Budova bratislavskej Reduty dnes ožíva 11. ročníkom Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela. Od pondelka 9. do nedele 15. septembra 2024 ho hostí Slovenská filharmónia.
V tomto termíne sa v priestoroch bratislavskej Reduty stretne tridsať mladých klaviristov z rôznych kútov sveta. Tí zabojujú o prvenstvo na 11. ročníku Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela, ktoré hostí Slovenská filharmónia. Prihlásení sú klaviristi zo Slovenska, Ukrajiny, Poľska, Maďarska. Ruska, Rumunska, Bulharska, Talianska, Španielska, Švédska, Veľkej Británie, Izraela, Austrálie, Južnej Kórey, Číny, Japonska či Hong Kongu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
„Keď v roku 1991 zakladal prof. Marian Lapšanský medzinárodnú klavírnu súťaž spojenú s menom významného bratislavského rodáka, možno ani nepredpokladal, že by mohla úspešne pokračovať ešte aj po vyše 30 rokoch. Opak sa stal skutočnosťou a okrem celosvetovej propagácie Hummelových diel, pritiahne súťaž do nášho hlavného mestá každé tri roky mladých klaviristov z celého sveta, z ktorých viacerí dosiahnu veľkú medzinárodnú kariéru,“ hovorí Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.
Slovenská filharmónia na jedinečnej súťaži prezentuje aj dielo významného rodáka z Bratislavy
Hummel, rodák z Bratislavy, študoval u Mozarta, Albrechtsbergera, Salieriho a Haydna. Počas života ho pokladali za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy. Vynikol predovšetkým v oblasti virtuóznej klavírnej hudby. „S potešením sledujem, že Hummelova tvorba sa teší rastúcej obľube medzi výkonnými umelcami či komornými súbormi a čoraz viac dirigentov si diela klasicistického majstra zaraďuje do svojho repertoáru. Skladateľovej hudbe sa intenzívne snažia vdýchnuť život najmä mladí klaviristi zo všetkých končín sveta,“ hovorí prof. Marian Lapšanský, prezident Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela.
Prof. Marian Lapšanský inicioval aj zriadenie mimoriadnej Ceny Eugena Indjića na pamiatku svetovo renomovaného klaviristu. Ten býval počas svojho života pravidelným členom poroty súťaže, poslednýkrát v roku 2021. Francúzsko-americký klavirista ruského pôvodu bol od 80. rokov pravidelným hosťom sezón Slovenskej filharmónie. Svoje skúsenosti neúnavne odovzdával mladým študentom na Medzinárodných interpretačných kurzoch v Piešťanoch.
Tri kolá môže sledovať aj verejnosť
Prvé tri kolá, od 9. – 13. 9. 2024, sa uskutočnia v Malej sále Slovenskej filharmónie a sú prístupné verejnosti. Vchod z Medenej ulice č. 3 /služobný vchod/, každý deň pred 9.00 a počas dňa. Finále, koncert laureátov a vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v nedeľu 15. septembra o 15.30 a 19.00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.
Vstupenky na finálový koncert 15. 9. 2024 sú v predaji v Pokladnici SF aj online. Traja finalisti sa predstavia v nedeľné popoludnie s orchestrom Slovenská filharmónia pod taktovkou Maroša Potokára. Zabojujú o prvenstvo, o ktorom rozhodne medzinárodná porota zložená z prestížnych klaviristov a pedagógov /predseda – Pavel Gililov Nemecko, členovia – Yaara Tal, Izrael / Nemecko, Leonel Morales, Španielsko, Jingge Yan, Čína, Martin Kasík, Česká republika, Peter Pažický a Marian Lapšanský, Slovenská republika/.
Víťazovi súťaže udelia Cena guvernéra Národnej banky Slovenska. Porota udelí aj mimoriadnu cenu za najlepšiu interpretáciu diela Johanna Nepomuka Hummela. Držitelia cien získajú titul laureáta Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, Zdenko Hanout
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF
*** Posledná aktualizácia: 2024-09-10 (adm) ***