Novinky

Festival Krumlov: Ťahákom otváracieho koncertu sú aj originálne choreografie Jiřího Bubeníčka

Festival Krumlov

V piatok 14. júla 2023 otvorí Festival Krumlov svoje brány koncertom s názvom Francúzska noc s originálnymi choreografiami Jiřího Bubeníčka v podaní súboru Les Ballets Bubeníček. Vystúpia v nich sólisti popredných európskych baletných scén. Tento svetovo uznávaný tanečník a choreograf navyše v spolupráci s festivalom usporadúva majstrovské tanečné kurzy, ktoré budú festivalu predchádzať.

Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov je významnou kultúrnou prehliadkou, na ktorej od roku 1992 znie hudba od 15. až po 21. storočie. Počas celej festivalovej histórie na ňom vystúpilo viac než 12 tisíc umelcov zo 40 krajín sveta. Medzi nimi boli aj veľké kultúrne ikony ako napríklad operní speváci Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Fleming, ale i populárni spevaci Karel Gott a Lucie Bílá alebo operná speváčka Dagmar Pecková. Zo slovenských umelcov sa festivalovému publiku predstavila operná diva Adriana Kučerová či dirigent Peter Valentovič, ale aj mnoho mladých talentov. Festival Krumlov, ktorý každoročne navštívi okolo 20 tisíc ľudí, tu bude aj tento rok. 32. ročník štartuje už o dva mesiace. Opäť prinesie atraktívne mená, inšpiratívnu dramaturgiu hlavného programu i bohatý sprievodný program.

V dňoch od 14. júla do 5. augusta 2023 sa, ako sme už avizovali, môžeme tešiť na 18 koncertov, 11 koncertných miest a desiatky zahraničných interpretov a stovky českých hudobníkov, spevákov a tanečníkov. Jeho súčasťou budú mená ako Alexandr Melnikov, Charles Castronovo, Vadim Gluzman, Jiří Bubeníček  či šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice Robert Jindra. Tento rok budú súčasťou Festivalu Krumlov aj majstrovské tanečné kurzy. Tie štartujú už o necelé dva mesiace,  v utorok 4. júla 2023. Sprievodný program vo Festivalovej zóne ponúkne koncerty, výtvarné, pohybové i vzdelávacie aktivity zdarma.

Radosť z inšpiratívnej spolupráce

Organizátori MHF v Českom Krumlove neskrývajú svoju radosť z potvrdenia inšpiratívnej spolupráce s medzinárodne uznávaným choreografom Jiřím Bubeníčkom. Jiří Bubeníček sa počas svojej takmer 25-ročnej kariéry tešil obrovskému uznaniu ako jeden z najlepších svetových baletných tanečníkov. Hoci jeho prvé choreografie vznikli skôr ako drobný experiment, dnes patrí medzi najvyhľadávanejších choreografov súčasnosti. Vytvoril diela pre súbory ako San Francisco Ballet, Švédsky kráľovský balet, Teatro di Roma, Tokyo City Ballet, New York City Ballet, Viedenský štátny balet, Hamburský balet, Semperoper Ballet v Drážďanoch či pre Mariinsky Ballet Theater. Taktiež bol choreografom Novoročného koncertu Viedenských filharmonikov 2016. Za svoju verziu “Carmen” (2019) získal ocenenie “Europa in Danza”. Odniesol si cenu “Boris Papandopulo” za “Romea a Juliu” za najlepšie baletné predstavenie v sezóne 2021/22. V roku 2018 ho ocenili za najlepšiu baletnú inscenáciu roka.

Jiří Bubeníček
Choreograf Jiří Bubeníček. Archív Jiřího Bubeníčka

Festival Krumlov odštartuje špeciálna choreografia. Predskokanom ale budú majstrovské kurzy

Do Čiech sa Jiří Bubeníček vráti s choreografiou vytvorenou špeciálne pre otvárací koncert 32. ročníka Festivalu Krumlov nazvaný Francúzska noc. Skladby Aux étoiles Alexandera Duparca a Bolero Maurice Ravela stvárnia poprední tanečníci európskej baletnej scény – Léonore Baulac, hviezda Opera National de Paris, Jón Vallejo, prvý sólista Semperoper Ballet, István Simon, bývalý prvý sólista Semperoper Ballet, Kryštof Šimek, bývalý umelecký riaditeľ Pražského tanečného konzervatória a iní. Vybraní tanečníci budú taktiež lektormi majstrovských kurzov, ktoré v termíne 4. – 14. júla 2023 v spolupráci s festivalom v Českom Krumlove Jiří Bubeníček usporadúva.

Festival Krumlov

Tohtoročný otvárací koncert Festivalu Krumlov sa po viac než dvoch dekádach vracia do poetickej scenérie Letnej jazdiarne. Vystúpia na ňom taktiež klavirista Alexander Melnikov, ktorý prednesie Klavírny koncert č. 5 Camilla Saint-Saënsa nazvaný Egyptský. Sprevádzať ho bude Symfonický orchester Českého rozhlasu pod taktovkou uznávaného dirigenta, známeho aj slovenskému publiku, Roberta Jindru.

Novoročný koncert ŠfK / šéfdirigent Robert Jindra

Hudba skladateľov krajiny galského kohúta zároveň pripomenie aj výročie kľúčovej udalosti ako francúzskych, tak aj európskych dejín. 14. júla 1789 totiž padla Bastila, ktorá odštartovala zmeny v dejinách vývoja štátov, modernej európskej demokracie i vznik modernej spoločnosti. Koncert sa koná pod záštitou Veľvyslanectva Francúzskej republiky v ČR.

Francúzska noc - 14. júla 2023 21:00, Letná jazdiareň, Český Krumlov

Účinkujú:
Alexander Melnikov – klavír
Symfonický orchester Českého rozhlasu
Robert Jindra – dirigent
Jiří Bubeníček – choreografia
Léonore Baulac, Jenny Laudadio, István Simon, Jón Vallejo, Joseph Gray, Rodrigo Pinto, Christian Bauch, a iní – balet

Program:
H. Duparc: Poéme nocturne – Ku hviezdam „Aux étoiles“
C. Saint-Saëns: Klavírní koncert č. 5 F dur, op. 103 „Egyptský“

prestávka

C. Debussy: Moře „La Mer“, L 109
M. Ravel: Bolero, op. 81, C dur

PR článok, MHF Český Krumlov, www.festivalkrumlov.cz

Redakciu informovala a fotografie poskytla Marie Rydlová, PR manažérka MHF Český Krumlov

 Z českého originálu preložila Silvia Mária Petrovitsová

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »