Novinky

Ohliadnutie sa za 11. ročníkom festivalu KoresponDance

Blíži sa festival KoresponDance 2023 / V utorok otvorí brány festivalu KoresponDance pražská časť / Tento týždeň štartuje hlavná časť festivalu KoresponDance / Kam za kultúrou

Žďár nad Sázavou v júli patril tancu i oslave geniálneho architekta baroka Santiniho! V tradičnom festivalovom dejisku sa totiž uskutočnila 11. edícia medzinárodného festivalu súčasného tanca, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Pripomeňte si ho spolu s nami!

Medzi 13. a 16. júlom 2023 oživil obľúbený festival KoresponDance verejný priestor mesta, tamojší zámok i Zelenú horu. Jeho predstavenia navštívilo viac než 6 tisíc divákov. Tohtoročný ročník bol oslavou pozoruhodnej osobnosti českej barokovej architektúry Jana Blažeja Santiniho, ktorého jedinečné princípy sprevádzali i uvádzali predstavenia. Festival pripomenul 300 rokov od jeho úmrtia.

Spokojní organizátori, partneri, diváci i umelci. Aj to bol 11. ročník festivalu KoresponDance

Predstavenia, besedy, workshopy a filmové projekcie najväčšieho site-specific festivalu u našich západných susedov tento rok prilákali viac než 6 tisíc divákov. Svoje zastúpenie mali medzi nimi aj obyvatelia z odľahlých kútov republiky, a rovnako i zo zahraničia.

Čo môže byť pre organizátorov krajším darčekom, než spokojní návštevníci i účinkujúci umelci! Preto nás veľmi teší, že tohtoročné vydanie festivalu zožalo mimoriadne ohlasy zo strany publika. Prítomní ocenili nielen tému ročníka Architektúra a krajina. Navyše, s očakávaním pozorovali, ako sa architektúra, a najmä Santini premietne do uvádzaných predstavení. Ale chválili si predovšetkým ich vysokú kvalitu a atraktivitu i útulné a odpočinkové prostredie zámockého areálu, priateľskú atmosféru či milý prístup zo strany usporiadateľskej služby. To je pre nás jednoznačne hnacím motorom do ďalších ročníkov a už teraz sa tešíme na prípravy ďalšieho ročníka,“ hovorí s nadšením riaditeľka festivalu Marie Kinsky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu

Je nutné dodať, že kľúčovú úlohu na podobe a realizácii festivalu hrajú i jeho sponzori a ich spokojnosť s výsledkom. Veľmi nás potešili osobnou účasťou i povzbudivými slovami dvadsaťjeden riaditeľov partnerských inštitúcií a sponzorov, rovnako ako zástupu novinárov nielen na slávnostnom zahájení festivalu, ale i záujem niektorých z nich zostať i po ďalšie dni a sledovať jeho program, dodáva. Vedľa talianskeho veľvyslanca Maura Marciliho, riaditeľa Francúzskeho inštitútu Stanislava Mrozka, hejtmana kraje Vysočina Vítězslava Shreka, vicestarostu mesta Žďár Rostislava Dvořáka a ďalších partnerov pri slávnostnom otvorení osobne vystúpil i minister kultúry Martin Baxa, ktorý poďakoval Marii Kinsky za jej zásluhy na pretváraní Žďáru nad Sázavou v jedno z významných centier českého moderného umenia.

Pražský predskokan nechýbal ani tento rok

Hlavnej časti festivalu KoresponDance už tradične predchádzal jeden festivalový deň v českom hlavnom meste. V Prahe mu, ako sme avizovali, zasvätili 27. jún a jeho dejiskom bolo CAMP – Centrum architektury a městského plánování. Tento deň bol oslavou 100. výročia narodenia architekta Karla Pragera.

KoresponDance priniesol príťažlivý program

Prvý deň festivalu pozval verejnosť na žďárske námestie Republiky na program zdarma. Ústredné zázemie pre nasledujúce dni vytvoril už tradične tamojší zámok. Pestrý program oslovil všetky vekové kategórie. Uchvátil malých i veľkých, starších i mladých, pričom  hojné zastúpenie mali toho roku rodiny s deťmi. A nechýbali ani profesionáli z odboru. Celý rad predstavení tohto nedávno skončeného ročníka natoľko zaujali divákov, že si vyslúžila nekončiace ovácie postojačky!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vašo Patejdl
Smutná správa: v sobotu nás opustila hudobná legenda Vašo Patejdl

Zoskupenie Fetes Galantes pod režijnou taktovkou svetovo rešpektovanej choreografky Béatrice Massin, hlavnej hviezdy tohto ročníka festivalu, vzbudilo najväčšie očakávania i ohlasy. Tanečníci v pestrofarebných kostýmoch stvárnili úchvatné a prepracované choreografie, ktoré pretkali dielom súčasného a barokového tanca na hudbu Mozartovho Rekviem. Predstavenie Rekviem – Veselá smrt, malo po vzoru mexickej tradície divákom sprostredkovať, že vo vnímaní smrti sa dá nájsť i pozitívny a krásny rozmer. V podmienkach festivalu KoresponDance išlo o vôbec prvú adaptáciu inscenácie v outdoorových podmienkach, čo dokazuje, že in situ predstavenia majú obrovský zmysel.

KoresponDance 11 Radostna smrt
Compagnie Fetes Galantes v performance Rekviem - Radostná smrť. Foto: Dragan Dragin

V hlavnej úlohe Santiniho číslo 5

Nasledoval projekt Rezonance, na ktorom vedľa Fetes Galantes s Béatrice Massin participovalo aj české popredné teleso v oblasti barokovej hudby, Collegium 1704. Rezonance sa konala v kaplnke sv. Jana Nepomuckého na Zelenej hore, ktorá je vrcholnou stavbou Jana Blažeja Santiniho. Jej neopakovateľný genius loci a hra svetla si dokonale notovala s hudbou a spevom, rovnako tak aj s tanečnými kreáciami na Santiniho číslo 5. Výkony umelcov v oboch predstaveniach spravodlivo zožali nekončiace standing ovations. 

Zelená hora
V Žďári nad Sázavou zanechal Jan Blažej Santini-Aichel nezmazateľnú stopu. A nielen tam.

O tom, že naše životy tvoria čísla a algoritmy, prišli do Žďáru divákov presvedčiť belgickí žongléri Tall Tales Company. Putovná performance so slúchadlami na ušiach sprevádzaná žonglérskou akrobáciou na Santiniho čísla ponúkla nejeden prekvapivý moment, do ktorých zámockých zákutia divákov táto výprava zaviedla a čo sa ďalej v nich odohrá. Aké umelecké možnosti skrývajú na pohľad obyčajné kovové tyče, predviedla performerka a akrobatka Eliška Brtnická so svojim kolektívom v predstavení Thin Skin. V prítmí zámockej jazdiarni využívala inscenácia často i tieňohry a tyče tak vytvárali na stene rôzne obrazce, performeri akrobatické kúsky.

Eliška Brtnická / KoresponDance
Eliška Brtnická so svojim kolektívom v predstavení Thin Skin. Foto: Jaroslav Svoboda

Ferst Dadler kráčí – tak organizátori pomenovali veľký komunitný projekt tohto festivalového ročníka. Opäť raz angažoval rôzne skupiny obyvateľov Žďáru a jeho okolia naprieč generáciami. Ukázal, že hýbať sa a tancovať môže doslovne každý. Dvojhodinová performatívna prechádzka viedla od Dolného cintorína cez zámok až na Zelenú horu,  po pútnickej ceste Santiniho. Do víru diania vtiahla i náhodných okoloidúcich či turistov. KoresponDance Battle Kristiána Mensy dal príležitosť vyniknúť mnohým domácim i zahraničným street dancerom. V dvojdennej „bitke“ sa utkali ako tanečné páry, tak jednotlivci. Víťaz si z KoresponDance odviezol cenu v podobe možnosti vystúpiť na tanečnej súťaži v Holandsku.

Intímne príbehy duší

Cirkusová umelkyňa Ana Jordão a tanečník Kim-Jomi Fischer prehovorili vo svojom intímnom duete citlivou pohybovou rečou muža a ženy. Performerka Stéphanie NDuhirahe v predstavení Šrámy/la débattue zas pozvala do niekoľkých zámockých útrob, kde vypovedala o svojom živote. Najmä vylíčila dávny dojemný príbeh vlastnej rodiny. Dvojica Compagnie Monad vo vystúpení Yin Zéro uviedla prítomné publikum takmer do hypnózy pri tanci inšpirovanom derviši v bohatých sukniach za zvukov hudby, ktorá postupne pridávala na energickosti.

Compagnie Monad
Excelentné vystúpenie uviedlo prítomných do vytrženia. Foto: Dragan Dragin

Českí a talianski absolventi tanečných škôl BeInternational vystúpili prvý festivalový deň v site-specific performanciách na námestí Republiky a po druhý raz zase paralelne na rôznych miestach prvého zámockého nádvoria. Manolo Alcántara rozpamätali publikum prítomné na námestí na technológie predkov, s ktorých pomocí postavili obrí samostatne stojací oblúk z krabíc. La Méandre zase dvakrát uviedli obecenstvo do varu v rytmu elektronickej hudby s prvkami andalúzskeho tanca sevillana. Priestor dostali ale i nielen žďárske deti z Tvorivého tábora a projektu Škola tančí, ktoré predviedli svoje výtvory na tému architektúra a urbanizmus.

Škola tančí / KoresponDance
Svoj priestor dostali aj deti. Foto: Alena Češková

TS, festival KoresponDance

Foto: Alena Češková, Dragan Dragin, Jaroslav Svoboda, archív KoresponDance

Zdroj: festival KoresponDance

Redakciu informovala Barbora Hajná, PR manažérka festival KoresponDance

***Správu sme preložili a redakčne upravili (smp/red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »