Novinky

Oľhová, Pauhofová a Bršlík sa spojili v novom projekte Labutia pieseň

Labutia pieseň / SNG / Kam za kultúrou

Herečky Jana Oľhová, Táňa Pauhofová a tenorista Pavol Bršlík s klaviristom Róbertom Pechancom sa spojili v novom projekte režiséra a performera Petra Mazalána. Výsledkom je divadelná inscenácia s názvom Schwanengesang D957/Labutia pieseň, ktorá spracúva rovnomenný piesňový cyklus Franza Schuberta. V premiérovej sérii budú uvedené dve predstavenia 17. a 18. apríla v priestoroch kinosály Slovenskej národnej galérie.

Nový autorský projekt Schwanengesang D957/Labutia pieseň režiséra Petra Mazalána vychádza zo skutočného príbehu jeho sestry. Inscenácia citlivým a dokumentárnym spôsobom zobrazí osud 35-ročnej ženy s rakovinou prsníka a zároveň matky autistického dieťaťa. Pri tvorbe mojich autorských projektov som sa od začiatku snažil inšpirovať udalosťami, javmi a príbehmi z môjho bezprostredného okolia. Mám rád  dokumentárne divadlo. Vidím v ňom cez  jeho autenticitu a apelatívnosť veľký zmysel. Moja sestra má autistického syna – Felixa. Práve on sa stal mojou inšpiráciou pri prvom väčšom diele s názvom Winterreise/Zimná cesta, ktoré zarezonovalo. Koncipoval som ho ako púť opusteného človeka, ktorý ide svetom, nerozumie mu a nie je pochopený,približuje inšpiráciu svojej tvorby Peter Mazalán.

Peter Mazalán / Kam za kultúrou
Peter Mazalán. Foto: Jakub Gulyás

Neskôr vznikli aj ďalšie diela inšpirované Felixom, chlapcom s poruchou autistického spektra. Jedno z nich s názvom Kindertotenlieder/Pieseň o mŕtvych deťoch, ktoré malo premiéru vlani, získalo tento rok nomináciu na Grand Prix festivalu Nová dráma. Najnovší projekt Schwanengesang D957/Labutia pieseň vyplynul zo sestrinej diagnózy – diagnózy s číslom D957 – rakoviny prsníka. Ona súhlasila, že ak má dielo pomôcť uvedomiť si dôležitosť prevencie, bude ochotná svoj príbeh zdieľať, hovorí Mazalán.

Inscenovaný koncert Schubertovho cyklu

Podobne ako pri projekte Winterreise/Zimná cesta, aj Schwanengesang D957/Labutia pieseň je koncipovaná ako inscenovaný koncert. V podaní svetového slovenského tenoristu Pavla Bršlíka s klavírnym sprievodom Roberta Pechanca zaznejú piesne Franza Schuberta z cyklu Schwanengesang, ktorý je jeho posledným veľkým dielom. Chorú mladú ženu stvárni Táňa Pauhofová, jej matku Jana Oľhová.

Štátne vyznamenania 2024 / P. Breslik
Náš a svetový tenorista Pavol Bršlík. Zdroj: FB Kancelárie prezidentky SR

Motívmi Schubertom zhudobnených básní sú túžba po živote, odchody a hľadanie milovaného človeka. Inscenácia piesne spája s autorským textom dramatičky Jany Bodnárovej, ktorá do nej napísala dialógy medzi matkou a ťažko chorou dcérou. S Janou Bodnárovou sme sa stretli a dlho sme hovorili sme o téme inscenácie. Ona sama má životné skúsenosti z rodiny so stratou blízkeho človeka, takže pre ňu bola téma závažného ochorenia veľmi osobná, a aj preto s ňou dokázala pracovať veľmi citlivým spôsobom. A treba povedať, že i keď ten príbeh je ťažký a smutný, ide z neho nádej,dodáva Peter Mazalán.

Premiéra v SNG už čoskoro

Na projekte s Petrom Mazálánom spolupracujú: Robert Bayer (dramaturgia), Jozef Čabo, a Jan Ptačin (projekcia, svetlo), Dalibor Kocian Stroon (soundart), Peter Fröhlich a Jakub Gulyás (foto, video) a Matej Lacko (vizuál). Cieľom projektu Schwanengesang D957/Labutia pieseň je tiež podpora osvety o preventívnych prehliadkach a ich význame pri včasnej diagnostike onkologických ochorení. Premiéry sa budú konať 17. a 18. apríla v kinosále Slovenskej národnej galérie. Vstupenky sa dajú zakúpiť online tu. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jozef Kroner Náš tip: Výstava Legenda zvaná Jozef Kroner v SND / Divadelný ústav
Náš tip: Výstava Legenda zvaná Jozef Kroner v SND

TS, Jana Alexová

Foto: Jakub Gulyás, Petra Hurai, Stanka Topoľská

Zdroj: Jana Alexová

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »