Novinky

10. ročník festivalu KoresponDance je už tu

10. ročník festivalu KoresponDance

Festival KoresponDance láka na originálny výber zo súčasného tanca, pohybového divadla a nového cirkusu. Uvedie projekty umelcov z 11 krajín.

(reklamný článok, Festival KoresponDance)

Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Taký bude 10. ročník medzinárodného festivalu súčasného tanca, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Jeho jubilejná edícia láka na bohatý program zasadený do netradičných priestorov. Každý si na ňom príde na svoje. Hlavný program ponúkne 21 rôznych predstavení umelcov z 11 krajín. Ďalej ho doplnia filmové projekcie, workshopy a masterclassy či koncert. Festivalové dianie si užijú tiež deti.

Z Prahy do Žďáru nad Sázavou

KoresponDance ako najväčší site-specific festival súčasného tanca v Českej republike sa každoročne koná v letných mesiacoch v Prahe a v Žďári nad Sázavou. Okrem tamojšieho barokového zámku sa predstavenia tento rok odohrajú i v továrňach alebo dokonca vo vode. Návštevníkov vyzvú k stretnutiam a spoločnému dialógu. Festival začne v Prahe 28. júna, a to v industriálnom prostredí PRAKAB Pražské kabelovny. Jeho hlavná časť bude v dňoch 14. – 17. júla pokračovať na rôznych miestach mesta Žďár nad Sázavou. Väčšina predstavení sa uskutoční open air, ale organizátori rátajú aj s „mokrým“ variantom. Festival organizuje Centrum choreografického rozvoja SE.S.TA. Vstupenky na festival v Žďári je možné zakúpiť v predpredaji v sieti GoOut od 13. júna. Vstup na pražskú časť je voľný.

Nadväzuje v tradícii

Festival KoresponDance je nielen medzinárodný, ale tiež interdisciplinárny. Vo svojom nadchádzajúcom programe nadväzuje na komunitné projekty, tento rok s témou Továreň v pohybe. Táto hlavná akcentovaná téma bude unikátne spracovaná na pražskej i žďárskej edícii festivalu. V dvoch funkčných továrňach sa stretnú ich zamestnanci a profesionálni umelci k spoločnej tvorbe. „Ambíciou projektu je ukázať, že tanečné umenie má potenciál osloviť nielen profesionálnych umelcov, ale schopnosť vyjadriť sa pohybom v sebe nesie úplne každý,“ vysvetľuje Marie Kinsky. Filozofia festivalu rovnako nezabúda ekologický aspekt, a to zvlášť prostredníctvom svojich predstavení. Druhá z tohtoročných tém, Voda, bude preto reflexiou na súčasný stav životného prostredia a klimatické zmeny. A tak sa niektoré predstavenia odohrajú v kulisách vodných plôch či priamo vo vode.

Pražský štart festivalu KoresponDance už 28. júna

Pražská časť pozve do industriálneho prostredia PRAKAB Pražskej kabelovny, kde sa za plnej prevádzky odohrá prvý z komunitných projektov. Ten dá vzniknúť originálnej choreografii pracovníkov továrne v spolupráci s česko-švajčiarskou novocirkusovou skupinou Cie Pieds Perchés a ďalšími českými a zahraničnými umelcami, v réžii švajčiarskej umelkyne a akrobatky Stéphanie N’Duhirahe. Program ďalej nadviaže impozantným pohybovým umením s polystyrénovými objektmi talianskeho umelca Andrea Salustra a novým cirkusom plným zábavy, rytmu a pohybu panského medzinárodného tandemu Hippana Maleta. Neoddeliteľnou súčasťou pražského dňa bude už tradičný KoresponDance Battle. Tanečná súťaž všetkých možných štýlov s mladým charizmatickým breakdancerom Kristiánom Mensom odštartuje 10. ročník festivalu.

10. ročník festivalu KoresponDance

Hlavná časť sa uskutoční v Ždári

Hlavná časť programu sa už tradične odohrá v Žďári nad Sázavou, konkrétne v lokalite zámku, ktorý ponúka rozmanité zákutia, a v priľahlom okolí, ako sú magický pútnicky kostol sv. Jana Nepomuckého na Zelenej hore, pôsobivý amfiteáter v areáli Pilák či industriálny priestor miestnej továrne TOKOZ, ale vyrazí tiež priamo do ulíc mesta.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře / KoresponDance
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Foto: Michal Mašek. Zdroj: zamekzdar.cz

Medzi headlinerov 10. ročníka na prvé miesto patrí francúzsky tanečník a choreograf Josef Nadj. Privezie projekt OMMA s ôsmimi mužmi z rôznych kútov Afriky, ktorí rozhýbu a roztancujú scénu. 

Josef Nadj
Josef Nadj. Foto: © Severine-Charrier

Austrálsky performer James Batchelor bude umeleckým realizátorom prvého z komunitných projektov v Žďári. Bude pracovať s objektmi v tamojšej továrni TOKOZ a s jej zamestnancami. Vytvorí tak neobvyklú site-specific show.

James Batchelor
James Batchelor. Foto: © Melanie Burt

Izraelská choreografka a performerka Galit Liss zase predvedie výsledok svojej práce so ženami v zrelom veku. Tie budú rozprávať svoje životné príbehy prostredníctvom pohybu. Hlavnými hrdinkami jej projektu budú ženy z Vysočiny.

Galit Liss / Ždár nad Sázavou / skúšky / KoresponDance 2022
Skúšky izraelskej choreografky a performerky Galit Lissna festivalové vystúpenie v Žďári nad Sázavou v apríli 2022. Foto: © Alena Češková

Jubilejný ročník festivalu KoresponDance s ekotémou

Trojica českých performeriek, ktorá si hovorí PocketArt, sa vo svojej minimalistickej, ale dominantnej scénografii zamyslí nad naším vzťahom k prírode a životnému prostrediu. Zoskupenie Bollwerk s unikátnou site-specific trilógiou vystúpi priamo vo vode.

Bollwerk
Bollwerk

Cirque Inextrémiste vtiahne do hry samotné publikum a vytvorí tak pútavé i napínavé predstavenie. Duet performerky Markéty Stránskej i tanečníka a choreografa Jeana Gaudina zase privedie na scénu dvoch ľudí chytených v trojuholníku prázdnoty, strachu a opustenosti.

Markéta Stránská
Markéta Stránská. Foto: © Vojtěch Brtnický

Fínska choreografka Maria Nurmela prejaví svoju vysokú tanečnú profesionalitu v abstraktne intímnom predstavení Closer to the Wild Heart.

Maria Nurmela
Maria Nurmela. Foto: © Tiina Palmu

Priestor tiež dostane umenie stepu prostredníctvom divadelno-tanečného koncertu  Marie Nije a jej malej kapely.

Marie Nije
Marie Nije. Foto: © Erna Kuik

Prieniky vážnej hudby, architektúry a street dance

Do Žďáru tiež zavítajú Andrea Salustri a Hippana Maleta, ktorí sa u skôr predstavia na pražskej edícii. Streets of Žďár, to je site-specific medzinárodné stretnutie, ktoré v sebe prepája zborový spev, klasickú hudbu, architektúru a street dance.

Streets of Žďár
Streets of Žďár. Foto: © Martin Maryška

S projektom BeInternational odštartuje festivalové dianie v uliciach skupina talianskych a českých tanečníkov. 

BeInternational / Korespondance
BeInternational

Súčasťou  programu bude benefičný koncert ukrajinských hudobníkov či filmové projekcie. Festival nezabúda ani na detské publikum. Deti uvedú predstavenie o vode, ktoré vytvoria s profesionálnymi umelcami alebo sa budú môcť zapojiť do kreatívno-vzdelávacieho projektu Škola tancuje.

Skola tanci / KoresponDance
Škola tančí. ZŠ v Pohybu. Foto: © Eva Papankova

Ďalšie informácie o programe a vstupenkách sú k dispozícii na stránkach festivalu KoresponDance.

O festivale KoresponDance

KoresponDance je medzinárodný festival súčasného tanca, pohybového divadla a nového cirkusu. Je vôbec prvým outdoorovým festivalom tanca v Českej republike a zároveň aj tamojším najväčším site-specific festivalom súčasného tanca. Formovať sa začal v roku 2009 v rámci projektu KoresponDance Europe, ktorý dal príležitosť k umeleckému rozvoju viac než stovke choreografom  z niekoľkých krajín. Organizuje ho nezisková organizácia Centrum choreografického rozvoja SE.S.TA.. Od roku 2013 je jeho domovom zámok Žďár nad Sázavou. Práve vtedy sa po prvý raz sformoval tak, ako ho poznáme dnes. Stal sa najväčším site-specific festivalom súčasného tanca v Českej republike. Zároveň je dodnes jediným festivalom súčasného tance v regióne Vysočina. Predovšetkým je to festival, ktorý dlhodobo a jedinečne pracuje s publikom.  

Zámek Žďár nad Sázavou / Dejisko festivalu KoresponDance
Zámek Žďár nad Sázavou. Zdroj: zamekzdar.cz
Výnimočný svojím programom

Každý rok na začiatku júna otvorí KoresponDance dvere zámku Žďár nad Sázavou desiatkam umelcov a tisícom návštevníkov. Všetkým sprostredkuje fantastický zážitok so súčasným umením tej najvyššej svetovej úrovni. KoresponDance prináša unikátne spojenie genia loci barokového zámku so súčasným umením. KoresponDance je výnimočný aj svojim programom. Starostlivo ho každoročne zostavuje jeho zakladateľka Marie Kinsky so svojím tímom. Vďaka koncentrácii celého programu do jedného areálu vytvára skutočnú festivalovú atmosféru. Nielen zastrešuje sériu predstavení. Úplne stiera deliacu líniu medzi umelcami a publikom, ktorí sa všetci stretávajú na centrálnom prvom nádvorí. A v neposlednej rade uvádza neopakovateľné site-specific diela, ktoré pozvané skupiny na zámku pripravujú i tri týždne pred zahájením festivalu.

Prináša i svetové premiéry a hostí hviezdy

Na festivale sa už počas jeho prvých siedmich ročníkov objavili umelci z piatich kontinentov a osemnástich krajín. Žďár nad Sázavou už privítal hviezdy, ako sú Dominique Boivin, Paco Decina, Béatrice Massin, Jordi Galí, Joseph Nadj, skupiny Barely Methodical Troupe či Foco alAire producciones. Zapísal sa do pamäti predstaveniami Nežný bager, Contigo, La Cosa a ďalšími. Zažijete tanec i zámok.  Festivalový program pozýva i na prehliadky expozícií a interaktívneho multimediálneho Múzea novej generácie. Zároveň často sprístupňuje aj bežne neprístupné priestory ako pivnicu či uzatvorená krídla zámku. Tešiť sa môžete už na desiaty ročník, ktorý opäť privíta veľa umelcov z niekoľkých kontinentov.  

Reklama
Nikol Bóková / Festival Viva Musica! 2022
Teší sa podpore regionálnych i medzinárodných inštitúcií

Festival získal v roku 2017 značku EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe). A od toho istého roku aj záštitu hajtmana Kraja Vysočina. Zároveň sa zaradil medzi VIP akcie Kraja Vysočina. Nasledujúci rok získal podporu v rámci projektu Roundabout Europe z programu Kreativní Evropa. V roku 2020 nadviazal prestížne spolupráce s Českými centrami.  Realizovaná bola už aj úvodná časť projektu People Power Partnership podporená z programu Kreativní Evropa. Tento rok festival uvedie niekoľko projektov podporených programom medziregionálnej spolupráce INTERREG EUROPE. Po úspešnom predstavení PHOENIX v roku 2019 opäť uvedie aktuálny ročník projekt programu medziregionálnej spolupráce INTERREG Rakúsko-Česko.

Krivka návštevnosti festivalu neustále rastie

V roku 2019 vzrástla o viac než 25 %. O rok na to sa kapacity beznádejne vypredali a boli nedostačujúce. Práve vtedy aj napriek pandemickej krízy potvrdil festival svoju životaschopnosť. Dokázal garantovať realizáciu a prísť s konceptom, ktorý disponoval variantom pre akýkoľvek epidemiologický stav.

Reklama
Kučerová & Lapšanský / Festival Viva Musica! 2022

PR článok

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Dušková, PR manager KoresponDance

 

*** Aktualizované 28.6.2022, 9:30 hod. ***

2 thoughts on “10. ročník festivalu KoresponDance je už tu

Comments are closed.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »