
Viva Musica! 2023 prináša ďalšiu dvojicu koncertov aj počas tretieho festivalového týždňa. V hlavnom programe sa môžeme tešiť na ikonu svetovej klasickej hudby a jedinečného huslistu Gidona Kremera, ktorý vystúpi so svojim ansámblom v Slovenskom rozhlase už v tretiu júlovú nedeľu. Pestrý program však sľubuje Viva Musica! aj v cykle Hudobné záhrady. Tentoraz nás pozve na koncert do Barokovej záhrady Bratislavského hradu v najbližšiu sobotu EnsembleSpectrum.
V Bratislave pokračuje festival Viva Musica! i open air cyklus Hudobných záhrad, ktorými Festival Viva Musica! nadviazal na svoju tradíciu. V treťom festivalovom týždni poteší divákov ďalšou dvojicou festivalových koncertov. Hlavná časť prináša koncert ikony sólovej aj komornej hudby, lotyšského huslistu Gidona Kremera. Patrí k najslávnejším svetovým huslistom súčasnosti. Nie je tajomstvom, že pre súčasnú husľovú tvorbu urobil azda viac ako ktokoľvek iný. Je to však aj človek s pohnutým osudom a úžasnou hudobnou kariérou.
Lotyšský huslista Gidon Kremer príde do Bratislavy so svojím orchestrom Kremerata Baltica a s programom, ktorý bude bezpochyby mimoriadnou hudobnou lahôdkou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Koncert, ako sme avizovali nielen pri predstavení programu aktuálneho ročníka festivalu, ale aj v najnovšom prehľade Kam za kultúrou, uskutoční sa v nedeľu 16. 7. o 20:00 hod. v Slovenskom rozhlase. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.
Hudobná lahôdka na festivale Viva Musica! aj počas tretieho festivalového týždňa
V prvej polovici koncertu zaznie Haydnov Koncert pre husle, klavír a sláčikový orchester, ktorého jednoduchosť a odľahčenú zvukovosť vystrieda Ligetiho Sláčikové kvarteto č. 1 s podtitulom „Métamorphoses nocturnes“ (v úprave pre sláčikový orchester). Skladbu, ktorý napísal v roku 1954, dýcha plnosťou zemitej zvukovosti a dramatickosti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Druhá polovica koncertu prinesie sériu kompozícií rôznych autorov a autoriek (Raminta Šerkšnytė, Georgijs Osokins, Victor Kissine, Alexander Raskatov a Leonid Desjatnikov) s názvom Eine (andere) Winterreise (Jedna (iná) Zimná cesta), ktoré vznikli pri príležitosti 25. výročia založenia súboru Kremerata Baltica (zal. v roku 1997) priamo na objednávku Gidona Kremera. Vznik diela inšpiroval rovnomenný Schubertov piesňový cyklus. Výsledný opus je pritom zaujímavou mozaikou kratších skladieb vystavaných na kontraste novej zvukovosti a objavnosti „inej“ Zimnej cesty, ktoré sú prerušované fragmentmi zo Schubertovho diela Päť menuetov a šesť trií D.89 v úprave pre sláčikový orchester.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festivalové Hudobné záhrady pokračujú
Okrem hlavného prúdu v programe 19. ročníka festivalu Viva Musica! pribudol do jeho dramaturgie, ako sme už informovali, aj cyklus hudby v bratislavských parkoch a záhradách. Open airovými koncertami pokračuje Viva Musica! aj v treťom festivalovom týždni. Po koncerte Sinfonietta Bratislava s trojicou mladých virtuózov a violončelovom duu, prichádza na rad EnsembleSpectrum. Dejiskom ich sobotňajšieho koncertu (15. júla o 17:00 hod.) bude Baroková záhrada Bratislavského hradu. Na koncerte vystúpi zoskupenie pod vedením umeleckého vedúceho Mateja Slobodu (roľníčky) v zložení Martina Lišková (klarinet), Barnabás Kollárik (saxofón), Lukáš Golej (lesný roh), Júlia Stahl Novosedlíková (klavír), Martin Švec (vibrafón), Adéla Spurná (zvonkohra), Adam Szendrei (husle), Júlia Urdová (viola) a Dávid Šarkézi (kontrabas).

Špecializuje sa na komornú hudbu 20. a 21. storočia
EnsembleSpectrum patrí v súčasnosti medzi najvýraznejšie a najaktívnejšie súbory špecializujúce sa na komornú hudbu 20. a 21. storočia na Slovensku. Z počiatočných študentských túžob uvádzať menej známe a nové diela sa postupom rokov stala pre členov ansámblu táto aktivita vášňou a životným poslaním motivujúcim k stále väčším a závažnejším dramaturgiám. Počas desiatich rokov svojej doterajšej pôsobnosti súbor naštudoval viac ako stotridsať rôznych skladieb súčasnej domácej a zahraničnej tvorby.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Predstaví tvorbu Juliusa Eastmana
Na koncerte predstaví tvorbu menej známeho, ale o to zaujímavejšieho amerického skladateľa Juliusa Eastmana (1940 – 1990). Eastman patril k excentrickým postavám newyorskej scény, bol elektrizujúcim spevákom, klaviristom, dirigentom, choreografom a hlavne jedinečne svojským a originálnym skladateľom. Charakteristickou črtou spájajúcou jeho osobný život s umeleckým bola neustála zmena tak spôsobov obliekania sa, ako aj hudobných štýlov – od heavy metalového štýlu ťažkých topánok a reťazí, cez klasického univerzitného knihomoľa nosiaceho štylizované afro s hrubým rámom okuliarov, po bielu tógu vyjadrujúcu jeho hľadanie duchovna.
Z hľadiska istej časti tvorby by sme Eastmana mohli zaradiť medzi minimalistických skladateľov a práve za minimalistické môžeme bezpochyby považovať aj jeho dielo Femenine z roku 1974, ktoré zaznie v rámci festivalového koncertu. Vstup na podujatie je i tentoraz voľný.
—
PR článok, Viva Musica!, www.vivamusica.sk
Zdroj: Viva Musica!