Novinky

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom v Bratislave i v Prahe

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom v Bratislave i v Prahe

Slovenská filharmónia sa pripája k oslavám 30. výročia samostatnosti Českej a Slovenskej republiky dvojicou koncertov s česko-slovenskými umelcami. Vystúpi sopranistka Simona Houda Šaturová a violončelista Jiří Bárta. Po štvrtkovom koncerte v bratislavskej Redute sa predstavia už v piatok aj v Smetanovej sieni v Prahe.

Októbrovú ponuku koncertov Slovenskej filharmónie uzavrie Slávnostný koncert k 30 rokom samostatnosti Českej republiky a Slovenskej republiky. Uskutoční sa už vo štvrtok 26. októbra v bratislavskej Redute. Orchester Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom uvedú na prvom koncerte Populárneho cyklu diela Johanna Nepomuka Hummela, Wolfganga Amadea Mozarta, Franza Schmidta, Antonína Dvořáka, Alexandra Moyzesa, Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů a Gejzu Dusíka. Sólistami večera budú dvaja poprední interpreti – slovenská sopranistka Simona Houda Šaturová a český violončelista Jiří Bárta. Koncert sa začne o 19.00 hod., no ešte pred jeho začiatkom o 18.15 sa uskutoční vo foyeri SF stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

V piatok 27. októbra zaznie koncert v Smetanovej sieni Obecného domu. Venujú ho nielen 30 rokom samostatnosti Českej republiky a Slovenskej republiky, ale aj 105. výročiu vzniku Československa, ktoré za samostatný štát vyhlásili 28. októbra 1918 práve v Obecnom dome.

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Uvedie príťažlivý program

Program štvrtkového večera otvorí predohra k opere Mathilde von Guise bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela, klaviristu, skladateľa a pedagóga, autora mnohých diel, medzi ktorými je aj pätnásť opier. Nasledovať bude koncertná scéna Misera, dove son! … Ah, non son io che parlo KV 369 Wolfganga Amadea Mozarta z roku 1781. Zaznie v interpretácii poprednej slovenskej sopranistky Simony Houda Šaturovej. 

Vystrieda ju Introdukcia, Intermezzo a Karnevalová hudba z 1. dejstva opery Notre Dame bratislavského rodáka, skladateľa, dirigenta, klaviristu a violončelistu Franza Schmidta. Schmidt skomponoval operu podľa románu Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži, ktorá mala premiéru v roku 1914. Nasledovať bude skladba Antonína Dvořáka Klid lesa pre violončelo a orchester op. 68, ktorá zaznie v interpretácii popredného českého violončelistu Jiřího Bártu.  

Prejavom obdivu k slovenskej prírode a kultúre je programovo orientovaná symfonická suita Alexandra Moyzesa Dolu Váhom op. 26, z ktorej zaznie jej prvá časť Pri prameňoch. Po nej bude nasledovať skladba V Tatrách, symfonická báseň, op. 26 Vítězslava Nováka, jedného z najvýraznejších žiakov Antonína Dvořáka, vášnivého cestovateľa a horolezca. Slovenskou ľudovou piesňou sa v kompozícii Variácie na slovenskú ľudovú pieseň pre violončelo, sláčikový orchester a harfu inšpiroval Bohuslav Martinů. Na záver koncertu zaznie Pieseň o rodnej zemi z operety Hrnčiarsky bál Gejzu Dusíka, autora mnohých operiet.

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Slovenská filharmónia si uctí Zdeňka Bílku

prof. Zdenek Bílek

Slovenská filharmónia štvrtkový koncert venuje výnimočnému dirigentovi a pedagógovi prof. Zdeňkovi Bílkovi (26. 10. 1923 – 24. 11. 2006), rodákovi z Lipníka nad Bečvou, ktorý by 26. októbra oslávil 100. narodeniny. Na Konzervatóriu v Brne študoval hru na klavíri (Zuzana Zámečníková), hru na organe (Josef Černocký), kompozíciu (Vilém Petrželka) a dirigovanie (Bohumil Liška). Po absolutóriu nastúpil do dirigentskej triedy Václava Talicha na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde zároveň študoval aj hru na klavíri (Štefan Németh-Šamorínsky) a kompozíciu (Ján Cikker). Štúdium dirigovania absolvoval v roku 1953 (na absolventskom koncerte so Slovenskou filharmóniou uviedol Sukovu Rozprávku, suitu z hudby k hre J. Zeyera Radúz a Mahulena, op. 16). Absolvoval študijné pobyty a dirigentské stáže vo Viedni (mimoriadny poslucháč u Hansa Swarowského na Akademie für Musik und darstellende Kunst) a v Leningradskej filharmónii (asistent Jevgenija Mravinského). V rokoch 1954 až 1968 pôsobil na poste asistenta, neskôr  dirigenta Slovenskej filharmónie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?

V záujme nadviazania na talichovskú ideu komorného orchestra pozostávajúceho z hudobníkov filharmónie Zdeněk Bílek v roku 1958 inicioval obnovenie Komorného orchestra Slovenskej filharmónie. Jeho ďalšími dirigentskými pôsobiskami boli filharmónia v Zlíne (šéfdirigent 1969 – 1975), Štátne divadlo v Košiciach (riaditeľ opery a baletu 1975 – 1978), šéfdirigent Káhirského symfonického orchestra, Irackej národnej filharmónie a opery v Istanbule (1979 – 1984). Od roku 1989 pedagogicky pôsobil na Konzervatóriu v Bratislave a tiež na Vysokej škole múzických umení, kde k jeho študentom patrili Róbert Stankovský, Mario Košik, Branislav Kostka, Norbert Baxa, Martin Majkút, Juraj Valčuha, Martin Leginus, Miloslav Oswald, Konstantin Ilievsky a ďalší.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košická filharmónia pod vedením dirigentky

Košická filharmónia pod vedením dirigentky


Do Slovenskej filharmónie sa pravidelne vracal ako hosťujúci dirigent, celkovo s ňou od roku 1953 do roku 1999 oddirigoval bezmála 300 koncertov na domácom pódiu, v mestách celého Slovenska i na zahraničných zájazdoch (Česká republika, Nemecko, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Taliansko, Španielsko a Lotyšsko). V roku 1999 mu pri príležitosti 50. výročia založenia orchestra bol udelený titul Čestný dirigent Slovenskej filharmónie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Opera SND uvádza detskú operu Muflón Ancijáš podľa kníh Braňa Jobusa
Opera SND uvádza detskú operu Muflón Ancijáš podľa kníh Braňa Jobusa

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red/mk) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »