Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka je v plnom prúde. Hlasovanie za najkrajšiu obnovenú kultúrnu pamiatku má i tohto roku popri odbornej porote opäť v rukách aj verejnosť. O priazeň poroty a verejnosti súťaží 33 prihlásených pamiatok zo všetkých regiónov Slovenska, no o víťazovi môžete rozhodnúť aj vy.
Nadácia SPP, hlavný organizátor súťaže aj v roku 2024 umožňuje verejnosti hlasovať za najkrajšiu obnovenú kultúrnu pamiatku. Cieľom celého projektu je motivovať, inšpirovať a podporovať vlastníkov historických pamiatok, aby zodpovedne, ale aj s odvahou, pristupovali k ich obnove. Široká verejnosť rozhodne o tom, ktorá z 33 prihlásených súťažiacich pamiatok získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP. Hlasovanie je súčasťou súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, ktorej vyhlasovateľom je Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Generálnym partnerom a organizátorom súťaže je Nadácia SPP, partnerom je spoločnosť SPP a mediálnym partnerom RTVS.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hlasovanie sa uskutoční online od 13. marca do 2. apríla 2024 na www.kpr-fenix.sk/hlasovanie. Detailné príbehy všetkých súťažiacich pamiatok, ktoré sa uchádzajú o vašu priazeň a prestížne ceny Fénix – Kultúrna pamiatka roka nájdete na stránke tiež. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže odvysiela 2. mája 2024 o 21.35 h RTVS na Jednotke.
O sochu Fénix súťaží 33 pamiatok, ktoré prešlo obnovou v rokoch 2022 a 2023
Do súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka sa už tradične hlásia rôzne typy pamiatok – hrady, zámky, paláce, kostoly, synagógy, organy, radnice, vily, meštianske domy, ale aj veže, mosty, železničné stanice či iné zaujímavé technické pamiatky z celého Slovenska. V rámci tohto, v poradí už 17. ročníka sa do súťaže mohli prihlásiť objekty, ktorých obnova bola dokončená v rokoch 2022 a 2023.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tento rok sa o ocenenie a priazeň odbornej i širokej verejnosti uchádzajú napríklad aj park, kúria, škola, vodojem, koniareň, ale i cenné dvere a historický prameň. „Nesmierne sa tešíme, že môžeme verejnosti predstaviť ďalšiu várku krásnych obnovených pamiatok. V tomto ročníku sme ich nazbierali spolu 33 z rôznych kútov Slovenska. Veríme, že vlastníci prihlásených pamiatok využijú príležitosť a zmobilizujú svoje bubliny a fanúšikov, aby čo najviac ľudí spoznalo ich pamiatku a hlasovali za ňu,“ hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.
“Podporíme tak nielen zachovávanie kultúrneho dedičstva, ale aj cestovný ruch a dovolenkovanie ľudí na Slovensku.“
(Eva Guliková)
„Dúfame však, že súťaž neostane len v online svete, ale naopak inšpiruje čo najviac ľudí, aby si urobili výlet a navštívili krásy našej histórie aj osobne. Podporíme tak nielen zachovávanie kultúrneho dedičstva, ale aj cestovný ruch a dovolenkovanie ľudí na Slovensku,“ dodáva Eva Guliková.
Rozhoduje aj porota
Paralelne s hlasovaním verejnosti vyberá odborná porota, zložená z odborníkov a zástupcov partnerov súťaže, víťazov prestížneho ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Laureáti získajú sošku bájneho vtáka Fénixa od medzinárodne rešpektovaného umelca, sklárskeho dizajnéra Patrika Illa, osvedčenie o udelení ceny a tiež finančnú odmenu od generálneho partnera súťaže Nadácie SPP vo výške 10 000 eur. Pri výbere pamiatok sa odborná porota zameriava na niekoľko aspektov. Od tej najprísnejšej kategórie – zvládnutia obnovy a reštaurátorských prác, až po to, aký má pamiatka vplyv na svoje okolie. Každá pamiatka má svoj príbeh historický, ale aj príbeh svojej obnovy. Obidva pohľady sú pri rozhodovaní dôležité.
Ako hlasovať?
Online hlasovanie verejnosti je najatraktívnejšia časť prestížnej súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Len minulý rok sa do neho zapojilo viac ako 62 000 hlasujúcich. Ako sa zapojiť do tohtoročného hlasovania? Do 2. apríla 2024 stačí navštíviť web stránku www.kpr-fenix.sk/hlasovanie a dať hlas jednej z 33 pamiatok, ktoré vlastníci prihlásili do 17. ročníka súťaže.
„Súboj pamiatok je z roka na rok nielen zaujímavejší, ale takpovediac aj urputnejší. Na základe skúseností z uplynulých ročníkov súťaže, sme tento rok modifikovali hlasovací proces a doplnili ho o verifikáciu hlasov prostredníctvom SMS správy odoslanej na telefónne číslo slovenských operátorov, ktoré má možnosť prijímať SMS správy. Hlasovať sa môže len osobne, raz denne. Po kliknutí na konkrétnu pamiatku hlasujúci obdrží email s webovým odkazom na aplikáciu. Po jeho rozkliknutí dostane SMS správu s overovacím kódom, ktorý zadá do určeného poľa v aplikácii. Hlasovanie je bezplatné,“ približuje Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.
Nechýba ani odmena pre hlasujúcich
Partneri súťaže, SPP a Nadácia SPP, majú pre všetkých hlasujúcich pripravenú aj extra súťaž. Do nej sa automaticky zapojí každý z hlasujúcich. Po ukončení hlasovania verejnosti, 11. apríla 2024, vyžrebujú 19 hlasujúcich, ktorí získajú balíček zaujímavostí. Zároveň jednu alebo jedného spomedzi hlasujúcich odmenia fantastickou hlavnou cenou – pobytom pre 2 osoby na 2 noci v Kubínyiovskom kaštieli vo Vyšnom Kubíne – národnej kultúrnej pamiatke, ktorá je tiež držiteľom ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Všetky bližšie informácie o súťaži pamiatok, ako aj o žrebovaní hlasujúcich nájdete na www.kpr-fenix.sk. Rovnako tam zverejnia aj zoznam víťazov.
17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, ktorej vyhlasovateľom je Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s partnermi – Nadáciou SPP, Slovenským plynárenským priemyslom, a.s. (SPP) a mediálnym partnerom RTVS, vyvrcholí slávnostným galaprogramom. Odvysiela ho RTVS na Jednotke 2. mája 2024 o 21.35 h. Odovzdávať sa nebude len cena víťazovi verejného hlasovania. O víťazoch v ďalších kategóriách bude rozhodovať odborná porota. Laureáti súťaže získajú popri soške bájneho Fénixa aj finančnú odmenu bo výške 10 000 eur od generálneho partnera súťaže.
Veľký prehľad pamiatok bojujúcich o víťazstvo v 17. ročníku súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka
Nemusíte byť znalcom histórie, aby ste dokázali oceniť krásu. Rozhodnite o najkrajšej obnovenej pamiatke. Prinášame vám veľký prehľad prihlásených pamiatok, ktoré ich vlastníci obnovili či zreštaurovali v rokoch 2022 a 2023. Toto je prehľad tých najzaujímavejších z tých, ktoré zápolia v 17. ročníku súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka.
Západné Slovensko ponúka viacerých adeptov
Západné Slovensko má aj v tomto ročníku hneď niekoľko horúcich favoritov na nových držiteľov vzácnych ocenení Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Jedným z nich je známa Michalská veža v Bratislave, ktorej vrcholu dominuje veža archanjela Michala zápasiaceho s drakom. Býva v nej umiestnená medená časová schránka obsahujúca relikvie svätcov a vzácne dokumenty, a tak je tomu aj od jej najnovšej obnovy, ako sme vás o tom vtedy informovali.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďalším adeptom sú Koniarne kaštieľa v Holíči, ktorých dejiny sa pretkali s rodmi vlastníkov panstva Holíčskeho – s rodom Czoborovcov a cisárskym domom Habsburgovcov. Najmä s osobnosťami Františka Štefana Lotrinského a jeho manželkou Máriou Teréziou. Komplexná obnova objektu jazdiarne priniesla nečakaný nález: odkryla vzácne maľby s odkazom na dekor slávnej keramickej manufaktúry v Holíči.
O vzácnu trofej zápolia aj viaceré západoslovenské hrady, ale aj organ
O sošky Fénixa bojujú aj viaceré obnovené hrady, zámky a kaštiele. K ním patria hrady Beckov, Biely Kameň či Kaštieľ Pálffyovcov vo Svätom Jure, ktorého dejiny písali nielen Pálffyovci, ale aj víno.
Zaujímavosťou expozície v hradnom paláci na Beckove sú od obnovy pre návštevníkov atraktívne „hovoriace“ obrazy a „kukátkové steny“. Nazrieť tak môžete do stredovekej kuchyne, či aristokratom do kúpeľne.
Zo zoznamu spomeňme tiež obnovené kaštiele v Čunove, vo Voderadoch či kaštieľ Motešických v Ladcoch. Ďalej k súťažiacim zo západného Slovenska patrí aj objekt kasární pevnosti v Komárne, meštiansky dom v Trenčíne z konca 19. a začiatku 20. storočia či trenčiansky Spolkový dom – Kino Hviezda. Zaujímavý je tiež príbeh starého vodojemu v Bernolákove, ktorý je známy aj ako Várdomb a svojím lookom pripomína stredovekú hradnú vežu. Obnovy sa dočkala aj stará senecká synagóga, či menšie predmety ako dvere, či oplotenie, ktoré tiež v sebe môžu skrývať zaujímavý príbeh.
Inzercia
V zozname prihlásených západoslovenských pamiatok nájdete aj zreštaurovaný organ v Kostole sv. Michala Archanjela vo Vaďovciach, ktorý tam nainštalovali v roku 1770. Architektonické riešenie nástrojovej časti organu so 6-registrovým pozitívom poukazujú na nezameniteľné autorstvo Martina Zorkovského a jeho organová skriňa je slovenským unikátom.
V súťaži Fénix bojujú aj viaceré stredoslovenské pamiatky. Highlightom sú opäť hrady
A najmä ten najznámejší – Oravský hrad, ktorý iste nikomu nemusíme predstavovať. Jeden z najzachovalejších slovenských hradov sa týči na 105 metrov vysokom vápencovom brale nad riekou Orava. Jeho obnova prebieha postupne, v etapách. Do aktuálnej súťaže Fénix prihlásili nedávno obnovené objekty Tretej brány, Administratívneho traktu a Archívnej bašty.
Z kategórie hradov, zámkov a kaštieľov patria do súťažnej tridsaťtrojky v súťaži Fénix – Kultúrna pamiatka roka aj nedobytný Vodný hrad – Kaštieľ Géczyovcov v Hronseku. Kamenný objekt s históriou od 14. storočia býval spojený s osudmi viacerých významných šľachtických rodov. Jedným z vlastníkov bol Žigmund Géczy. Bol otcom známej Levočskej bielej pani, Juliany Korponayovej-Géczyovej, ktorú v Györi popravili za vlastizradu. Za zmienku stoja aj ďalší súťažiaci z kategórie sakrálnych pamiatok. Číslom 1 je benediktínske opátstvo – Kláštor v Hronskom Beňadiku, ktorý je významným historickým miestom. Okrem toho, že sa tu konávajú púte k relikvii Kristovej krvi, v minulosti býval tiež centrom vzdelanosti a notárskou inštanciou ako jedno z hodnoverných miest (predchodcov dnešných notárstiev).
Zachráneným umeleckým skvostom, ktorý o víťazstvo zápolí tiež, je obraz Immaculaty v Kostole sv. Ondreja v Liptovskom Ondreji. V Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v Konskej určite zaujme Oltárny obraz „Krst Krista“ od Ľudovíta Nyulassyho (1811 – 1882), ktorý má jednu zvláštnosť. A tou je, že olejomaľba s rozmermi 140 x 96 cm je o dva roky staršia, ako samotný kostol.
Od organu k empore
Skvostom sa môže pochváliť aj obec Zubrohlava. V tamojšom Kostole sv. Peta a Pavla nájdete organ s 12-timi registrami. Organ už niekoľko raz obnovovali a v rámci súčasnej poslednej celkovej opravy zreštaurovali historickú organovú skriňu z roku 1805, ktorú postavila významná organárska dielňa Pažických. Nie organom, ale atypickou veľkolepou drevenou emporou, ktorý je pre protestantské prostredie netradičným prvkom, vyniká Evanjelický kostol vo Vyšnej Boci. Mimochodom, je jedným z najzachovalejších artikulárnych chrámov na Slovensku vôbec. Pri návšteve vás upúta drevený doskový strop s hviezdnou oblohou. Zachoval sa tiež bohato dekorovaný a intaktne zachovaný mobiliár ako kazateľnicový oltár, krstiteľnica, či bohato zdobené kostolné patronátne lavice. Obnovou si v uplynulých rokoch prešli aj vežové hodiny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dom umenia Fatra v Žiline je náš tajný tip
V súťažnom zozname 17. ročníka cien Fénix – Kultúrna pamiatka roka nájdete aj Dom umenia Fatra v Žiline, ktorý bol v minulosti známy aj ako kino a divadlo Grand Bio Universum. Práve tu mal v roku 1922 premiéru aj prvý slovenský film Jánošík, ktorý sa desaťročia považoval za stratený. Pri reštaurovaní priestorov obnovili tiež historický nápis GRAND BIO UNIVERSUM na štíte, ktorý tak opäť poukazuje na pozoruhodnú pôvodnú kapacitu „biografického divadla“ – 827 miest pre divákov. Na priečelí Domu nájdete tiež dve pamätné tabule pripomínajúce vznik Štátneho komorného orchestra v Žiline a historickú premiéru filmu Jánošík.
Obnovy sa dočkala aj pamätná vila Martina Benku, v ktorej dnes v súlade s poslednou vôľou osobnosti slovenského výtvarného umenia sídli Múzeum Martina Benku v Martine. Návštevníkom tak dodnes pripomína záslužné činy nášho významného spoluzakladateľa moderného výtvarného umenia. Stredoslovenské highlighty zakončíme v kúpeľoch Sliač, kde sa podarilo obnoviť prameň Štefánik. K záchrane i obnove prispel svojím činom dlhoročný vedúci pražskej mozaikovej dielne František Tesař. Pri jej zániku prezieravo odkúpil všetky zásoby historického mozaikového skla, ktoré už dnes nikto na svete nevyrába. Ktovie, či by sa obnovy vôbec niekedy bol býval dočkal…
Východné Slovensko má tiež svojich zástupcov
Ktoré pamiatky z východného Slovenska nájdete medzi súťažnými? O priazeň bojujú aj viaceré pamiatky z východného Slovenska. Rozhodne k tým TOP patrí aj Levoča. Mesto Levoča dokončilo obnovu ikonickej Radnice z 15. storočia, ktorá patrí k najvýznamnejším svetským renesančným stavbám na Slovensku. Vďaka obnove západnej časti suterénu sa otvoril pôvodný prejazd. Na prízemie radnice sa tak vracia život a vzniká ďalší zaujímavý priestor pre občanov a návštevníkov tohto historického mesta.
O priazeň verejnosti bojuje tiež kúria Andrássyovcov v Gombaseku, kde sa našli unikátne nálezy v podobe renesančnej nástennej maľby zo začiatku 17. storočia, pôvodnej mlynice, či pozostatky dobovej toalety. Medzi súťažiacimi pamiatkami z východného Slovenska nájdete tiež kaštieľ v Hendrichovciach, tzv. Starý kaštieľ v Budimíre či Pamätnú školu v Kežmarku, v ktorej dnes v nej sídli Stredná odborná škola agropotravinárska a technická. Ďalším v zápolení o Fénixa je dominanta evanjelického kostola v Henckovciach – hlavný oltár so zabudnutým a nedávno obnoveným pôvodným rustikálno-barokovo–rokokovým oltárnym reliéfom Víťazoslávneho Krista.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tak, našli ste si „tú svoju naj“ pamiatku a viete komu odovzdáte svoj(e) hlas(y)?
Zdroj: SPP, KPR-Fenix.sk, MÚ Levoča, Oravský hrad, SME, ŠKO Žilina