Novinky

Ochutnávka BIB: výstava s názvom Čo nás spája na Hviezdoslavovom námestí

BIB Čo nás spája

Bratislava každý druhý rok v jeseni ožíva ilustráciami detských kníh a priťahuje svojich fanúšikov z celého sveta. Septembrovú prechádzku po centre Bratislavy spríjemnia vybrané diela ilustrátorov z pripravovaného BIB 2023. V parku na Hviezdoslavovom námestí si môžu obyvatelia a návštevníci Bratislavy pozrieť nezvyčajnú inštaláciu „pod holým nebom“ s názvom Čo nás spája, ktorá potrvá od 3. 9. do 5. 11. 2023. Výstava je zároveň pozvánkou a „ochutnávkou“ tohto jedinečného medzinárodného podujatia.

Výstava s názvom Čo nás spája na Hviezdoslavovom námestí je ochutnávkou tohtoročného bienále. Čo má spoločné Švédsko a Japonsko, Slovensko a Brazília alebo Bulharsko a Izrael? Na BIB 2023 sa prihlásili autori, ktorí doručili do BIBIANY tisícky ilustrácií z 36 krajín celého sveta. Napriek tomu, že všetkých ilustrátorov delia obrovské vzdialenosti cez mnohé kontinenty, vo svete príbehov sú mnohí výnimočne prepojení. A tak sa na BIB 2023 stretnú slávne bohyne z Írska  a Indie, rozprávkové bytosti z Argentíny a Švédska na tajnej polnočnej oslave v lese, či dievčatká z Chorvátska a Belgicka posielajúce papierové správy po mori. S autormi zo Slovenska a Slovinska navštívime štíhle katedrály. Zadívame sa na symfóniu hôr zrkadliacich sa v rieke vytvorenú v Holandsku a Japonsku. A zistíme aj to, kto sa ukrýva v našich vlastných tieňoch ako hrdinovia z Rakúska či Španielska. 

BIB Čo nás spája
Súčasťou BIB 2023 je i exteriérová výstava Čo nás spája.

BIBIANA pozýva na BIB 2023 touto špeciálnou výstavou 52 svetových ilustrátorov zostavených do neobvyklých dvojíc, ktorí budú v tomto roku súťažiť o prestížne ocenenie Grand Prix BIB, Zlaté jablká či plakety. Kurátorkou výstavy je ilustrátorka Hana Križanová, vedúca sekretariátu BIB. Tohtoročné BIB štartuje už dnes 4. októbra a potrvá až 3. decembra 2023. Krásnymi ilustráciami rozžiari bratislavské Staré Mesto. Súťažná časť sa uskutoční v priestoroch BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti.

BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
BIBIANA sa už oddiala do šiat bienále ilustrácií.

Okrem BIBIANY a Hviezdoslavovho námestia prepojí aj ďalšie miesta Bratislavy

Na Západnej terase Bratislavského hradu nájdete výstavu prác držiteliek 3 neštatutárnych cien BIB 2021 s názvom TRI (Jana Kiselová-Siteková – Cena Poštovej banky, Zuzana Bočkayová Bruncková – Cena primátora, Fabienne Delacroix, Francúzsko – Cena detskej poroty). Dvorana a výstavná sála Ministerstva kultúry SR predstaví držiteľku Grand Prix BIB 2021 Elenu Odriozolu a víťazky cien H. Ch. Andersena za rok 2022 – Suzy Lee za ilustrácie a Marie-Aude Murail za literatúru. V Galérii mesta Bratislavy predstavujú diela držiteľov Ceny detskej poroty, a zároveň tu budú prebiehať sprievodné programy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

Aktuálny 29. ročník BIB venovali organizátori významnému slovenskému ilustrátorovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý stál pri vzniku BIB. Práve on vytvoril jeho nadčasové ikonické logo a bol aj ako súťažiaci niekoľkonásobne ocenený medzinárodnou porotou. Výber z jeho detskej ilustračnej knižnej tvorby nájdete na samostatnej výstave v Univerzitnej knižnici.

Miroslav Cipár deťom / Univerzitná knižnica / BIB 2023

Súčasťou BIB 2023 bude Workshop Albína Brunovského pre mladých ilustrátorov v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave. Povedie ho Ľuboslav Paľo. Tešiť sa môžete aj na medzinárodné sympózium s účasťou mnohých zaujímavých zahraničných hostí. Jeho témou budú Rozprávkové knihy (národná identita ilustrácie a jej komunikácia v medzinárodnom kontexte).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

BIB 2023 sakoná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, ministerky kultúry Silvie Hroncovej a primátora hlavného mesta Bratislavy Matúša Valla. Hlavným organizátorom je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti v spolupráci s UNESCO a Medzinárodnou úniou pre detskú knihu (IBBY) s podporou Ministerstva kultúry SR.

— TS, BIBIANA, www.bibiana.sk

Zdroj: Bibiana

Redakciu informovali Natália Cehláriková, PR manažér BIBIANA/BIB/BAB a Lucia Marcinátová / PR a sociálne média 

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-10-05 (adm)

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »