Novinky

Kam za kultúrou od pondelka 9. októbra 2023? Toto sú naše TIPY!

Kam za kultúrou

Nový týždeň klope na naše vrátka, a to je ten správny čas na najnovší prehľad výberovky TOP tipov kam za kultúrou. Zamierime do sveta ilustrácií, pozrieme si diela mladých výtvarníkov a neopomenieme ani hudobné či divadelné zážitky. Chýbať nebude ani rozmer dobročinnosti.

Vitajte pri najnovšom vydaní výberovky kam za kultúrou, v ktorej prinášame prehľad tých najzaujímavejších kultúrnych podujatí pre nadchádzajúci 41. kalendárny týždeň roka 2023. Inšpirujte sa s nami a prežite príjemné dni aj so slovenskou kultúrou! Neštandardne, začneme našu výberovku prvým TOP tipom zo sveta strieborného plátna. Je ním slovenská kinopremiéra historickej životopisnej drámy Jeanne Du Barry – kráľova milenka. Snímka z dielne Maiwenn rozpráva o živote Jeanne Bécu, ktorá sa ale nakoniec stala poslednou milenkou Ľudovíta XV. Tú stvárňuje sama režisérka a starnúceho kráľa zase Johnny Depp, ktorý sa na strieborné plátna vracia po škandále. Ako verná je snímka histórii? To sa už dozviete v slovenských kinách od 12. októbra 2023. Vstupenky nájdete TU.

Ak vás však zaujíma, ako to s Jeanne Du Barry bolo naozaj, to sa dozviete napríklad v článku uverejnenom na stránkach lifestylového magazínu The Business Soirée. Približuje jej osudový prerod z chudobného dievčaťa, ktoré to dotiahlo do kráľovej posteli a pod ostrie gilotíny.

Madame du Barry
Madame du Barry: Z Versailles pod gilotínu

Umením pre život

Umenie pre život / Kam za kultúrou

Druhým TOP tipom je výnimočný bod na programe Slovenského národného divadla dvojitý galavečer Umenie pre život, ktoré má za sebou zlatými literami písanú históriu. Baletný gala večer je pokračovaním dlhodobej tradície, ktorá vznikla z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave. Hlavnou myšlienkou podujatia je osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam. Vychádzajúc z filozofie, že umenie lieči, prvá baletná scéna prináša jedinečný, štýlovo bohatý program, na ktorom participujú vedúci sólisti Baletu SND a interpreti popredných európskych súborov. Stane sa tak už v piatok 13. a v sobotu 14. októbra 2023. Okrem domácich umelcov sa môžete tešiť aj na vystúpenie španielskej primabaleríny Lucíe Lacarraovej či sólistov Viedenskej štátnej opery Liudmily Konovalovej a Davide Data. V spolupráci s Národným onkologickým ústavom pripravili aj tohto roku výnimočné podujatie, ktorým cielia nielen na lekárov, zdravotníkov či pacientky, ale aj na verejnosť pri príležitosti tzv. ružového mesiaca zasväteného boji proti rakovine prsníka. Vstupenky zakúpite TU.

Kam za kultúrou? Toto sú naše divadelné TOP tipy!

V divadelnom svete, a dokonca v Slovenskom národnom divadle ešte zostávame. Z jeho programu pre najbližší týždeň doporučujeme priaznivcov baletného umenia výnimočné scénické stvárnenie kantáty Carmina Burana nemeckého skladateľa Carla Orffa. Patrí k najslávnejším hudobným dielam. Skladateľ v nej nadviazal na myšlienky Richarda Wagnera o „absolútnom umeleckom diele“ v snahe vytvoriť koncept „theatrum mundi“ (divadlo sveta), ktorý prepája hudbu, pohyb a reč. Choreografiu na strhujúcu hudbu vytvoril jeden z najžiadanejších choreografov súčasnosti Edward Clug. Prostredníctvom nej sa v toku tanečných obrazov na scéne odvíja evolúcia života.

Choreograficko-režijná koncepcia Carminy Burany ponúka vizuálne čistý a energeticky hypnotizujúci zážitok zo spojenia hudby a tanca. Predstavenie si v tomto kalendárnom roku môžete pozrieť už len tri razy – a to iba počas najbližšieho týždňa. Vstupenky na termíny 10. a 11. októbra – dopoludňajšie i večerné zoženiete TU.

Článok pokračuje pod reklamou

Klasická shakespearovská komédia o záletnom rytierovi Falstaffovi z pera W. Shakespeara – Veselé paničky windsorské poteší priaznivcov klasickej drámy na doskách Sály činohry SNDv stredu 11.10.2023.

Kam za kultúrou s deťmi? Do divadla? Tipy z programu SND i Divadla Nová scéna

Z programovej ponuky SND a Divadla Nová scéna vyberáme aj tri tipy pre deti. Prvým je hudobno-tanečná show pre celú rodinu s hitmi z najznámejších rozprávok Ak veríš zázrakom… Na programe Divadla Nová scéna je už vo štvrtok 12.10.2023 večer.  Ďalším tipom pre rodiny s deťmi je z programu Činohry SND predstavenie rozprávkového Nebojsu, v ktorom sa snúbia motívy viacerých známych príbehov z pera majstra detskej literatúry Ľubomíra Feldeka. Pozrieť si ho môžete v Sále činohry SNDv piatok 13. októbra dopoludnia i večer. 

Aj najbližšia sobota patrí v SND deťom. Nové umelecko-edukačné podujatie Soboty v divadle tentoraz prinesie džezový workshop s oceňovaným ansámblom Františka Báleša. Deti a mládež vo veku 6 – 16 rokov, počas ktorého sa dozvie niečo o džeze a netradičnom prepojení s poéziou slovenských klasikov. Môžu si tiež zahrať v džezovej kapele s naozajstnými profíkmi a so živou kapelou.

Do divadla aj v Banskej Bystrici, na Spiši či v Košiciach

Tip pre malých a veľkých máme aj v Banskej Bystrici, kde už v pondelok 9.10.2023 uvádzajú tohto sezónnu novinku – balet inšpirovaný rozprávkou Ferdo Mravec. Operných priaznivcov poteší komická opera Bedřicha Smetanu – Predaná nevesta. Stane sa tak už vo štvrtok. Banskobystrická Štátna opera privíta v sobotu 14.10.2023 hosťa. Je ním Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, ktoré uvedie známu veselohru Ženský zákon.

Na deťúrence cielia aj v Spišskom divadle. Streda 11. októbra 2023 dopoludnia patrí legendárnemu príbehu Perinbaby a štvrtok mixu rozprávok H. Ch. Andersena s názvom Rozprávky z krivého zrkadla. Azda najznámejšie rozprávky dánskeho rozprávkara Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo zdramatizoval Michal Babiak, texty piesní napísal Viktor Kollár. Prostredníctvom nafúkaného cisára, škaredého káčatka a odvážneho vojaka sa prenesiete do zázračného rozprávkového sveta, ktorý očarí divákov každého veku. Moderné spracovanie týchto tradičných rozprávok dopĺňajú veselé pesničky, tance a vizuálne pútavé kostýmy. 

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Milovníkov opery pozýva Národné divadlo Košice

Národné divadlo Košice vo svojom programe cieli tento týždeň na milovníkov opery. Tešiť sa môžete v stredu (11.10.) na výnimočnú košického Annu Bolenu Gaetana Donizettiho v hlavnej úlohe s oceňovanou sopranistkou Evou Katrákovou-Bodorovou.

Piatok trinásteho patrí v Košiciach Pucciniho top opernému titulu Tosca, ktorú košická opera obdarila vizuálne príťažlivou scénou i kostýmami. Pod taktovkou Petra Valentoviča sa v titulnej postave predstaví Eliška Weissová. Cavaradossim bude Peter Berger a Scarpiom Marián Lukáč.

Treticu košických operných zážitkov uzatvára v nedeľu popoludní Mozartova opera Čarovná flauta. Tešiť sa môžete na Jozefa Benciho, Andreja Vancela, Luciu Kaňkovú, Anetu Hollú, Mareka Gurbaľa, Veroniku BilovúMaksyma Kutsenka.  

Kam za kultúrou? Koncertné tipy štartuje nová sezóna košickej filky

Štátna filharmónia Košice otvára už vo štvrtok najbližšieho týždňa (12.10.2023) v tradičnom čase v Dome umenia svoju 55. koncertnú sezónu! Orchester Štátnej filharmónie Košice pod vedením šéfdirigenta Roberta Jindru uvedie dielo Gustava Mahlera –Pieseň o Zemi. V programe sa predstavia tiež mezzosopranistka Alisa Kolosova a tenorista Corby Welch.

ŠFK a Robert Jindra / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice so svojim šéfdirigentom Robertom Jindrom. Foto: Dávid Hanko / Zdroj: ŠFK

Žilina so vzácnym hosťom

Štátny komorný orchester Žilina ponúka počas najbližších dní dve zaujímavé podujatia. Jednotkou je štvrtkové prémiové koncertné stretnutie, kedy Žilina po prvý raz privíta svetoznámeho francúzskeho trubkára Romaina Leleua. Sprevádzať ho bude ŠKO Žilina pod taktovkou svojho šéfdirigenta Františka Macka. Po spoločných vystúpeniach na festivaloch v Le Mans a v Gdansku prišla na rad aj spolupráca Romaina Leleua a ŠKO v Žiline. Jeden z najlepších svetových trubkárov súčasnosti, držiteľ prestížneho titulu Rytier rádu umenia a literatúry od francúzskeho ministerstva kultúry a víťaz mnohých medzinárodných súťaží zahrá okrem Haydnovho koncertu aj virtuózne úpravy slávnych skladieb.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Druhým tipom je sobotňajší (14.10.2023) festivalový slávnostný galakoncert medzinárodného zborového festivalu Voce Magna, na ktorom vystúpia víťazi aktuálneho ročníka zborovej súťaže.

Spojenie organu i divadla

Slovensko je ešte stále festivalové. Pokračuje aj Medzinárodný organový festival Vivat vox organi. V dňoch 14., 15. a 16. októbra festival prepojí Badín, Kokavu nad Rimavicou a Kraskovom s výnimočným programom. Malých i veľkých poteší ľúbezný program pre organ a marionetové divadlo. Predstavia sa divadelný projekt Tyjátr bábkoherca a dramaturga Ivan Gontko, člena súboru Starého divadla K. Spišáka v Nitre a spoluzakladateľa súboru Teatro Tatro .Zvuk historického organa v Badíne, organa v Kokave nad Rimavicou a spinetu v Kraskove predstaví organista Matúš Kucbel. Program koncertu bude pozostávať z diel renesančnej a barokovej hudby, často od neznámych starých majstrov. Táto hudba bude vypĺňať priestor marionetového predstavenia v podaní Ivana Gontka a jeho Tyjátr. Festivalová nálada bude aj v Senci. Tam sa už v nedeľu 15.10. uskutoční ďalší koncert Festivalu duchovnej hudby. Po organovom recitáli naplánovali organizátori gospelový koncert. Publiku sa v miestnom Evanjelickom kostole predstaví Spevácky zbor Sancta Maria.

Bratislava v znamení radosti

Bratislava sa v nedeľu 15. októbra stane svedkom 8. ročníka serenády pre radosť. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca sa môžete tešiť na obľúbený cyklus Hilaris Chamber Orchestra „Serenády pre radosť – vášeň pre hudbu“ . Na koncerte pod vedením charizmatického lídra Alana Vizváryho zaznejú diela od Antonia Vivaldiho, Jozefa Haydna, Antonína Dvořáka, a Daniela Rumlera. Za 7 rokov si bratislavské publikum obľúbilo tento pravidelný každoročný cyklus koncertov HCO v bratislavskom starom meste. Tento rok zaznie svetová premiéra Serenády od mladého slovenského skladateľa Daniela Rumlera (huslistu Slovenskej filharmónie i HCO), ktorú venoval orchestru Hilaris.

Hilaris Chamber Orchestra
Hilaris Chamber Orchestra

Vzácnym hosťom bude renomovaný violončelista Ľudovít Kanta z Japonska, ktorý kvôli pandémii v roku 2020 nemohol účinkovať s HCO a tentoraz bude účinkovať v Haydnovom Koncerte C dur. Okrem Rumlerovej premiéry zaznie tiež Dvořákova Serenáda pre sláčiky. Spolu s umeleckým vedúcim Alanom Vizváry si zahrajú Vivaldiho Dvojkoncert pre husle a violončelo B dur. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Na výstavy v znamení poslednej šance

Vo výberovke kultúrnych tipov nevynecháme ani výstavy. Tieto tipy sú tzv. posledné šance, kedy s ich návštevou nesmiete otáľať. Do 22. októbra 2023 si nezabudnite v bratislavskom Prírodovednom múzeu SNM (Sídelná budova) pozrieť výnimočnú výstavu talianskej módy Roberta Capucciho, ktorú otvorili v rámci festivalu Dolce Vitaj.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!
Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!

K ďalším končiacim v tomto mesiaci patrí v Martinskom múzeu výstava Hrady Turca. Múzeum slovenskej keramickej plastiky hostí už len pár dní výstavu venovanú 140 rokom Slovenskej ľudovej majoliky. V Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň si ešte stíhate pozrieť výstavu Mariána Kompánka Len si tak lietam. Tieto môžete navštíviť do konca októbra.

Vizuálne zážitky pre malých i veľkých

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
BIB
V bratislavskej BIBIANE otvorili 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)

Mesiac október je v Bratislave každý druhý rok mesiacom ilustrácií. Za to môžeme vďačiť podujatiu Bienále ilustrácií Bratislava, ktorú organizuje Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA. Počas tohto ročníka, ktorý venovali známemu výtvarníkovi Miroslavovi Cipárovi, sa bohatý program nesústreďuje iba na BIBIANU. Tam nájdete súťažnú výstavu tohto ročníka, no ďalšie zaujímavé výstavy nájdete i v exteriéroch na Hviezdoslavovom námestí a sprievodný program napr. v Galérii mesta Bratislavy.

Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023. / Bienále ilustrácií Bratislava / Kam za kultúrou
Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023.

Ak vás zaujíma práca mladých výtvarníkov a výtvarníčok, zájdite do Galérii Nedbalka na výstavu Maľba 2023. Spoznáte prácu nielen trojice ocenených víťaziek, ale aj ostatných – celkom 20 finalistov tejto prestížnej súťaže.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jesenný cyklus koncertov / Kam za kultúrou
Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

Ďakujeme i dnes za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj dnes. Prajeme úspešný i krásny týždeň nielen so slovenskou kultúrou.

Zdroj: BIBIANA, Galéria Nedbalka, Národné divadlo Košice, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, CINEMAX, Ticketportal, Vivat vox organi

*** Posledná aktualizácia: 2023-10-08 (adm) ***

 

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »