Tipy na atraktívne kultúrne podujatia máme aj v závere augusta 2024. Kam za kultúrou v posledný prázdninový týždeň? TOTO sú naše TIPY! Navštívime hudobné festivaly, vydáme sa do kina a aj na ďalšie atraktívne podujatia. Nevynecháme ani končiace výstavy.
Redakcia portálu Art & History Magazine prichádza aj v závere augusta s tipmi na najzaujímavejšie kultúrne podujatia. V 35. tohtoročnom vydaní rubriky Kam za kultúrou sa pozrieme na oslavy 80. výročia SNP. Navštívime tiež atraktívne podujatia na hradoch a zámkoch. Rovnako pripomenieme aj končiace výstavy, ktoré potešia najmä milovníkov histórie. Zavítame rovnako na festivaly, z programu ktorých vyberáme atraktívne hudobné zážitky. Či už pre svoju dramaturgiu, alebo zaujímavých účinkujúcich – patria k tým, ktoré si nesmiete nechať ujsť! Pripravení? Ak áno, poďme na to!
Za hudbou do kina
Záver pracovného týždňa a blížiaci sa víkend už tradične patrí na portáli Art & History Magazine rubrike tipov na zaujímavé kultúrne podujatia. Dnes vám náš tandem predstaví naše najnovšie tipy. Začneme ich netradične – koncertným tipom na striebornom plátne. Do kín siete CINEMAX v rámci sekcie ARTMAX prichádza v sobotu 31. augusta a tiež v nedeľu 1. septembra 2024 husľový virtuóz a neuveriteľný showman André Rieu.
Ukončite letnú sezónu vo veľkom štýle vo vašom obľúbenom kine. Čaká na vás welcome drink, kopec dobrej zábavy a kvalitné umenie. Pozriete si jeho najnovší koncert s názvom Power of Love (Sila lásky). Môžete sa tešiť na nezabudnuteľný večer s jedinečnými hosťami, známymi melódiami a dycberúce scenérie, ale aj na kus dobrého humoru a čírej radosti z umenia.
80. výročie SNP
Blížia sa oslavy Slovenského národného povstania, a tak sa aj tomuto podujatiu povenujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou. Tohto roku uplynie 29. augusta 80. výročie tejto dejinnej udalosti, ktorá ovplyvnila nielen slovenské, ale i svetové dejiny. Slovenské národné povstanie je nielen symbolom boja za hodnoty a princípy demokracie. Bolo jedným z najdôležitejších míľnikov, ktoré formovali našu historickú pamäť. Celoslovenské udalosti sa koncentrujú na Banskú Bystricu a v dňoch 28. a 29. augusta je pripravený bohatý kultúrny program pre verejnosť. Časť z neho sa dostane aj na obrazovky verejnoprávnej televízie. Oslavy si však vyžiadajú aj zmenu dopravy. Ak sa chystáte na tieto oslavy osobne, radíme, aby ste si overili aj dopravné informácie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hlavnému programu vo štvrtok 29. augusta predchádza bohatý program v stredu. Od 9:00 hod 18:00 hod. sa v stredu 28. augusta vydajte na prehliadky Expozície Múzea SNP. Popoludňajší program medzi 12:00 a 17:00 hod. ponúka rôznorodé aktivity. Sprievodný program ukáže dobový vojenský tábor s množstvom historickej techniky a vojakov klubov vojenskej histórie. Okrem statickej prezentácie dobovej techniky zažijú návštevníci aj jazdu historických vozidiel na Námestí SNP a v uliciach Banskej Bystrice. Po 17:00 hod. nasleduje stretnutie s veteránmi Slovenského národného povstania či slávnostný nástup klubov vojenskej histórie v dobových uniformách. Prvý deň celonárodných osláv uzatvorí koncert dobovej hudby v podaní Emy Papšovej.
Štátny akt aj bohatý program pre verejnosť
Bohatý program je pripravený na deň osláv. Kým dopoludnia sa koná tradičný oficiálny program spojený s kladením vencov i slávnostnými príhovormi, popoludní sa brány Múzea SNP otvoria verejnosti. Areál Pamätníka SNP bude celé popoludnie žiť ukážkami klubov vojenskej histórie v dobovom vojenskom tábore. Návštevníci zažijú aj malé tankové bitky, ktoré predstavia modelári na dioráme. Svoje umenie predvedú pre návštevníkov aj sokoliari s dravcami a malí bojovníci z klubu Dracula Gym Vladimíra Moravčíka. Zároveň organizátori sľubujú aj koncerty dobovej hudby 30 a 40-tych rokov v podaní Emy Papšovej a Patejdl Tribute, ktorá prinesie najväčšie hity Vaša Patejdla patriace do zlatého fondu slovenskej populárnej hudby. Expozície Múzea SNP budú pre verejnosť otvorené od 12.30 do 19.00 bezplatne a areál Pamätníka SNP bude prístupný verejnosti od 12.30 do 20.00.
Počas celého dňa bude v Parku pod Pamätníkom SNP na hlavnom pódiu bohatý kultúrny program. Súčasťou programu 80. výročia osláv SNP bude aj slávnostná vojenská prísaha vojakov po skončení základného vojenského výcviku. Prehliadka najmodernejšej techniky pozemných i vzdušných síl, ktoré majú Ozbrojené sily Slovenskej republiky k dispozícii. Po 20:00 hod. program uzavrie záverečný galavečer s hudobnými vystúpeniami a množstvom prekvapení a ohňostroj.
SNP si pripomenú aj aj na Bratislavskom hrade
Okrem epicentra osláv 80. výročia, ktorým je Banská Bystrica, túto udalosť pripomínajú aj iné múzea. Už v piatok 23. augusta pripomienkou Slovenského národného povstania žilo v uliciach Košíc Východoslovenské múzeum. Košičanom ponúkli vhľad do dejinných udalostí, a to nielen spanilou jazdou dobovej vojenskej techniky Hlavnou ulicou s plnými posádkami v uniformách. Návštevníkom ponúkli komentované ukážky palebnej techniky, rádiového spojenia, strelnicu so slepými nábojmi, ochutnávku dobovej poľnej kuchyne a fotenie so skúškou výzbroje bojujúcich strán. Súčasťou programu bolo i slávnostné otvorenie výstavy #80SNP.
Článok pokračuje pod reklamou
Deň SNP v čase od 15:00 hod. strávte na Bratislavskom hrade, a to na špeciálnej komentovanej prehliadke výstavy Hrdinovia odboja, spojenou s prehliadkou mesta, počas ktorej vám turistická sprievodkyňa Ľubomíra Černáková priblíži príbehy týchto dvoch výnimočných mužov. Okrem iného sa dozviete, prečo bol Otto Smik členom britskej a nie československej letky RAF, prečo bol pochovaný až na štyroch miestach, čo prezrádza salón Imricha Karvaša a na čo všetko, okrem platenia, slúžili bankovky počas vojnovej Slovenskej republiky.
Kam za kultúrou prináša aj ďalšie tipy na atraktívne podujatia
Kam za kultúrou v posledný prázdninový týždeň pokračuje ďalšími tipmi. Pozrieme sa na atraktívne podujatia pre veľkých aj malých. S drobcami zájdite na Bojnický zámok. Tam, ako sme už v predchádzajúcich dieloch Kam za kultúrou neraz informovali, počas celého leta nielen na deti čakajú Babičkine rozprávky plné dobra, mágie, liečivých byliniek i šťastných koncov, ale aj rozprávkové prehliadky O čarostudni. Dozvedia sa, že ľudské slabosti a slabé miesta sú prirodzené. Správne však je usilovať o ich zmenu a nápravu.
Hrad Strečno sa zaodeje do tajuplného šatu aj v stredu 28.8.2024. V čase od 20:30 až do polnoci sa stane dejiskom tajomného príbehu z minulosti Počuli ste už o povesti, v ktorej o jednu ženu súperili hradní páni zo Starhradu a hradu Strečno? Práve príbeh O krásnej Marienke a Milkovi bol inšpiráciou k vytvoreniu zážitkovej prehliadky v podaní divadelno-šermiarskej skupiny Memento mori a združenia Hammer. Po prehliadke hradu si návštevníci môžu užiť skvelú ohňovú show, ktorú pripraví Magic Flames a pochutiť si na dobových špecialitách z kuchyne Cech Terra de Selinan.
Drak prichádza a burza starožitností tiež
V posledný augustový deň sa už od rána vypravte za Dračími dňami na Hrad Ľupča. Zabavíte sa pri originálnom príbehu, získate čarovné zaklínadlo a pomôžete zachrániť kráľovstvo. Rodinný festival Dračie dni prináša nielen bohatý program, ale aj úplne nový štýl zážitku. V rámci rozprávky na vás čaká päť kráľovských komnát s hravými úlohami a aktivitami. Ich splnením získate zaklínadlo, s ktorým pomôžete hrdinom zachrániť kráľovstvo. Tešiť sa môžete na skvelé herecké obsadenie a kopu zábavy. Samozrejme, skvelý dojem dochutí aj výborné občerstvenie.
Patríte k vášnivým zberateľom starožitností a starých vecí? Potom vás iste zaujme Trh starožitností na hrade Červený Kameň. Jeho najbližšie vydanie sa uskutoční v posledný augustový deň v čase od 7.30 do 14.00 hod. Nájdete tu starodávne nábytky, klenoty a iné výrobky z minulého storočia. Nebudú chýbať ani staré knihy, fotografie a dokonca aj mince. Každý z predmetov je originálny a jedinečný. Pridajte sa k návštevníkom na „Trhu starožitností“ na hrade Červený Kameň a objavujte klenoty minulosti. Určite sa nebudete nudiť a odídete od nás s niečím, čo si budete dlho pamätať.
Za workshopmi
V Kam za kultúrou nevynecháme ani tipy na zaujímavé podujatia z radov vzdelávacích workshopov martinských múzeá SNM. Počas celého leta ich nájdete v Etnografickom múzeu či v martinskom skanzene. Viac sa o ich podujatiach dočítate v článku Martinské múzeá SNM pozývajú deti počas leta na vzdelávacie workshopy.
Zaujímavé tvorivé dielne chystá aj SNG – Kaštieľ Strážky. Letný otvorený ateliér s Jurajom Gáborom sa uskutoční v termíne od 28.8.2024 do 31.8.2024, a to každý deň v dvoch časoch 10.00 – 12.00 a 14.00 – 17.00 hod. Zapojiť sa môžete kedykoľvek počas týchto hodín. Hoci jednotlivé workshopy na seba nadväzujú, no dávajú zmysel aj samostatne, a preto nie je nutné absolvovať všetky tri časti. Nenechajte si ujsť možnosť pozrieť sa do zákulisia vzniku sochárskeho diela Pozorovateľ rieky, ktoré vytvára slovenský umelec Juraj Gábor špeciálne pre kaštieľsky park v Strážkach. Počas štyroch dní budete môcť vidieť Jurajovu prácu zblízka i porozprávať sa s ním. Samozrejmou bude aj príležitosť osobne si vyskúšať, ako sa tvorí socha od nápadu až po jej vytesanie do mramoru. Viac o podujatí sa dozviete na webe SNG – Kaštieľa Strážky.
Kam za kultúrou ponúkne aj tipy na končiace výstavy
August končí, a to je najvyšší čas pripomenúť si výstavy, ktoré už čoskoro končia. Väčšinu z nich sme si predstavili v predchádzajúcom čísle Kam za kultúrou. Prvou, ktorú pripomenieme, je výstava Po stopách európskych židovských žien. Sprostredkúva pohľad na mnohotvárne židovské dejiny 20. storočia v Európe, prostredníctvom životných príbehov siedmich židovských žien z Nemecka, Poľska, Grécka, Španielska, Maďarska, Slovenska a Českej republiky. Sedem respondentiek sa s nami delí o svoje spomienky na detstvo a dospievanie v židovských rodinách pred vojnou. Spomínajú na prvé lásky, návštevu školy a iné každodenné témy.
Príbehy týchto žien však zahŕňajú skúsenosti s prenasledovaním, deportáciou a útekom, ale aj s prežitím, odporom voči režimu a obnovou života po holokauste a druhej svetovej vojne. Do konca augusta si ju môžete pozrieť v expozícii SNM – Múzea židovskej kultúry, v Múzea holokaustu v Seredi.
Od ilúzií ku keramike
Aj v tomto vydaní tipov Kam za kultúrou sa pozrieme na to, čo majú spoločné krídla i ilúzie. Krídla ako symboly voľnosti, umeleckej slobody a fantázie. Ilúzie ako túžby, sny a nenaplnené očakávania, vyjadrené prostredníctvom symbolov a znakov. Tak vníma svoje vystavené diela súčasný autor Emil Labaj. Jeho diela ukrývajú imaginárny svet plný spomienok, túžob a príbehov. Pozrieť si ich môžete taktiež len do konca augusta. Výstavu s názvom Emil Labaj – Krídla a ilúzie nájdete v expozícii SNM – Spišského múzea v Levoči.
Taktiež posledným augustovým dňom končí výstava s názvom Zvieracie motívy na keramike. Výstava SNM – Múzea Ľudovíta Štúra, Múzea slovenskej keramickej plastiky predstavuje kolekciu keramiky so zvieracími motívmi, ktoré sú oddávna obľúbeným dekorom maliarov keramiky. Zvieratá boli v minulosti nositeľmi pohanských, kresťanských i tradičných ľudových symbolov a predstavovali vlastnosti, ktorými chcel byť človek obdarený.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Výstava inštalovaná v priestoroch Múzea slovenskej keramickej plastiky predstavuje široký výber z produkcie modranskej keramickej dielne od konca 19. storočia až po tvorbu súčasných keramických majstrov.
Od Štefánika ku Sisi
V auguste 2024, konkrétne 28. augusta 2024 končí aj zaujímavá výstava v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Putovná panelová výstava s názvom Generál PhDr. Milan Rastislav Štefánik (21. 7. 1880 – 4. 5. 1919) prezentuje životný príbeh ikonickej postavy slovenských dejín prostredníctvom 12 panelov. Rezonujú jeho rodinné pomery, štúdiá, činnosť gen. M. R. Štefánika ako vedca, diplomata, vojaka a organizátora čs. légií v Rusku, Francúzsku i Taliansku. Výstava pracuje aj s témou tragického záveru Štefánikovho života. Predstavuje tiež mohylu na Bradle, pamätník v Bratislave či Štefánikov odkaz a pamiatka v národe.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Gemersko-malohontské múzeum sa rozlúči dvojicou výstav. Prvou z nich, ktorú spomenieme, je výstava Sisi: Život vyrozprávaný v šatách. Zobrazuje róby a ikonické šaty rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej (24. 12. 1837 – 10. 9. 1898), nazývanej Sisi. Autorkou replík šiat je profesionálna krajčírka Mónika Czédly z Gödöllő, ktorá navrhuje a šije svadobné šaty inšpirované 19. storočím a garderóbou cisárovnej Alžbety. Rodina Móniky Czédly sa zaoberá krajčírstvom od roku 1886. Jej prastarý otec Ferenc D´Elia práve v tomto roku založil v Budapešti obchod s odevmi pod názvom D´Elia. Medzi jeho klientmi bola aj srbská kráľovná Natália, a pravdepodobne obchod navštívila aj cisárovná Alžbeta.
Výstava Cesta okolo sveta za 80 dní…Slávni cestovatelia, exotické zbierky v Rimavskej Sobote na nej prezentujú 36 rôznych exotických artefaktov z ich zbierok z obdobia rokov 1850 až 1950. Vzácne a cenné pamiatky pokrývajú široké spektrum územia od Severnej a Južnej Ameriky, cez Afriku, Áziu až po Oceániu. Mnohé z nich odhaľujú cestovateľské zvyky a kozmopolitný pohľad gemersko-malohontskej aristokracie a mešťanov v 19. a 20. storočí. Dokumentujú životný štýl a dobrodružné cesty grófa Emanuela Andrássyho na Ďaleký východ, či cesty chemického inžiniera Gedeona Tihaméra za vedeckým výskumom a objavmi.
A mimochodom, za návštevu rozhodne stojí aj výstava zberateľa Jána Hertlíka, Egypt dar Nílu. Až do konca augusta ju nájdete v hradnej veži Fiľakovského hradu. Výstava ponúka návštevníkom príležitosť oboznámiť sa s egyptským umením. Vystavené predmety predstavia staroveký svet, jednu z najväčších civilizácií, ktorá prekvitala na brehoch Nílu a zahŕňa časové pásmo od zjednotenia Egypta kráľom Menim /Narmerom/ až po kráľovnú Kleopatru, kedy sa krajina dostala pod nadvládu rímskej ríše a faraónsky svet sa už nikdy neobnovil.
Divadelný Hronsek pokračuje
Ani tentoraz nevynecháme avíza na nezabudnuteľné divadelné zážitky, ktoré prepoja mágiu divadla s kúzlom hradného nádvoria Vodného hradu v Hronseku. Divadelný Hronsek v závere augusta prinesie hneď trojicu titulov. V utorok 27. august 2024 uvedie komédiu Milenec. Brilantná komédia svetoznámeho amerického autora Neila Simona vtipným spôsobom prevedie diváka svetom plným nástrah, ktoré čakajú na muža po 22-ročnom manželstve. Objektom nemanželských túžob hlavného hrdinu, usadeného majiteľa reštaurácie (Martin Mňahončák), sa postupne stávajú tri atraktívne ženy (Karin Haydu, Mirka Gális Partlová/Dorota Smičková, Dominika Žiaranová), s ktorými sa dostáva do víru komických aj pikantných situácií.
Nasledujúci deň bude patriť hre Sobášny list, ktorá je z prostredia obyčajnej židovskej rodiny, ktorá odišla z Kibucu niekedy v 2. polovici 20. storočia. Ponuku Divadelného Hronseku počas posledného augustového týždňa uzatvára komédia plná francúzskeho espritu a šarmu. Večer 29. augusta v priestoroch Vodného hradu v Hronseku divákom ponúkne predstavenie Mandarínková izba. Komédia prináša zaujímavé príbehy ľudí vo vtipných, krátkych jednoaktovkách s prekvapivým, niekedy priam detektívnym záverom.
Kam za kultúrou? Koncertmi nabitý týždeň
V tejto rubrike Kam za kultúrou nevynecháme ani koncertné tipy. Väčšinu z nich priniesli festivalové podujatia či kultúrne letá. Vybrali sme niekoľko, ktoré vás iste potešia. A našu výberovku začíname na Bratislavskom hrade. Aj tohto roku sa Divadlo Nová scéna vracia pod hviezdami pokryté nebo. Prvým z ponuky Letnej scény Divadla Nová scéna je koncertné uvedenie muzikálu Cyrano z predmestia. Diváci sa môžu v nedeľu 25. augusta na Bratislavskom hrade tešiť na najznámejšie piesne Ja nemám lásku v malíčku, Tŕňová kráľovná, Kúpim si zrkadlo a ďalšie v podaní zvučných mien. Svojimi výkonmi vás potešia fenomenálni interpreti, z ktorých spomeňme napr. Jána Slezáka (ako Cyrano), Mirku Gális Partlovú (ako Roxana) či Dária Kočiho ako Jána v rockových i baladických skladbách, ktoré poznajú už celé generácie.
Predstaví sa aj Tanečný súbor DNS v dynamických tanečných ukážkach z inscenácie tejto muzikálovej legendy v sprievode kapely pod vedením dirigenta Ľubomíra Dolného. Okrem spevákov a hudobníkov sa predstaví aj tanečný súbor Divadla Nová scéna v dynamických tanečno-speváckych ukážkach z tejto inscenácie.
Záver augusta v znamení operety a muzikálov
Jedným z kultúrnych highlightov posledného prázdninového týždňa, ktoré si svoje miesto v našej výberovke Kam za kultúrou zaslúžia, patrí aj ďalší program Letnej scény Divadla Nová scéna. Ďalšie dva večery 27. a 28. augusta potešia milovníkov najznámejších svetových muzikálov i ikonických operetných titulov. Galakoncerty Od operety k muzikálu ponúknu brilantnú kompiláciu operetných a klasických muzikálových evergreenov. Zaznejú v interpretácii sólistov a hviezdnych hostí divadla so sprievodom symfonického orchestra pod taktovkou šéfdirigenta košickej Opery, Petra Valentoviča.
Večerným Bratislavským hradom sa po oba večery ponesú melódie skladieb zo svetoznámych operiet Čardášová princezná, Grófka Marica, Vojvodkyňa z Chicaga, Veselá vdova a z muzikálov Bonviván, The Bodyguard, Mamma Mia!, Cats/Mačky, Oliver!, Fantóm opery, Les Misérables/Bedári a Mojžiš. Publiku sa predstaví doma i v zahraničí oceňovaná sopranistka Eva Bodorová, fenomenálni tenoristi Miroslav Dvorský a Titusz Tóbisz. K hviezdnym sólistom oboch galavečerov patria aj Katarína Hasprová, Lenka Machciníková, Monika Drgáňová, Karin Olasová, Dárius Koči, Patrik Vyskočil a chýbať nebude tiež tanečná company.
Kam za kultúrou pozýva aj na festivaly. Organové koncerty v hlavnej úlohe
Náš výber pokračuje organovými koncertami. Ťahákom aj v závere augusta je Katedrálny organový festival. Posledný augustový koncert pozve na cestu do Paríža. V bratislavskej Katedrále sv. Martina oslávite večer štátneho sviatku – Dňa Slovenského národného povstania cestou za sakrálnym a romantickým Parížom. Na ňu vás s dielami C. Francka, G. Faurého, C. Saint-Saënsa, G. Rossiniho a J-B. Faurého zoberú taliansko-španielski interpreti. Budú to sopranistky Marina Malavasi a Lidia Basterretxea Vila v sprievode organistu Giulia Mercatiho, ktorý sa už na tomto festivale pred rokmi predstavil. Vstupenky na tento koncert i celý festival zakúpite v sieti Ticketportal.
Exkluzívne zážitky sľubuje aj ďalší prestížny medzinárodný organový festival. Tým sú jubilejné Organové dni v piešťanskom Dome umenia. Utorok 27. augusta 2024 o 19.30 hod. patrí v Dome umenia SF Piešťany recitálu virtuózneho interpreta Davida di Fiore. Za organ zasadne s programom od Martina Shawa, J. S. Bacha, C. Francka, N. Rawsthornea, P. Ebena a ďalších. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal. Bližiše informácie o programe jubilejného ročníka a účinkujúcich nájdete v článku Organové dni v Piešťanoch otvorí už dnes úvodný koncert v Dome umenia.
V prvú nedeľu mesiaca septembra 2024 dostane na Organových dňoch v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave priestor vynikajúci poľský organista Władysław Szymański. Chýbať nemôže ani najstaršie vokálno-inštrumentálne teleso na Slovensku. A práve toto sa v prvú septembrovú nedeľu predstaví po jeho boku. Členov Cirkevno-hudobného spolku pri Bazilike sv. Mikuláša bude dirigovať Daniele Ruzziere. Spolu predvedú diela skladateľov ako sú J. P. Sweelinck, J. S. Bach, P. Fletcher, G. Morandi či F. de La Tombelle.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ponuku festivalových koncertov sakrálnej a organovej hudby uzavrie Medzinárodný festival sakrálnej a organovej hudby Timoteja Kyselicu. V prvý septembrový večer dá bodku za 19. festivalovým ročníkom v Jezuitskom kostole v Skalici poľský organista Przemyslaw Kapitula.
V nedeľu štartuje Katedrálny organový festival v Nitre
Pre priaznivcov organového umenia máme aj ďalší tip. Je ním otvárací koncert VIII. ročník medzinárodného festivalu Katedrálny organový festival na Nitrianskom hrade. Uskutoční sa 1. septembra o 19:00 hod. v Katedrále sv. Emeráma. Interpretmi prvého stretnutia budú organistka a pedagogička Marieta Puhovichová a saxofonista Martin Puhovich. Na programe sú diela viacerých skladateľov. Medzi inými zaznejú skladby Bacha, Duruflého, Weinbergera či Piazzollu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rozlúčka s letom so štvoricou ďalších koncertných zážitkov
K TOP ponuke Kam za kultúrou patrí aj bodka za Bratislavským kultúrnym letom. Na Námestí Slobody sa v posledný augustový víkend uskutočnia dve výnimočné podujatia. V neformálnom prostredí Námestia slobody, oživeného zrekonštruovanou fontánou, si budú môcť návštevníci a návštevníčky vychutnať veľkolepý rozlúčkový program s Bratislavským kultúrnym letom. Sobota 31. augusta bude patriť Umeleckému súboru Lúčnica a v nedeľu 1. septembra sa verejnosti predstaví Slovenská filharmónia.
Návštevníčky a návštevníci si budú môcť vypočuť to najlepšie z koncertov uplynulej, ale aj nadchádzajúcej sezóny Slovenskej filharmónie. Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina zaznejú diela P. I. Čajkovského, A. Moyzesa, či A. Dvořáka. Koncert obohatí aj filmová hudba z kultových diel svetovej kinematografie, kde po boku orchestra slovenských filharmonikov vystúpi český saxofonista Felix Slováček ml.
Cesta do Stredomoria v prvý septembrový deň u Albrechtovcov
Návštevníci prvého septembrového koncertu 5. ročníka festivalu Hortus artis sa v Záhrade Domu Albrechtovcov vydajú do Stredomoria. Vzduch horúceho Stredomoria zavanie na festivale aj z programu Bratislavského gitarového kvarteta a Evy Šuškovej. Názov koncertu, ktorý sa uskutoční 1. 9. 2024, kopíruje titul diela Manuela de Fallu. Je ním ČARODEJNÁ LÁSKA. Ako pripomína člen kvarteta Martin Krajčo, manifest Fallovho učiteľa Felipe Pedrella Por nuestra música (z roku 1891) priamo vyzýval španielskych tvorcov, aby sa vrátili k svojim folkloristickým i historickým koreňom siahajúcim až k maurskej tradícii a nabádal ich k tvorbe opier implementujúcich pôvodné prvky.
Druhým dôležitým momentom Fallovho umeleckého vývoja boli roky strávené v parížskej spoločnosti (1907 – 1914). Tie prežil v úzkom kontakte so skladateľmi Dukasom, Ravelom a Debussym, maliarom Picassom, či impresáriom Ďagilevom. Program dopĺňajú Lorcove (!) Canciones populares españolas a Fallove Siete canciones españolas pre mezzosoprán a gitaru.
Podunajský festival komornej hudby
Z festivalovej ponuky spomeňme okrem organových festivalov ešte aj Podunajský festival komornej hudby, ktorý počas záverečnej augustovej dekády prináša bohatý program. Festivalovú ponuku si môžete pozrieť na webe festivalu. V štátny sviatok – 29. augusta 2024 o 19:00 hod. sa tretí festivalový koncert uskutoční vo Veľkom Mederi na podporu miestnej Základnej umeleckej školy. Štvrtý, a teda predposledný festivalový koncert rozozvučí Dôstojnícky pavilón jednej z najväčších stredoeurópskych pevností – Pevnosť Komárno. Na jej pôde sa v sobotu 31. augusta 2024 večer predstaví Orchester Podunajského festivalu komornej hudby so sólistami Vilmosom Oláhom a Tamásom Csehom pod taktovkou dirigenta Tamása Vásáryho.
Záverečný koncert zaznie v nedeľu 1. septembra 2024 na pôde Slovenského národného divadla. Komorný orchester festivalu pod vedením dirigenta Tamása Cseha odohrá okrem iného aj Sláčikovú serenádu Antonína Dvořáka. Jednou z najhranejších diel hudobnej literatúry si tak pripomenie aj Rok českej hudby. Vstupenky na záverečný koncert festivalu nájdete na webe SND.
Kam za kultúrou aj netradične: Modrý kostolík s hudbou i dejinami
V poradí 35. vydanie tipov Kam za kultúrou, zakončíme tipom, ktorý prepája hudbu, architektúru, výtvarné umenie a históriu. Jedna z najikonickejších stavieb Bratislavy priťahuje davy turistov z domova i zo sveta v každom ročnom období. Modrý kostolík charakterizuje pútavá história, zaujímavé osudy a všadeprítomná modrosť exteriérov i interiéru či umelecké klenoty. Aj v posledný týždeň letných prázdnin otvára svoje brány jedinečným spôsobom.
Turistov čaká nielen nahliadnutie do histórie kostola a jeho zaujímavostí, ale vypočujú si aj miestny organ, ktorý sprevádza liturgické slávenia v tomto chráme už niekoľko desaťročí. Denne od pondelka do piatka sa v polhodinových intervaloch v čase od 10:00 do 15:00 hod. uskutoční komentovaná prehliadka chrámu, ktorú popretkávajú diela organovej literatúry a improvizácie vystupujúcich umelcov. Štafetu po Eduardovi Kostelníkovi prevezme v posledný prázdninový týždeň Dominik Murcko.
Inšpirovali sme vás?
Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Tipy na septembrové výstavy a podujatia chýbať nebudú tiež. Užite si zvyšok prázdnin a sledujte aj naďalej naše stránky. Prinesieme nielen pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, ale najmä odborné články z oblasti dejín a dejín umenia.
—
Foto: archívy múzeí, divadiel, umelcov
Zdroj: Albrecht Forum, o. z., BKIS, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, FÚSA & Cultura Humana, o. z., Hradné múzeum Fiľakovo, Gemersko-malohontské múzeum, Katedrálny organový festival Bratislava, MCK Skalica, MCK Trnava, Múzeum SNP, Ministerstvo obrany SR, Ponitrianske múzeum, Slovenská filharmónia, Slovenská národná galéria, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Ticketportal, Vodný hrad Hronsek
Koláž: Mária Kleinová
Spracovali: Silvia Mária Petrovits (koncerty, MK a SNP), Mária Kleinová (výstavy, divadlo, podujatia)
Posledná aktualizácia: 2024-08-30 (mk)