Novinky

Viva Musica! 2023: tretí týždeň nielen s jedinečným huslistom

Viva Musica! 2023

Viva Musica! 2023 prináša ďalšiu dvojicu koncertov aj počas tretieho festivalového týždňa. V hlavnom programe sa môžeme tešiť na ikonu svetovej klasickej hudby a jedinečného huslistu Gidona Kremera, ktorý vystúpi so svojim ansámblom v Slovenskom rozhlase už v tretiu júlovú nedeľu. Pestrý program však sľubuje Viva Musica! aj v cykle Hudobné záhrady. Tentoraz nás pozve na koncert do Barokovej záhrady Bratislavského hradu v najbližšiu sobotu EnsembleSpectrum.

V Bratislave pokračuje festival Viva Musica! i open air cyklus Hudobných záhrad, ktorými Festival Viva Musica! nadviazal na svoju tradíciu. V treťom festivalovom týždni poteší divákov ďalšou dvojicou festivalových koncertov. Hlavná časť prináša koncert ikony sólovej aj komornej hudby, lotyšského huslistu Gidona Kremera. Patrí k najslávnejším svetovým huslistom súčasnosti. Nie je tajomstvom, že pre súčasnú husľovú tvorbu urobil azda viac ako ktokoľvek iný. Je to však aj človek s pohnutým osudom a úžasnou hudobnou kariérou.

Lotyšský huslista Gidon Kremer príde do Bratislavy so svojím orchestrom Kremerata Baltica a s programom, ktorý bude bezpochyby mimoriadnou hudobnou lahôdkou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Viva Musica!
Viva Musica! prinesie novinky, nečakané spolupráce aj duch oslavy

Koncert, ako sme avizovali nielen pri predstavení programu aktuálneho ročníka festivalu, ale aj v najnovšom prehľade Kam za kultúrou, uskutoční sa v nedeľu 16. 7. o 20:00 hod. v Slovenskom rozhlase. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

Hudobná lahôdka na festivale Viva Musica! aj počas tretieho festivalového týždňa

V prvej polovici koncertu zaznie Haydnov Koncert pre husle, klavír a sláčikový orchester, ktorého jednoduchosť a odľahčenú zvukovosť vystrieda Ligetiho Sláčikové kvarteto č. 1 s podtitulom Métamorphoses nocturnes (v úprave pre sláčikový orchester). Skladbu, ktorý napísal v roku 1954, dýcha plnosťou zemitej zvukovosti a dramatickosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

Druhá polovica koncertu prinesie sériu kompozícií rôznych autorov a autoriek (Raminta Šerkšnytė, Georgijs Osokins, Victor Kissine, Alexander Raskatov a Leonid Desjatnikov) s názvom Eine (andere) Winterreise (Jedna (iná) Zimná cesta), ktoré vznikli pri príležitosti 25. výročia založenia súboru Kremerata Baltica (zal. v roku 1997) priamo na objednávku Gidona Kremera. Vznik diela inšpiroval rovnomenný Schubertov piesňový cyklus. Výsledný opus je pritom zaujímavou mozaikou kratších skladieb vystavaných na kontraste novej zvukovosti a objavnosti „inej“ Zimnej cesty, ktoré sú prerušované fragmentmi zo Schubertovho diela Päť menuetov a šesť trií D.89 v úprave pre sláčikový orchester.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna
Začínajú Třeboňská nocturna. 20. ročník privíta hviezdy klasickej hudby, opery i swingu

Festivalové Hudobné záhrady pokračujú

Okrem hlavného prúdu v programe 19. ročníka festivalu Viva Musica! pribudol do jeho dramaturgie, ako sme už informovali, aj cyklus hudby v bratislavských parkoch a záhradách. Open airovými koncertami pokračuje Viva Musica! aj v treťom festivalovom týždni. Po koncerte Sinfonietta Bratislava s trojicou mladých virtuózov a violončelovom duu, prichádza na rad EnsembleSpectrum. Dejiskom ich sobotňajšieho koncertu (15. júla o 17:00 hod.) bude Baroková záhrada Bratislavského hradu. Na koncerte vystúpi zoskupenie pod vedením umeleckého vedúceho Mateja Slobodu (roľníčky) v zložení Martina Lišková (klarinet), Barnabás Kollárik (saxofón), Lukáš Golej (lesný roh), Júlia Stahl Novosedlíková (klavír), Martin Švec (vibrafón), Adéla Spurná (zvonkohra), Adam Szendrei (husle), Júlia Urdová (viola) a Dávid Šarkézi (kontrabas).

Ensemble Spectrum
EnsembleSpectrum počas koncertu v Novej Cvernovke (2021). Zdroj: EnsembleSpectrum/ Martina Levásovská - @c.z.immer - martinacimer.com

Špecializuje sa na komornú hudbu 20. a 21. storočia

EnsembleSpectrum patrí v súčasnosti medzi najvýraznejšie a najaktívnejšie súbory špecializujúce sa na komornú hudbu 20. a 21. storočia na Slovensku. Z počiatočných študentských túžob uvádzať menej známe a nové diela sa postupom rokov stala pre členov ansámblu táto aktivita vášňou a životným poslaním motivujúcim k stále väčším a závažnejším dramaturgiám. Počas desiatich rokov svojej doterajšej pôsobnosti súbor naštudoval viac ako stotridsať rôznych skladieb súčasnej domácej a zahraničnej tvorby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Krumlov
Festival Krumlov: Ťahákom otváracieho koncertu sú aj choreografie Jiřího Bubeníčka

Predstaví tvorbu Juliusa Eastmana

Na koncerte predstaví tvorbu menej známeho, ale o to zaujímavejšieho amerického skladateľa Juliusa Eastmana (1940 – 1990). Eastman patril k excentrickým postavám newyorskej scény, bol elektrizujúcim spevákom, klaviristom, dirigentom, choreografom a hlavne jedinečne svojským a originálnym skladateľom. Charakteristickou črtou spájajúcou jeho osobný život s umeleckým bola neustála zmena tak spôsobov obliekania sa, ako aj hudobných štýlov – od heavy metalového štýlu ťažkých topánok a reťazí, cez klasického univerzitného knihomoľa nosiaceho štylizované afro s hrubým rámom okuliarov, po bielu tógu vyjadrujúcu jeho hľadanie duchovna.

Z hľadiska istej časti tvorby by sme Eastmana mohli zaradiť medzi minimalistických skladateľov a práve za minimalistické môžeme bezpochyby považovať aj jeho dielo Femenine z roku 1974, ktoré zaznie v rámci festivalového koncertu. Vstup na podujatie je i tentoraz voľný.

 

PR článok, Viva Musica!, www.vivamusica.sk

Zdroj: Viva Musica!

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »