Novinky

Kam za kultúrou? Top TIPY na 34. týždeň

Kam za kultúrou

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v 34. kalendárnom týždni roka 2024? Zoberieme vás za divadlom na netradičné miesto, do Bojníc a na Oravu za rozprávkami a na všakovaké zaujímavé výstavy. Vydáme sa ale aj na pútavé koncertné stretnutia! Väčšina bude patriť organovým koncertom, ale aj iným chuťovkám.

Záver pracovného týždňa a blížiaci sa víkend už tradične patrí na portáli Art & History Magazine rubrike tipov na zaujímavé kultúrne podujatia. Dnes vám náš tandem predstaví naše najnovšie tipy. Kam za kultúrou nevynechá najatraktívnejšie koncertné TOP tipy na najbližšie dni. Neopomenie súčasne i ďalšie atraktívne tipy na podujatia, ktoré sľubujú kopu skvelých zážitkov pre malých aj veľkých. Festivaly, príťažlivé koncerty a divadelné predstavenia, ale aj workshopy či jedinečné podujatia. To všetko a oveľa viac vás čaká v našej najnovšej nádielke. Tak, prijmite naše pozvanie a nechajte sa nami opäť inšpirovať!

Kam za kultúrou? Divadelné oddychovky

V poradí 34. tohtoročné vydanie Kam za kultúrou začneme vo svete divadla. Hoci sú divadelné prázdniny, za divadlom sa vypravíme tentoraz na netradičné miesta. Divadelnú atmosféru sľubuje festival Hudobné leto Trenčianske Teplice. Vo svojom programe počíta s uvedením komédie Už ti nikdy nenaletím. O čom je? Predstavte si, že jedného dňa sa objaví váš manžel, ktorého ste nevideli vyše 10 rokov, pri dverách vášho bytu. Nečakajte žiadnu nudu. Najmä, ak ste si už na neprítomnosť večného seladóna zvykli a vo Vašom byte má už svoje papučky a župan nový muž. Uhladený, suchopárny politik Viktor. No bývalý manžel Kristíny je späť a prosí ju o návrat po desiatich rokoch. Ak si myslíte, že všetko tu je predvídateľné, príďte sa vo štvrtok 22. augusta 2024 do Kursalonu v Trenčianskych Tepliciach presvedčiť, že sa môžete aj mýliť.

Už ti nikdy nenaletím / Kam za kultúrou

Život je plný prekvapení, v ktorom nie je núdza o napätie, zábava či nepredvídateľné situácie predstaví v skvelej komédii španielskeho autora Santiaga Moncadu vynikajúci herecký tím v zložení Maroš Kramár, Marko Igonda a Kristína Grepelová pod taktovkou režiséra Michala Spišáka.

Divadelný Hronsek pokračuje

Tým druhým v poradí je Vodný hrad Hronsek. Pri jeho návšteve vás i tento týždeň čaká nezabudnuteľný divadelný zážitok, ktorý prepojí mágiu divadla s kúzlom hradného nádvoria Vodného hradu v Hronseku. Divadelný Hronsek 2024 uvedie množstvo úchvatných predstavení, ktoré roky vypredávajú hľadiská divadiel. Hviezdne večery ponúknu vzrušenie, vášeň, zábavu a umeleckú kvalitu. Už v piatok 23. augusta 2024 o 20:00 hod. návštevníkov čaká Frida – maľovať a milovať. Ponúkne životný príbeh legendárnej mexickej maliarky Fridy Kahlo, ktorý prekypuje vášňou, láskou, humorom, podmanivou hudbou a tancom.

Frida / Kam za kultúrou
Z predstavenia Frida - maľovať a milovať

Život a dielo excentrickej maliarky Fridy Kahlo a jej životného partnera Diega Riveru zvečnili už tvorcovia slávneho oscarového filmu Frida Kahlo s očarujúcou Salmou Hayek. Aj v Hronseku okúsite hĺbku myšlienok a vnútorné posolstvo ich príbehu. Sólisti a tanečníci v nápaditých kostýmoch na fantastickú hudbu so živým orchestrom vám navyše predvedú oslavu neskrotného života jednej z najvýznamnejších maliarok 20. storočia.

Divadlo Nová scéna mieri na Bratislavský hrad

Divadelné tipy tohto vydania Kam za kultúrou zakončíme na Bratislavskom hrade. Aj tohto roku sa Divadlo Nová scéna vracia pod hviezdami pokryté nebo. Prvým z ponuky Letnej scény Divadla Nová scéna je koncertné uvedenie muzikálu Cyrano z predmestia. Diváci sa môžu v nedeľu 25. augusta na Bratislavskom hrade tešiť na najznámejšie piesne Ja nemám lásku v malíčku, Tŕňová kráľovná, Kúpim si zrkadlo a ďalšie v podaní zvučných mien. Svojimi výkonmi vás potešia fenomenálni interpreti, z ktorých spomeňme napr. Jána Slezáka (ako Cyrano), Mirku Gális Partlovú (ako Roxana) či Dária Kočiho ako Jána v rockových i baladických skladbách, ktoré poznajú už celé generácie.

Predstaví sa aj Tanečný súbor DNS v dynamických tanečných ukážkach z inscenácie tejto muzikálovej legendy v sprievode kapely pod vedením dirigenta Ľubomíra Dolného. Okrem spevákov a hudobníkov sa predstaví aj tanečný súbor Divadla Nová scéna v dynamických tanečno-speváckych ukážkach z tejto inscenácie. Viac sa o letnej scéne Divadla Nová scéna dozviete v článku Divadlo Nová scéna mieri na Bratislavský hrad aj v auguste 2024.

Koncertné tipy nevynecháme. Kam za kultúrou opäť v znamení organových koncertov

Kam za kultúrou pokračuje po divadelnej nádielke výberom TOP koncertných tipov. Svoju pozornosť v ňom sústredíme na organové festivaly, ktorých prehľad odštartujeme ponukou západoslovenských regiónov až postupne prejdeme na východ krajiny. Organové koncerty tak symbolicky zvukom organu prepoja opäť viaceré západoslovenské mestá: Bratislavu – Skalicu – Trnavu, Piešťany a Hlohovec. Bratislava vo štvrtok 22. augusta 2024 prinesie ďalšie festivalové pokračovanie jubilejného ročníka Katedrálneho organového festivalu, ktorého dejiskom bude gotická kráska s fascinujúcou históriou – Katedrála sv. Martina

Štvrtkové stretnutie prinesie poslucháčom pútavé nástrojovo-vokálne spojenie. Organ rozozvučí zakladateľ festivalu, významný slovenský organista, skladateľ a pedagóg Stanislav Šurin. 

Sprevádzať bude hviezdnu sopranistku so slovenskými koreňmi – Simonu Šaturovú či Miloša Valenta, hráča na barokových husliach. Miloš Valent je známym odborníkom na interpretáciu starej hudby a umeleckým vedúcim oceňovaného súboru Solamente naturali. Poslucháčov čaká bohatý program z diel skladateľov ako J. S. Bach, G. F. Händel, W. A. Mozart, M. Skoryk, S. Šurin či J. Ropek. Vstupenky na tento koncert i celý festival zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko / Katedrálny organový festival Bratislava / Kam za kultúrou
Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko

Exkluzívne zážitky s organovou hudbou už tradične okúsite aj v Piešťanoch. Piešťanský festival organových dní sa stal neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho leta, ktorý už svojim 25. ročníkom oslovuje nielen obyvateľov mesta, ale aj turistov a kúpeľných hostí.

Modrý kostolík otvára svoje brány turistom. Históriu prepojí hudbou

Jedna z najikonickejších stavieb Bratislavy priťahuje davy turistov z domova i zo sveta v každom ročnom období. Charakterizuje ju pútavá história, zaujímavé osudy a všadeprítomná modrosť exteriérov i interiéru či umelecké klenoty. Spája sa v ňom minulosť s prítomnosťou i budúcnosťou, svet viditeľný s neviditeľným, človek s Bohom a Boh s človekom. Je to Modrý kostolík, ktorým sa Bratislava môže pýšiť už viac ako storočie. Pôvodne mal slúžiť ako gymnaziálna kaplnka. Od počiatkov bol však aj kostolom obyvateľov novej štvrti, ktorá od 80-tych rokov 19. storočia vyrastala v jeho blízkosti či miestom symbolickej spomienky na dve Alžbety – sv. Alžbetu Uhorskú a tragicky zomrelú cisárovnú, známu ako Sisi.

Modrý kostolík
Pohľad na secesnú krásu sakrálnej architektúry Bratislavy a magnet turistov. Modrý kostolík zachytil fotoobjektív Silvie Márie Petrovits

Sprístupniť  Kostol sv. Alžbety Uhorskej, ako znie patrocínium tohto secesného klenotu, sa mimo štandardného času v rámci pilotného ročníka projektu rozhodlo občianske združenie Cultura Humana, o. z. v spolupráci s Farským úradom sv. Alžbety počas záverečnej polovice augusta turistom prostredníctvom prehliadok a organových koncertov. Denne od pondelka do piatka sa v polhodinových intervaloch v čase od 10:00 do 15:00 hod. uskutoční komentovaná prehliadka chrámu, ktorú popretkávajú diela organovej literatúry a improvizácie vystupujúcich umelcov. Turistov čaká nielen nahliadnutie do histórie kostola a jeho zaujímavostí, ale vypočujú si aj miestny organ, ktorý sprevádza liturgické slávenia v tomto chráme už niekoľko desaťročí.

Modrý kostolík
Pohľad na emporu, ktorej dominuje organ so Szápáryovskym erbom a od lode ho oddeľuje víťazný oblúk so symbolom Pelikána, mozaik arpádovských svätcov sv. Margity (vľavo), sv. Imricha (vpravo). Foto: Silvia Mária Petrovits

Pôvodný kráľovský nástroj, ktorý patril k najcennejším organom Slovenska, prežil náročné dejiny a mal pohnuté osudy. Za obeť padol vandalom na prelome 20. a 30. rokov 20. storočia. Druhý organ v dejinách tohto chrámu, ktorý podľa návrhu prof. Štefana Németha Šamorínskeho do pôvodnej organovej skrine vstaval organár Konštantín Bednár. A ako koncertne znie, predstavia postupne organisti Eduard Kostelník, pôsobiaci ako zbormajster Choirchestra Brno a Dominik Murcko.

Slávnostné otvorenie Organových dní v Piešťanoch

Už najbližšiu stredu (21. augusta 2024) sa o 19:30 hod. uskutoční slávnostné otvorenie Organových dní v Piešťanoch v Dome umenia Slovenskej filharmónie. Dom umenia SF v Piešťanoch sa ponesie tónmi diel J. S. Bacha, G. F. Händela, G. B. Pergolesiho, W. A. Mozarta, M. Skoryka, S. Šurina či J. Ropeka. Ostatne, rovnaký program zaznie súčasne v rámci Katedrálneho organového festivalu v Bratislave. Aj piešťanskému publiku sa predstaví hviezdna slovenská sopranistka pôsobiaca v Českej republike Simona Šaturová, huslista Miloš Valent a na organe vynikajúci slovenský organista Stanislav Šurin. Vstupenky na tento koncert i celý festival zoženiete v sieti Ticketportal.

Dom umenia SF Piešťany
Dom umenia SF Piešťany

V 34. kalendárnom týždni pokračuej aj Medzinárodný festival organovej hudby Organové dni v Trnave. Ten už dlhé roky víta každoročne popredných organistov z celého sveta. Aktuálny 29. ročník prinesie do Baziliky sv. Mikuláša ďalší festivalový koncert už nedeľa 25. augusta 2024. Organ bude patriť recitálu nemeckého virtuóza Tobiasa Horna. Poslucháčov čakajú diela J. S. Bach a F. Liszta.

Organové koncerty zavítajú aj v 34. týždeň roka 2024 na Záhorie. Prinesie ich Medzinárodný festival sakrálnej a organovej hudby Timoteja Kyselicu, ktorý práve píše 19. kapitolu svojej histórie. Posledná augustová nedeľa (25. augusta) prinesie recitál talianskeho hosťa – Stefana Molardiho. Pokračuje však aj festivalový nováčik – Hlohovecké organové leto, ktorého druhý ročník vyvrcholí záverečným koncertom v nedeľu 23. augusta 2024 v Kostole Krista Kráľa v Šulekove. Tamojších návštevníkov čaká recitál organistu Stanislava Šurina, po boku ktorého sa predstavia huslistka Jana Andevská a sopranistka Zuzana Šebestová.

Kam za kultúrou opäť pozve do Španej Doliny

Presuňme sa na stredné Slovensko, kde navštívime malebnú Španiu Dolinu. Organové koncerty tam počas augusta prináša Medzinárodný organový festival Vivat vox organi. Najbližšia augustová sobota (24. augusta) bude patriť nemeckej hudbe baroka. Tá zaznie v podaní Tobiasa Horna a posledná augustová nedeľa poteší všetky zmysly publika. Geraud Guillemot sa predstaví sa francúzskou barokovou hudbou a po koncerte na návštevníkov čaká ochutnávka francúzskych špecialít.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
LitArtAgency / Art & History Magazine
Informujte sa o cene reklamného priestoru či možnostiach mediálneho partnerstva

Organové je aj východné Slovensko

V poradí 34. kalendárny týždeň roka prináša aj organové festivaly na východnom Slovensku. Práve v týchto dňoch sa ich aktuálne ročníky blížia k cieľovej rovinke. Už v utorok 20. 8. 2024 večer o 20:00 hod. sa Bardejov zaodeje do šiat 32. ročníka Medzinárodného organového festivalu Organové dni Jozefa Grešáka ostatný raz. Tamojšia Bazilika sv. Egídia bude hostiť záverečný festivalový koncert. Podobne na tom, ale v stredu 21.8.2024 po 19:00 hod. bude Rímskokatolícky kostol Všetkých svätých v Humennom či vo štvrtok 22. 8.2024 aj Evanjelický kostol na Masarykovej ulici v Michalovciach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organové festivaly / Bardejov / Kam za kultúrou
Leto 2024 prináša organové festivaly aj na východné Slovensko

Záverečné koncerty  32. ročníka Medzinárodného organového festivalu Organové dni Jozefa Grešáka, Michalovského organa 2024 a aj 21. ročníka Humenských organových dní Štefana Thomána prinesú vystúpenie slovenského organistu Mareka Štrbáka. K nemu sa pripoja kanadské vokálne umelkyne – sopranistka Reilly Nelson a mezzosopranistka Ilanna Starr. Táto trojica predvedie program z diel deviatky skladateľov. Popri menách ako Bach, Pergolesi, Mozart, Duruflé či Saint-Saens to budú aj diela skladateľov ako Campra, Podprocký a Bédard. 

organové festivaly / Marek Štrbák & Reilly Nelson & Ilanna Starr

Spišskonovoveský rodák Marek Štrbák absolvoval Konzervatórium v Košiciach a hudobné univerzity vo Viedni, kde bol vyznamenaný Cenou univerzity pre najlepšieho absolventa svojho odboru v Štuttgarte a Štrasburgu. Zúčastnil sa mnohých majstrovských interpretačných kurzov pod vedením renomovaných pedagógov a interpretov. V súčasnosti pedagogicky pôsobí na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Vysokej škole múzických umení v Bratislave a Súkromnom konzervatóriu v Nitre. Patrí medzi vyhľadávaných sólových i komorných hráčov a venuje sa bohatej koncertnej činnosti doma i v zahraničí. Na trojlístku festivalov bude sprevádzať dvojicu vokálnych umelkýň. 

Marek Štrbák v sprievode vokálnych intepretiek

Prvou z nich je sopranistka Reilly Nelson, ktorú charakterizujú ako objav s výrazným hlasom. Svoj talent predviedla s významnými symfonickými orchestrami a opernými súbormi v USA, Kanade a v zahraničí. Je víťazkou súťaž Lotte Lenya 2018 a tiež v konkurzoch Metropolitan Opera National Council. Ako rezidentka v Toronte si vybudovala povesť vynikajúcej umelkyne. V roku 2023 získala druhé miesto vo speváckej súťaži Toronto Mozart a tiež pre sezónu 2023-24 zahraničné angažmány od Jeunes Ambassadeurs Lyriques. Svoje vzdelanie si rozšírila Magisterským a doktorandským štúdium vokálnej pedagogiky na Univerzite v Cincinnati.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
OZ Gotická cesta
Gotická cesta: päť chrámov získa 500-tisíc eur na svoju obnovu

Sólistkou bude aj mezzosopranistka Ilanna Starr, ktorej „krásny mezzosoprán“ publikum i kritika ospevuje. V súčasnosti pôsobí ako umelkyňa v Atelier lyrique v l’Opéra deMontréal. Jej sezóna 2023-2024 zahŕňala účinkovanie ako Mercédès v Carmen s l’Orchestresymphonique de Trois-Rivières, Nerone v Korunovácii Poppey, Orlofsky v Netopierovi s Filharmóniou v Sacramente a tiež v úlohe hlavnej postavy s l’Opéra de Montréal ako Flora Bervoix v La Traviate. V roku 2023 sa stala víťazkou najvyššej ceny Talent Lyrique Québécois prostredníctvom Théâtre Lyrichorégra a v roku 2024 sa stala dvojnásobnou víťazkou súťaže Metropolitan Opera Laffont Competition.

Záver augusta patrí v Bratislave starej hudbe

Vo výberovke TOP koncertných tipov rubriky Kam za kultúrou nevynecháme ani festival Hortus artis. Program MUSICA GLOBUS súboru Solamente naturali prinesie do záhrady Domu Albrechtovcov v bratislavskom Starom Meste  v nedeľu 25. 8. 2024 koncert starej hudby. Ich vystúpenie dosvedčí ďalšiu podobu koexistencie ľudových a umelých prvkov v hudobnej matérii. Stredná Európa 18. storočia sa v ňom ukáže v celej svojej kultúrnej a štýlovej rozmanitosti a bohatosti. Hudby z rukopisných a tlačených zbierok sa tu predvádzajú a predbiehajú vo svojej podmanivosti a zvodnosti.

Solamente naturali

Radosť z hudby aj s Podunajským festivalom

Už tento týždeň prichádza s prvými koncertami aj Podunajský festival komornej hudby. Otvárací koncert sa uskutoční vo štvrtok 22. augusta 2024 večer po 19:00 hod. v Žitnoostrovskom múzeu v Dunajskej Strede. Koncert mladých talentov dá priestor nastupujúcej novej generácii, preto na tomto špeciálnom koncerte hrajú hlavnú úlohu mladé talenty ako Ajna Marosz, Antal Bódis a Aleksandr Diaghilev. Sprevádzať ich bude festivalový súbor “Festival Ensemble”, ktorý tvoria  umelci tohto ročníka festivalu pod vedením Tamása Cseha.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Santini-Aichel
Jan Santini-Aichel velikán architektúry. Na výlety po stopách barokového génia

Druhý festivalový koncert sa uskutoční v nedeľu 25. augusta 2024 taktiež o 19:00 hod., no na inom mieste. Dejiskom tohto koncertu sa stane časť Šamorína – Šámot, kde sa nachádza jeden z najstarších stredovekých kostolíkov na Slovensku. V Kostole sv. Margity Antiochskej zaznie program z diel Franza Schuberta. Na komornom koncerte sa predstavia huslista Vilmos Oláh, za klavírom Hiromi Cseh Ishiguri, violista Tamás Cseh a violončelista Jan Pospíšil či kontrabasista Alexander Cseh. Schubertove piesne zaznejú v podaní Virág Mórocz.

Kam za kultúrou? Tipy pre malých aj veľkých

A teraz nastáva čas pozrieť si niekoľko tipov na zaujímavé podujatia. V TOP tipoch Kam za kultúrou nemôžeme a ani nechceme vynechať zážitkové podujatia pre deti – i tie večné. Do sveta rozprávky vás pozveme aj tentoraz. Odporúčame vydať sa na Bojnický zámok. Tam, ako sme už vás v predchádzajúcich dieloch Kam za kultúrou informovali, počas celého leta nielen na deti čakajú Babičkine rozprávky plné dobra, mágie, liečivých byliniek i šťastných koncov, ale aj rozprávkové prehliadky O čarostudni. Dozvedia sa, že ľudské slabosti a slabé miesta sú prirodzené. Správne však je usilovať o ich zmenu a nápravu.

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava pripravuje na nedeľu 25. augusta 2024 v čase 13.00 h a 14.30 h podujatie s názvom Divadlo na hrade. Na Hlavnom nádvorí Oravského hradu uvidíte predstavenie „Ali Baba“, ktoré je divadelnou adaptáciou slovenskej ľudovej rozprávky „Hopsa, horsa, zem otvor sa“ v podaní bábkového divadelného zoskupenia Divadlo BABADLO. Príbeh prezradí či je možné zvíťaziť nad zbojníkmi, ale aj to či je rozum a šikovnosť viac ako sila.

Tipy na výstavy

August sa prehupol do svojej polovice, a to je najvyšší čas vydať sa po výstavách, ktoré pozvoľna končia. Je ich niekoľko, tak poďme pekne po poriadku. Tipy na zaujímavé výstavy v tomto vydaní Kam za kultúrou začneme výstavami múzeí patriacich pod Slovenské národné múzeum. Z ich ponuky končí štvorica výstav, my si predstavíme tri z nich. Prvou, na ktorú sa pozrieme, je výstava Po stopách európskych židovských žien. Do konca augusta si ju môžete pozrieť v expozícii SNM – Múzea židovskej kultúry, v Múzea holokaustu v Seredi.

Po stopách európskych židovských žien / Kam za kultúrou

Sprostredkúva pohľad na mnohotvárne židovské dejiny 20. storočia v Európe, prostredníctvom životných príbehov siedmich židovských žien z Nemecka, Poľska, Grécka, Španielska, Maďarska, Slovenska a Českej republiky. Sedem respondentiek sa s nami delí o svoje spomienky na detstvo a dospievanie v židovských rodinách pred vojnou, na prvé lásky, návštevu školy – čiže na spomienky o ich každodenných nádejach a bojoch. Príbehy týchto žien zahŕňajú skúsenosti s prenasledovaním, deportáciou a útekom, ale aj s prežitím, odporom voči režimu a obnovou života po holokauste a druhej svetovej vojne.  

Čo majú spoločné krídla i ilúzie?

Krídla ako symboly voľnosti, umeleckej slobody a fantázie. Ilúzie ako túžby, sny a nenaplnené očakávania, vyjadrené prostredníctvom symbolov a znakov. Tak vníma svoje vystavené diela súčasný autor Emil Labaj. Jeho diela v sebe nesú realistickú, snovú ba až magickú stopu. Umelec je tak trochu rojko, ktorý prostredníctvom štetca a palety sníva. A vďaka tomu na relatívne malej ploche svojich obrazov vyjadruje imaginárny svet plný spomienok, túžob a príbehov. Pozrieť si ich môžete taktiež len do konca augusta. Výstavu s názvom Emil Labaj – Krídla a ilúzie nájdete v expozícii SNM – Spišského múzea v Levoči.

Labaj / Kam za kultúrou / Kam na výstavu
Pohľad na výstavu Emil Labaj - Krídala a ilúzie. Zdroj: SNM

Zvieracie motívy z kresťanskej či heraldickej symboliky

Taktiež posledným augustovým dňom končí výstava s názvom Zvieracie motívy na keramike. Výstava SNM – Múzea Ľudovíta Štúra, Múzea slovenskej keramickej plastiky predstavuje kolekciu keramiky so zvieracími motívmi, ktoré sú oddávna obľúbeným dekorom maliarov keramiky. Zvieratá boli  v minulosti nositeľmi pohanských, kresťanských i tradičných ľudových symbolov a predstavovali vlastnosti, ktorými chcel byť človek obdarený. Keramika s týmito motívmi bola súčasťou  interiérov rôznych korporácii, najmä cechových, dostávala sa však i do obecných priestorov  a súkromných domov. Výstava inštalovaná v priestoroch Múzea slovenskej keramickej plastiky predstavuje široký výber z produkcie modranskej keramickej dielne od konca 19. storočia  až po tvorbu súčasných keramických majstrov.

Zvieracie motívy / Kam za kultúrou
Pohľad na výstavu Zvieracie motívy na keramike. Zdroj: SNM

V auguste 2024, konkrétne 28. augusta 2024 končí aj zaujímavá výstava v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Putovná panelová výstava s názvom Generál PhDr. Milan Rastislav Štefánik (21. 7. 1880 – 4. 5. 1919) prezentuje životný príbeh ikonickej postavy slovenských dejín prostredníctvom 12 panelov. Rezonujú jeho rodinné pomery, štúdiá, činnosť gen. M. R. Štefánika ako vedca, diplomata, vojaka a organizátora čs. légií v Rusku, Francúzsku i Taliansku. Výstava pracuje aj s témou tragického záveru Štefánikovho života. Predstavuje tiež mohylu na Bradle, pamätník v Bratislave či Štefánikov odkaz a pamiatka v národe.

Na cestu okolo sveta

Dvojicou v auguste končiacich výstav prispieva aj Gemersko-malohontské múzeum. Prvou z nich, ktorú spomenieme, je výstava Sisi: Život vyrozprávaný v šatách. Zobrazuje róby a ikonické šaty rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej (24. 12. 1837 – 10. 9. 1898), nazývanej Sisi. Autorkou replík šiat je profesionálna krajčírka Mónika Czédly z Gödöllő, ktorá navrhuje a šije svadobné šaty inšpirované 19. storočím a garderóbou cisárovnej Alžbety. Rodina Móniky Czédly sa zaoberá krajčírstvom od roku 1886. Jej prastarý otec Ferenc D´Elia práve v tomto roku založil v Budapešti obchod s odevmi pod názvom D´Elia. Medzi jeho klientmi bola aj srbská kráľovná Natália, a pravdepodobne obchod navštívila aj cisárovná Alžbeta.

Výstava Cesta okolo sveta za 80 dní…Slávni cestovatelia, exotické zbierky v Rimavskej Sobote na nej prezentujú 36 rôznych exotických artefaktov z ich zbierok z obdobia rokov 1850 až 1950. Vzácne a cenné pamiatky pokrývajú široké spektrum územia od Severnej a Južnej Ameriky, cez Afriku, Áziu až po Oceániu. Mnohé z nich odhaľujú cestovateľské zvyky a kozmopolitný pohľad gemersko-malohontskej aristokracie a mešťanov v 19. a 20. storočí. Dokumentujú životný štýl a dobrodružné cesty grófa Emanuela Andrássyho na Ďaleký východ, či cesty chemického inžiniera Gedeona Tihaméra za vedeckým výskumom a objavmi.

Cesta okolo sveta / Kam za kultúrou / výstavy / Gemersko-malohontské múzeum
Máte už len niekoľko dní vydať sa na cestu okolo sveta v Gemersko-malohontskom múzeu. Zdroj: GMM

V tipoch na zaujímavé výstavy a podujatia rubriky Kam za kultúrou máme tip aj pre milovníkov slovenskej literatúry. Známej básnickej skladbe Jána Kollára Sláwy dcera, ktorá vyšla pred 200 rokmi venovali v Literárnom múzeu SNK aj výstavu. Tú si máte možnosť naživo v Literárnom múzeu SNK pozrieť do 30. septembra 2024. Prezentuje nielen významné dielo našej literatúry, ale aj mošovského rodáka Jána Kollára či dobu, v ktorej táto básnická skladba vznikla.

Kam za kultúrou s deťmi? Zájdite aj do BIBIANY

Ak máte deti, tak si naplánujte cez leto svoju cestu aj do Bratislavy. V BIBIANE – Medzinárodnom dome umenia v Bratislave deti potešia aj trojicou výstav. Naše poklady objavia podmorský svet na výstave Pod hladinou od ilustrátorky Hedvigy Gutierrez. Strach z hĺbky a potápania prekonajú na výstave Nebojím sa strachu a pestrofarebnú krajinu pod vodou objavia na výstave Laboratórium farieb

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / martinské múzeá / Múzeum slovenskej dediny
Martinské múzeá SNM pozývajú deti počas leta na vzdelávacie workshopy

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Sledujte naše stránky nielen pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, či články z oblasti dejín, histórie umenia či cestovania.

— 

Foto: archívy múzeí, divadiel, umelcov

Zdroj: Albrecht Forum, o.z., BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Dunamentifest, Gemersko-malohontské múzeum, Hudobné leto Trenčianske Teplice, Katedrálny organový festival Bratislava, MCK Bardejov, MCK Hlohovec, MCK Humenné, MCK Michalovce, MCK Skalica, MCK Trnava, Oravské múzeum, Ponitrianske múzeum, Slovenské národné múzeum, Ticketportal, Vodný hrad Hronsek

Koláž: Mária Kleinová

Spracovali: Silvia Mária Petrovits (koncerty), Mária Kleinová (výstavy, divadlo, podujatia)

*** Posledná aktualizácia: 2024-08-22 (smp) ***

Kam za kultúrou od 16. septembra 2024? Art & History Magazine odporúča
Culture Eventy Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od 16. septembra 2024? Art & History Magazine odporúča

Art & History Magazine odporúča Kam za kultúrou od 16. septembra 2024. Nájdete tu zaujímavé divadelné predstavenia, koncerty, výstavy aj prednášky.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Eventy Hudba News PR

Slovenský komorný orchester odcestuje do Čiech. Čaká ho koncert na Svatováclavském hudobním festivale 2024

Slovenský komorný orchester odcestuje do Čiech. Čaká ho koncert na Svatováclavském hudobním festivale 2024.

Read More
obnova strechy / Slovenská filharmónia
Community Culture Eventy Hudba News PR

11. Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa blíži k záveru

11. Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa blíži k záveru. Finále sa uskutoční v piatok 13. a v nedeľu 15. septembra v Slovenskej filharmónii.

Read More
Translate »