Novinky

Sobota prinesie veľkonočný koncert Štátnej opery

Štátna opera

Hudba a Veľká noc k sebe neodmysliteľne patria. Ako každý rok i teraz si ich koncertami orchestrálne telesá i menšie komorné súbory. Svoje veľkonočné koncerty prináša aj Štátna opera, ktorá tak učiní už v sobotu pred Kvetnou nedeľou. S čím prichádza?

Je dlhoročnou tradíciou, že v období pred Veľkou nocou Štátna opera v Banskej Bystrici uvádza vokálno-inštrumentálny koncert venovaný tomuto dôležitému náboženskému sviatku. Tentoraz zaznie dielo mimoriadnych kvalít – ojedinelý opus operného skladateľa Giacoma Pucciniho Messa di Gloria. Veľkonočný koncert si diváci môžu vychutnať už 23. marca v banskobystrickej Štátnej opere. Túto produkciu bude možné vidieť aj 2. apríla v Ružomberku

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Veľká noc 2024 v kultúre. Nalaďme sa na sviatky aj na koncertoch / veľkonočné koncerty / kam za kultúrou
Veľká noc 2024 v kultúre. Nalaďme sa na sviatky aj na koncertoch

Dielo mladého operného génia prináša veľkonočný koncert Štátnej opery

Tvorba Giacoma Pucciniho sa teší trvalému záujmu publika – jeho opery patria medzi najčastejšie hrávané diela na celom svete. Všetkým operným priaznivcom sú určite známe diela Manon LescautToscaMadama Butterfly či Turandot. Neobyčajne obľúbené sú najmä pre svoju melodickosť a pôsobivosť. Pucciniho sakrálne dielo Messa alebo Messa a quattro Voci sa dnes spravidla uvádza pod názvom Messa di Gloria. Ide o jedno zo známych neoperných diel skladateľa vytvorených pre sólo tenor, barytón, bas, zbor a orchester. Skomponoval ho ako absolventskú prácu pre Istituto Giovanni Pacini vo svojich 22 rokoch.

Ján Procházka a orchester Štátnej opery / Veľkonočný koncert
Dirigent Ján Procházka a orchester Štátnej opery, zdroj: archív Štátnej opery. Foto: Katarína Baranyai

Táto dnes už omša v podstate predznamenala dráhu Pucciniho ako operného skladateľa – jeho inklinácia k opere je v kompozičnom štýle úplne zrejmá. Prvé uvedenie malo dielo v Lucce 12. júla 1880. Jedna z jeho častí, Credo, už bola napísaná a uvedená skôr (1878) s tým, že bola koncipovaná ako samostatná kompozícia. Napokon ju Puccini včlenil medzi ostatné, dokomponované neskôr – KyrieGloriaSanctus e BenedictusAgnus Dei. Hoci bola Pucciniho Messa v čase svojho prvého uvedenia prijatá publikom dobre, jej kompletný rukopis nikdy nezverejnil. Niektoré z tém Messy použil Puccini v iných svojich dielach: napr. Agnus Dei v opere Manon Lescaut a Kyrie v opere Edgar. Až do roku 1952 sa toto dielo v kompletnej podobe nehrávalo. Dnes je bežnou súčasťou produkcie klasickej hudby na celom svete. 

Veľkonočný koncert / Štátna opera
Orchester a spevácky zbor Štátnej opery, zdroj: archív Štátnej opery. Foto: Katarína Baranyai

Veľkonočný koncert zaznie v podaní sólistov Dušana Šima, Zoltána Vongreya a Ivana Zvaríka, v sprievode Speváckeho zboru a orchestra Štátnej opery pod taktovkou Jána Procházku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Týždeň s trochu veľkonočnou náladou (12/2024) / Veľká noc
Kam za kultúrou? Týždeň s trochu veľkonočnou náladou (12/2024)

TS, Štátna opera, www.stateopera.sk

Foto: Katarína Baranyai

Zdroj: Štátna opera

Redakciu informovala a fotografie poskytla Katarína Vollmannová, vedúca propagácie Štátnej opery v Banskej Bystrici

*** Posledná aktualizácia: 2024-03-23 (misok) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »