Novinky

DAB má za sebou bohatú a úspešnú divadelnú sezónu

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)

Hoci sú vo svete divadiel ešte prázdniny, oplatí sa obzrieť sa za uplynulou divadelnou sezónou. Ako ju hodnotí Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre? Bola bohatá i úspešná, veď posúďte sami.

Slovenskú klasiku, hudobnú inscenáciu, komédiu aj hru pre náročných divákov ponúklo divákom Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre počas sezóny 2022/2023, ktorá dostala podtitul Krehká identita. Jej súčasťou bola aj inscenácia, pri príprave ktorej dalo DAB šancu mladým tvorcom z VŠMU.

DAB uviedlo päť nových inscenácií

Podľa slov riaditeľa DAB Jaroslava Dóczyho tak uplynulá divadelná sezóna naplnila presne to, čo sa od repertoárového divadla očakáva. Ponúkala náročné inscenácie, ľahšie žánre i hru vhodnú aj pre školy. „Začínali sme úspešnou inscenáciou ktorá priniesla na javisko DAB slovenskú klasiku, adaptáciu poviedok Boženy Slančíkovej Timravy ROZSOBÁŠE v réžii Matúša Bachynca. Nasledovala hra NEVESTA ALEBO ZDÁ SA, ŽE HRMÍ, ktorú režírovala Martina Havierová. Pri jej príprave sme spolupracovali aj s Vysokou školou múzických umení a dali sme šancu mladým tvorcom,“ skonštatoval J. Dóczy.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre / Nevesta alebo Zdá sa mi, že hrmí / Kam za kultúrou / Divadelné tipy
Záber z hry na motívy poviedky Ladislava Grosmana: Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí z inscenácie Divadla Andreja Bagara v Nitre. Foto: Ctibor Bachratý

V marci 2023 DAB uviedlo dlho očakávanú hudobnú inscenáciu ZLATÁ LÝRA v réžii Mariána Amslera. Je to titul, ktorý zaujal aj mainstreamové publikum, ale vzbudil pozornosť aj u odbornej verejnosti. Trošku nepríjemným prekvapením pre nás boli problémy pri získavaní autorských práv k uvedeným piesňam. Sme zvyknutí, že pri zahraničných licencovaných dielach sa vždy platia nejaké poplatky, či percentá z tržieb. Pri získavaní autorských práv od niektorých slovenských autorov, prípadne ich dedičov, však prišli finančné požiadavky, ktoré výrazne presahovali limity nášho divadla,“ vysvetlil J. Dóczy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice

Náročnému divákovi bola určená inscenácie PRIBINA (MAKING OF) v réžii Rastislava Balleka, ktorá sa už uchádza o Cenu Akadémie divadelných tvorcov za sezóny 2021/22 a 2022/23. Záver sezóny patril inscenácii DOMOV v réžii Matúša Bachynca.Ide o vydarenú tragikomédiu, ktorej dej sa odohráva v 90. rokoch minulého storočia, no ukazuje sa, že je stále aktuálna,“ skonštatoval J. Dóczy.

ODPORÚČAME / Článok pokračuje pod reklamou

Záujem divákov vzbudili aj sprievodné podujatia

DAB spestrilo uplynulú sezónu aj množstvom sprievodných podujatí. Pripravilo viaceré výstavy (napr. ŽIDOVSKÁ NITRA), oslávilo MEDZINÁRODNÝ DEŇ DETÍ a pripravilo aj čoraz obľúbenejšiu jarnú prehliadku slovenských a českých divadiel MADE IN CZECHOSLOVAKIA. „Po covidovej prestávke sa prehliadka vrátila s veľkým úspechom. Ponúkli sme na nej hudobné tituly z dielne Městského divadla Brno, Horáckeho divadla Jihlava, SND a DAB. Veľký záujem o všetky tituly ukázal, že diváci v Nitre majú hudobné inscenácie a muzikály naozaj radi. Úlohou divadla je diváka obohacovať a ja verím, že sa nám to počas uplynulej sezóny podarilo,“ doplnil J. Dóczy.

DAB / Židovská Nitra
Zaujímavú výstavu ponúkli ako súčasť novinky uplynulej sezóny.

Návštevnosť sa vyrovnala predcovidovému obdobiu, nárast cien ale núti divadlo šetriť

Dobrou správou podľa J. Dóczyho je, že diváci zostali DAB verní aj po pandémii, inflácii a ďalších kritických udalostiach posledného obdobia. „Vidieť to na návštevnosti, ktorá sa nám pomaly dostáva na úrovne spred pandémie. Mení sa aj „nákupné správanie“ našich divákov, kedy si už nekupujú vstupenky tesne pred predstavením, ale aj vo väčšom predstihu,“ vysvetlil J. Dóczy.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)
Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)

DAB sa svojim divákom snaží za ich vernosť odvďačiť okrem iného aj tým, že nezvyšovalo  ceny vstupeniek. „Pri tržbách sme už na rovnakých číslach ako v roku 2019 a znie to optimisticky. Keď si však uvedomíme ako ohromne vzrástli ceny energií, tovarov aj služieb a tým aj náklady na prípravu inscenácií, nezostáva nám nič iné, ako šetriť každý jeden cent kde sa len dá. Napríklad aj na takých veciach ako je vonkajšie osvetlenie našej budovy, ktoré zapíname naozaj iba v deň premiéry, alebo pri naozaj významných svetových či pamätných dňoch,“ dodal J. Dóczy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna opera
Štátna opera bilancovala uplynulú divadelnú sezónu a prezradila aj svoje plány

TS, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, www.dab.sk

Zdroj: DAB

Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam na koncerty sa oplatí ísť

V rubrike Kam za kultúrou pokračujeme aj cez prázdniny. Tentoraz vám prinášame TOP tipy na kultúrne podujatia 29. týždňa roka 2024…

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND na prahu novej sezóny v znamení zmien

Opera SND má od nasledujúcej divadelnej sezóny nového šéfdirigenta. Stal sa ním Tomáš Brauner, jeden z najvyhľadávanejších dirigentov svojej generácie.

Read More
Za kultúrou v 28. týždeň roka 2024? Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Culture Divadlo Eventy Folklór Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Za kultúrou v 28. týždeň roka 2024? Prezradíme, kam sa oplatí ísť

Kam za kultúrou pokračuje aj cez prázdniny. Prinášame v ňom zaujímavé koncertné i divadelné tipy či inšpirácie na atraktívne výstavy a podujatia. Poďte a zistite, čo sme si pripravili pre vás tentoraz!

Read More
Translate »