10. festival KoresponDance oživil mesto Žďár nad Sázavou v znamení originality

KoresponDance / Streets of Zdar

10. KoresponDance oživil mesto Žďár nad Sázavou. Festival ponúkol štyri dni originálnych predstavení z rôznych končín sveta.

Už po desiaty raz vniesol festival KoresponDance život a pohyb do rozličných priestorov mesta Žďár nad Sázavou. Jubilejná edícia prehliadky s medzinárodnou účasťou, zameraná na súčasný tanec, pohybové divadlo i nový cirkus, sa tu úspešne konala medzi 14. a 17. júlom 2022. KoresponDance je najväčším site-specific festivalom súčasného tanca v Českej republike. Zároveň je aj jedným z kľúčových projektov regiónu Vysočina. Takmer päťdesiat predstavení prilákalo počas štyroch dní nielen domácich návštevníkov z Prahy, Brna či Plzne. Mnohí sem prichádzali aj zo zahraničia – z Veľkej Británie, Maďarska či Slovenska. Tanec a cirkusové umenie prenikli do najrôznejších zákutí tunajšieho zámku Predstavenia sa odohrali ale aj v uliciach, verejných priestoroch a na nečakaných miestach. Bohatý program oslovil všetky vekové kategórie, od najmenších po seniorov. Festival si nenechali ujsť ani profesionáli z odboru. A hoci si počasie s exteriérovou produkciou tu i tam zahrávalo, napriek tomu až na drobné výnimky, neovplyvnilo plánovaný program.

Festival s absolútnou spokojnosťou publika i umelcov

Prvá časť festivalu KoresponDance sa uskutočnila už skôr v Prahe, kde ruka v ruke s filozofiou site-specific obsadila 28. júna továrenské priestory PRAKAB Pražské kabelovny (avizovali sme ho TU). Jeho hlavná časť už tradične zamierila o niekoľko dní neskôr do Žďáru nad Sázavou (pozri aj TU).

Prehliadku každoročne usporadúva Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA. „Ako tím organizátorov sme dostali neuveriteľné pozitívne reakcie, či už zo strany publika či od umeleckých tímov. Podľa všetkého bola pre nich táto edícia festivalu unikátna nielen vďaka veľmi bohatému programu na rôzne silných miestach, ale taktiež vďaka stretávaniu sa s inými ľuďmi a príjemnej atmosfére. Pre nás ako tím je to dobrý signál, ktorý nám ukazuje, že máme pokračovať,“ pochvaľuje si riaditeľka festivalu Marie Kinsky a dodáva: „Rovnaké reakcie sme zaznamenali od našich podporovateľov, ktorí zároveň boli potešení dopadmi festivalu na žďársku spoločnosť. Pochopili, že festival prináša nielen radosť, ale aj sebavedomie, znalosti či stretnutia rôznych kultúr. Otvorene a verejne sa vyslovili, že festival je pre región kľúčový.“

Výnimočné výkony i skvelú dramaturgiu pozitívne hodnotila i kritika

„Veľkorysosť umelcov, nasadení tímu a zvedavosť publika utvorili pestrý festival s mnohými rôznymi chuťami fyzických výkonov. Pre všetkých znamenal pútavú show a pre mnohých i novú skúsenosť. Vrátime sa s vysokým očakávaním taktiež v budúcom roku,“ pridáva sa manažér hlavného programu Casper de Vries. Tohtoročný festival kladne hodnotí aj recenzentka webu Opera Plus Lucie Kocourková, ktorá festival dlhodobo sleduje: „Desiaty ročník bol veľmi vydarený a inšpiratívny. Zásluhou festivalu ožívajú predovšetkým zámocké priestory a okolí živým umením v miere, ktorá je v našich pomeroch stále ešte unikátna, a dramaturgie pracuje so starostlivo vyváženou dávkou zábavy, osvety a participácie. Tá je jednou z najzásadnejších a taktiež najcennejších vrstiev: či už sme mohli sledovať tohtoročné otvorenie v Prahe alebo performance tu v závode Tokoz, festival zbližuje zdanlivo nezlučiteľné spoločenstvá, nehovoriac už o citlivej práci s tunajšou mládežou i seniormi, ktorá každý rok prináša výsledky v podobe nových projektov.“

10. KoresponDance: pestrý program i svetoví umelci

Aktuálny 10. ročník KoresponDance ponúkol pestrú paletu predstavení, filmových projekcií, besied i celý rad masterclassov a workshopov, ktoré viedli hosťujúci umelci pre tanečníkov i širokú verejnosť. Predstavenia prebiehala paralelne tak, aby umožnila vstup všetkým divákom i na tie s obmedzenou kapacitou. Dramaturgia tohto roku vsadila na dvojicu tém – Továreň v pohybe a Voda, ktoré v rôznych podobách reflektovali uvádzané predstavenia. Pre svoj program získal festival účasť významných osobností. Jedným z nich bol choreograf a tanečník Josef Nadj, ktorý priviezol projekt OMMA s ôsmymi mužmi z rôznych kútov Afriky. Stal sa jedným z nosných predstavení festivalu. 

Josef Nadj - OMMA

Ďalším horúcim želiezkom v ohni bol austrálsky performer James Batchelor s predstavením Metasystémy, do ktorého s umeleckým citom zapojil zamestnankyne tamojšej továrne TOKOZ. To si niektorí diváci nenechali ujsť ani na trikrát. Izraelská choreografka a performerka Galit Liss vtiahla do tanca ženy – seniorky z Vysočiny. Tie dokázali, že s tancom sa dá začať v každom veku. Predstavenie u časti publika vyvolalo hlboké a dojemné zážitky. Hlavné hrdinky zožali spontánne poďakovanie aj po jeho skončení.

Galit Liss / 10. KoresponDance
Galit Liss zapojila aj miestne seniorky. Tie zožali úspech.

Reflexia vzťahu spoločnosti k prírode i priestor pre humor

České performerky PocketArt vo svojej scénografii sprostredkovali úvahu nad naším vzťahom k prírode a životnému prostrediu. Zoskupenie Bollwerk s unikátnou site-specific trilógiou rozhýbalo a rozčerilo neobvyklé miesta ako úpätie Zelenej hory, továreň TOKOZ a Pilskú vodnú nádrž. Imaginatívnu show s polystyrénovými objektmi sprostredkoval taliansky umelec Andrea Salustri. Akrobati a žongléri Hippana.Maleta pripravili neobvyklé predstavenie, v ktorom vyrozprávali o svojich životoch v behu. Vďaka tomu sršalo publikum humorom.

Hippana.Maleta
Hippana.Maleta

Fínska tanečnica a choreografka Maria Nurmela zase predviedla svoj abstraktný a intímny tanec v pôsobivom priestore zámockej pivnice. Vďaka festivalu získala i divákov, ktorí by za bežných okolností abstraktnú performance nenavštívili. Zapôsobila na nich nielen svojou choreografickou prácou, ale aj dialógom s gotickým priestorov pivnice.

Maria Nurmela / 10. KoresponDance

Medzi účinkujúcimi nechýbali francúzsky Cirque Inextrémiste, performerka Markéta Stránská a tanečník a choreograf Jean Gaudin či stepárka Marie Nije. Na svoje si prišli aj početné zoskupenia ako Streets of Žďár, ktorí sa predstavili v tanečno-hudobnom predstavení alebo česko-taliansky BeInternational, ktorí zatancovali v meste i na zámku.

Streets of Žďár / 10. KoresponDance
Streets of Žďár

Prvý festivalový večer odštartoval v znamení hudby s benefičným koncertom harfistky Ekateriny Levental, ktorý venovali pomoci ukrajinským utečencom. Čarovne experimentovala s akustikou barokovej koniarne. Živé umenie doplnili filmové projekcie z vlastnej produkcie či vďaka spolupráci s Festivalom tanečných filmov. Priestor dostalo aj detské umenie. Najmenší uviedli dvojicu predstavení pre svojich vrstovníkov  či dospelých.

10. ročník festivalu KoresponDance

Viac informácií nájdete na www.korespondance.cz.

PR článok

Zdroj foto: KoresponDance / Barbora Dušková

Zdroj: TS KoresponDance, slovenské znenie Mária Kleinová

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Dušková, PR manager KoresponDance

One thought on “10. festival KoresponDance oživil mesto Žďár nad Sázavou v znamení originality”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »