Novinky

Kam za kultúrou počas jesenných prázdnin?

Kam za kultúrou

Kam za kultúrou je tu aj na prelome októbra a novembra, v čase jesenných prázdnin. Hoci mnohí z nás plánujú účasť na halloweenských oslavách, návštevy rodiny a už tradične aj dušičkových cintorínov, prinášame i teraz najnovšiu nádielku TOP tipov KAM ZA KULTÚROU. Inšpirujte sa s nami a zistite, ktoré tipy pre vás máme tentoraz. Zrovna málo ich nebude...

Nový týždeň klope na vrátka, a to je ten najvhodnejší čas na úplne novučičký prírastok rubriky tipov na atraktívne kultúrne podujatia. Vitajte pri najnovšom vydaní a nechajte sa tipmi našej redakcie inšpirovať! Kam za kultúrou prináša tipy na premiéru, tajuplné zážitky, špičkové koncerty i hudobného ducha Mozarta a jeho doby.

Divadelný svet štartujeme v SND. S labuťami i najhoršou speváčkou na svete

V poradí 44. diel kam za kultúrou začneme vo svete divadla, a konkrétne v Slovenskom národnom divadle.  Naša prvá scéna sľubuje v tento týždeň dvojicu neskutočne charizmatických diel. Prvým TOP tipom je titul JE ÚŽASNÁ o slávnej a zároveň najhoršej speváčke na svete Florence Fosterovej Jenkinsovej vo fascinujúcom podaní Kamily Magálovej. S repertoárovou ponukou Činohry SND sa tento titul lúči. A o to väčšmi si nesmiete nechať ujsť derniéru, ktorá sa uskutoční v Štúdiu Činohry SNDv utorok 31. októbra 2023.

Je úžasná / Kam za kultúrou
Je úžasná derniéruje. Foto: Ctibor Bachratý

Na scénu prichádzajú labute, Čajkovského podnetná hudba i príbeh plný lásky a intríg. Priam rozprávkový zážitok s klenotom klasického baletného repertoáru ponúkne Balet SND. Tým je slávny príbeh krásnej Odetty, čiernej Odílie a princa Siegfrieda. Prelomí láska labutiu kliatbu?

Klenot baletného repertoáru

Po mnohých tradičných i menej tradičných naštudovaniach obohatí repertoár Baletu SND slávna verzia Rudolfa Nurejeva. Tá sa vďaka zdanlivo nekončenému aplauzu na premiére zapísala do Guinnessovej knihy rekordov. Ikonické tance labutí, veľké zborové scény a oslňujúce pas de deux sú prehliadkou náročnej tanečnej techniky.

Labutie jazero / Kam za kultúrou
Scéna zo 4. dejstva Labutieho jazera. Foto: Juraj Žilinčár

Nová veľkolepá scénická a kostýmová výprava k príbehu o labutej princeznej nesie rukopis vyhľadávaného dizajnéra Jordiho Roiga. V Sále opery a baletu SND uvedie LABUTIE JAZERO baletný súbor v hudobnom naštudovaní a pod taktovkou interného dirigenta Adama Sedlického v prvý novembrový piatok a v sobotu (3. a 4.11.2023).

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Rozlúčka s párty The Duchon´s začína

Tohtotýždňové divadelné tipy vo výberovke kam za kultúrou uzatvára The Duchon´s show. Slovensko postavila na nohy, vyráža na rozlúčkové turné. Počas novembra a prvých decembrových dní navštívi viaceré mestá. Začne v Trenčíne a Trnave, pokračuje cez Nitru, Brezno a Čadcu. Navštívi tiež Poprad, Bardejov, Partizánske, Žiar nad Hronom, Martin a Košice, aby finálové predstavenie odohrali v Bratislave. Už v prvý novembrový víkend (4. a 5.11.2023) sa rozlúči s Trenčan(ka)mi v Posádkovom klube v Trenčíne. Naposledy sa tam rozvinie hudobno-tanečná divadelná show v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka. Počas nej zaznejú nesmrteľné hity Karola Duchoňa v novom šate aranžmánov Antona Popoviča. A to všetko v podaní špičkových mladých slovenských umelcov na čele s Patrikom Vyskočilom. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pečiatka BIB / BIBIANA / Bienále ilustrácií Bratislava
Spoznaj, zbieraj a vyhraj! Aj touto aktivitou pozýva BIBIANA na BIB 23.

Za operou do kina

Sviatočný večer strávte s operou v kine. Prvého novembra večer do kín siete CINEMAX prichádza produkcie Kráľovskej opery. Ním je nová originálna inscenácia prvého kúsku Wagnerovho slávneho štvordielneho opusu Prsteň NibelungovZlato Rýna hovorí o tom,  že keď z rieky Rýn ukradnú zlatý poklad, spustí sa séria ničivých udalostí, ktoré proti sebe stavajú bohov a smrteľníkov po celé generácie. Jeden z najvyhľadávanejších súčasných tvorcov režisér Barrie Kosky spojil svoje sily s dirigentom svetového mena Antoniom Pappanom, aby pre divákov pripravili úchvatný divadelný zážitok. Ten umocní hviezdne wagnerovské obsadenia (Christopher Maltman, Christopher Purves, Marina Prudenskaya) si s českými titulkami na veľkom plátne rozhodne nenechajte ujsť!

Kam za kultúrou? Koncertné tipy v znamení Bratislava Mozart festivalu

Kam za kultúrou – to sú aj tipy na atraktívne hudobné zážitky. TOP TIPOM je druhý festivalový koncert, ktorý, ako sme informovali, prináša desiaty ročník Bratislava Mozart Festival všetkým milovníkom vážnej hudby v Bratislave. Po úspešnom otváracom koncerte, ktorý znel v Katedrále sv. Martina s tradičným Mozartovým Requiem, prichádza v nedeľu 5. novembra 2023 večer ďalšie hudobné stretnutie. Jeho dejiskom bude Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca v Bratislave. Dramaturgia ďalšieho koncertu predstaví dielo Mozarta i jeho súčasníkov. Návštevníci spoznajú Mozarta trochu inak, práve s dielami, ktoré charakterizujú preňho netypické molové tóniny. Ďalšieho velikána klasicizmu, Josefa Haydna predstavia ako experimentálneho a originálneho skladateľa. K slovu sa dostane aj na svoju dobu netradičné spojenie zakladateľa hudobného vydavateľstva a skladateľa v osobe Hoffmeistera.

Všetko to a omnoho viac ponúkne originálna dramaturgia druhého koncertného večera festivalu. Pútavý umelecký dialóg zaznie v podaní prvotriednej dvojice Lorenzo Coppola (klarinet d’amour) a Cristina Esclapez (kladivkový klavír) – členov súboru ENSEMBLE DIALOGHI, ktorí v dnešnej dobe patria k absolútnej špičke komorného hudobného súznenia a interakcie nielen v rámci historicky poučenej interpretácie. Vstupenky v sieti Ticketportal.

Keď sa spieva Requiem

V dušičkovom čase zaznieva ako spomienka na zosnulých naprieč hudobným storočiami viac ráz zhudobnená omša za zosnulých známejšia ako Requiem. Názov pochádza z latinského textu kresťanskej modlitby začínajúcej slovami Requiem aeternam da eis, o, Domine (po slovensky „Odpočinutie daj im, ó, Pane…“). V dejinách hudby existuje viacero hudobných spracovaní tejto známej modlitby. Asi najznámejšie je práve to od Mozarta, no fascinovalo autorov všetkých čias. Okrem Mozarta spomeňme Moralesa, Donizettiho, Berlioza, Verdiho, Dvořáka, Faurého či Saint-Saënsa alebo Mariána Kittnera.

Requiem
Castrum doloris. Zdroj: Wikimedia Commons

Requiem uvádzajú nielen koncertne, zaznieva aj ako hudobný sprievod liturgických slávení v dušičkový podvečer. Mozartovo Requiem v Bratislave otvorilo ako tradícia velí aj 10. ročník Bratislava Mozart Festivalu. Presne na Dušičky (2. novembra) bude sprevádzať dušičkovú liturgiu v košickom Dóme sv. Alžbety

Pohľad na Dóm sv. Alžbety
Pohľad na Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Foto: Silvia Mária Petrovits

Aj v Nitre sa 2. novembra ponesie omša za zosnulých v hudobnom sprievode Requiem. Počas tradičnej liturgie v latinskom obrade zaznie v Katedrále sv. Emeráma na Nitrianskom hrade starobylá Missa pro Defunctis pre 5 hlasov španielskeho renesančného skladateľa Cristóbala de Morales. V sprievode Nitrianskeho komorného orchestra ZOE a Gregoriánskej schóly nitrianskych františkánov sa predstavia sólisti Hilda Gulyás (soprán), Angelika Zajícová (alt), Matúš Šimko (tenor), Ištván Hajdu (tenor) a Tomáš Šelc (bas).

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou
SANCTA CAECILIA VIII / Bratislava / Kam za kultúrou

Pod Pyramídou pokračuje Ensemble Ricercata s ďalším koncertom

Ensemble Ricercata pokračuje v tejto sezóne už druhým jesenným koncertom. Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu pozvú v sobotu, 4. 11. 2023 o 19:00 v programe s názvom ARPEGGIONE  spoznávať diela Béla Bartóka a Franza Schuberta.  Ensemble Ricercata, súbor interpretujúci komornú hudbu, vznikol v roku 2010. Jej zakladateľa a umeleckého vedúceho Ivana Šillera môžete počuť na takmer každom koncerte Ricercaty. Ani tento koncert preto nebude výnimkou. Pódium bude patriť aj sopranistke Helge Varga Bach. Ako hosť sa na violončele predstaví Jozef Lupták. Je to práve violončelo, ktoré spája hudbu Bartóka a Schuberta v programe tohto koncertu. A práve po veľmi známej Schubertovej sonáte Arpeggione je aj tento koncert pomenovaný. Vstupné na koncert je dobrovoľné.

Za Mozartom aj do Dvorany

V nedeľu 5. novembra si od 18:00 hod. v Koncertnej sieni Dvorana bratislavskej VŠMU nenechajte ujsť tretí koncert cyklu Mozart vo Dvorane, ktorý organizuje Moyzesovo kvarteto. Ako ich hosť vystúpi slovenská flautistka Katalin Kramarics, ktorá pôsobí od roku 2002 ako 1. sólo flautistka v prestížnom Gewandshausorchestri v Lipsku. 

Moyzesovo kvarteto
Moyzesovo kvarteto

Nedeľa u bratislavských františkánov v stredovekom chráme Zvestovania Pána v centre mesta bude od 19:30 hod. patriť ďalšiemu výnimočnému koncertu.  Na koncert Komorného orchestra ZOE zaznie svetová premiéra diela Da pacem Domine skladateľa Jevgenija Iršaia spolu s dielami Arvoa Pärta. Po boku sláčikového orchestra sa predstavia sopranistka Hilda Gulyás, mezzosopranistka Eva Šušková, bas Tomáš Šelc, a to všetko pod taktovkou dirigenta Konstantina Ilievského.

Kam za kultúrou aj v duchu Halloweenu i Dušičiek. Bojnický zámok tajomne

Kam za kultúrou prinášajú tento týždeň aj tipy, z ktorých sála tajomno, mystérium a história. Slovenské národné múzeum-Múzeum Bojnice pozýva návštevníkov spoznať netradičný pohľad na symboliku tmy a svetla prostredníctvom mýtov, symbolov a alegórií. Špeciálne prehliadky pod názvom SVETLONOC sa uskutočnia 30. a 31. októbra 2023 po zotmení. Takmer hodinu bude trvať atraktívna, netradičná i tajomná špeciálna prehliadka SVETLO-NOC na Bojnickom zámku. Z hradnej priekopy povedie cez Francúzsky park a hrobku do priestorov Stredného hradu. Jednotlivé zastavenia prehliadkovej trasy oboznámia návštevníkov Bojnického zámku s najstaršou archeologickou minulosťou hradného kopca, históriou sezónnych sviatkov ako aj symbolikou ukrytou v zbierkových predmetoch múzea. 

Bojnice - strop
Detail z anjelského stropu v Zlatej sále Bojnického zámku. Foto: SNM - Múzeum Bojnice / Instagram

Prehliadky sa uskutočnia v preddušičkových termínoch 30. a 31. októbra 2023. Vstupy začínajú v časoch od 17:00 do 19:00 hod. Špeciálne prehliadky sa budú netradične začínať v priekope Bojnického zámku. Vstupenky si môžete zarezervovať na adrese rezervacie@bojnicecastle.sk. 

Za tajomstvami starých krýpt

Kam za kultúrou prináša aj tip pre milovníkov histórie a nebojsov v jednom! V dušičkovej oktáve (od 1. do 8. novembra 2023) bývajú sprístupnené starobylé krypty v chrámoch. Bežne sa do nich nedostanete. Pokiaľ vás zaujímajú, budete mať teraz jedinečnú príležitosť. A keď sa už odhodláte a navštívite ich, zažijete trochu tajomna, závan pominuteľnosti a kúsok histórie. Na svoje si v nich prídu milovníci epigrafie, historickej náuke o starých nápisoch. Nápisy tam na vás číhajú z početných sepulkrálií – omietok, náhrobných dosiek, túmb, epitafov či remeselne i umelecky prepracovaných kovových sarkofágov. Na záver trochu odľahčene. Niet sa čoho báť. Mne sa to osobne pri mojich výskumoch v starých kryptách nestalo, no pri troche smoly si tam na vás možno počká i nejaká tá paranormálna aktivita. Ale niet sa čoho báť, veď ako je to napísané v kapucínskej hrobke v Brne: „Čo ste vy, boli sme aj my. A čo sme my, budete aj vy.“ Takže žiaden strach! 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Svetlo-noc
Svetlo-Noc na Bojnickom zámku vzrušujúco, tajomne, magicky

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentokrát.

Zdroj: Bratislava Mozart Festival, InMusic, Petra Kovačovská, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice,  Ticketportal

Prehľadovku tipov zostavili Mária Kleinová a Silvia Mária Petrovits

*** Posledná aktualizácia: 2023-11-02 (mk) ***

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Divadlo Nová scéna
Culture Divadlo News Osobnosti PR

Svetoznáma spisovateľka Janne Teller opäť v Divadle Nová scéna

20. júna si celý svet pripomína Svetový deň utečencov. Už v pondelok 17. júna uvedie Nová scéna hru Domov, kde je ten tvoj? , ktorá sa venuje práve tejto téme. Na predstavení sa zúčastní aj autorka knižnej predlohy svetoznáma spisovateľka Janne Teller….

Read More
Nite abstrakcie / výstava / kam za kultúrou
Culture Expo News PR Výtvarné umenie

Tip na výstavu v Košiciach – Nite abstrakcie

Pre návštevníkov a obyvateľov Košíc máme opäť skvelý tip vo Východoslovenskom múzeu. Je ním výstava Stanislava Jasovského, Nite Abstrakcie. Pripomína autorove výročia a poteší Vaše zmysly…

Read More
Translate »