Aktuálny kalendárny týždeň ponúka pestrý výber atraktívnych koncertných podujatí nielen z festivalovej ponuky Konvergencií alebo z bohatej koncertnej palety tohto týždňových koncertov košickej filky či Slovenskej filharmónie. Patrí k ním aj koncert svetoznámeho a oceňovaného Slovenského filharmonického zboru. Slovenský filharmonický zbor sa v piatok večer svojmu publiku predstaví mimoriadnym a cappella koncertom.
Slovenský filharmonický zbor je fenoménom na domácej aj medzinárodnej hudobnej scéne. Nositeľ Oper!Awards v kategórii Najlepší spevácky zbor roku 2022 získal v septembri 2023 aj Cenu ministerky kultúry SR. Slovenská zborová jednotka sa počas 75. sezóny predstaví na domácej pôde vo viacerých vokálno-inštrumentálnych dielach s orchestrom Slovenská filharmónia, ale aj samostatne na dvoch koncertoch. Prvý z nich sa uskutoční v bratislavskej Redute už v piatok 23. februára 2024 o 19.00, kedy sa teleso predstaví pod vedením hosťujúceho maďarského zbormajstra Zoltána Kocsisa-Holpera. Zoltán Kocsis-Holper je zbormajstrom Kodály Choir Debrecen a umeleckým vedúcim zboru Kórus Spontánusz.
Piatkový A cappella koncert ponúkne návštevníkom preniknutie do vokálnej tvorby najmä českých a maďarských skladateľov. Svetské diela v prvej polovici programu prechádzajú od folklórnych námetov k spracovaniam poézie básnikov. V druhej polovici dominujú sakrálne diela. Vyvrcholením bude Requiem českého autora druhej polovice 20. storočia Zdeňka Lukáša.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Článok pokračuje pod reklamou
Na úvod piatkového programu zaznejú Štyri slovenské ľudové piesne, Sz. 70 z roku 1916 Bélu Bartóka, cyklus úprav zozbieraných piesní, ktoré skladateľ systematicky zbieral so Zoltánom Kodályom. Piesnepochádzajú z okolia Banskej Bystrice– z Poník, Hiadeľa a Medzibrodu. Nasledovať bude cyklus V prírode, op. 63 Antonína Dvořáka na texty básnika Vítězslava Hálka. Skladateľ ich skomponoval v roku 1882 a v premiére zaznel cyklu až v roku 1889 v Prahe. Ďalším dielom bude Päť piesní op. 104 Johannesa Brahmsa, cyklus, ktorý skladateľ dokončil v roku 1888. Piesňovú časť večera uzavrie cyklus Päť hebrejských ľúbostných piesní od Erica Whitacrea na texty jeho manželky, speváčky Hily Plitmann.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
K najvýznamnejším osobnostiam maďarskej hudby patrí Zoltán Kodály, ktorého hudobný odkaz obsahuje mnoho zborových diel. V interpretácii Slovenského filharmonického zboru zaznie jeho Miserere.Vystrieda ho Requiem pre miešaný zbor českého skladateľa Zdeňka Lukáša z roku 1992, ktorý vo svojej zborovej tvorbe čerpal z vlastnej dlhoročnej činnosti zbormajstra. Program uzavrú dve diela maďarských skladateľov – Ave Maria Györgya Orbána a Dixit Dominus na text žalmu 110 jeho absolventa Leventa Gyöngyösa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Náš a svetový, výnimočný aj oceňovaný Slovenský filharmonický zbor sa do konca 75. sezóny predstaví na domácej pôde vo viacerých vokálno-inštrumentálnych dielach s orchestrom Slovenská filharmónia, ale aj samostatne. Okrem piatkového koncertu aj na svojom na záverečnom koncerte sezóny 19. 6. 2024, kedy vystúpi pod taktovkou zbormajstra Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, archív SF
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF