Novinky

Prvú premiéru aktuálnej sezóny odohrá divadlo na ulici. Festival Divadelný Spiš ukončí produkcia Pouličného divadla

Pouličné divadlo

V posledný deň medzinárodného festivalu Divadelný Spiš, v nedeľu 8. októbra, uvedie Spišské divadlo, kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, prvú premiéru aktuálnej sezóny. Predstavenie sa odohrá priamo na ulici. Ide o produkciu Pouličného divadla, ktoré je jednou z umeleckých zložiek Spišského divadla.

Spišské divadlo je prvým profesionálnym kamenným divadlom na Slovensku, ktoré verejnosti prináša Pouličné divadlo. Znamená rozšírenie o novú experimentálnu zložku divadla a nové možnosti. Divadelné produkcie sa dostanú aj do exteriéru. Oslovia tak ľudí, ktorí bežne do kamenných divadiel nechodia. V aktuálnej 33. divadelnej sezóne pripravuje spolu šesť premiér, ktoré sa odohrajú na troch scénach – Hlavná sála, Štúdio SD a Pouličné divadlo. Pouličné divadlo prináša divákom exteriérové produkcie. Tie v sebe nesú prvky talianskej ľudovej commedie dell’arte, nového cirkusu, pantomímy a moderných atrakcií. Spájajú sa v nich magické kostýmy, rozprávkové scénické prostredie, hudba, umelecký pohyb a tanec, ktoré vytvárajú jedinečný zážitok. Presne v takom duchu sa nesie historicky prvá premiéra Pouličného divadla s názvom Panoptikum. Tú návštevníci uvidia v rámci festivalu Divadelný Spišv nedeľu popoludní o 16-tej hodine na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi.

Článok pokračuje pod reklamou

Zábavné Panoptikum, ktoré kladie vážne otázky

Autor predstavenia, riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov vysvetľuje: „Naše Panoptikum je zbierkou rozličných vecí, ktoré môžeme stretnúť iba v našich snoch a na krídlach fantázie. Tie nás prenesú do sveta tradičnej talianskej ľudovej komédie, ale aj do sveta moderných atrakcií, nového cirkusu, pantomímy či pouličných umeleckých výstupov.“ Predstavenie ponúkne divákom okúzľujúce postavičky z rozprávok Tisíc a jednej noci, rozospievaného Luciana Pavarottiho, gombíkového Charlieho Chaplina, aj mágiu benátskeho karnevalu. „Naše Panoptikum zabáva, ale zároveň nastoľuje otázku: pomôžu nám naše sny pochopiť svet, v ktorom žijeme? Lebo divadlo je zrkadlom doby, ale divadlo je z takej látky, z akej sú naše sny,“ uzatvára Radovan Michalov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

Produkcie Pouličného divadla sú určené divákom všetkých vekových kategórií nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, keďže stierajú jazykovú bariéru a komunikujú neverbálnymi prvkami. Predstavenie Panoptikum spolu s čiernou komédiou Lebka z Connemary a monodrámou Kontrabas uzavrie XIII. ročník prehliadky komorných inscenácií Divadelný Spiš, Ten trvá od 28. septembra do 8. októbra. Počas 11 dní sa na štyroch scénach návštevníkom predstavuje 13 divadiel a 14 inscenácií.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný Spiš
Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje už 28. septembra 2023

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Divadlo

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Read More
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Translate »