Pražská časť festivalu KoresponDance štartuje už dnes

10. ročník festivalu KoresponDance

Pražská časť 10. ročníka festivalu KoresponDance štartuje už dnes (28. júna). Pozýva na medzinárodný súčasný tanec, pohybové divadlo i nový cirkus. Jej dejiskom bude industriálne prostredie.

(reklamný článok, Festival KoresponDance)

Mašiny, káble či cievky. Tie sa stanú kulisami prvej časti medzinárodného festivalu súčasného tanca, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Jeho predstavenia sa odohrajú v neobvyklom prostredí továrne PRAKAB Pražské kabelovny, a to navyše za plnej prevádzky!  Jubilejný 10. ročník festivalu ponúkne programové lahôdky. A navyše, ako sa patrí, oslávi aj svoje jubileum. Stane sa tak už v utorok 28. júna od predpoludňajších do nočných hodín. Panovať bude opäť veselá atmosféra. Program sa uskutoční prevažne v podobe open air podujatia.

PRAKAB / KoresponDance

Návštevníkov čaká tanečný free style battle s charizmatickým Kristiánom Mensom. Ďalej je to, nový cirkus so zamestnancami továrne pod vedením režisérky Stéphanie N’Duhirahe. Uvidíte aj poetické pohybové umenie Andrey Salustri či novocirkusové predstavenie žonglérov a akrobatov Hippana.Maleta. Nebude chýbať ani nápadité občerstvenie do letného počasia. Vstup na podujatie je voľný.

KoresponDance pracuje s dvojicou tém. Jednou z nich je Továreň v pohybe.

Dramaturgia 10. ročníku festivalu vsadila v uvádzaných predstaveniach na komunitné projekty. Tento rok komunikuje dvojicu tém. Prvou je Továreň v pohybe a druhou Voda. Druhá téma reflektuje súčasný stav životného prostredia a klimatické zmeny. KoresponDance, ako najväčší site-specific festival súčasného tanca v Českej republike, sa tradične koná v dvoch častiach. Po pražskej na nás čaká 14. – 17. júla hlavná časť v Žďári nad Sázavou. Festival usporadúva Centrum choreografického rozvoja SE.S.TA. „Jedným z dvoch hlavných tém tohtoročného festivalu je interdisciplinárny projekt Továrna v pohybu, ktorý budeme po prvýkrát realizovať na festivale v Prahe. Predstavenia, ktoré sú súčasťou projektu, osobne považujem za najzaujímavejšie. Industriálne prostredie je totiž nesmierne zaujímavé pre tanec či nový cirkus. Keď o predstaveniach hovoríme s verejnosťou, vidíme v očiach publika obrovský záujem o tento netradičný prístup, ktorý okamžite podnecuje ľudskú predstavivosť,“ teší sa riaditeľka festivalu a Centra choreografického rozvoja SE.S.TA, Marie Kinsky.

Kristián Mensa
Kristián Mensa. Foto: © Martin Suchánek

Pražská časť začína už v posledný júnový utorok poobede

Festival začína o 13. hodine úvodným podujatím KoresponDance Battle. Na festivale sa uskutoční po štvrtý raz. Tentoraz na ňom vystúpi talentovaný breakdancer Kristián Mensa. Kristián, vystupujúci pod menom Mr. Kriss, je najvýraznejšou osobnosťou českej breakdance scény. Jeho „dance battle“ núka všetky možné tanečné štýly vrátane jeho milovaného breakingu: „Táto udalosť spadá do kategórie „open styles“. Pozývam teda všetky tanečné štýly i ľudí, ktorí radi tancujú. Majú možnosť zatancovať si na hudbu, ktorá im nie je vlastní, čo môže byť výzvou. Zároveň ale zažijú očarujúci pocit improvizácie a budú sa pohybovať inak, než sú zvyknutí. Uvidíte hip hop, popping, contemporary, dance hall i balet a breakdance pochopiteľne tiež,“ pozýva na festival Kristián Mensa.

V hlavných úlohách káble i zamestnanci továrne

Hlavný program odštartuje novocirkusová skupina Cie Pieds Perché s projektom Továreň v pohybe (Továrna v pohybu). Uvedú ho pod režijným dohľadom česko-švajčiarskej akrobatky a performerky Stéphanie N’Duhirahe. Autorka predstavenia nepracuje len s talentom umelcov. Jej predstavenie spočíva v zavesenej akrobacii, a zároveň využíva výrobky PRAKABu, teda káble. Práve ich farby a textúry sú esteticky veľmi zaujímavé. Architektúra tohto industriálneho priestoru ponúka úžasné prvky, ktoré tiež umelecky využijú. Použijú aj zvyšky vznikajúce pri výrobe. Tie dostanú nový kreatívny šat. Performermi sa na okamžik stanú taktiež vlastní zamestnanci továrne. O prekvapenia a ani humor rozhodne nebude núdza! Na návštevníkov čaká neobvyklá šou. Pri nej budú skúsenosti a záujmy pracovníkov továrne a taktiež ich pamäť pretvorené do podoby nového umeleckého diela – novocirkusovej site-specific!

Cie Pieds Perché
Cie Pieds Perché. Foto: © Stéphanie N'Duhirahe

Performance s dávkou mágie

S priestorom firmy budú komunikovať i ďalšie performance. Magické predstavenie Materia vyčaruje taliansky umelec Andrea Salustri.

Andrea Salustri - Materia / KoresponDance
Andrea Salustri - Materia. Foto: © Milan Szypura

Premení obyčajný produkt, akým je napríklad polystyrén, na úžasnú čarovnú hmotu. Jej prostredníctvom vypovie príbehy a dokáže donekonečna snívať. Divákovi sa tak otvára priestor pre jeho fantáziu, ktorá tu nemusí mať hranice.

Žongléri o živote v behu

Ďalej v humorne ladenej cirkusové show Runners vyrozprávajú svoj život v behu za sprievodu saxofónu dvaja španielski žongléri, ktorí si vravia Hippana.Maleta. 

Runners by Hippana.Maleta / KoresponDance
Runners by Hippana.Maleta. Foto: © Bernadette Fink

Ocitajú sa v situácii, kedy sú zviazaní pravidlami bežiacich pásov, zatiaľ čo ich hudobník diriguje prostredníctvom hier a experimentov.

Program 1. časti festivalu KoresponDance, 28. 6. 2022, Praha

  • 13:00–16:00 KoresponDance Battle
  • 16:15–17:15 Cie Pieds Perché: Továrna v pohybu
  • 17:30–18:00 Andrea Salustri: MATERIA
  • 18:15–19:15 Cie Pieds Perché: Továrna v pohybu
  • 19:30–20:00 Andrea Salustri: MATERIA

Program začína presne o 13. hodine a potrvá do 22. hodiny. PRAKAB Pražská kabelovna sa nachádza v pražskej štvrti Hostivař na adrese Ke Kablu 278. Viac informácií o programe festivalu i vstupenky na hlavný program nájdete na stránke festivalu TU.

10. ročník festivalu KoresponDance

Hlavný program príde na rad až v júli

Hlavná časť 10. ročníka festivalu KoresponDance sa už tradične odohrá v Žďári nad Sázavou. Dejiskom sa stanú zámocké priestory i priľahlé okolie. Viac sa dozviete o hlavnom programe TU. Pozvanie organizátorov prijali a umeleckými zážitkami festival obohatia významné osobnosti a zoskupenia súčasnej tanečnej i novocirkusovej scény.

Vystúpia tiež umelci ako Andrea Salustri a duo Hippana.Maleta, ktorí sa predstavia už skôr, 28. júna v Prahe.  Ďalej sú to francúzsky performer a choreograf Josef Nadj, austrálsky performer James Batchelor či izraelská choreografka a performerka Galit Liss.

Galit Liss / Ždár nad Sázavou / skúšky / KoresponDance 2022
Skúšky izraelskej choreografky a performerky Galit Lissna festivalové vystúpenie v Žďári nad Sázavou v apríli 2022. Foto: © Alena Češková

Medzi účinkujúcimi sú aj fínska choreografka Maria Nurmela, trojica českých performeriek PocketArt, švajčiarske zoskupenie Bollwerk či francúzske Cirque Inextrémiste.

Bollwerk
Bollwerk

Nechýba ani performerka Markéta Stránská s tanečníkom a choreografom Jeanom Gaudinom alebo holandská stepárka Marie Nije.

Reklama
Pianographique / Festival Viva Musica! 2022

PR článok

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Dušková, PR manager KoresponDance

One thought on “Pražská časť festivalu KoresponDance štartuje už dnes”

Comments are closed.

Recenzia: CD K2 - éterická kombinácia s puncom inovácie
Hudba News Recenzie

Recenzia: CD K2 – éterická kombinácia s puncom inovácie

Využijúc prázdninové voľné dni, v jeden podvečer som siahla po novom CD K2, ktoré len nedávno vyšlo vo vydavateľstve Radioservis. Pod nahrávku sa podpísalo duo skúsených hudobníčok, ktoré predstavujú špičky vo svojich odboroch. Jedna je uznávanou harfistkou a harfovou pedagogičkou s bohatou koncertnou i nahrávacou činnosťou. A druhá je popredná operná sólistka, ktorá zbiera úspechy […]

Read More
Nová scéna na Bratislavskom hrade
Divadlo News Odporúčame PR

Muzikálové hviezdy zažiaria v auguste na Bratislavskom hrade

Divadlo Nová scéna uvedie v dňoch 20. – 27. augusta 2022 na nádvorí Bratislavského hradu dve predstavenia úspešného muzikálu Mária Terézia #poslednámilosť, posledné dve predstavenia muzikálu Boyband a v premiére uvedie dva koncerty Jozef Bednárik a jeho muzikálový svet k nedožitým 75. narodeninám tohto divadelného mága. Šesť augustových večerov bude na Bratislavskom hrade patriť Divadlu […]

Read More
Hudba Modre
Hudba News Odporúčame PR

HUDBA MODRE – festival kvality a originality

Už 17 rokov organizuje občianske združenie Hudba Modre lokálny festival veľkého významu. Prináša do malebného vinárskeho mesta na úpätí Karpát klasickú hudbu a jazz v tej najvyššej kvalite a inak tomu nebude ani tento rok. Na Slovensku by sa dalo festivalov, ktoré si zobrali na zreteľ propagovať domácu tvorbu, ako šafranu. Hudba Modre venuje každý […]

Read More
Translate »