Novinky

Vo štvrtok štartuje hlavný program festivalu KoresponDance

10. ročník festivalu KoresponDance

Festival KoresponDance je už tu! Hlavný program jubilejného 10. ročníka zavíta od 14. do 17. júla do Žďáru nad Sázavou. Ponúkne medzinárodný nový cirkus a súčasný tanec pre celú rodinu.

V oslavnom duchu prebieha 10. ročník medzinárodného festivalu súčasného tanca, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Potom, čo sa úspešne odohrala jeho pražská časť, sa hlavné dianie, ako tradícia velí, prenesie už do mesta Žďár nad Sázavou. Tu sa tanečné umenie bude snúbiť s geniom loci miestneho zámku a priľahlých miest. Tentoraz sa tak stane v dňoch 14. až 17. júla 2022, ako sme avizovali TU. Najväčší site-specific festival súčasného tanca v Českej republike je zároveň jedným z kľúčových projektov regiónu Vysočina. Pre jubilejný ročník nachystali organizátori mimoriadny program plný zvučných zahraničných i domácich českých mien. Sledujúc cieľ potešiť rozmanité publikum naprieč generáciami. Okrem žďárského zámku a ďalších mestských lokalít pozýva festival aj do industriálneho prostredia miestnej továrne.

"Tohtoročný program je skutočne pestrý a má ambíciu osláviť 10. výročie ako sa patrí!" hovorí riaditeľka festivalu Marie Kinsky.

„Pozvali sme jedenásť skupín a produkujeme päticu projektov. Jedná sa o nový cirkus plný prekvapenia, intímny súčasný tanec alebo stretnutia s rôznymi kultúrami. Predovšetkým odporúčam predstavenie OMMA, ktoré vytvoril svetoznámy tanečník a choreograf Joseph Nadj pre osem afrických umelcov pochádzajúcich z ôsmych rôznych krajín. Ide o kultúrnu konfrontáciu plnú energie, humoru, citlivosti a sily. Ďalej je to magické predstavenie Materia, kde Andrea Salustri pretvára pohybové umení v ilúziu práce s obyčajnou hmotou, polystyrénom, s ktorým tvorí neuveriteľné svety a príbehy. Nenechajte si tiež ujsť novocirkusovú performance Runnes, ktorú vytvorila skupina Hippana.Maleta. Žongléri v nej rozpovedajú o svojom živote v kontinuálnom behu, zatiaľ čo sú nečakane dirigovaní hudbou. Ale i ďalšie české a zahraničné predstavenia budú nemenej atraktívne! Tohtoročný program je skutočne pestrý a má ambíciu osláviť 10. výročie ako sa patrí! “ láka na žďárský KoresponDance jeho riaditeľka Marie Kinsky.

Umenie pomáha aj na festivale KoresponDance

Festival 14. júla otvorí medzinárodný tanečný projekt BeInternational. Mladí choreografi v niekoľkých špeciálnych site-specific predstaveniach celkom zmenia tradičný pohľad na ulice Žďáru a nečakané miesta diania.

BeInternational / Korespondance
BeInternational

Súčasťou bude aj benefičný koncert za mier s hudobníčkou Ekaterinou Levental, ktorý vo večerných hodinách ponúkne klasickú i tradičnú hudbu z celej Európy. Nebude chýbať ani tá z Ukrajiny či Ruska. Vstupné na koncert je dobrovoľné a výťažok poputuje na konto Oblastní charity Žďár nad Sázavou na pomoc ukrajinským utečencom.

Svoj priestor dostane opäť industriálne prostredie

Už pri prvej – júnovej časti festivalu v Pražské kabelovně bol témou priemysel, ako sme informovali TU. Zároveň ako jeden z hlavných projektov festivalu má ambíciu spojiť  i konfrontovať umenie s industriálnym prostredím. To sa uskutoční aj v rámci žďárského festivalu. Austrálsky choreograf James Batchelor zapojí do svojich Metasystémov v žďárskej továrne TOKOZ priamo jej zamestnancov. Verejnosti tak ponúkne celkom výnimočný pohľad na to, ako tu prebieha ich každodenná práca.

James Batchelor
James Batchelor. Foto: © Melanie Burt

Továreň v pohybe pokračuje, no témou 10. ročníka KoresponDance je aj voda

Popri prvej z tohtoročných tém, ktorou je Továrna v pohybu (Továreň v pohybe), svoje miesto na 10. ročníku festivalu dostáva ďalšia z dôležitých i pálčivých tém súčasnosti, ktorou je Voda. Do tejto dramaturgickej linky sa  okrem iného zapojí i jedna z unikátnej site-specific trilogie zoskupení Bollwerk. Vystúpi priamo vo vode, a to v rekreačnom areáli Pilák.

Bollwerk
Bollwerk

V ďalších predstaveniach nás ale taktiež zavedie na magickou Zelenou horu i do továrne TOKOZ. Prítomní sa stanú divákmi ale aj aktívnymi účastníkmi. Získajú aj novú perspektívu, ktorá im pozmení vnímanie mestskej reality. Cirque Inextrémiste sa budú zahrávať s rizikom a prostredníctvom interaktívneho predstavenia Damoclès napomôžu publiku získať kontrolu nad jeho komfortnou a nekomfortnou zónou. Výsledok bude zaiste pútavý i napínavý.

Niečo pre mladých

Katarzným bude duet performerky Markéty Stránskej a tanečníka a choreografa Jeana Gaudina. Inscenácia Or to Be reflektuje ťaživú prázdnotu, ktorú súčasný svet zažíva za hutného sprievodu neustálej komunikácie a nekonečných zážitkov.

Markéta Stránská
Markéta Stránská. Foto: © Vojtěch Brtnický

Nebude chýbať ani site-specific medzinárodné stretnutie mladých umelcov Streets of Žďár. To  v sebe spája zborový spev, klasickú hudbu, architektúru a street dance. Rozozvučí i roztancuje nádvorie žďárského zámku.

Na tanec nie ste nikdy starí

O tom, že s tancom je možné prakticky začať kedykoľvek, vás presvedčí izraelská choreografka a performerka Galit Liss. Vo svojom projekte I’m Here 1 vyčaruje nečakanú tanečnú show, ktorej aktérkami budú seniorky z Vysočiny. Pripoja sa tiež dámy z Izraela, ktoré vystupujú vo väčšine jej diel. Svojimi skúsenosťami tak prispejú ku kultúrnej výmene.

Galit Liss / Ždár nad Sázavou / skúšky / KoresponDance 2022
Skúšky izraelskej choreografky a performerky Galit Lissna festivalové vystúpenie v Žďári nad Sázavou v apríli 2022. Foto: © Alena Češková

Medzi hlavnými osobnosťami nebude chýbať ani vynikajúca fínska choreografka Maria Nurmela. Tentoraz privezie svoju abstraktne intímnu show Closer to the Wild Heart. Osobitá poetika diela ide ruku v ruke s výraznou scénou a citlivým dôrazom na krehkosť ľudského bytia i tela. Zároveň však utvára zaujímavý kontrast medzi priestorom a tanečníčkou, monumentálnou stredovekou zámockou pivnicou a jemnosťou ženského tela.

Maria Nurmela
Maria Nurmela. Foto: © Tiina Palmu

Máte radi step?

Priestor dostane taktiež aj tanečný koncert steperky Marie Nije a jej malej kapely. Koncert zároveň vyrozpráva o nepokojných začiatkoch stepu, jeho spoločných koreňoch s jazzovou hudbou. Divákom prinesie súhru jazzového tria s tanečníčkou. Čistý a brilantný tanec na sklonku festivalového programu stvárni úspešná pražská tanečníčka Johana Pocková so svojim ženským kolektívom PocketArt. V projekte Treatment of Remembering sa ženy prostredníctvom tanca spoločne s divákmi ocitnú v čase, kedy človekom vyčerpaná príroda už neexistuje

Reklama
Nikol Bóková / Festival Viva Musica! 2022

Festival KoresponDance myslí aj na deti, no nechýba ani pestrý sprievodný program

Festival nezabúda ani na deti. S profesionálnymi umelcami spoločne uvedú predstavenie, ktorého stredobodom budú obe tohtoročné festivalové témy – voda a priemysel. Deti sa môžu zapojiť aj do kreatívneho vzdelávacieho projektu Škola tančí (Škola tancuje). Počas celého festivalu bude prebiehať i bohatý Sprievodný program. Vo filmovej časti sa návštevníci môžu tešiť na dvadsať tanečných filmov z jedenástich krajín vrátane tých z produkcie KoresponDance. Profesionálne i bežné publikum naprieč generáciami sa tiež môže zúčastniť workshopov a masterclassess.

Skola tanci / KoresponDance
Škola tančí. ZŠ v Pohybu. Foto: © Eva Papankova

Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji v sieti GoOut alebo na mieste konania. K dispozícii je celodenná, víkendová i rodinná vstupenka. Festival sa koná za každého počasia. Ďalšie informácie o programe a vstupenkách nájdete na stránkach festivalu Korespondance.

 

PR článok

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Dušková, PR manager KoresponDance

One thought on “Vo štvrtok štartuje hlavný program festivalu KoresponDance”

Comments are closed.

Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Začína sa festival Věčná naděje 2024
Culture Festivaly Hudba News PR

Začína sa festival Věčná naděje 2024

Siedmy ročník festivalu Věčná naděje sa začína už o niekoľko hodín. Aký bude program ročníka v rámci veľkého jubilea českej hudby?

Read More
Fats Jazz Band
Culture Dance Podujatia PR

Swingový Valentín opäť vo V-klube

Špeciálnu tančiareň v rytme swingu zažijete i tento rok! Swingový Valentín v dobovom šate, s hudbou i tanečnou zábavou opäť v Bratislave.

Read More
Translate »