Aj keď je v kalendári ešte oficiálne jeseň, koniec novembra je už časom, kedy sa pomaly, ale iste zvianočnieva. Vianociam predchádza adventný čas, ale aj tzv. stridžie dni. Tie štartujú vo sviatok sv. Kataríny, ktorý v znamení zvykov, mágie a dobrej zábavy oslávi Kysucké múzeum už v nedeľu 24. novembra 2024.
Kalendár kultúrnych podujatí už so sebou prináša takmer adventnú i (pred)vianočnú náladu. Patrí k ním aj Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Toto prináša rad vianočných podujatí, ktorými skrášli nadchádzajúce adventné obdobie. To si bližšie predstavujeme v článku Nalaďme sa (pred)vianočne. Zaujímavé výstavy a podujatia prichádzajú. Dnes si predstavíme prvé z nich. Deň pred svätou Katarínou, ktorou začínajú tzv. stridžie dni, sa môžeme tešiť na veľmi zaujímavé podujatie. V nedeľu 24. novembra 2024 sa v Múzeu kysuckej dediny koná tematické zimné podujatie s názvom Drápačky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Návštevníkov v čase od 10.00 do 15.00 hod. čaká bohatý program. Na chvíľu sa vďaka nemu prenesieme do čias našich predkov. Zistíme ako sa kedysi pripravovali na zimu a vianočné sviatky a spoznáte ďalšie zaujímavosti.
Začínajú sa stridžie dni
V slovenskom folklóre zohrávajú významnú úlohu tzv. stridžie dni, obdobie, ktoré sa spája s rôznymi poverami a predstavami o nadprirodzených bytostiach. Bližšie sme sa stridžími dňami zaoberali v minulom roku. Toto obdobie sa tradične začína dňom svätej Kataríny, ktorý pripadá na 25. novembra.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Výber svätej Kataríny ako začiatku obdobia stridžích dní nie je náhodný. Tento deň sa spájal s koncom poľnohospodárskeho roka a s prípravou na zimu. V tomto období sa ľudia viac zdržiavali doma. Venovali sa napr. aj drápaniu peria, čo mohlo tiež prispieť k rozširovaniu rôznych povier a povestí. Tmavé a chladné večery navyše umocňovali atmosféru tajomna, a to je už len malý krok k magickým rituálom.
Drápačky – viac než len práca
Drápanie peria nebolo len obyčajnou prácou, ale aj spoločenskou udalosťou, a iste si to mnohí z nás pamätáme z rozprávania rodičov i starých rodičov. Ženy sa schádzali a drápali perie. Navzájom si pomáhali pri tejto zdĺhavej činnosti. Pritom spievali a rozprávali rôzne, často veľmi tajomné príhody.
„Bola to príležitosť na výmenu informácií, posilnenie medziľudských vzťahov, plánovanie budúcnosti a samozrejme, na prípravu dostatočného množstva peria na teplé periny a vankúše. Návštevníci sa tak počas podujatia budú môcť u nás priamo zapojiť do drápania peria,” hovorí Mgr. Miroslava Jančulová z Kysuckého múzea.
Ľudová mágia a veštenie
Stridžie dni boli spojené s rôznymi druhmi mágie, no jednou z najobľúbenejších bola práve ľúbostná mágia. Dievčatá a ženy verili, že práve v tomto období majú väčšiu šancu privolať si lásku alebo si získať srdce vyvoleného.„Niektoré bylinky, ako napríklad ľubovník, medovka či materina dúška, sa považovali za silné afrodiziaká. Verilo sa, že ich nosenie alebo pridávanie do jedla môže zvýšiť príťažlivosť. Preto sme pre návštevníkov okrem drápania peria pripravili aj ďalšie zaujímavé aktivity. Ukážka ľúbostnej mágie, liatie olova a veštenie ženíchov návštevníkom priblíži magickú atmosféru nadchádzajúceho zimného obdobia,“ dopĺňa Miroslava Jančulová.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
O 13.30 hod. vystúpi v pásme Od Kataríny do Štefana Ženská spevácka skupina Dolinka a Ľudová hudba Starejší z Novej Bystrice. „Ich vystúpenie nás prenesie do čias, keď sa ľudia stretávali pri spoločnom speve a hudbe. Neváhajte a príďte si užiť tento jedinečný zážitok do Múzea kysuckej dediny!“ uzatvára s pozvánkou program podujatia Miroslava Jančulová.
—
Foto/zdroj: Kysucké múzeum