Novinky

Tip na dnes: Marek Štrbák hrá už dnes popoludní v Redute

Organ / Slovenská filharmónia

Júnová ponuka koncertov Slovenskej filharmónie pokračuje už dnes nedeľnou chvíľkou pre organ. Kráľovský nástroj v Koncertnej siene Slovenskej filharmónie dnes popoludní rozozvučí Marek Štrbák. Hoci na pôde Slovenskej filharmónie vystúpil viac ráz, dnes tu odohrá svoj recitál po prvý raz. Pripravený je zaujímavý program.

V nedeľu 2. júna 2024 o 16.00 hod. sa v Slovenskej filharmónii uskutoční organový recitál Marka Štrbáka, koncertného organistu, pedagóga, klaviristu, dirigenta, zbormajstra, korepetítora a skladateľa. Slovenskému publiku dobre známy organista Marek Štrbák pravidelne spolupracuje so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom. “Sólový recitál v našom cykle organových koncertov uvedie po prvýkrát. Do programu zaradil diela Césara Francka, bratislavského rodáka Štefana Németha-Šamorínskeho, ktorý bol organistom v Katedrále sv. Martina a Marcela Duprého,” približuje Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.

Marek Štrbák
Marek Štrbák. Zdroj: Ars Organi Nitra

Organ v bratislavskej Redute patrí medzi najväčšie píšťalové organy na Slovensku. Organ z dielne prestížnej rakúskej firmy Rieger Orgelbau GmbH, ktorej nástroje sa  nachádzajú v koncertných sieňach a chrámoch na všetkých kontinentoch, má 66 registrov a 3 manuály. Slávnostne bol inaugurovaný v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v roku 2012.

Z diela slávneho organového majstra

Na úvod koncertu zahrá Marek Štrbák Chorál č. 1 E dur z roku 1890 Césara Francka. Jeho vznik sa datuje do obdobia skladateľovho nástupu na post organistu u sv. Klotildy, kde skladateľ hrával od roku 1858 až do svojej smrti. V parížskej bazilike sa nachádza jeden z najslávnejších organov, ktorý v roku 1859 postavil významný francúzsky organár Aristide Cavaillé-Coll. Inauguračný koncert tu odohral práve César Franck, titulárny organista a skladateľ, ktorý povedal: „Môj organ je môj orchester.“ To vyjadruje skladateľov vzťah k nástroju, s ktorým sú bytostne späté takmer všetky jeho diela. César Franck zároveň ako prvý skladateľ v dejinách presne popisoval dispozičné pokyny vo svojich skladbách. Trojicu chorálov na vlastné témy napísal v posledných mesiacoch svojho života, pričom už nemal možnosť zahrať či vypočuť si ich. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v závere jubilejnej sezóny. Čím žije v júni?

Nasledovať bude Koncert pre organ sólo, op. 85 Štefana Németha-Šamorínskeho, ktorý bol prvou z výrazných skladateľských osobností 2. polovice 20. storočia v oblasti organovej tvorby na Slovensku. Organovej hre sa začal venovať  v detstve. Študoval na gymnáziu pri kláštore klarisiek v Bratislave. Hodiny klavíra navštevoval u Alexandra Albrechta. V štúdiu pokračoval na Vysokej hudobnej škole v Budapešti a vo Viedni. Pri komponovaní sa inšpiroval tvorbou Bacha, Beethovena, Brahmsa a Bartóka.

Dielo výraznej osobnosti domácej tvorby vystrieda Dupré

Trojicu autorov i dramaturgiu dnešného recitálu na pôde bratislavskej Reduty uzavrie Symphonie-Passion, Op. 23 výnimočnej francúzskej osobnosti 1.  polovice 20. storočia, skladateľa a učiteľa mnohých generácií študentov organa na Parížskom konzervatóriu Marcela Duprého. Za vznikom jeho diela Symphonie-Passion, Op. 23 stojí vonkajší popud. V roku 1921 koncertoval na vychýrenom Grand Court organe vo Philadelphii, od publika dostal k improvizácii štyri melódie. O tri roky neskôr hudobné idey zapísal do nôt a vznikol op. 23. V diele sú zakódované štyri známe sakrálne nápevy z vianočného i veľkonočného obdobia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou: 22. týždeň s hudbou. Aký bude?
Kam za kultúrou: 22. týždeň s hudbou. Aký bude?

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, archív SF, archív Ars Organi Nitra/archív umelca

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Posledná aktualizácia: 2024-06-04 (adm, mk) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »