Novinky

Mozart pozýva deti do košickej filky

Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská

Košice žijú počas najbližších dní mozartovským programom. Kým Činohra NDKE ponúkne strhujúcu inscenáciu Amadeus a Opera NDKE Čarovnú flautu, sám Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom a odneste si domov zážitky!

Geniálny, talentovaný a trochu drzý – jednoducho mladý Wolfgang Amadeus. V programe Príbeh hudby – Mozart! stvárni velikána sólista Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou dirigenta i scenáristu Gabriela Rovňáka. V Dome umenia sa v stredu a vo štvrtok 19. a 20. júna predpoludním rozhodne nebudú deti nudiť, ale ani ich rodičia či učitelia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní

Fascinuje všetky generácie

Formát Príbeh hudby sa už jedenásť rokov snaží skamarátiť mladých ľudí s klasickou hudbou – a darí sa mu to mimoriadne úspešne. Za vyše dekádu deti zistili rôzne zaujímavosti. Dozvedeli sa, že muzicírovanie má svoj počiatok v praveku, ale aj o emóciách v hudobnom umení či o nesmrteľných hrdinoch skladateľského remesla. Teraz patrí Príbeh hudby po prvýkrát konkrétnej osobnosti. Tou je Wolfgang Amadeus Mozart.

Mozart
W. A. Mozart. Zdroj: Wikimedia Commons

Mozart je fascinujúci pre všetky generácie. Vnímam ho ako geniálneho, bláznivého, veselého, nápaditého, nadaného, nesmrteľného, ale aj trošku drzého predstaviteľa slobodného myslenia a dokonalého umenia. Jeho život bol inšpiratívnym a jeho hudba je dodnes neprekonaná. Verím, že aj návštevníci našich koncertov nájdu v Mozartovi talentovaného človeka s obrovskou láskou k hudbe,“ hovorí autor, moderátor a scenárista vzdelávacieho cyklu Príbeh hudby a zbormajster Bratislavského chlapčenského zboru Gabriel Rovňák.

Mozart v hudbe i slove

Jeho najnovší program odštartoval 8. júna v rozhlasovej pyramíde v Bratislave a teraz prichádza do košického Domu umenia. Na pódium sa ako malý Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart postaví Alexander Fellmayer. Dvanásťročného sopranistu Bratislavského chlapčenského zboru bude sprevádzať domáci orchester ŠFK. Na klavíri zahrá Janette Katinová Šingerová. Publikum si vypočuje ukážky z Malej nočnej hudby, „Jupiterskej“ symfónie či predohry k opere Figarova svadba. Nebude chýbať interakcia a slovo Gabriela Rovňáka, ktorý okrem dirigentskej taktovky vezme do ruky aj moderátorský mikrofón.

Program tvoria s deťmi

Návštevníci sa nemusia obávať, že by ich za zhruba hodinku programu zaplavila vlna faktov či pojmov. Gabriel Rovňák totiž po jednotlivých koncertoch konzultuje dramaturgické „pre a proti“ priamo s malými návštevníkmi a ich pripomienky zapracováva. „Detskí diváci Príbehu hudby očakávajú dynamický koncert zameraný na zážitok, bez zložitej faktografie. Chcú počuť viac kratších hudobných ukážok, zažiť prekvapenie, interakciu a chcú tiež sami poznávať hudbu, s ktorou ich zoznamujeme. Práve takýto koncert im spolu so Štátnou filharmóniou Košice pripravujeme,“ uzatvára Rovňák. Program je primárne určený pre deti od 7 do 15 rokov, ale priaznivcov si nájde aj medzi mladšími a dospelákmi.

Príbeh hudby / ŠFK / Kam za kultúrou
Príbeh hudby v košickej filke. Foto: Miriama Fencíková

Vstupenky na PRÍBEH HUDBY – MOZART! v Dome umenia stoja 6 €. Na koncerty 19. júna o 11:30 a 20. júna o 9:00 si lístky zakúpite online na www.sfk.sk alebo vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Na ďalšie dva koncerty so začiatkom 19. júna o 10:00 a 20. júna o 11:00 ešte ostávajú posledné miesta, ktoré si môžete rezervovať len mailom na maria.oravcova@sfk.sk alebo na t. č. +421 907 734 172.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Petra Bošanská, Miriama Fencíková 

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »