Novinky

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023

Počas 18. ročníka súťaže „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ sa o víťazstvo uchádzalo vyše 100 umelcov venujúcich sa maľbe. Dominika Kováčiková, Michaela Šuranská a Alexandra Hrehová sú mená troch umelkýň, ktorých diela získali najvyššie ohodnotenie spomedzi tvorby nastupujúcej generácie výtvarníkov v súťaži Maľba 2023.

Trojicu víťaziek ocenili nielen uznaním medzinárodnej odbornej poroty, ale aj finančnou odmenou, ktorej celkovú sumu Nadácia VÚB od aktuálneho ročníka zvýšila na 30-tisíc eur. Organizátor súťaže opäť umožňuje stretnutie s mladým umením pre všetkých. Diela 20 finalistov súťaže Maľba 2023 zároveň sprístupnili na bezplatnej výstave v bratislavskej Galérii Nedbalka do 22. októbra.

Ocenené laureátky súťaže Maľba 2023
Víťazky súťaže Maľba 2023 s členmi tohtoročnej poroty (zľava: Jaime Valero, Ivana Moncoľová a Hana Ostan Ožbolt) a zástupcami organizátora súťaže, Nadácie VÚB (zľava Ignacio Jaquotot a Jozef Kausich).

O nestranné hodnotenie v prestížnej súťaži sa tentokrát postarali Michal Novotný, kurátor umenia, umelecký kritik a predovšetkým riaditeľ zbierok moderného umenia Národní galerie Praha, rakúsko-slovinská historička umenia, nezávislá kurátorka a pedagogička Hana Ostan Ožbolt a Jaime Valero, maliar a vizuálny umelec zo Španielska. Za Slovensko uzatvára tím porotcov historička umenia, kritička a kurátorka Ivana Moncoľová. Odborná porota vybrala v prvom kole hodnotenia 20 finalistov. A počas druhého zasadania, ktoré sa konalo tento týždeň, určila troch víťazov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

Najdlhšie fungujúci program podpory našej nadácie tento rok oslávil svoju osemnástku. Sme hrdí na to, že z nášho prvotného zámeru uľahčovať rozlet mladým maliarskym talentom sa stala v brandži vizuálneho umenia na Slovensku každoročne očakávaná udalosť. Tešíme sa, že v nej vidia prínos nielen samotní uchádzači, ale aj už etablovaní umelci, odborníci a tiež verejnosť, ktorá si môže takto pozrieť zblízka kvalitné výtvarné umenie. Počas minulých ročníkov sme formou tejto súťaže ocenili celkovo 44 maliarok a maliarov a zviditeľnili stovky ďalších. Tohtoročná silná finálová zostava je výkladnou skriňou progresu a budúcnosti výtvarnej tvorby v našej krajine. Blahoželáme porotou oceneným víťazkám aktuálneho ročníka a náš obdiv skladáme aj všetkým ostatným zapojeným, ktorí svojou účasťou dávajú našej súťaži Maľba význam, obsah a tvorivé posolstvo,“ povedal predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich. 

Pozrite si s nami víťazné diela súťaže Maľba 2023

Na treťom mieste s prislúchajúcou finančnou odmenou vo výške 5 000 eur sa umiestnila Alexandra Hrehová s maľbou Miss Slovakia Treasure. Porota vyzdvihla, že autorka v obrazoch komunikuje s divákom bezprostredne a s odvahou. Zároveň ocenila schopnosť maliarky skombinovať odlišnú symboliku do funkčného otvorene proklamatívneho posolstva, ktoré diváka nenechá vydýchnuť. Hrehová pre dnešnú dobu typicky prekračuje ustálené hierarchie mužského a ženského, východu a západu, tradície a konzumu do priamych a úderných obrazov, ktoré ale jednoduchosť týchto kategórií vhodne narušujú.

Alexandra Hrehová / 3. miesto / Maľba 2023
Alexandra Hrehová - autorka maľby, ktorá sa umiestnila na treťom mieste.

Druhú priečku obsadila a finančné prostriedky pre ďalšie umelecké napredovanie vo výške 10 000 eur si odniesla Michaela Šuranská za svoje dielo Research on shining stones II. Obrazy Michaely Šuranskej sú podľa poroty kompozične veľmi vyspelé a s veľkým citom pre detail. Experti ocenili jej špecifický prístup k slovenskej krajine a spôsob, akým históriu našej krajiny i osobný vzťah k nej autorsky veľmi originálne transformuje do závesného obrazu. Šuranská suverénne prekračuje hranice maľby a inštalácie, a to funkčne ako emocionálny odraz, osobný i historický portrét zobrazeného miesta.

Michaela Šuranská / 2. miesto / Maľba 2023
Na druhom mieste sa umiestnila maliarka Michaela Šuranská.

Maľba 2023 pozná nielen absolútnu víťazku, ale aj laureátku špeciálnej ceny

Autorkou  víťazného diela 18. ročníka súťaže Maľba 2023 je podľa jednohlasného hodnotenia medzinárodnej poroty Dominika Kováčiková. Tá získala za svoje dielo Inštinkt prežitia nielen prestížny titul a hodnotnú referenciu od renomovaných osobností. Pripísala si ale tiež najvyššiu odmenu od Nadácie VÚB vo výške 15 000 eur. „Dominika Kováčiková aj napriek svojmu mladému veku vytvorila jasne rozpoznateľný, ale prepracovaný autorský rukopis. Jej obrazy disponujú určitou údernosťou celkového výrazu, ale i jemnosťou detailov. Porota ocenila jej spôsob zobrazovania ženského tela, ktorý je veľmi intímny a vychádza z osobnej, autentickej skúsenosti. Zároveň v kontrastoch vhodne narušuje a prekračuje jednoduché, stereotypné oddelenie zraniteľnosti a sily, ktoré je tak často spojované s pohlaviami, vyjadril za hodnotiacu porotu jej predseda Michal Novotný.

Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Víťazka súťaže Maľba 2023 Dominika Kováčiková s predsedom správnej rady Nadácie VÚB Jozefom Kausichom

Aj tento rok sa tím expertov rozhodol udeliť popri troch hlavných cenách taktiež Špeciálne uznanie poroty. S cieľom upriamiť pozornosť odbornej verejnosti a priaznivcov modernej maľby vyzdvihla aj prácu štvrtej finalistky Zuzany Badinkovej. Tá sa do súťaže prihlásila tento rok ako debutantka s dielom I-50.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Diela „naživo“ na výstave s voľným vstupom

Nadácia VÚB pripravila v spolupráci s Galériou Nedbalka v Bratislave opäť výstavu s bezplatným vstupom. Jej cieľom je šíriť povedomie o kvalitnej domácej umeleckej tvorbe medzi širokou verejnosťou. Svoje prihlásené diela do súťaže Maľba 2023 na nej do 22. októbra vystavuje všetkých 20 tohtoročných finalistov. Uvádzame ich v abecednom poradí: Zuzana Badinková, Barbora Durajová, Juraj Ďuriš, Oskar Felber, Paulína Gajerová, Alexandra Hrehová, Dajana Hroššová, Monika Hurajová, David Javorský a Kristína Kandriková. V ďalšej desiatke sú Samuel Kollárik, Dominika Kováčiková, Richard Marco, Ivana Mojšová, Miroslav Sandanus, Dominika Škorváneková, Anna Štefanovičová, Michaela Šuranská, Helen Tóth a Dušana Vrbovská.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou

TS, Nadácia VÚB

Foto: Nadácia VÚB

Zdroj: Dominik Miša, PR manažér VÚB 

Redakciu informovali Dominik Miša a Katarína Kohútiková, PR manažéri VÚB prostredníctvom Grape PR

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

                     

One thought on “Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »