Novinky

Kam za kultúrou? Podujatia i výstavy pozývajú veľkých i malých (30/2024)

Kam za kultúrou? Podujatia i výstavy pozývajú veľkých i malých (30/2024)

Kam za kultúrou na záver júla 2024? Prinášame výber TOP podujatí pre malých a veľkých. Máme tiež niekoľko odporúčaní na zaujímavé výstavy, ktoré sa oplatí okúsiť na vlastnej koži. Nevynecháme ani výstavné posledné šance, ktoré - ak ste ešte nevideli, musíte ich vidieť. Pozývame vás inšpirovať sa našim výberom aj teraz.

Víkend patrí na portáli Art & History Magazine už tradične rubrike tipov na zaujímavé kultúrne podujatia. Ani počas letných prázdnin nevynecháme Kam za kultúrou. Nastal čas pozrieť sa spoločne na to, čo sľubuje týždeň od pondelka 22. júla 2024. Čaká nás kopa skvelých zážitkov pre malých aj veľkých. Aj v 30. pokračovaní našej rubriky si predstavíme atraktívne kultúrne eventy – koncerty, divadelné predstavenia, výstavy a podujatia, ktoré sľubujú skvelé zážitky. Ktoré to budú tentoraz? V prvej časti sa pozrieme na zaujímavé podujatia a výstavy. Divadelné zážitky a koncertné chuťovky si predstavíme v časti nasledujúcej. 

Rozprávkové Slovensko

Kam za kultúrou v ostatný týždeň júla 2024, odštartujeme tipmi na zaujímavé podujatia. Divadelné i koncertné tipy nájdete v samostatnej časti. Niekoľko na pomedzí histórie, dejín architektúry a umenia, či rozprávok vám prinášame v tejto časti. A práve s tipmi pre rodiny s deťmi začíname. Na rozprávkovom a pritom tajomnom Bojnickom zámku pokračujú aj v ďalšie júlové dni s rozprávkovými prehliadkami O čarostudni na Bojnickom zámku i s Babičkinými rozprávkami. Tie sľubujú ľudovú múdrosť, vôňu kvetín s magickou silou a tradičné rozprávkové zážitky.

O rozprávky však nebude núdza. Interaktívne rozprávkové divadelné predstavenie s pesničkami pre deti a to aj tie večné deti zažijete v sobotu 27. júla 2024 aj na Vodnom hrade v Štítniku vďaka Dračiemu príbehu. Rozprávka v réžii Vojtecha Bartka čerpá z legendy o svätom Jurajovi, princovi Bajajovi, ale i tak nie je známa. Je o tom, že je dôležité nedať na hlúpe reči a nebáť sa neznámeho! Vstupenky na podujatie majú v sieti Ticketportal.

S deťmi do BIBIANY

V našej výberovke Kam za kultúrou nevynecháme tiež zaujímavé podujatia a výstavy, ktoré okúsite v BIBIANE – Medzinárodnom dome umenia v Bratislave. Tam deti potešia nielen tvorivými workshopmi so známymi slovenskými ilustrátorkami a ilustrátormi – Vyfarbi si leto, ale aj trojicou výstav. Naše poklady objavia podmorský svet na výstave Pod hladinou od ilustrátorky Hedvigy Gutierrez. Strach z hĺbky a potápania prekonajú na výstave Nebojím sa strachu a pestrofarebnú krajinu pod vodou objavia na výstave Laboratórium farieb

Nebojím sa strachu / BIBIANA / Kam za kultúrou / výstavy / MDD
Pohľad na výstavu Nebojím sa strachu. Zdroj: BIBIANA

Už tretím rokom Medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave ponúkne originálny program „Vyfarbi si leto“. Do bratislavskej BIBIANY prídu spolu s deťmi vo veku od 5 do 12 rokov tvoriť vybraní slovenskí ilustrátori. Podujatie prezentuje slovenských ilustrátorov a deťom dáva jedinečnú príležitosť stretnúť sa s vybranými ilustrátormi a nazrieť to tajov ich tvorby. Spoznajú pritom rôzne techniky ilustrovania a spolu s nimi sa nechajú unášať na letnej vlne fantázie, či vytvoriť si vlastnú mini knižku… Počas letných prázdnin to všetko prinesie séria spoločných workshopov slovenských ilustrátorov a detí.

Zážitkovo-vzdelávacie leto v martinských múzeách

Pri deťoch ešte zostaneme. Na nové vedomosti nemusia čakať do začiatku nového školského roka. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžu užitočne stráviť aj pri návšteve martinských múzeí. Tie pre deti počas leta pripravujú rôzne podujatia. Svoju návštevu Múzea slovenskej dediny si v každý prázdninový utorok môžete spestriť návštevou tvorivej dielne. Tvorivú dielňu v Múzeu slovenskej dediny nájdete otvorenú každý prázdninový utorok od 9. júla do 27. augusta 2024 v čase od 10.00 do 15.00 hod. v dome z Moškovca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / martinské múzeá / Múzeum slovenskej dediny
Martinské múzeá SNM pozývajú deti počas leta na vzdelávacie workshopy

Vyskúšate si plstenie vlny, tkanie na stolových krosienkach, urobíte si jednoduchú handrovú bábiku, vareškovú postavičku na detské divadielko alebo filcovú hračku. Zabaviť sa môžu prísť deti aj dospelí a z dielne si odnesú vlastný originálny výrobok. Pri návšteve tkáčskej dielne si v stredu a vo štvrtok 24. a 25. júla pozriete a pod vedením skúsenej tkáčky aj sami vyskúšate viaceré činnosti spojené s výrobou textilu. Zistíte ako sa tkalo plátno či koberce na krosnách a vyskúšate si súkanie nití na kolovrate alebo pradenie ľanovej nite. 

Leto v Etnografickom múzeu

V martinskom Etnografickom múzeu čaká návštevníkov cyklus tvorivých dielní Leto v múzeu. Počas prázdninových stried zabavíte pri tradičných technikách – napríklad výrobe „šúpoľových“ bábik z krepového papiera, drôtovaní ozdôbok, pleteniu kvietkov z papierových „prútikov“ či rôznych textilných technikách ako vyšívanie alebo háčkovanie. Mimochodom, vedeli ste, že keď pridáte uzlík k uzlíku, vzniknú zaujímavé dekorácie?

Článok pokračuje pod reklamou

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava pripravuje aj v závere júla niekoľko zaujímavých podujatí. Pre najmenších návštevníkov pripravuje na piatok 26. júla 2024 v čase od 18.00 do 21.30 hod rozprávkovú večernú prehliadku. Hradnú Krajinu zázrakov postihlo veľké nešťastie a Zlá Srdcová kráľovná sa opäť dostala k moci. Kráľovná drží v zajatí rozprávkové bytosti, ktoré sa nemôžu vrátiť späť do svojich príbehov. Jedinou nádejou sú pre Krajinu zázrakov Alica a odvážne deti, ktoré čítajú rozprávky a nemajú strach čeliť Srdcovej kráľovnej. Spoločnými silami sa im zlú kráľovnú určite podarí.

Oravské múzeum pozýva do  expozície Oravskej lesnej železnice v nedeľu  28. júla 2024. Pre návštevníkov tam v čase od 13.00 do 16.00 hod. chystajú podujatie s názvom Gorali včera a dnes. Súčasťou programu bude predstavenie goralskej kultúry, vystúpenie detského súboru Čučoriedky z Rabče a heligonkárov. Počas podujatia bude premávať i parná lokomotíva Gontkulák.

Kam za kultúrou? Hrady a zámky v hlavnej úlohe

Slovenské múzeá a galérie prinášajú aj niekoľko atraktívnych workshopov či netradičných prehliadok, ktoré si svoje miesto v našej rubrike Kam za kultúrou zaslúžia. Aj tentoraz vás pozveme so Slovenskou národnou galériou na Zvolenský zámok i do Kaštieľa Strážky. Najprv si predstavíme podujatia na Zvolenskom zámku. Okrem toho, že každú letnú sobotu vám povedia o mnoho viac o Zvolenskom zámku a jeho histórii, o expozíciách Slovenskej národnej galérie, ktoré sa v jeho priestoroch nachádzajú či o umení ponúknu bohatý kalendár super zážitkov.  Počas druhej polovici júla 2024 sa tam môžete tešiť na skutočne zaujímavé podujatia.

Zvolenský zámok / Zvolenská hudobná jar

Okrem recitálu popredného vynikajúceho slovenského klaviristu Mariána Lapšanského, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 25. júla 2024 v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku sa tento kráľovský zámok zmení na kino. Na Nádvorí Zvolenského zámku sa v piatok 26. júla o 21:00 môžete tešiť na skutočne najlepšie filmy po roku 2000 s Petrom Konečným. Čaká vás pohľad na témy života, smrti, sveta, spoločnosti, odrážajúce sa v modernej európskej kinematografii. Rozsiahla, ukážkami nabitá prednáška vás vráti v čase a možno vo vás prebudí podobnú fascináciu filmom, akú má sám jej autor.

Patrí aj tvorivým workshopom

No program na Zvolenskom hrade ani zďaleka nekončí. V utorok 23. júla sa v čase 9:00 – 12:00 hod.  na podujatie s názvom Mapa grófa Esterházyho. Rodina Esterházyovcov vlastnila zámok skoro 200 rokov. Jednou zo zachovaných vecí zo zámku je mapa zámku a mesta Zvolen, ktorú si nechal zhotoviť Štefan Esterházy v 18. storočí. Prečo mapa vznikla? Čo je na nej zaznamenané? Ako vyzeral Zvolen v tých časoch? Všetko sa dozviete a zároveň si do veľkoplošného pôdorysu zhotovíte budovy, ktoré do mesta patria.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Streda 24. júla sa dopoludnia (tiež v čase 9:00 – 12:00 hod). stane dejiskom ďalšej jedinečnej prehliadky. Nesie názov Ozdoby a kaplnka. Čomu sa bude podujatie venovať? Počas barokovej prestavby zámku, bola zmenená podoba aj zámockej kaplnky. Čo je typické pre barokovú architektúru? Nájde sa aj v kaplnke? Návštevníkov čaká možnosť vyskúšať si prácu majstra štukatéra a spoznajú tiež čaro sadry. Zároveň si aj niečo z nej vyrobia a ozdobia si tiež predmet dennej potreby v duchu baroka technikou tlače z výšky.

Na Zvolenskom zámku majú Kráľovskú sieň, ktorej strop zdobí 78 portrétov cisárov. Okrem toho máme v expozícii niekoľko kvalitných barokových portrétov šľachticov či kráľovien. Návštevníci zistia aj to, ako by vyzerali v barokom oblečení a ako by im to slušalo na portrétoch ako absolutistickým vládcom? Ak prídete, neobanujete. Vyskúšate si namaľovať autoportrét v barokovom štýle a pohráte sa aj s vlastným erbom.

Netradičná prehliadka s historickým kaleidoskopom v Strážkach

V Kam za kultúrou navštívime aj Kaštieľ v Strážkach, ktorý menil storočiami svoju podobu, od neskorogotickej opevnenej rezidencie až po dnes návštevníkom známu renesančnú pamiatku. Najstaršie dejiny kaštieľa sú spojené s rodinou Horváth Stansith, ktorá písala zaujímavé príbehy Strážok a okolia. Presne tejto téme venujú netradičnú prehliadku v stredu 24. júla 2024 od 16:30 hod. v expozíciách.

SNG / Viktor Szemzö
Kaštieľ Strážky. Foto: Viktor Szemzö

V znamení posledných šancí

Aktuálne vydanie Kam za kultúrou pokračujeme s tipmi na atraktívne výstavy a nevynecháme ani tzv. posledné šance. Tých z vás, ktorí majú radi antické Grécko a jeho kultúru, potešia už len pár dní v SNM – Múzeu Andreja Kmeťa v Martine. Do nedele 28. 7. 2024 tam prezentujú autorskú výstavu replík od Jána Hertlíka Grécko na úsvite dejín. Prostredníctvom replík archeologických nálezov z čias minulých zažijete atmosféru starovekého Grécka. Ján Hertlík svoje repliky upravuje rôznymi obdivuhodnými maliarskymi technikami tak, aby nadobudli podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete. Výstava prezentuje obdobie od neolitu do doby bronzovej. Teda od roku okolo 7000 pred n. l. až do roku približne 1200 pred n. l., kedy mykénska kultúra postupne zaniká.

Kultúra je aj témou dvoch ďalších výstav. V jednom zo starších vydaní Kam za kultúrou sme spomenuli už v tomto mesiaci končiacu pamätnú výstavu “…zložil som báseň…”. Pripravili ju k dvojstoročnici narodenia Imre Madácha v Sídelnej budove SNM v Bratislave, kde si ju môžete pozrieť už len do konca tohto mesiaca. 

Slovenská národná knižnica pripomína Slávy dcéru

Pre milovníkov slovenskej literatúry je ako stvorená výstava venovaná Známej básnickej skladbe Jána Kollára Sláwy dcera, ktorá vyšla pred 200 rokmi, venovali v Literárnom múzeu SNK výstavu. Tú si máte možnosť naživo pozrieť do 30. septembra 2024. Prezentuje nielen významné dielo našej literatúry, ale aj mošovského rodáka Jána Kollára či dobu, v ktorej táto básnická skladba vznikla.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kollárova Slávy dcéra má 200 rokov
Kollárova Slávy dcéra má 200 rokov

Do Trenčína za Egyptom

Počas leta odporúčame aj návštevu Trenčianskeho múzea. V budove kasární na 2. poschodí od 1. júla 2024 pozývajú návštevníkov spoznať Čaro objavovania – od hieroglyfov k Tutanchamonovi. Je venovaná dvom významným objavom, ktoré boli prelomové v oblasti skúmania starovekých civilizácií. Dozviete sa na nej mnoho zaujímavostí ohľadom rozlúštenia hieroglyfického písma Jeanom-Francoisom Champollinom (r. 1822), až po najväčší boom, ktorým bolo objavenie Tutanchamónovej hrobky Howardom Carterom (r. 1922). 

Čaro objavovania / Trenčiansky hrad / Kam za kultúrou

Budete môcť vidieť svietiacu kópiu Rosettskej dosky, vstúpiť do repliky Tutanchamónovej pohrebnej komory v skutočných rozmeroch, či nahliadnúť cez unikátne „kukátko“, ktoré navodí emócie a pocity, ktoré zažívali objavitelia Tutanchamónovej hrobky pri prvom pohľade do jej vnútra. Pre najmenších návštevníkov pripravili detský kútik s aktivitami, v ktorom sa okrem iného zoznámia s múmiou a hravou formou si budú môcť vytlačiť vlastný text z hieroglyfov. Súčasťou výstavy sú aj oddychové časti, kde sa môžete v kľude započúvať do príbehov objavovania.

Ďalšie tipy?

Opäť pripomíname návštevu SNM – hradu Červený Kameň, ktorého expozície dopĺňa dvojica výstav. Jedna z nich pracuje s témou módy a účesov a nájdete ju priamo v expozíciách hradného múzea. Portréty prezentuje výstava Za portrétom, na ktorú je vstup voľný. Ďalšie tipy na zaujímavé výstavy nájdete v článku Kam za kultúrou? Tipy na júlové výstavy a podujatia v prvej polovici júla 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislava pod lupou: poznáte historické fontány?
Bratislava pod lupou: poznáte historické fontány?

Vybrali ste si svojho favorita? To nás veľmi teší. Ďakujeme za vašu pozornosť a priazeň a prajeme spokojný a pohodový týždeň. Budeme sa tešiť, keď sa spolu stretneme pri ďalších pokračovaniach rubriky Kam za kultúrou či iných článkoch.

Foto: archívy múzeí a galérií

Zdroj: BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, Galéria mesta Bratislavy, Oravské múzeum, Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Ticketportal, Trenčianske múzeum

Koláž: Mária Kleinová

Týždeň v znamení premiér a výročí. Kam za kultúrou?
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News PR

Týždeň v znamení premiér a výročí. Kam za kultúrou?

Tretí týždeň roka 2025 praje kultúre. Prináša premiéry, sviatočné koncerty, atraktívne dramaturgie i oslavu výročia. Viete kam za kultúrou?

Read More
Zemlinsky Quartet v cykle Komorná hudba Slovenskej filharmónie / Kam za kultúrou
Culture Hudba Koncerty News PR

Zemlinsky Quartet v cykle Komorná hudba Slovenskej filharmónie už v utorok

Slovenská filharmónia pokračuje v januárovom programe, a to už v utorok komorným koncertom z cyklu Komorná hudba Slovenskej filharmónie, ktorého hosťom bude Zemlinsky Quartet…

Read More
Melanchólia vzdoru
Culture Divadlo News PR

Divadlo Jána Palárika chystá premiéru inscenácie Melanchólia vzdoru

Melanchólia vzdoru. Tak znie nový prírastok repertoáru Divadla Jána Palárika v Trnave, ktoré divadlo v premiére uvádza 17. januára 2025.

Read More
Translate »