Novinky

Piatkový TIP: ocenený Slovenský filharmonický zbor odspieva a cappella koncert už dnes v Redute

Slovenský filharmonický zbor

Aktuálny kalendárny týždeň ponúka pestrý výber atraktívnych koncertných podujatí nielen z festivalovej ponuky Konvergencií alebo z bohatej koncertnej palety tohto týždňových koncertov košickej filky či Slovenskej filharmónie. Patrí k ním aj koncert svetoznámeho a oceňovaného Slovenského filharmonického zboru. Slovenský filharmonický zbor sa v piatok večer svojmu publiku predstaví mimoriadnym a cappella koncertom.

Slovenský filharmonický zbor je fenoménom na domácej aj medzinárodnej hudobnej scéne. Nositeľ Oper!Awards v kategórii Najlepší spevácky zbor roku 2022 získal v septembri 2023 aj Cenu ministerky kultúry SR. Slovenská zborová jednotka sa počas 75. sezóny predstaví na domácej pôde vo viacerých vokálno-inštrumentálnych dielach s orchestrom Slovenská filharmónia, ale aj samostatne na dvoch koncertoch. Prvý z nich sa uskutoční v bratislavskej Redute v piatok 23. februára 2024 o 19.00, kedy sa teleso predstaví pod vedením hosťujúceho maďarského zbormajstra Zoltána Kocsisa-Holpera. Zoltán Kocsis-Holper je zbormajstrom Kodály Choir Debrecen a umeleckým vedúcim zboru Kórus Spontánusz.

Slovenský filharmonický zbor

Piatkový A cappella koncert ponúkne návštevníkom preniknutie do vokálnej tvorby najmä českých a maďarských skladateľov. Svetské diela v prvej polovici programu prechádzajú od folklórnych námetov k spracovaniam poézie básnikov. V druhej polovici dominujú sakrálne diela. Vyvrcholením bude Requiem českého autora druhej polovice 20. storočia Zdeňka Lukáša.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)
Článok pokračuje pod reklamou

Na úvod piatkového programu zaznejú Štyri slovenské ľudové piesne, Sz. 70 z roku 1916 Bélu Bartóka, cyklus úprav zozbieraných piesní, ktoré skladateľ systematicky zbieral so Zoltánom Kodályom. Piesnepochádzajú z okolia Banskej Bystrice– z Poník, Hiadeľa a Medzibrodu. Nasledovať bude cyklus V prírode, op. 63 Antonína Dvořáka na texty básnika Vítězslava Hálka. Skladateľ ich skomponoval v roku 1882 a v premiére zaznel cyklu až v roku 1889 v Prahe. Ďalším dielom bude Päť piesní op. 104 Johannesa Brahmsa, cyklus, ktorý skladateľ dokončil v roku 1888. Piesňovú časť večera uzavrie cyklus Päť hebrejských ľúbostných piesní od Erica Whitacrea na texty jeho manželky, speváčky Hily Plitmann. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Začína sa festival Věčná naděje 2024
Začína sa festival Věčná naděje 2024

K najvýznamnejším osobnostiam maďarskej hudby patrí Zoltán Kodály, ktorého hudobný odkaz obsahuje mnoho zborových diel. V interpretácii Slovenského filharmonického zboru zaznie jeho Miserere.Vystrieda ho Requiem pre miešaný zbor českého skladateľa Zdeňka Lukáša z roku 1992, ktorý vo svojej zborovej tvorbe čerpal z vlastnej dlhoročnej činnosti zbormajstra. Program uzavrú dve diela maďarských skladateľov – Ave Maria Györgya Orbána a Dixit Dominus na text žalmu 110 jeho absolventa Leventa Gyöngyösa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá

Náš a svetový, výnimočný aj oceňovaný Slovenský filharmonický zbor sa do konca 75. sezóny predstaví na domácej pôde vo viacerých vokálno-inštrumentálnych dielach s orchestrom Slovenská filharmónia, ale aj samostatne. Okrem piatkového koncertu aj na svojom na záverečnom koncerte sezóny 19. 6. 2024, kedy vystúpi pod taktovkou zbormajstra Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Okuliare Eltona Johna / Kam za kultúrou
Spišské divadlo prináša bláznivú grotesku Okuliare Eltona Johna

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia 

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »