Júnová ponuka koncertov Slovenskej filharmónie pokračuje už dnes nedeľnou chvíľkou pre organ. Kráľovský nástroj v Koncertnej siene Slovenskej filharmónie dnes popoludní rozozvučí Marek Štrbák. Hoci na pôde Slovenskej filharmónie vystúpil viac ráz, dnes tu odohrá svoj recitál po prvý raz. Pripravený je zaujímavý program.
V nedeľu 2. júna 2024 o 16.00 hod. sa v Slovenskej filharmónii uskutoční organový recitál Marka Štrbáka, koncertného organistu, pedagóga, klaviristu, dirigenta, zbormajstra, korepetítora a skladateľa. Slovenskému publiku dobre známy organista Marek Štrbák pravidelne spolupracuje so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom. “Sólový recitál v našom cykle organových koncertov uvedie po prvýkrát. Do programu zaradil diela Césara Francka, bratislavského rodáka Štefana Németha-Šamorínskeho, ktorý bol organistom v Katedrále sv. Martina a Marcela Duprého,” približuje Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.
Organ v bratislavskej Redute patrí medzi najväčšie píšťalové organy na Slovensku. Organ z dielne prestížnej rakúskej firmy Rieger Orgelbau GmbH, ktorej nástroje sa nachádzajú v koncertných sieňach a chrámoch na všetkých kontinentoch, má 66 registrov a 3 manuály. Slávnostne bol inaugurovaný v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v roku 2012.
Z diela slávneho organového majstra
Na úvod koncertu zahrá Marek Štrbák Chorál č. 1 E dur z roku 1890 Césara Francka. Jeho vznik sa datuje do obdobia skladateľovho nástupu na post organistu u sv. Klotildy, kde skladateľ hrával od roku 1858 až do svojej smrti. V parížskej bazilike sa nachádza jeden z najslávnejších organov, ktorý v roku 1859 postavil významný francúzsky organár Aristide Cavaillé-Coll. Inauguračný koncert tu odohral práve César Franck, titulárny organista a skladateľ, ktorý povedal: „Môj organ je môj orchester.“ To vyjadruje skladateľov vzťah k nástroju, s ktorým sú bytostne späté takmer všetky jeho diela. César Franck zároveň ako prvý skladateľ v dejinách presne popisoval dispozičné pokyny vo svojich skladbách. Trojicu chorálov na vlastné témy napísal v posledných mesiacoch svojho života, pričom už nemal možnosť zahrať či vypočuť si ich.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nasledovať bude Koncert pre organ sólo, op. 85 Štefana Németha-Šamorínskeho, ktorý bol prvou z výrazných skladateľských osobností 2. polovice 20. storočia v oblasti organovej tvorby na Slovensku. Organovej hre sa začal venovať v detstve. Študoval na gymnáziu pri kláštore klarisiek v Bratislave. Hodiny klavíra navštevoval u Alexandra Albrechta. V štúdiu pokračoval na Vysokej hudobnej škole v Budapešti a vo Viedni. Pri komponovaní sa inšpiroval tvorbou Bacha, Beethovena, Brahmsa a Bartóka.
Dielo výraznej osobnosti domácej tvorby vystrieda Dupré
Trojicu autorov i dramaturgiu dnešného recitálu na pôde bratislavskej Reduty uzavrie Symphonie-Passion, Op. 23 výnimočnej francúzskej osobnosti 1. polovice 20. storočia, skladateľa a učiteľa mnohých generácií študentov organa na Parížskom konzervatóriu Marcela Duprého. Za vznikom jeho diela Symphonie-Passion, Op. 23 stojí vonkajší popud. V roku 1921 koncertoval na vychýrenom Grand Court organe vo Philadelphii, od publika dostal k improvizácii štyri melódie. O tri roky neskôr hudobné idey zapísal do nôt a vznikol op. 23. V diele sú zakódované štyri známe sakrálne nápevy z vianočného i veľkonočného obdobia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, archív SF, archív Ars Organi Nitra/archív umelca
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF
Posledná aktualizácia: 2024-06-04 (adm, mk) ***