Novinky

Prvú premiéru aktuálnej sezóny odohrá divadlo na ulici. Festival Divadelný Spiš ukončí produkcia Pouličného divadla

Pouličné divadlo

V posledný deň medzinárodného festivalu Divadelný Spiš, v nedeľu 8. októbra, uvedie Spišské divadlo, kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, prvú premiéru aktuálnej sezóny. Predstavenie sa odohrá priamo na ulici. Ide o produkciu Pouličného divadla, ktoré je jednou z umeleckých zložiek Spišského divadla.

Spišské divadlo je prvým profesionálnym kamenným divadlom na Slovensku, ktoré verejnosti prináša Pouličné divadlo. Znamená rozšírenie o novú experimentálnu zložku divadla a nové možnosti. Divadelné produkcie sa dostanú aj do exteriéru. Oslovia tak ľudí, ktorí bežne do kamenných divadiel nechodia. V aktuálnej 33. divadelnej sezóne pripravuje spolu šesť premiér, ktoré sa odohrajú na troch scénach – Hlavná sála, Štúdio SD a Pouličné divadlo. Pouličné divadlo prináša divákom exteriérové produkcie. Tie v sebe nesú prvky talianskej ľudovej commedie dell’arte, nového cirkusu, pantomímy a moderných atrakcií. Spájajú sa v nich magické kostýmy, rozprávkové scénické prostredie, hudba, umelecký pohyb a tanec, ktoré vytvárajú jedinečný zážitok. Presne v takom duchu sa nesie historicky prvá premiéra Pouličného divadla s názvom Panoptikum. Tú návštevníci uvidia v rámci festivalu Divadelný Spišv nedeľu popoludní o 16-tej hodine na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi.

Článok pokračuje pod reklamou

Zábavné Panoptikum, ktoré kladie vážne otázky

Autor predstavenia, riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov vysvetľuje: „Naše Panoptikum je zbierkou rozličných vecí, ktoré môžeme stretnúť iba v našich snoch a na krídlach fantázie. Tie nás prenesú do sveta tradičnej talianskej ľudovej komédie, ale aj do sveta moderných atrakcií, nového cirkusu, pantomímy či pouličných umeleckých výstupov.“ Predstavenie ponúkne divákom okúzľujúce postavičky z rozprávok Tisíc a jednej noci, rozospievaného Luciana Pavarottiho, gombíkového Charlieho Chaplina, aj mágiu benátskeho karnevalu. „Naše Panoptikum zabáva, ale zároveň nastoľuje otázku: pomôžu nám naše sny pochopiť svet, v ktorom žijeme? Lebo divadlo je zrkadlom doby, ale divadlo je z takej látky, z akej sú naše sny,“ uzatvára Radovan Michalov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

Produkcie Pouličného divadla sú určené divákom všetkých vekových kategórií nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, keďže stierajú jazykovú bariéru a komunikujú neverbálnymi prvkami. Predstavenie Panoptikum spolu s čiernou komédiou Lebka z Connemary a monodrámou Kontrabas uzavrie XIII. ročník prehliadky komorných inscenácií Divadelný Spiš, Ten trvá od 28. septembra do 8. októbra. Počas 11 dní sa na štyroch scénach návštevníkom predstavuje 13 divadiel a 14 inscenácií.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný Spiš
Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje už 28. septembra 2023

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »