Pätnáste pokračovanie rubriky Kam za kultúrou prináša pravidelnú dávku tipov na zaujímavé kultúrne podujatia. Ponúkajú ich nielen slovenské kultúrne inštitúcie, ale aj mestá či umelecké zoskupenia. Výber bohatý, ponuka atraktívna. Objavíte s nami inšpiratívne koncerty, divadelné predstavenia či výstavy. Vydajte sa s nami opäť zodpovedať otázku, kam za kultúrou a nechajte sa inšpirovať! Od divadla so zahraničnými hosťami cez činohernú premiéru až po pestrú paletu koncertných zážitkov a inšpiratívnych podujatí.
Nový týždeň a vedno s ním aj nové, čerstvé tipy na atraktívne kultúrne podujatia najbližších dní sú tu! Počas druhého aprílového týždňa zamierime na festivaly, do divadiel a do koncertných siení, ktorým dominujú výnimočné zážitky. K tipom patrí Reduta s piesňovým večerom, Piešťany filmovej hudbe v cimbalovom šate či dva klavíry na festivale Piano Days. A v najnovšom pokračovaní Kam za kultúrou nevynecháme pritom ani priaznivcov starej hudby, divadelnú premiéru v Činohre SND, ponuku hostí festivalu v Astorke či končiace výstavy a zaujímavé piknikové podujatie.
Kam za kultúrou? Na koncerty
V poradí 15. tohtoročné pokračovanie rubriky Kam za kultúrou odštartujeme výberom toho najzaujímavejšieho zo sveta hudby. Zavítame na piesňový recitál do Slovenskej filharmónie, za filmovou hudbou v cimbalovom šate do Piešťan, za klavírnym festivalom do Žiliny a na záver na koncert košickej filky či do sveta sakrálnej hudby.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Piesňový utorok v Redute
Slovenská filharmónia ponúka komorné koncerty s intímnou atmosférou v Malej sále Slovenskej filharmónie. Tretí a záverečný koncert nového cyklu Piesňové večery sa uskutoční v utorok 9. apríla o 19.00. Predstaví sa na ňom slovenský basbarytonista Tomáš Šelc s bohatým piesňovým programom. Jedinečným prvkom recitálu bude využitie kladivkového klavíra, ktorý rozozvučí Barbara Maria Willi. Spoločne ponúknu dvanásť českých piesní Jana Jakuba Rybu (1765 – 1815) z roku 1800, ktoré vyšli pod názvom Zwölf böhmische Lieder. Komorný večer bude pokračovať výberom Schubertových piesní – Du bist die Ruh D. 776, An den Mond D. 193, An die Musik D. 547 a Die Forelle D. 550.
Svetoznáma filmová hudba v netradičnom šate
Cimbalista Feri Reiner a jeho CIMBAL BROTHERS sa v utorok 9. apríla večer predstavia v piešťanskom Dome umenia so svetoznámou filmovou hudbou v špeciálnej cimbalovej verzii. Koncert plný tónov filmovej hudby a romantickej atmosféry v doposiaľ neznámych aranžmánoch osloví ctiteľov múzického umenia. Sprievodnou súčasťou koncertu bude Sláčikové kvinteto so sólistami popredných domácich a zahraničných orchestrov. V Dome umenia zaznejú v ich podaní najkrajšie filmové melódie z celého sveta.
Symfonická dvojica so šéfdirigentom nebude chýbať
Z radu symfonických koncertov spomenieme aj tohto týždňovú ponuku Slovenskej filharmónie, ktorá prináša koncom pracovného týždňa tradičnú koncertnú dvojicu so šéfdirigentom. Pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina sa Slovenskí filharmonici predstavia na dvojici koncertov vo štvrtok 11. a v piatok 12. apríla o 19.00. Sólistom večerov bude mladý český husľový virtuóz a koncertný majster Českej filharmónie Jan Mráček, v ktorého interpretácii zaznie Dvořákov Husľový koncert a mol. Jan Mráček, najmladší laureát Medzinárodnej súťaže Pražská jar 2010, získal v roku 2014 prvú cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera.
Program doplnia diel Bohuslava Martinů a Dmitrija Šostakoviča. Navyše, chýbať nebude ani obľúbené predkoncertné stretnutie so šéfdirigentom, ktoré sa uskutoční pred piatkovým koncertom o 18,15 hod. vo foyeri Reduty.
V znamení klavíra
Milujete klavírnu tvorbu? Potom vás potešíme nie jedným, ale dokonca – dvojicou tipov. Prvý nájdete v Košiciach. Najbližší koncert Štátnej filharmónie Košice je venovaný smutnému 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí. Pod taktovkou dirigenta Aleksandara Markovića uvedie 11. apríla o 19:00 v Dome umenia orchester ŠFK diela od Beethovena, Pendereckého a Straussa. V Klavírnom koncerte, op. 25 od Viktora Ullmana sa predstaví klavirista Jan Bartoš.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival PIANO DAYS sa vracia v roku 2024 so svojím štvrtým ročníkom a prinesie zážitky pre nadšencov hudby a klavíra. Otvárací koncert zaznie v žilinskom Dome umenia Fatra, kde sa v programe pre štvorručný klavír i dva klavíry. Vo štvrtok 11. apríla sa publiku predstavia nielen festivalovým hosťom známe slovenské klaviristky, ktoré spolu tvoria Devanas Duo – Kristína Smetanová a Júlia Stahl Novosedlíková. Zaznejú diela majstrov i súčasnej hudby ako napríklad Astor Piazzolla, Bedřich Smetana, Colin McPhee Dezider Kardoš, Lenka Novosedlíková, Michal Stahl či dielo 24-ročného stredoškoláka Richarda Grimma. Niektoré z nich nájdete aj na debutovom CD tohto zoskupenia. Vďaka Vltave z cyklu Bedřicha Smetanu Má vlast sa opäť hudbou oslávi pripomenie aj Rok českej hudby. Vstup na podujatie je voľný!
Kam za kultúrou? Na koncerty starej hudby
Jednou zo stálic rubriky Kam za kultúrou je aj súbor starej hudby Le nuove musiche, ktoré umelecky vedie lutnista a teorbista Jakub Mitrík. Už počas tohto týždňa sa na starú hudbu v ich podaní môžu tešiť Spišskonovovešťania a milovníci starej hudby v Topoľčanoch. Na najbližších koncertoch Le nuove musiche – 9. apríla v Malom kostole v Spišskej Novej Vsi a 10. apríla v Evanjelickom kostole v Topoľčanoch zaznie krásna hudba Samuela Capricorna, ktorý patrí medzi významné osobnosti 17. storočia. Skladateľ Samuel Capricornus istý čas žil a pôsobil v Bratislave, v dnešnom kostole jezuitov predtým, než sa pôvodne evanjelický chrám dostal do rúk katolíckej cirkvi.
Z jeho diela zaznejú kúsky zo zbierky Geistliche Harmonien (tie, mimochodom, zazneli aj v minulom roku, a raz dokonca aj u bratislavských jezuitov) a tiež niekoľko skladieb z Capricornových Geistliche Concerten Ander Theil. Keďže Vox secunda sa nezachoval celý, tento hlas zrekonštruovali členovia súboru v skladbe Gott hat uns nicht gesetzt zum Zorn. Príďte si vypočuť ako takáto rekonštrukcia strateného hlasu môže znieť. Program zaznie v sólistickej interpretácií renomovaných domácich umelcov Hildy Gulyásovej a Matúša Šimka a zahraničnej hostky – fínskej mezzosopranistky Elsy Voima, ktorá vystúpi po boku tohto súboru po prvý raz.
A, mimochodom, vystúpenie komorného súboru starej hudby, Le nuove musiche ponúkne aj pilotný ročník festivalu Domus Artis v Dome Albrechtovcov. Nedeľný koncert (14. 4. 2024) s názvom LAUTHEN CONCERT v interpretácii Le nuove musiche návštevníkom priblíži repertoár 17. a 18. storočia pre barokovú lutnu. Ide o nástroj, ktorého podmanivú farbu a jedinečnú techniku hry môžeme počuť a zažívať, žiaľ, ešte aj dnes len výnimočne. Trojica hudobníkov špecializujúcich sa na historicky poučenú interpretáciu – Jakub Mitrík, Ján Kružliak a Ján Prievozník sa predstaví s dielami F. I. Hinterleitnera, J. G. Weichenbergera, P. C. Duranda a G. Ph. Telemanna v sólových skladbách, v duovej i triovej zostave.
Ikona Lukáša Borzíka odštartuje hudobnú jar
Za sakrálnou hudbou sa vydajte aj na otvárací koncert 5. ročníka festivalu Hudobná jar v Zlatých Moravciach. Otvárací koncert nesúci názov IKONA prezentuje tvorbu výnimočného súčasného skladateľa Lukáša Borzíka. Lukáš Borzík – jeden z najoceňovanejších, najvydávanejších slovenských skladateľov klasickej hudby je aj dvojnásobným držiteľom Rádiohláv v žánrovej kategórii klasická hudba.
Z jeho diel zaznie rovnomenné dielo Ikona. V ňom skladateľ zhudobnil dvanásť čností ikony Panny Márie Matky ticha, ktorú zhotovila rehoľná sestra najväčšieho benediktínskeho kláštora Mater Ecclesiae, nachádzajúceho sa na ostrove San Giulio pri jazere Orta (Taliansko). Koncert je zároveň reflexiou na prebiehajúci rok kresťanskej kultúry vyhlásený pápežom Františkom. Brány farského Kostola sv. Michala Archanjela v Zlatých Moravciach sa pre jeho návštevníkov otvoria 14. apríla 2024 o 19:30. Sobotný podvečer sľubuje hodinu naplnenú meditatívnou hudbou o tichu, stíšení a nadprirodzenom tajomne Ikony v podaní výnimočných interpretov sakrálnych diel Hilda Gulyás – soprán, Matúš Šimko – tenor a kvarteta Komorného orchestra ZOE.
Mladé umenie opäť v Pistoriho paláci
Obľúbený koncertný cyklus „Konzervatórium v paláci”, ktorý organizuje najstaršie slovenské konzervatórium v spolupráci so Staromestskými kultúrnymi centrami pokračuje v Pistoriho paláci aprílovým koncertom. Uskutoční sa v stredu 10. 4. 2024 v tradičnom čase, a opäť sa návštevníkom predstavia študenti a pedagógovia Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelné zážitky aj s premiérou
V 15. pokračovaní Kam za kultúrou nevynecháme ani divadelné tipy. V Národnom divadle Košice vás poteší už v pondelok (8.4.) slávna literárna predloha muzikálu My Fair Lady z pera Bernarda Shawa, Pygmalion. Sobota 13. apríla bude patriť divadelnej adaptácií slávneho príbehu o ešte slávnejšom Amadeovi. Košická inscenácia odhalí temné stránky slávy a vášne, zvukovo a vizuálne prevedené do vynikajúcej podoby s hudbou nesmrteľného génia W. A. Mozarta. Zažijete nezabudnuteľné hudobné a emocionálne zážitky so skvelými predstaviteľmi Ivanom Krúpom v úlohe Salieriho a Tomášom Dirom v úlohe Amadea!
Spišské divadlo ponúkne v stredu a v piatok (10. a 12. apríla) kabaretné predstavenie Édith s hitmi slávnej Edith Piaf. Deti poteší v pondelok kultová Perinbaba a vo štvrtok na deťúrence čaká andersenovské medley Rozprávky z krivého zrkadla. Divadelné tipy však korunujú medzinárodný divadelný festival v Divadle Astorka Korzo ´90 a činoherná premiéra v Slovenskom národnom divadle.
Divadelný festival v Astorke pokračuje
Pondelok 8. 4. 2024 večer patrí v Divadle Astorka brnianskemu Divadlu Bolka Polívky, ktoré do Bratislavy prináša inscenáciu na pomedzí divadla a stand-up comedy. DADA Revue je hravou komediálnou kolážou autora a performera Pavla Seriša a dýcha oslavou radosti zo života, z hry a zo stretnutia performera s divákom.
Švandovo divadlo na Smíchově z Prahy sa v Astorke predstaví v utorok večer. Poetická komédia Happy End ponúka pohľad na starnúcich manželov, ktorí sú spolu neuveriteľných 60 rokov. Muž a žena, ktorým sa svet v priebehu rokov vtesnal do jediného bytu či dvaja stroskotanci na dôchodkovom ostrove, ktorí sú jeden druhému majákom. Reč bude o najväčších prekážkach, ktoré kladie človek sám sebe.
Jeden deň a rad malicherných konfliktov, nenápadných prejavov lásky a vnárania sa do bohatého vnútorného sveta bez veľkej drámy, v ktorom ožívajú spomienky a miešajú sa s realitou všedného dňa. Inscenačný tím pod vedením režiséra Daniela Hrbka vás prevedie labyrintom dlhoročného partnerského spolužitia, so všetkými jeho radosťami i strasťami, otázkami existenciálnymi i komickými vo svojom každodennom stereotype, tichými rituálmi i obrannými výkrikmi.
Festivalová bodka
Festival Divadla Astorka vyvrcholí v stredu 10. apríla predstavením maďarského divadla Vígszínház z Budapešti. Bratislavčanom sa predstavia s dielom Sándora Máraia Hallgatni akartam, ktorého dej sa začína anšlusom Rakúska v roku 1938. Ten Márai označil ako koniec starej klasickej Európy. Hra je výpoveďou o období, ktoré stratilo svoje hodnoty. Zároveň je obrazom súčasnej Európy a Maďarska v dojímavom podaní Gézu D. Hegedűsa. V predstavení zaznejú úryvky z diel Sándora Máraia Beszéljünk másról?, Teljes Napló, Halotti beszéd című művéből.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Kam za kultúrou vás vezme aj na premiéru
Kým operných fajnšmekrov poteší v piatok a v nedeľu nádherná opera Eugena Suchoňa Svätopluk, v sobotu a v nedeľu (13. a 14. apríla) uvedie Činohra SND v premiére Cenou čitateľov a čitateliek Anasoft litera v roku 2011 ovenčenú novelu Pavla Vilikovského Pes na ceste. Tá je skvelým, podmanivo realistickým, no zároveň sebaironizujúcim rozprávaním o slovenskej náture nielen tesne po Nežnej revolúcii.
Ocenená novela na doskách SND nastaví zrkadlo
Pavel Vilikovský v novele Pes na ceste presným okom znalého a rokmi skúseného pozorovateľa zachytil pocity postkomunistickej spoločnosti 90. rokov, ktorej sa otvorili dvere na Západ. V jednoduchom príbehu spoznávame redaktora nakladateľstva Iks Ypsilona, ktorý má za úlohu v Rakúsku prezentovať dvoch slovenských literátov, hoci možno nejde o práve najvýznamnejšiu vzorku. Rozprávanie redaktora otvára priestor na množstvo mikropríbehov, tragismiešnych situácií, briskných asociácií a presných komentárov na tému rýdzej slovenskosti, národnej povahy i malichernosti. Zároveň redaktor tak trochu kráča aj po stopách rakúskeho autora Thomasa Bernharda.
Zrazu oproti sebe či skôr vedľa seba stoja skúsenosti a historické peripetie dvoch malých susedných národov. Pri potulkách po rakúskom vidieku však akoby zázrakom stretáva Margarétu, aby sa tak odhalila ďalšia vrstva príbehu. Tá, ktorá hovorí o premenlivých podobách lásky, o zrelosti a nutnosti žiť život, kým vôbec máme tú možnosť. Pes na ceste je bravúrna literatúra o literatúre, o kultúre, ktorá je previazaná iróniou, nadhľadom, ale i citlivosťou a porozumením. Vilikovský nás Slovákov azda najlepšie definuje: „Moji milí Slováci! Kedy konečne pochopíte, že ak niekto chce Slováka presne podľa svojich predstáv, musí si dať tú námahu a robiť si ho sám?“
Kam za kultúrou? Na výstavy a napríklad aj na piknik
V týždennom prehľade nevynecháme ani teraz tipy na zaujímavé výstavy. Rubrika Kam za kultúrou síce prináša v mesačných intervaloch samostatnú prílohu Kam na výstavu s tipmi na atraktívne podujatia a výstavy, no spomenieme z nich minimálne posledné šance, ktoré si v tomto prehľade Kam za kultúrou svoje miesto zasluhujú.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Výnimočnú výstavu s názvom Slovensko v obrazoch prináša do 10. apríla vo výstavnej sále UKB na Michalskej ul.1 v Bratislave Univerzitná knižnica v Bratislave. Odbor archívov a registratúr Ministerstva vnútra SR spolu s Univerzitnou knižnicou v Bratislave v nej predstavuje výber z archívnych zbierok štátnych archívov, ktoré sprostredkúvajú jedinečný pohľad do minulosti našich miest a regiónov. Ďalším skvelým tipom je aj výstava Ešte nenamaľované obrazy slávnych, ktorú, ak ste ešte nevideli, stále máte možnosť vidieť na Bojnickom zámku. Do 10. apríla 2024 ponúkajú svojím návštevníkom možnosť pozrieť si monumenty Slovenska akoby očami svetových maliarov. Prináša 17 jedinečných diel vytvorených špeciálne pre túto príležitosť.
Kolekcii dominuje Bojnický zámok zobrazený optikou Vincenta van Gogha, Salvadora Dalího či Andyho Warhola. To všetko doplnené znázornením Bratislavského hradu, Trenčianskeho hradu a tatranskej prírody.
Súdok plný humoru
Ak máte radi kreslený humor, tak táto výstava je pre vás ako šitá. SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove pripravilo od 2. 4. 2024 do 19. 4. 2024 medzinárodnú výstavu kresleného humoru Zlatý súdok 2024. Tento rok píše už 30. jubilejný ročník, do ktorého zapojilo svoje práce 103 autorov z 21 štátov s celkovým počtom 295 prác. Spoznajte práce autorov nielen z Európy, ale aj z ďalších krajín iných kontinentov napríklad z Kuby, Indonézie, Mexika, Austrálie či z Číny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Piknik v galérii
Redakčnú výberovku atraktívnych kultúrnych tipov zakončíme trochu netradičnou otázkou? Máte radi piknik? Ak ste odpovedali kladne, máme tu pre vás jeden netradičný tip. Čas piknikov a jedlo ako také bude rezonovať aj v Bratislave. Ak prídete v stredu 13.4.2024 od 10,00 do 17,30 hod. do Otvoreného ateliéru v Slovenskej národnej galérie dozviete sa ako ovplyvňuje fotografický papier kyslé a zásadité potraviny. Tiež sa zoznámite s technikou lumen printu. Pri experimentoch vás budú kreatívne sprevádzať výtvarníčky SNG.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani dalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach.
—
Foto: Petra Hajská, Silvia Mária Petrovits, Katarína Šlesarová, Robert Tappert, Alexander Trizuljak, archív Le nuove musiche, NDKE, SF, Spišské divadlo
Zdroj: Divadlo Astorka Korzo ´90, Dom umenia SF Piešťany, InMusic, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Le nuove musiche, MÚ Zlaté Moravce, Musica Cordis, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina
Spracovali: Mária Kleinová (divadlo, výstavy, podujatia), Silvia Mária Petrovits (hudba)