Novinky

Štátna filharmónia Košice v opernom šate s Puccini gala

Štátna filharmónia Košice v opernom šate s Puccini gala

Týždeň od pondelka 11. marca praje svetu hudby. Ponúka najrôznejšie koncertné zážitky, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Priestor dostáva komorná hudba, symfonický koncert s jedinečným programom, ale aj operný galavečer v Košiciach. Štátna filharmónia Košice pokračuje v sérii "gala koncertov". Návštevníkov tentoraz pozýva do sveta opery na PUCCINI GALA, o ktorý je veľký záujem.

Z cyklu gala koncertov ponúka Štátna filharmónia Košice (ŠFK) v aktuálnej sezóne projekt PUCCINI GALA. Podujatie je zamerané na tvorbu talianskeho skladateľa Giacoma Pucciniho a reflektuje 100. výročie jeho úmrtia. Tematický večer ponúkne výber z opier Tosca, Madama Butterfly a Manon Lescaut. Sólovo sa predstavia sopranistka Maida Hundeling a tenorista Boldizsár László. Orchester ŠFK povedie dirigent Martin Leginus. Výnimočný koncert PUCCINI GALA z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 14. marca 2024 o 19:00 v Dome umenia. K dispozícii sú posledné vstupenky.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Koncert so slávnostnou atmosférou povedie dirigent Martin Leginus, riaditeľ Opery Slovenského národného divadla. S orchestrom ŠFK už okrem iného uviedol v minulosti viacero úspešných „gala večerov“, ako napríklad VERDI GALA či MOZART GALA.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hubička / Mária Porubčinová / Tomáš Juhás
SND uvádza operu Hubička. Oslávi s ňou Smetanove i svoje narodeniny

Na košický koncert pozýva Martin Leginus nasledovne: Giacomo Puccini je jedným z najvýznamnejších skladateľov opernej literatúry vôbec. Dirigoval som takmer všetky jeho opery a k jeho partitúram sa aj po rokoch stále vraciam s neutíchajúcim nadšením nad krásou jeho hudby. Opera Madama Butterfly patrí medzi moje najmilšie a hudba z tejto opery na našom koncerte nebude chýbať. Posledných 20 minút hudby z jeho opery Manon Lescaut považujem možno za to najlepšie, najkrajšie a najemotívnejšie, čo vzišlo z jeho pera. Som nesmierne šťastný, že práve túto časť Pucciniho tvorby uvedieme spolu so Štátnou filharmóniou Košice na blížiacom sa koncerte Puccini Gala. Pre mňa to bude sviatočný večer aj vďaka fantastickým sólistom Maide Hundeling a Boldizsárovi Lászlóvi a vďaka dlhoročnej spolupráci s vynikajúcou košickou filharmóniou, na ktorú sa opäť veľmi teším. Všetkých srdečne pozývame.

Operný galavečer s výnimočnými sólistami

Operných partov sa zhostia dvaja výnimoční sólisti. Nemecká sopranistka Maida Hundeling je celosvetovo známa ako „spievajúca herečka“. Médiá ju chvália za jej „dramatický sopránový zvuk so zvonivými vrchnými tónmi“. Označujú ju ako charizmatickú a sofistikovanú sopranistku, ktorej hlas znie nádherne vo všetkých polohách. Je známa najmä vďaka skvelej interpretácii dramatických hrdiniek v nemeckom romantickom repertoári, najmä v operách Wagnera, R. Straussa, Beethovena, Webera a ďalších. Rovnako však exceluje aj vo veľkých sopránových úlohách v operách Verdiho, Pucciniho, Janáčka, Dvořáka, Smetanu, Čajkovského a ďalších.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Najzaujímavejšie podujatia týždňa (11/2024)
Kam za kultúrou? Najzaujímavejšie podujatia týždňa (11/2024)

Maida Hundeling vystupovala na operných scénach po celom svete a poznajú ju aj diváci zo slovenských i českých operných scén. V roku 2017 získala prestížnu českú cenu Thálie za vynikajúci spevácky výkon v úlohe Desdemony vo Verdiho Otellovi v Národnom divadle moravskosliezskom v Ostrave. Maida Hundeling vystupuje aj v Opere SND, kde v aktuálnej sezóne stvárňuje Abigail v novej inscenácii Verdiho Nabucca či titulnú úlohu Aidy. V Košiciach sa predstaví v v rôznych Pucciniho postavách – konkrétne úlohách Manon a Toscy.

Maida Hundeling
Maida Hundeling v bratislavskej inscenácii Nabucca. Foto: Marek Olbrzymek

Jeden z najvýraznejších operných spevákov v Maďarsku Boldizsár László patril do roku 2009 k úspešným predstaviteľom populárnej hudby. Potom presedlal na operný spev a okrem maďarskej scény spolupracuje napríklad aj s Operou Slovenského národného divadla. Boldizsár László sa v košickom Dome umenia predstaví v úlohách Cavaradossiho, Pinkertona a Des Grieuxa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Smetana Gala / Opera ND Praha / Mária Porubčinová
Mária Porubčinová k Hubičke: Na opere mám rada aj ten druhý plán

Koncert z abonentného cyklu A s názvom PUCCINI GALA sa uskutoční vo štvrtok 14. marca 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

 

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Miriam Fencíková, Jaroslav Ľaš a Marek Olbrzymek

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »