Novinky

Komorný večer v Malej sále Slovenskej filharmónie

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia

Malá sála Slovenskej filharmónie bude patriť v utorok 11. júna 2024 po 19:00 hod. trom slovenským interpretom – flautistke Kataríne Turčinovej, 1.klarinetistovi orchestra SF Jozefovi Luptáčikovi a klaviristke Karin Remencovej. Spolu sa predstavia v komornom repertoári pre túto zaujímavú kombináciu nástrojov.

Slovenská filharmónia prinesie počas ďalšieho júnového týždňa dvojicu koncertov, ako sme vás začiatkom tohto mesiaca informovali v prehľade júnových koncertov Slovenskej filharmónie. Prvý z nich sa uskutoční v utorok 11. júna 2024 po 19:00 hod., kedy Malá sála Slovenskej filharmónie bude patriť trom popredným slovenským interpretom. Tí sa predstavia v komornom repertoári pre túto zaujímavú kombináciu nástrojov. Na tomto koncerte cyklu komornej hudby na pôde Malej sály Slovenskej filharmónie zaznejú diela Carla Mariu von Webera, Ernőa von Dohnányiho, Dušana Martinčeka, Jana Nováka, Francisa Poulenca a Camilla Saint-Saënsa.

Komorný večer v Malej sále Slovenskej filharmónie / K. Turčinová, K. Remencová a J. Luptáčik

Zaujímavá dramaturgia takmer na záver jubilejnej sezóny

Carl Maria von Weber  pôsobil ako kapelník v orchestri pražského Stavovského divadla. V tom období skomponoval Veľké koncertantné duo op. 48, ktoré zaznie na úvod utorkového večera. Sfinalizované dielo prvý krát zaznelo v interpretácii významného klarinetistu tej doby Johanna Hermstedta, ktorému je venované. Medzi slávnych umelcov spätých s Bratislavou patrí Ernő von Dohnányi, ktorého hudba zažíva práve dnes renesanciu. Flaute venoval dve kompozície, ktoré napísal na úplnom sklonku svojej kariéry. Ária a Passacaglia zastrešené jedným opusovým číslom boli venované a napísané pre flautistku Eleanor Bakerovú. V Malej sále zaznie prvá z nich  – Ária pre flautu a klavír, op. 48 č. 1. Nasledovať bude Concertino pre flautu a klavír slovenského skladateľa Dušana Martinčeka z roku 1980.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky 24. týždňa
Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky 24. týždňa

Vystrieda ju trojčasťová kompozícia Jána Nováka Choreae vernales pre flautu a klavír, ktorá zobrazuje prebúdzanie prírody po dlhej zime v kolorite moravských ľudových tancov. Ján Novák dielo skomponoval ku koncu osemročného pobytu v Taliansku. Premiérové uvedenie zaznelo v interpretácii dcér Doroty a Clary, ktorá na jej vznik spomína: „Posledné mesiace v Taliansku boli mimoriadne plodné a príjemné. Hoci našu rodinu čakali veľké zmeny vyplývajúce z blížiaceho sa sťahovania do Nemecka, Choreae vernales stále plne odráža slnečnú krásu a vôňu mesta Riva del Garda. Všetky tri časti, hoci sú rôznej povahy, vyjadrujú to isté, idylickú atmosféru, možno porovnateľnú s tou, ktorú zachytil symbolista zobrazujúci výjavy z antickej mytológie plné satyrov a nýmf.“ 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v závere jubilejnej sezóny. Čím žije v júni?

Predposlednou skladbou večera bude Sonáta pre klarinet a klavír Francisa Poulenca, ktorý sa na konci svojho života skomponoval sériu sonát pre drevené dyhové nástroje. Koncert uzavrie miniatúrna Tarantela a mol pre flautu, klarinet a klavír, op. 6 Camilla Saint-Saënsa.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, archív Slovenskej filharmónie

Zdroj: SF

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »