Novinky

Ochutnávka BIB: výstava s názvom Čo nás spája na Hviezdoslavovom námestí

BIB Čo nás spája

Bratislava každý druhý rok v jeseni ožíva ilustráciami detských kníh a priťahuje svojich fanúšikov z celého sveta. Septembrovú prechádzku po centre Bratislavy spríjemnia vybrané diela ilustrátorov z pripravovaného BIB 2023. V parku na Hviezdoslavovom námestí si môžu obyvatelia a návštevníci Bratislavy pozrieť nezvyčajnú inštaláciu „pod holým nebom“ s názvom Čo nás spája, ktorá potrvá od 3. 9. do 5. 11. 2023. Výstava je zároveň pozvánkou a „ochutnávkou“ tohto jedinečného medzinárodného podujatia.

Výstava s názvom Čo nás spája na Hviezdoslavovom námestí je ochutnávkou tohtoročného bienále. Čo má spoločné Švédsko a Japonsko, Slovensko a Brazília alebo Bulharsko a Izrael? Na BIB 2023 sa prihlásili autori, ktorí doručili do BIBIANY tisícky ilustrácií z 36 krajín celého sveta. Napriek tomu, že všetkých ilustrátorov delia obrovské vzdialenosti cez mnohé kontinenty, vo svete príbehov sú mnohí výnimočne prepojení. A tak sa na BIB 2023 stretnú slávne bohyne z Írska  a Indie, rozprávkové bytosti z Argentíny a Švédska na tajnej polnočnej oslave v lese, či dievčatká z Chorvátska a Belgicka posielajúce papierové správy po mori. S autormi zo Slovenska a Slovinska navštívime štíhle katedrály. Zadívame sa na symfóniu hôr zrkadliacich sa v rieke vytvorenú v Holandsku a Japonsku. A zistíme aj to, kto sa ukrýva v našich vlastných tieňoch ako hrdinovia z Rakúska či Španielska. 

BIB Čo nás spája
Súčasťou BIB 2023 je i exteriérová výstava Čo nás spája.

BIBIANA pozýva na BIB 2023 touto špeciálnou výstavou 52 svetových ilustrátorov zostavených do neobvyklých dvojíc, ktorí budú v tomto roku súťažiť o prestížne ocenenie Grand Prix BIB, Zlaté jablká či plakety. Kurátorkou výstavy je ilustrátorka Hana Križanová, vedúca sekretariátu BIB. Tohtoročné BIB štartuje už dnes 4. októbra a potrvá až 3. decembra 2023. Krásnymi ilustráciami rozžiari bratislavské Staré Mesto. Súťažná časť sa uskutoční v priestoroch BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti.

BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
BIBIANA sa už oddiala do šiat bienále ilustrácií.

Okrem BIBIANY a Hviezdoslavovho námestia prepojí aj ďalšie miesta Bratislavy

Na Západnej terase Bratislavského hradu nájdete výstavu prác držiteliek 3 neštatutárnych cien BIB 2021 s názvom TRI (Jana Kiselová-Siteková – Cena Poštovej banky, Zuzana Bočkayová Bruncková – Cena primátora, Fabienne Delacroix, Francúzsko – Cena detskej poroty). Dvorana a výstavná sála Ministerstva kultúry SR predstaví držiteľku Grand Prix BIB 2021 Elenu Odriozolu a víťazky cien H. Ch. Andersena za rok 2022 – Suzy Lee za ilustrácie a Marie-Aude Murail za literatúru. V Galérii mesta Bratislavy predstavujú diela držiteľov Ceny detskej poroty, a zároveň tu budú prebiehať sprievodné programy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

Aktuálny 29. ročník BIB venovali organizátori významnému slovenskému ilustrátorovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý stál pri vzniku BIB. Práve on vytvoril jeho nadčasové ikonické logo a bol aj ako súťažiaci niekoľkonásobne ocenený medzinárodnou porotou. Výber z jeho detskej ilustračnej knižnej tvorby nájdete na samostatnej výstave v Univerzitnej knižnici.

Miroslav Cipár deťom / Univerzitná knižnica / BIB 2023

Súčasťou BIB 2023 bude Workshop Albína Brunovského pre mladých ilustrátorov v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave. Povedie ho Ľuboslav Paľo. Tešiť sa môžete aj na medzinárodné sympózium s účasťou mnohých zaujímavých zahraničných hostí. Jeho témou budú Rozprávkové knihy (národná identita ilustrácie a jej komunikácia v medzinárodnom kontexte).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

BIB 2023 sakoná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, ministerky kultúry Silvie Hroncovej a primátora hlavného mesta Bratislavy Matúša Valla. Hlavným organizátorom je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti v spolupráci s UNESCO a Medzinárodnou úniou pre detskú knihu (IBBY) s podporou Ministerstva kultúry SR.

— TS, BIBIANA, www.bibiana.sk

Zdroj: Bibiana

Redakciu informovali Natália Cehláriková, PR manažér BIBIANA/BIB/BAB a Lucia Marcinátová / PR a sociálne média 

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-10-05 (adm)

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »