korzo ʼ90.  

Nevesta / Divadlo Astorka / Noc divadiel
Nevesta - novinka Divadla Astorka. Foto: Divadlo Astorka Korzo ´90

Divadlo Lab v priestoroch Divadelnej fakulty VŠMU na Svoradovej ulici 4 v Bratislave prinesie v čase od 18:30 do 22:30 hod. pestrý program. Uvidíte dve inštalácie, a to Ready-made inštaláciu študentov scénografie a inštaláciu s názvom Tri pravdy na tému relativizácie informácií a straty hodnoty „jasných“ vecí inšpirovaná inscenáciou Five Truths od Katie Mitchell. Tešiť sa môžete aj na inscenované čítanie z kníh Veľký zošit a Publikum, ale aj na inscenáciu Yasmina Reza Boh masakra.

S premiérou bude aj Biele divadlo

Biele divadlo v budove JUVENTY uvedie 2. premiéru autorskej inscenácie Posledný hlas. Prináša príbehy piatich žien, ktoré túžia po slobodnej voľbe o svojom osude. Každá má svoje dôvody, každá má svoj príbeh, každá má právo vybrať si. Život niekedy zamieša karty tak, že je ťažké rozoznať, čo je pre nás najlepšie. Rozhodovať sa o vlastnom živote či dokonca živote niekoho iného je to najťažšie rozhodnutie, aké nás môže stretnúť.

Inzercia
22 Musica Bratislavensis

Red Cat Cabaret rozpúta uhrančivú Ladies & gentlemen show s duchom kozmopolitnej starej Bratislavy. Na javisku sa plynule strieda humor s vášňou, hudba s tancom, história so súčasnosťou. Svojou troškou do bohatého programu tohto ročníka Noci divadiel v Bratislave prispeje aj Ticho a spol.

Noc divadiel ožíva v Bratislave aj v školách

Podujatia sa zúčastní aj Konzervatórium v Bratislave s predstaveniami Nízkotučný život a Modré štúdio. V uzavretom priestore redukčného sanatória sa v Klimáčkovom Nízkotučnom živote stretávajú tri ženy trpiace nedostatkom sebavedomia a vnútornej slobody. Sledujeme ich rozdielne životné príbehy, hľadanie a nájdenie samých seba. Medzi zúčastnenými sú aj Cirkevné konzervatórium v Bratislave, ktoré uvedie svoj program v Divadelnom štúdiu 113 a everydayACTOR.

MUZIKÁLOVÉ DIVADLO ALKANA pozýva na Deň otvorených dverí Muzikálového konzervatória Alkana. O 18:00 hod. ponúkne muzikálové predstavenie Chicago na motívy rovnomenného amerického muzikálu Johna Kandera, Freda Ebba a Boba Fossa s kriminálnou zápletkou v podaní študentov Muzikálového konzervatória Alkana.  

Noc divadiel na západnom Slovensku

Okrem Bratislavy, Malaciek, Trnavy či Nitry si na svoje prídete aj v ďalších mestách a obciach západného Slovenska.

S hercami o hercoch

Dejiskom je aj Senec. Mestské kultúrne stredisko Senec už o 16:00 hod. hostí Divadlo NevaDivadlo s príbehom pre deti Kompost story. Ríbezľa, ktorá dosiaľ chránila hmyziu komunitu ulice Podríbezľová pred živlami a zásobovala ju sladkým ovocím, chradne. Hmyzí priatelia si nevedia rady, no to sa zmení, keď sa do kompostu nasťahuje nový pomocník. Príbeh o prijatí, tímovej práci a kompostovaní. 

Kompost story / Noc divadiel

Večerný program od 19:00 hod. patrí Divadlu Komédie v kinosále MsKS Senec. Brilantná francúzska komédia z divadelného prostredia ocenená Molièrovou cenou ako Komédia roka. Významná divadelná spoločnosť skúša bulvárnu hru. Je niekoľko dní pred premiérou. Nič nie je pripravené: technický personál je flegmatický, garderobierka neochotná, duchom neprítomnej režisérke všetko prerastá cez hlavu. Medzi hercami vládne elektrizujúca nálada, hlavná predstaviteľka je na pokraji nervového zrútenia z prvého milovníka – syna producenta, ktorý si ho protekčne „nanominoval“ do hry. Nemotorne, nesmelo, naivne a ťarbavo vchádza po prvý raz na javisko. Takto sa začína komédia v podaní takmer „kalamitných“ hercov. Poviete si: Hotová katastrofa! Omyl. Skvelá zábava aj vďaka komédií Pi čaj, miláčik.

Pi čaj, miláčik / Noc divadiel
Záber z komédie Pi čaj, miláčik. Foto: DIvadlo Komédie

Trnava v znamení detektívok a swingu

Noc divadiel ovládne aj Trnavu. Divadlo Jána Palárika v Trnave pripravuje cez víkend bohatý program, ktorý sa nesie v štýle 30. rokov minulého storočia. Začína sa o 16:00 hod. prehliadkou divadelných priestorov, pričom otvorí aj dvere do svojho zákulisia. Spolu s deťmi preskúmate „tajné“ miestnosti divadla a objavíte napríklad aj to, ako vyzerajú kulisy zblízka a aké záhady sa odohrávajú za oponou.

Trúfnete si?

V znamení detektívky bude večer od 20:00 hod., a to vďaka interaktívnej verzii detektívnej hry. Na chvíľu sa aj vy môžete stať Agathou Christie či Hercule Poirotom a vyriešiť záhadnú vraždu vo vlastnej réžii. Na dosah ruky tak máte možnosť zažiť tak neopakovateľné detektívne dobrodružstvo.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
Melos-Étos

Touto témou odkazujeme aj na našu repertoárovú inscenáciu Pavučina od Agathy Christie, avšak aby neprišlo k omylu, naša interaktívna detektívka nebude podľa tejto hry. Interaktívna detektívna hra sa bude odohrávať v priestoroch nášho divadla, no v skutočnosti sa prenesieme na tajuplné miesto plné nečakaných rozuzlení. Jedna mŕtvola a hneď niekoľko podozrivých,“ približuje nám program Katarína Čučková, marketingová riaditeľka Divadla Jána Palárika.

Detektívna Noc divadiel
Detektívom v Trnave. Zdroj: DJP

Trúfnete si? Objavte v sebe svoje detektívne schopnosti. Potrebujete k tomu nabitý mobil s možnosťou načítania QR kódov, dobre pozorovacie schopnosti, aby vám neušli žiadne indície. Na konci hry čaká detektívov nielen rozuzlenie záhady, ale aj zaslúžená odmena.

Odmena v znamení swingu

Swingová tančiareň v štýle 30. rokov je ďalšou položkou na atraktívnom programe Divadla Jána Palárika v Trnave. Sobotňajší večer sa ponesie v znamení swingu. Zažite atmosféru v štýle 30. rokov minulého storočia so všetkým, čo k tomu patrí. Večer sa tak bude snúbiť jedinečný štýl hudby, tanca a módy.  Swingová tančiareň otvára svoje brány v Zrkadlovej sále o 21.00 h. Od 22.00 h predvedie tanečné kroky lektorka, aby sa mohli do tanca zapojiť aj tí, ktorí potrebujú dostať pod kožu základy alebo sa chcú zdokonaliť. O hudbu sa počas celého večera postará legendárny trnavský DJ Spinhandz.

Swingová tančiareň / DJP
Aj takto to môže vyzerať. Zdroj: DJP
Po SND môžete prespať už aj v Trnave. Teda výnimočne len tento víkend!

Pre odvážlivcov pripravili v Trnavskom divadle noc plnú napätia, zábavy a tajomných príbehov. Po vyriešení interaktívnej detektívnej hry – Vražda v divadle, vás možno zaujíma, ako vyzerá divadlo uprostred noci. Doprajte si preto jedinečný zážitok a príďte na divadelnú prespávačku. V cene vstupenky je aj dobová tančiareň v štýle 30. rokov, ktorá sa začína o 21.00 h. „Divadelných dobrodruhov a spáčov budú po zobudení čakať chutné raňajky v priestoroch našej divadelnej kaviarne. Spoločne prespíme v miestnosti, kde sa konajú výrobné porady k novým inscenáciám a skúšky. Účastníci prespávačky si so sebou prinesú vlastné spacáky. Voda a WC budú k dispozícii,“ ako nám priblížila Katarína Čučková, marketingová riaditeľka Divadla Jána Palárika.

Noc divadiel 2022 bude aj v iných mestách v Bratislavského kraja

Svojich reprezentantov v programe majú aj ďalšie lokality krajného Západu. Okrem Trnavy  sú to aj Malacky. Tamojšie Divadlo na hambálku uvedie Tajovského Ženský zákon. Aj v neďalekej obci Zohor má Noc divadiel svoje dejisko. Ním je miestny Kultúrny dom. Hudobným hosťom programu je pop-rockovej kapely ALIAS z Bratislavy. Podujatie otvorí svojím prvým vstupom už o 16.20 hod., pričom počas večera vystúpení ešte dva razy.

Kapela Alias / Noc divadiel
Kapela Alias. Zdroj: Noc divadiel

Miestny Divadelný súbor Šáchor hostí dvojicu divadelných súborov. Už o 17:00 hod. sa v miestnom Kultúrnom dome predstaví DS Břetislav z Břeclavy. Uvedie kriminálnu detektívka  na motívy Sofokla – VÚNĚ CYKLÓNU v réžii Tomáša Uhera. Vo svete komédie zostane Kultúrny dom. Divadlo Havran z Bratislavy prináša o 19:00 hod. westernovú komédiu Toto nie je Jim Beam. Strelená westernová komédia paroduje tému vysťahovalectva na Ďalekom Západe, v ktorej sa prelínajú všetky známe obrazy z obľúbených westernov a keď povieme, že všetky – tak skutočne všetky. Počas večera nahliadnete aj do zákulisia prípravy hry a samozrejmosťou bude aj diskusia s režisérkou Lenkou Rebrovou.

Toto nie je Jim Beam / Noc divadiel
Toto nie je Jim Beam. Zdroj: Noc divadiel

Bohatá nádielka na vás čaká v Nitre

Skutočne bohatú nádielku sľubuje v Noci divadiel Nitra. Jedným z organizátorov tamojšieho programu je Asociácia Divadelná Nitra. Stabilnou súčasťou je Divadlo Andreja Bagara v Nitre, ktoré už od 17:00 hod. vo svojom foyeri uvedie na Stenu slávy nové mená osobností DAB vytesaných do kameňa. Divadlo tak prezentuje do kameňa vytesané mená významných osobností z hereckého súboru, režisérov či osobností dramaturgie a scénografie, ktorých život a dielo sú spojené s Divadlom Andreja Bagara v Nitre. V programe ďalej nasleduje adaptácia piatich dosiaľ nezdivadelnených poviedok Boženy Slančíkovej Timravy. Jej Rozsobáše na pôdoryse vzťahov a konfliktov prameniacich z majetkových sporov a dobových konvencií s osobitým humorom vykresľujú podstatu slovenskej nátury. V réžii Matúša Bachynca ich uviedlo DAB v Nitre ako svoju prvú premiéru tejto sezóny.

Rozsobáš / DAB / Noc divadiel
Rozsobáše - novinka nitrianskeho DAB. Zdroj: DAB

Hosťom diskusie bude aj Andrea Bučko

Po predstavení pokračuje program diskusným večerom venovaným rôznym spoločenským témam o našej súčasnosti aj minulosti s presahom k téme inscenácie Rozsobáše. Dozviete sa, prečo sa Timrava nikdy nevydala. Reč bude aj o tom, prečo sú jej prózy takou výbornou dramatickou látkou či aké konvencie musela prekonávať ako žena spisovateľka. Čakajú vás zaujímaví diskutéri a hudobný hosť – speváčka a hudobníčka Andrea Bučko, ktorá je zároveň autorkou hudby k inscenácii Rozsobáše.

Andrea Bučko
Andrea Bučko. Zdroj: DNS

V Nitre myslia na deti

Tralaškola pripravila program orientovaný na detského diváka a rodiny s deťmi. Už o 15.00 hod. na vás čakajú tri autorské inscenácie učiteľky Zuzany Mičekovej a žiakov Tralaškoly. Prvou je Šípková Ruženka? Paródia v réžii Laca Rétiho vás pobaví a rozosmeje. Ďalšie dve predstavenia, Alica v krajine, kde zastal čas a Zachráňte Fantáziu!, vás privedú k myšlienkam o tom, aké je dôležité pestovať predstavivosť a starať sa o vnútorný svet jedinca.

Kam ešte v Nitrianskom kraji?

Mestské kultúrne centrum Hlohovec v Empírovom divadle v Hlohovci tiež prináša bohatý program. Na úvod prepojí umenie s históriou Empírového divadla v prednáške Mgr. Jozefa Urminského, riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci. Divadlo Z malého Ríma odohrá predstavenie pre rodiny s deťmi Ako vznikajú rozprávky. Priestor dostane aj fotenie detí s hercami v kostýmoch či mini tvorivá dielňa vo foyer divadla s názvom Vymaľuj si svoje Empírové divadlo. Štafetu preberá talkshow Na slovíčko s Kramárom a podujatie uzavrie jemne šteklivá komédia Veselá rodinka v podaní Divadla OCH z Chtelnice.

Topoľčany s mladými nádejami

Ďalším dejiskom sú Topoľčany. Štúdio SKDK uvedie už o 17:00 hod. tragikomédiu o nás a našich susedoch. Každý z nás potrebuje z času na čas pomoc. A vždy sa nájde niekto, kto vám v ťažkej situácii podá pomocnú ruku. Horšie ale je, keď vám chcú pomáhať, aj keď o ich pomoc nestojíte. A presne o pomoci, ktorá sa pre hlavných hrdinov tejto hry stáva nočnou morou a katastrofou, hovorí tragikomédia Pomoc z pera úspešného maďarského autora G. Schwajdu.

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

Divadelná hra kolektívu L. Tischlera Tri sestry a jeden brat voľne inšpirovaná čechovovskou klasikou Tri sestry unáša diváka do jedného divadla, v ktorom sa miestni herci pokúšajú zachrániť premiéru svojej inscenácie. Sonda do hlbín hercovej duše vám priblíži inscenačný proces bez servítky a baliaceho papiera, tak ako ho napísal kolektív divadla. Večer vyvrcholí o 21:00 hod. súčasnou drámou pre teenagerov D.N.A. z pera britského autora Dennisa Kellyho. Počas celého podujatia sa môžete tešiť aj na sprievodný program, v rámci ktorého vystúpi aj Jazz Band Klaudiusa Kováča.

Nové Zámky s premiérou

Divadlo Paradox v Nových Zámkoch uvedie o 19.30 hod. premiéru muzikálu Veselé vrahyne. Hlavná postava muzikálu  zabila svojho milenca v afekte. Vo väzení stretne svoj veľký vzor a napriek počiatočnej rivalite a nevraživosti si k sebe nájdu cestu. To, že obidve sú vrahyne, im však náladu nepokazí. A ich životná perspektíva a popularita rastie…

Prezradíme kam v Levickom okrese

Do Noci divadiel sa zapojili aj Bátovce prostredníctvom Divadla Pôtoň. V programe prináša v podaní Divadla Gasparego hry Jean Favoritka (o 16.00 hod.) a Hoax – príspevok k mestskému zastupiteľstvu (19:00). 20:00 hod. sa môžete tešiť na koncert s názvom Susedovie kury. Aj Levice budú žiť podujatím Noci divadiel, ktoré prinesie miestne divadlo Teáter Komika.

Odporúčame / Článok pokračuje pod reklamou
SS. Caecilia 22 TN

Noc divadiel ovládne aj ďalšie mestá západného Slovenska. Kam v Trenčianskom kraji?

Podobne je na tom aj Trenčiansky kraj. Začíname v Prievidzi, odkiaľ sa presunieme do Púchova a potom aj do Považskej Bystrici. Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI, o. z. Prievidza ponúka autorské rozprávkové predstavenie Osamote v réžii  Vojtecha Bartka či trpkú komédiu Lakomec v réžii Petra Palika. Prezentuje aj spoluprácu študentov Adama ŠimkaAlexa Vlka z prievidzkej ZUŠ Ladislava Stančeka. Tá svetlo sveta uzrela v diele Životopisy Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Vladimír Štrbík si zaspomína na Monaco. Prezentácia Spomienka na Monaco sprostredkúva širokej verejnosti jeho spomienky z účasti na festivale Mondial du Theatre 2021. Program pokračuje o 22:30 hod. komédiou Legenda (Jánošíkowa?) v podaní Potulného dividla J+T, Medzibrod. Presne o polnoci vyvrcholí koncertom Tomáš Pohorelec Band.

S ukecaným trubadúrom Papuľom

A to nie je v Prievidzi všetko. Divadlo Z dvora a Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi prináša v poradí tretia klauniáda o ukecanom trubadúrovi Papuľovi a jeho kolegujúcich kamarátoch. Projekt Trubadúri vznikol v roku 2016 ako letný projekt pouličného divadla Divadla mladých Precedens/Art point teatro z Prievidze (Dvaja trubadúri a Jano HrachAko to bolo naozaj s Popolvárom) v spolupráci so Sokoliarmi Aquila v Bojniciach. Aj teraz vás so svojou kolegyňou, roztržitou Elou Strelou zavedú do rozprávkového sveta známych i neznámych trpaslíkov, škriatkov, permoníkov… a obrov (tých obrov neprezraďte Strele, nebude z toho nadšená). Ako to už býva, kto Trubadúrov pozná, vie, že to s Papuľom nebýva jednoduché a aj tentokrát to poriadne domotá.

Noc divadiel oslávia aj koncerte a pripomenú Jána Palárika

V Galérii ART v RKC Prievidza na vás o 18.15 hod. čaká blok ľudových piesní z Prievidze a Hornej Nitry v podaní folkloristov z Prievidze – Zanôti Prievidza, zašumí Nitra. Program o 19.05 pokračuje divadelným predstavením pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika zaradeného do kalendára svetových sviatkov UNESCO.

Ján Palárik – 200 rokov od narodenia priekopníka divadla
Ján Palárik – 200 rokov od narodenia priekopníka divadla

Inscenácia Zmierenie je súčasťou spoločného projektu RKC v Prievidzi a Divadla Z dvora Reflexia 190. výročia ochotníckeho divadla na Slovensku v súčasnej divadelnej tvorbe. Po predstavení nasleduje moderovaná beseda na tému 200 ROKOV PALÁRIK s režisérom Eduardom Gurtlerom a hercami.

Ani Púchovčania neobídu skrátka

Do programu celoslovenského podujatia Noc divadiel sa tento rok 19. novembra pripája aj Púchov. Konkrétne Divadlo Púchov s dvojicou podujatí. Už o 17.00 hod. privíta vo Veľkej sále Divadlo KONTRA zo Spišskej Novej Vsi s inscenáciou Nick Reed: Life kouč (Lifecoach). V programe od 20.30 hod. sa s hrou Bie der mann a podpaľači predstaví Divadelný súbor MAKYTA o. z., Púchov.

Nadupaný program zažijete aj v Považskej Bystrici

Nahliadli sme aj do programu Noci divadiel 2022 v Považskej Bystrici. Prináša ho Kultúrne centrum Cooltajner. Ani tento rok nebude v kultúrnom centre Cooltajner chýbať obľúbený celoeurópsky formát Noc divadiel, ktorý sa koná už po 13. raz, no prvýkrát sa však predstaví v nových priestoroch Cooltajneru. Program sa začína už od 10:00, kedy ho bude v čase 10:00 – 20:00 sprevádzať Festival spoločenských hier, ktorý organizátori pripravujú v spolupráci s OZ Pod klobúkom.

Komédia pre deti

17:00 príde na rad marionetová dobrodružná komédia Čarovná noc s čertom Kolofónom. Predstavenie o čertovi Kolofónovi je potešením pre malých aj veľkých divákov. Mix čertovských rozprávok, ľudových rozprávok, popkultúry, divokého západu a romantických komédií je receptom na neopakovateľnú zábavy v spoločnosti klasických marionetových bábok. Večer patrí aj Divadlu Dogma, ktoré sa predstaví s inscenáciou Komunál. Tá prináša sled mikropríbehov ľudí, ktorá sa rozhodli vstúpiť na javisko verejného života.

Komunál / Noc divadiel
Uvidíte aj inscenáciu Komunál. Foto: Radovan Stoklasa / Divadlo Dogma

Už o 20.30 prichádza na rad autorské čítanie. Učiteľka, spisovateľka a amatérska herečka Anna Jančová priblíži v textoch a fotografiách svoje netradičné letné putovanie – cestu pešo z Florencie do Ríma. Jej novú knižku Pomaličky z Florencie do Ríma si zároveň budete môcť aj zakúpiť.

Noc divadiel 2022 bude na strednom Slovensku. Čo prinesie?

Začíname v Žiline, kde sa do podujatia zapojilo len Bábkové divadlo Žilina. Pre detského diváka si pripravilo Zelenú krajinu. Je autorským projektom režiséra Martina Geišberga. Tvorivý tím bude s najmenšími divákmi a diváčkami komunikovať o témach staroby, prirodzenej potrebe spomalenia, no taktiež strachu z odchádzania do večnosti. Ústredná téma taktiež upriamuje pozornosť na závažné otázky, týkajúce sa životného prostredia: Aký svet prenecháme našim potomkom a ako prelomiť bariéry, ktoré s touto problematikou súvisia?

Zelená krajina / Bábkové divadlo ZA / Noc divadiel
Zelená krajina. Zdroj: Bábkové divadlo Žilina

Čo vás čaká v Martine?

Noc divadiel prebieha aj v Martine. Slovenské komorné divadlo Martin pripravilo bohatý program. Už o 14.00 hod. ponúka komentované prehliadky divadla a o 17:00 hod. pripravuje aktivitu s názvom Martinské divadlo mladých. V rámci neho svoje predstavenie na motívy L. N. Tolstoja Príbeh koňa odohrajú študenti martinského súkromného hudobno-dramatického konzervatória. Štúdio SKD Martin ožije o 18:30 hod. Čechovovými Troma sestrami. Po tomto predstavení sa môžete tešiť aj na diskusiu o inscenácii s hercami a režisérom Mariánom Amslerom.

Tri sestry / SKD Martin
Tri sestry. Zdroj: SKD Martin

Program SKD Martin pokračuje po 19:00 hod. hudobno-literárnym pásmom – večerom z cyklu Dva národy – jeden Dom. Hudobnú zložku zastupujú koncerty Aaarnold Flögl!!! (Od zubného technika k opore opery) a sólový projekt českej herečky, violistky a speváčky Júlie Goetzovej Zhilee. Na programe je aj Nočný divadelný kvíz, ktorý ovládne foyer divadla už o 22:30 hod. Organizátori sľubujú špeciálne bulvárne vydanie Divadelného kvízu s Barborou Palčíkovou, Jánom DobríkomMirom Dachom. Roztancovaný záver Noci divadiel v Martine prinesie presne o polnoci Dj Set (Gombo).

Čo ponúkne Banská Bystrica?

Pozrieme sa aj do Banskej Bystrice, kde sa do aktuálnej edícii podujatia zapojili štyri divadelné scény. Bábkové divadlo na Rázcestí prináša scénické čítanie z ukrajinskej tvorby, site specific na tému podujatia v réžii Mariána Pecka. Divadlo Štúdio tanca prepojí tanečné improvizácie so silnými piesňami o vojne a mieri už o 22.00 hod. prostredníctvom jedinečného podujatia Tanec o vojne (a mieri). Harry Teater – DIVADLO POD BALKÓNOM pamätá na deti. O 17:00 hod. uvedie premiéru inscenácie známej rozprávky Kozliatka v réžii Jána Haruštiaka

Máte radi operu? Pripravte si otázky na sólistov!

Štátna opera si pripravila koncert operných a operetných melódií, ako to avizujeme v aktuálnom prehľade divadelných tipov. Komorný koncert sólistiek a sólistov ansámblu Štátnej opery so sprievodným slovom dramaturgičky Alžbety Lukáčovej prevedie návštevníkov dejinami opery, hudobno-štýlovými epochami aj technikami spevu a interpretácie hudby. Diváci sa budú môcť prostredníctvom praktických ukážok oboznámiť s charakteristikami komickej i dramatickej opery, dozvedia sa, čo je recitatív i ária, aj to, aký je rozdiel v spievaní opery, operety či muzikálu. Speváci v neformálnych rozhovoroch budú odpovedať na otázky publika a možno sa spoločne pokúsia nájsť vo svojej hlave to „správne“ posadenie hlasu. Vystúpia Michaela Kušteková (soprán), Partícia Malovec (soprán), Michaela Šebestová (mezzosoprán), Peter Račko (tenor), Zoltán Vongrey (barytón) v klavírnom sprievode Martiny Svitkovej.  Začína sa o 21.00 v Bohéma klube ŠO BB.

Polnočná omša spestrí aj zvolenskú Noc divadiel

V znamení Noci divadiel sa ponesie aj Zvolen. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene sa do podujatia zapojí tiež. O 19.00 hod. Karvašova nadčasová dramatická sonda Polnočná omša. Búra romantizujúce ilúzie o „statočnom“ národe a relativizuje súdržnosť slovenskej rodiny počas vojnových Vianoc. V úprave a réžii P. Palika dáva dôraz na metaforické vnímanie rodiny ako národa a intenzívne reflektuje súčasné spoločenské a morálne dilemy. Už o 21:00 hod. sa stane Sála DJGT dejiskom Talkshow s inšpiratívnymi hosťami. Ako reagovať na humanitárnu krízu v našom bezprostrednom okolí? Ako sa možno aktívne angažovať v oblasti ľudských a občianskych práv? Ako si zachovať v kritických časoch ľudskú tvár? Na tieto a mnoho iných otázok sa bude pýtať Richard Sanitra vo svoje večernej talkshow. Nebudú chýbať ani tradičné Nočné sviečky pred budovou zvolenského divadla. Po 22:30 symbolicky uzavrú protivojnové ladenie celého večera. Túto časť programu DJGT sprístupní aj prostredníctvom online záznamu. 

Potulné dividlo na turné i doma

V Banskobystrickom okrese sa svojou troškou pripája aj Potulné dividlo J+T na svojej domovskej scéne. Obec Medzibrod tak ožije počas Noci divadiel aj premiérou známej pôvodnej rozprávky s piesňami Popolvár. Po nej nasledujú tvorivé dielne pre deti súvisiace s rozprávkou Popolvár.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
DOBRO. Hry / Laco Kerata / Divadelný ústav

Noc divadiel ožije aj v Košiciach

Sedem miest ožije Nocou divadiel v metropole východného Slovenska. Štátne divadlo Košice premiérovo uvedie o 19:00 hod. v Tabačke Kulturfabrik postdramatickú javiskovú víziu autora a režiséra Jána Mikuša Otočte kone! Hovorí naliehavým jazykom o brutálnych i povrchných správach z našich posledných dejín. Obeťou divadelnej poézie sa stáva príbeh zavraždeného Jozefa Chovanca i výlet jedného z bývalých premiérov na operu do Drážďan. Deje sa tak v rámci projektu Medziscéna (o ktorom sme vás už informovali TU – pozn. red.). Vďaka Memorandu prepája Štátne divadlo Košice a Tabačku Kulturfabrik. A tak tomu bude aj počas tohto podujatia.

V Košiciach priblíži aj národnostné menšiny

Divadlo Romathan prináša podvečer hudobno-tanečný program, v ktorom sa snaží opäť priblížiť širokej verejnosti, predovšetkým rómskej menšine, základné pramene rómskej kultúry, t. j. tradičnú hudbu, spevy a tance na profesionálnej báze. Koncert Starodávne rómske melódie je ďalším pokračovaním koncertu s názvom Zabudnuté melódie Rómov. Aj Divadlo Thália Színház ponúka zaujímavý program. Pozýva na výstavu Čo je na repertoári, ktorá chce návštevníkom aj prostredníctvom makiet, rekvizít i kostýmov priblížiť inscenácie z ich divadelného repertoáru. Nasledovať bude silvestrovská veselohra v jednom dejstve z pera Michala Tomasyho Neznášam ťa! (Imádlak bakker!). Predstavenie bude titulkované a simultánne tlmočené do slovenského jazyka.

Viete, čo je "mikve"?

Scéna NA PERÓNE prináša do programu košického vydania Noci divadiel 2022 Dievča z morského dna od Jany Bodnárovej. Konzervatórium Jozefa Adamoviča pozve s hrou MIKVE z pera izraelskej dramatičky Hadar Galron spoznávať odpovede na témy postavenia žien v spoločnosti, vzťahu ortodoxnej komunity k bežnému životu a vyvoláva otázku: „Či stojí zákon nad človekom?“ Otázku, ktorá je a bude aktuálna vždy. 

Kam ešte v Košickom kraji

V Košickom kraji sa ďalším dejiskom podujatia Noc divadiel 2022 stane aj Spišská Nová Ves. Spišské divadlo ponúkne večer dojímavú drámu ženy, ktorá do manželstva vošla s veľkými romantickými snami. Vo chvíli, keď narazí na tvrdú realitu života, začína blúdiť medzi osudovo chybnými rozhodnutiami. Francúzsky spisovateľ Gustave Flaubert je právom považovaný za jedného z najvýznamnejších prozaikov 19. storočia a predstaviteľov realizmu. Preslávil sa hlavne románom Pani Bovaryová, ktorý Spišské divadlo uvádza v dramatizácii Miloslava Stehlíka a v réžii Michala Babiaka. Realistické dielo zachytáva osud mladej Emmy Bovaryovej, ktorá sa po svadbe s lekárom Charlesom Bovarym sťahuje do mestečka Yonville.

Pani Bovaryová / Spišské divadlo / Noc divadiel
Pani Bovaryová je na programe podujatia tiež. Zdroj: Spišské divadlo

Trebišov bude aj s Kukučínom

Noc divadiel 2022 zavíta aj do Trebišova. ŠUM Trebišov ponúka atraktívny program. Odštartuje ho zábavným programom a pretekmi s hercami Divadla G. ŠUM a NS Berehovo o 18:30 hod. uvedú dvojicu inscenovaných čítaní: Ako vzniká Sliepka či Čudná príhoda so psom. V programe je aj hraný trailer k pripravovanej inscenácii Obyčajný človek. V nedeľu 20.11.2022 program aktuálnej edície Noci divadiel už o 17:00 hod. ukončí poviedka Martina Kukučína Neprebudený v podaní popradského Divadla Commedia.

Neprebudený / Divadlo Commedia / Noc divadiel
Trebišov bude aj s Kukučínom. Vďaka Divadlu Commedia. Foto: Rišo Gerényi, Divadlo Commedia

Noc divadiel mieri aj do Prešovského kraja

A to nie je všetko. Noc divadiel príde aj do Prešova, kde ju spoločne oslávite s troma scénami. Myslí na deti, no nielen to. Už o 16:00 ju otvorí ArtScena SKDK v Prešove rozprávkou Zázračné kapsy na motívy Pavla Dobšinského. O 16.45 hod. nasleduje krst audioknihy Dobrodružstvá slimáka Kraska, ktorú nahrali študenti Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Prešove pod pedagogickým vedením Mgr. art. J. Sisákovej.

Mladí humorne i smutno-smiešne

Čo tak smutno-smiešna predpoveď, čo všetko sa môže stať, ak je manžel ľahkovážny, manželka domýšľavá, priatelia nie sú vždy priateľmi… a ak je služobníctvo dôverčivé? Spoznáte ju vo veselohre Pokuta za hriech z pera Ferka Urbánka. Program ďalej pokračuje monodrámou Casper Ester: Aurevoir či sci-fi komédiou Ďura Paparhaj: Unavená Kavaléria. Večerný program SKDK Prešov uzavrú smutno-strašné príbehy z pier slovenských klasikov, ktoré vám predstavia študenti 3. ročníka v poetickom pásme V tôni balád.

Aké dilemy riešia otcovia dcér?

Bohatý mlynár Kuksa a jeho sused kováč Dranko sú zúfalí v hľadaní správneho bohatého manžela pre svoje početné potomstvo. 12 dievok na vydaj a žiaden ženích, aspoň nie na prvý pohľad rozhodne nie je ľahký oriešok na rozlúsknutie. Obaja však nevedia, že sa ženy o seba vedia postarať a pomoc otcov v tomto zďaleka nepotrebujú. Či sa to dozvedia, sa dozviete aj vy počas Noci divadiel v prešovskom Divadle Alexandra Duchnoviča vďaka hre Ostali hlupákmi z pera Marka Lukyča Kropivnického.

Ostali hlupákmi / Prešov / Noc divadiel 2022
Ostali hlupákmi - aj táto inscenácia je na programe Noci divadiel v Prešove. Zdroj: DAD Prešov

Divadlo Jonáša Záborského pozýva o 22:00 hod. na Hrôzostrašné príbehy strýka Montaguea. Čaká na vás jedinečná a neopakovateľná dospelácka verzia hororu pre mladých. Predstavenie je spojené so so žrebovaním vstupeniek o tri zaujímavé výhry a so stretnutím s účinkujúcimi.

Do Vranova za Shakespearom trochu inak

Zavíta aj do ďalšieho mesta Prešovského kraja. Jeho dejiskom bude aj Vranov nad Topľou. V miestnej estrádnej sále prinesie Divadlo KĽUD Kladzany perfektnú komédiu na motívy známej Shakespearovej hry Šeňik v moci svatojanskej.

S rodinou i priateľmi do divadla nielen za divadlom… Noc divadiel 2022 bude o netradičných, jedinečných a neopakovateľných zážitkoch. Oplatí sa zažiť na vlastnej koži!

PR článok

Foto: divadlá

Zdroj: Divadelný ústav, programové ponuky divadiel a participujúcich inštitúcií

Zostavila: Silvia Mária Petrovits

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-16 (admin) ***

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »