Novinky

Nalaďte sa na Veľkú noc. ŠFK uvádza veľkonočný koncert

Dirigent Zbyněk Müller v ŠFK. / Štátna filharmónia Košice

Nalaďte sa na sviatky Veľkej noci na koncertoch. Sviatočné koncerty chystajú mnohé koncertné domy. Výnimkou nie je ani košická filka. Pod taktovkou dirigenta Zbyňka Müllera uvedie orchester ŠFK tradičný veľkonočný titul - dielo Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži od Josepha Haydna. Veľkonočný koncert sa uskutoční 21. marca o 19:00 v Dome umenia.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Veľký piatok v hudbe

Orchestrálnu skladbu Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži si u Josepha Haydna v roku 1786 pre pobožnosť Veľkého piatku objednala cirkevná obec v Oratoriu de la Santa Cueva v španielskom meste Cádiz a je jedným z najosobitejších hudobných diel obdobia osvietenstva. Haydn následne autorizoval jej viaceré verzie, v roku 1787 ju upravil pre sláčikové kvarteto, neskôr pre sólový klavír a existuje aj v podobe oratória s pridanými sólistami a zborom. Orchestrálny cyklus tvorí sedem pomalých, meditatívnych častí označených ako „sonáty“. Okrem nich obsahuje aj ďalšie dve krajné časti, ktoré tvorí pomalá introdukcia a búrlivý záver nazvaný Terremoto. Hudobne evokuje zemetrasenie, ktoré podľa evanjelia sprevádzalo Kristovo ukrižovanie. Dielo bolo uvádzané tak, že kňaz vždy prečítal zodpovedajúci citát z jedného z evanjelií, po ktorom nasledovala časť Haydnovho cyklu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Chronológia / Veľká noc
Veľká noc. Ako sa kedysi vypočítaval jej termín?

Aj po vyše dvesto rokoch je duchovné posolstvo tohto diela a expresívna sila rovnako uchvacujúca a sugestívna ako v dobe jeho vzniku. Je to vďaka Haydnovej schopnosti, ako dokázal uchopiť obsah evanjelického textu a skĺbiť poetickú i hudobnú symboliku do fascinujúceho celku.  

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou

Napriek tomu, že jednotlivé časti cyklu sú si veľmi podobné z hľadiska formy aj dĺžky, Haydn ich skomponoval s úžasnou hudobnou nápaditosťou a s pestrým využitím bohatej zvukovej farebnosti a expresivity. Pomocou relatívne jednoduchých hudobných prostriedkov tu dosahuje nesmierne napätie. Dramatické prvky plynulo strieda s okamihmi tichej radosti subtílnych harmonických línií a priam nebeskej čistoty. Haydn popísal svoju víziu diela takto: „V každej časti diela som sa snažil vyjadriť obsah textu výlučne prostredníctvom inštrumentálnej hudby tak, aby zapôsobila čo najhlbším dojmom na každého poslucháča.“ Pozoruhodné dielo sa okamžite zaradilo medzi klenoty svetovej klasickej hudobnej literatúry.

Veľkonočný koncert v ŠFK uvedú košickí filharmonici so Zbyňkom Müllerom aj v tomto roku

Zbyněk Müller je hlavným hosťujúcim dirigentom Štátnej filharmónie Košice. Zároveň je hudobným riaditeľom opery v Divadle F. X. Šaldu v Liberci i dirigentom Opery Národného divadla Praha. ŠFK si na Veľkonočný koncert pripravila skladbu Josepha Haydna Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži

ŠfK - Vianočný koncert - účinkujúci

Toto prekrásne a majestátne dielo vníma Zbyněk Müller aj ako intímne: „Pre niekoho môže byť ťažké predstaviť si, že je niečo majestátne a zároveň intímne, to je charakteristika trochu ambivalentní. Toto pozoruhodné dielo však skutočne zahŕňa obe tieto výrazové polohy, čo ale presne odpovedá zhudobnenej tematike. Kristus na kríži je témou svojim významom a veľkosťou Spasiteľa v pravde majestátnou a v orchestri prezentovanou i v malom obsadení náležitými dynamikami i charakterom, napr. už úvodné takty môžu svojou rytmickou údernosťou evokovať zatĺkané klince… Zároveň sú tieto plochy vystriedané hudbou intímnou, ktorá v niektorých častiach celkom prevažuje. V tom ztíšení tak dostane priestor milosť, zmierenie, modlitba.“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Veľká noc 2024 v kultúre. Nalaďme sa na sviatky aj na koncertoch / veľkonočné koncerty / kam za kultúrou
Veľká noc 2024 v kultúre. Nalaďme sa na sviatky aj na koncertoch

VEĽKONOČNÝ KONCERT ŠFK z abonentného cyklu B sa uskutoční vo štvrtok 21. marca 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného činí 12/10/8 € a so zľavou 9/7/5 € – lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky zakúpite aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Miriama Fencíková, Dávid Hanko, Jaroslav Ľaš 

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

*** Posledná aktualizácia: 2024-03-21 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »