Kam za kultúrou opäť prináša špeciál s tipmi na zaujímavé výstavy. Kam sa oplatí zájsť v novembri 2024, čo treba zažiť a aké výstavy navštíviť? Mnohé podujatia sú pre nebojsov, no potešíme aj priaznivcov fotografie a maľby. V druhej dekáde mesiaca sa naladíme na nadchádzajúce (pred)vianočné obdobie, ale o tom niekedy potom.
November má vždy svoj šmrnc. Jednak je jesenným mesiacom v záhadnom dušičkovskom šate. Koniec mesiaca sa už tradične nesie v znamení prichádzajúceho adventu a (pred)vianočného obdobia. A tak tomu je aj tohto roku. Pozrite sa spolu s nami v najnovšom vydaní Kam za kultúrou na naše celkom nové tipy na zaujímavé výstavy a podujatia. Kam sa oplatí počas novembra 2024 navštíviť a na vlastnej koži zažiť? Pri svojej púti zamierime do viacerých múzeí na Slovensku, ale aj na netradičné miesta. Na svoje si prídu milovníci histórie, architektúry, súčasného či sakrálneho umenia. Témou tohto špeciálu budú dušičky, výstavy a zaujímavé podujatia. Na nadchádzajúci advent a Vianoce sa naladíme v samostatnom článku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Špeciál tipov na zaujímavé výstavy obsahuje niekoľko tipov, ktoré nás najviac zaujali. Mnohé z výstav, o ktorých bude reč, sú v mode “posledných šancí”. Sme radi, že ste si nás vybrali aj teraz za svojich spoločníkov na ceste poznania zaujímavých tipov. Poďte a pozrite si, snáď vás opäť poinšpirujeme.
Výstavy aj podujatia s témou dušičiek
Novembrový špeciál odštartujeme tipmi na zaujímavé výstavy a podujatia, ktoré pracujú s témou dušičiek. Na úvod si pripomenieme nevšednú, dušičkovskú až tajuplnú výstavu Keď zubatá kosu brúsi. Túto nájdete v termíne od 5. októbra do 3. novembra na hrade Strečno. Tá je súčasťou najstrašidelnejšieho podujatia sezóny s názvom Noc duchov, tekvíc sa strašidiel.
Článok pokračuje pod reklamou
Ďalším našim tipom s dušičkovskou atmosférou je aktuálny ročník podujatia Svetlonos na Bojnickom zámku. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice aj tohto roku prinesie v termíne od 1. 11. 2024, 18:00 hod. do 2. 11. 2024, 21:40 hod. sériu jedinečných večerných prehliadok Bojnického zámku pod názvom Svetlonos na Bojnickom zámku. Tento rok pre návštevníkov múzeum pripravilo zaujímavý program, ktorý oživí tradície a obyčaje spojené s obdobím Dušičiek a Sviatku všetkých svätých. Počas prehliadky spoznáte fascinujúce príbehy o Svetlonosovi, bludičke z európskeho folklóru, a jeho spojení so svetlom, ktoré láka pocestných. Návštevníci spoločne s lektorom odhalia tajomstvá pohrebných obradov vysokopostavených šľachticov, ako bol gróf Ján Pálfi.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zistite pritom, aké významy sa skrývajú za tradičnými oslavami a zvyklosťami našich predkov. V rámci prehliadky návštevníci zavítajú do Stredného hradu a na záver pobudnú pri sarkofágu grófa Pálfiho, kde si pripomenú význam Pamiatky zosnulých. Večernú prehliadku obohatí nielen história, ale aj zvyky, ktoré formovali našu kultúru. Príďte si vychutnať magickú atmosféru Bojnického zámku a preniknúť do tajomstiev, ktoré ožívajú len raz ročne.
Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň bude tiež tajomný a pre nebojsov. V sobotu 2. novembra 2024 tam v čase od 15:00 do 20:00 hod. ponúknu nielen nezvyčajnú prehliadku všetkých, ktorí sa radi boja. Za hradnou bránou spoznáte roky ukrývanú a menej známu temnú tvár hračiek, bábik aj divadelných bábok. Expozície múzea totiž v tomto čase obsadia tajomné bytosti. A ani večer sa v múzeu zimomriavkam určite nevyhnete. Zažijete nezabudnuteľné dobrodružstvo plné napätia a zábavy! Váš pohľad na krehké a roztomilé bábiky sa ale zmení…
Modrý Kameň pre nebojsov i detičky
Pre milovníkov tvorivých aktivít sprístupnia strašidelné remeselné dielničky. Deti aj dospelí sa môžu počas podujatia zapojiť do súťaže o najlepšiu masku. V pripravenom fotokútiku masky zveční Svetlonos a o víťazovi rozhodne hlasovanie na sociálnej sieti múzea. A to nie je zďaleka všetko.
V prítmí sa spolu s múzejníkmi vydáte aj na čarovnú cestu do parku sv. Anny. Sprievod strašidiel, duchov a svetielok sa začne na nádvorí kaštieľa o 18:00 hod. Ak milujete napätie a záhady, vytiahnite svoje čarodejnícke klobúky, metly a masky! Zraz je na hrade Modrý Kameň v sobotu 2. novembra 2024 od 15:00 do 20:00 hod.
Kam na výstavy? Toto sú posledné šance
A teraz svoj pohľad uprieme na ponuku tých končiacich. Tentoraz tu pre vás máme niekoľko tipov. Medzi prvými je dvojica výstav, ktoré do 3. novembra 2024 nájdete vo výstavných priestoroch Domu umenia SF v Piešťanoch. Konajú sa v rámci 26. ročníka česko-slovenského festivalu Piešťanské rendezvous 2024. Prvou je výstava Reminiscencie Květoslavy Fulierovej, ktorá predstavuje autorkine diela z posledných rokov. Uvidíte tu grafiky kombinované s fotografiou, ilustráciami, bibliofíliami a návrhmi knižných obálok s hudobnou tematikou. Druhou je výstava fotografií Roberta Tapperta s názvom Divadlo.
Ďalším novembrovým tipom je výstava finálových diel súťaže Maľba 2024. Ako tradícia velí, aj tentoraz sa v bratislavskej Galérii Nedbalka môžeme oboznámiť po vyhlásení výsledkov aktuálneho ročníka s dielami finalistov mladej generácie tvorcov a tvorkýň. Aj tentoraz nás poteší mimoriadne príťažlivá výstava diel finalistov mladej generácie tvorcov a tvorkýň. Ktoré diela postúpili do finále, si môžete pripomenúť v článku Do finále súťaže Maľba 2024 sa dostalo až 13 nových mien. S jej návštevou neotáľajte, keďže výstava je verejnosti bezplatne prístupná vďaka Nadácii VÚB už len do 10. novembra 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Do 16. novembra 2024 môžete vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach navštíviť aj krásnu výstavu sakrálneho umenia – Ad maiorem Dei gloriam, ktorú sprístupnili pod záštitou košického arcibiskupa-metropolitu Bernarda Bobera. Rozlúčka s výstavou sakrálneho umenia Ad maiorem Dei gloriam, spojená s komentovanou prehliadkou a vystúpením vokálnej skupiny Gregoriana v sobotu 16. novembra začne o 16:00 hod. vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.
S návštevou neotáľajte ani v prípade výstav venovaných starovekému Egyptu a archeológií či Barbore Celjskej, manželke Žigmunda Luxemburského, ktoré nájdete na Trenčianskom hrade už len do nedele 17. novembra. Preniknete do tajov egyptológie a hieroglyfov. Už len pár dní si budete môcť pozrieť svietiacu kópiu Rosettskej dosky a vstúpiť do repliky Tutanchamónovej pohrebnej komory v skutočných rozmeroch. Nahliadnete aj cez unikátne „kukátko“, ktoré navodí emócie a pocity, ktoré zažívali objavitelia Tutanchamónovej hrobky pri prvom pohľade do jej vnútra.
Za kráľovnou Barbarou
Z ponuky Trenčianskeho hradu sa rozlúčime aj s výstavou, ktorú sprístupnili pri príležitosti 600. výročia nadobudnutia Trenčianskeho hradu jednou z najmocnejších panovníčok stredoveku Barborou Celjskou, budú môcť vidieť okrem informačných tabúl s historickými údajmi. Uvidíte aj ilustračné zátišie, ktoré prezentuje fiktívnu obytnú miestnosť Barbory Celjskej v jej paláci na Trenčianskom hrade.
Nachádza sa v ňom množstvo prvkov odkazujúcich na jej vládu, krásu, odievanie, zbožnosť i voľnočasové aktivity. V rámci zátišia sú vystavené aj šaty Barbory Celjskej, ktoré sú napodobeninou šiat podľa ilustrácie z Kostnickej kroniky, a ktoré mala oblečené na Kostnickom koncile. Na výstave uvidíte aj nádherný dokument o Barbore Celjskej o jej pôvode, živote i povestiach s ňou spájaných. Filmový dokument pre Trenčianske múzeum pripravila Divadelná spoločnosť z Prievidze.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Mimochodom, všetky sme si predstavili či už v článku Október 2024 – mesiac podujatí nielen o dejinách či v špeciálnom vydaní venovanom výstavám Múzeá a galérie volajú. Októbrové tipy na výstavy sú už tu.
Bojnice o portrétoch, SND v znamení fotografií
Ak sa chcete uniesť históriou prostredníctvom portrétov, ktoré ponúkajú jedinečný pohľad na spoločenské a historické kontexty 19. storočia, vydajte sa do Bojníc. Bojnický zámok ponúka vo výstavnej sieni Západného krídla Bojnického zámku ako súčasť prehliadky zámku alebo samostatne výstavu s názvom 19. storočie v portréte. Do konca novembra vstúpite do fascinujúceho sveta 19. storočia, ktoré bolo obdobím veľkých spoločenských zmien v Európe i celom svete.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelné fotografie zase dominujú výstave prihlásených diel súťaže Bienále divadelnej fotografie 2024. Pozrieť si ju môžete vo foyeri Činohry SND počas celého novembra, a to vždy polhodinu pred každým predstavením.
Trochu ľadu na Gemeri
K tipom na zaujímavé výstavy, ktoré potešia detské očká, prispieva aj Gemersko-malohontské múzeum. Tu sa vám oplatí navštíviť výstavu Doba ľadová, ktorú pripravilo Maďarské prírodovedné múzeum v Budapešti. Táto výstava predstaví návštevníkom príčiny, ktoré vedú k vzniku ľadových dôb, procesy, ktoré prebiehali v krajine a rastliny a živočíchy tohto obdobia. Budú tu môcť vidieť jedinečné rekonštrukcie mnohých živočíchov tohto obdobia v životnej veľkosti, napríklad šabľozubca Smilodon, obrovskú hyenu, či kostry medveďa jaskynného alebo hyeny jaskynnej. A výstava samozrejme predstaví aj asi najznámejšieho živočícha doby ľadovej – mamuta.
Tipy na zaujímavé výstavy doplnia besedy
Do sveta ranonovovekého šľachtica vás vo štvrtok 14. novembra o 17:00 hod. pozve Považskú múzeum do Sobášneho paláca v Bytči. Chystá prednášku historičky, odbornej pracovníčky Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a vedúcej oddelenia novovekých dejín, PhDr. Tünde Lengyelovej CSc. Odborníčka na problematiku dejín novoveku a každodennosti priblíži bežný spôsob života resp. rituál života na uhorskom šľachtickom panstve – ako sa žilo, bývalo, jedlo, obliekalo, umývalo a dozviete sa i ďalšie zaujímavosti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štvrtkový podvečer prinesie zaujímavé podujatie aj na Kaštieľ Betliar. Jeho program bude pozostávať zo slávnostnej prezentácie sprievodcu ŽIVOT V KAŠTIELI ANDRÁSSYOVCOV 1878 – 1944 od Júliusa Barcziho. Súčasťou programu bude aj znovuodhalenie pamätnej tabule Dr. Alžbety Güntherovej-Mayerovej.
Milovníkom dejín dávame do pozornosti aj ďalšiu prezentáciu zaujímavej publikácie. Ponúka mimoriadnu možnosť spoznať dejiny nášho územia s profesorom Janom Rychlíkom, ktorý predstaví svoju najnovšiu knihu Dějiny Slovenska. Prezentácia publikácie významného českého historika spojená s besedou sa uskutoční v piatok 15. novembra 2024 o 16.00 hod. v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu kultúry Čechov na Slovensku (Moyzesova 11, Martin).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Inšpirovali sme vás s tipmi na zaujímavé výstavy? Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Prinesieme nielen pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, ale najmä odborné články z oblasti dejín a dejín umenia.
—
Koláž: Mária Kleinová
Foto: archívy múzeí a galérií
Zdroj: Divadelný ústav Dom umenia SF Piešťany, Galéria Nedbalka/Nadácia VÚB, Gemersko-malohontské múzeum, Kysucké múzeum, Považské múzeum, Slovenské národné múzeum, Trenčianske múzeum, Východoslovenské múzeum
Spracovali: Mária Kleinová a Silvia Mária Petrovitsová
*** Posledná aktualizácia: 2024-11-08 (mklein) ***