
Na prahu nového týždňa tu pre vás všetkých máme ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Atraktívne divadelné a koncertné tipy z regiónov naprieč regiónmi Slovenska, či zaujímavé podujatia a výstavy so sebou prináša týždeň od pondelka 7. októbra 2024. Čo odporúča portál Art & History Magazine tentoraz?
Nový týždeň je tu a s ním na stránky portálu Art & History Magazine prichádzajú aj nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia týždňa. Dominujúcim prvkom 41. tohtoročného vydania je festivalová atmosféra v Spišskej Novej Vsi na Divadelnom Spiši V ponuke kultúrnych podujatí ale nechýba ani divadelná premiéra, postará sa o ňu košická činohra. Spoločne zamierime ale do viacerých slovenských divadiel. Navštívime niekoľko koncertov a nevynecháme ani zaujímavé podujatia pre malých a veľkých či v októbri vrcholiace výstavy. Čo všetko odporúčame? Prijmite naše pozvanie a začítajte sa do najnovšieho vydania Kam za kultúrou!
Kam za kultúrou? Za divadlom na Divadelný Spiš i na premiéry
Tohto týždňové vydanie divadelných tipov neopomenie premiérové tituly, ktoré ponúkajú dve slovenské scény. Svoju pozornosť však sústredíme aj tentokrát najmä na ponuku najväčšej medzinárodnej divadelnej prehliadky profesionálnych divadiel na východnom Slovensku Divadelný Spiš. Jeho 14. ročník pokračuje aj v nasledujúce dni.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Úvod nového týždňa odštartuje zahraničný hosť sa predstaví Divadlo Radka Brzobohatého z Prahy. V pondelok 7. októbra 2024 sa pred festivalovým publikom predstavia s komorným, no strhujúcim mysterióznym trilerom Hračička. Utorok bude v Spišskom divadle patriť namiesto plánovanému predstaveniu Tri grácie z Umakartu úspešnej inscenácie Kontrabas z dielne Štúdia L+S, v hlavnej úlohe s Martinom Hubom.

Nad tým, čo znamená domov v dnešnom globalizovanom svete, sa zamýšľa autorská inscenácia Doma – všade – dobre – najlepšie, s ktorou z Martina na Spiš pricestuje v stredu 9. októbra 2024 Slovenské komorné divadlo. Štvrtok prinesie v dvoch termínoch – o 9:30 a 13:00 hod. dvojicu predstavení z dielne Spišského divadla, organizátora festivalu. Na publikum čaká Édith – kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky, ktorý vás zavedie do útrob zranenej ženskej duše, túžiacej po láske.

Festivalový program v piatok na Spiši bude patriť zvolenskému Divadlu Jozefa Gregora Tajovského. Divákom ponúkne inšpiratívny príbeh o priateľstve a odvahe plniť si sny v každom veku – Dobrý ročník. Silný príbeh z obdobia Tretej ríše s názvom Zlodejka kníh prinesie do Spišského divadla sobota. Festival Divadelný Spiš v nedeľu 13. októbra ukončí poučný a magický príbeh z pera najznámejšieho talianskeho spisovateľa pre deti Carla Collodiho Pinokio. Rozprávka o dobrodružstvách dreveného chlapca je z dielne Bábkového divadla Košice.
V znamení premiér sú nielen Košice
V tomto vydaní Kam za kultúrou sa pozrieme aj do ďalších dvoch divadiel, ktoré prichádzajú s prvými premiérami začínajúcej sa divadelnej sezóny. Prvou zástavkou je Národné divadlo Košice, ktoré v termíne 11. a 12. októbra ponúkne premiéru slovenskej premiéry najnovšej hry celosvetovo uznávaného spisovateľa, dramatika a prestížneho advokáta Ferdinanda von Schiracha, Ona hovorí, On hovorí. Novinku v réžii Matúša Bachynca uvedú na Malej scéne NDKE. A o čom predstavenie bude?

Ide o drámu zo súdneho prostredia, v ktorej sa zaoberá témou znásilnenia. Ona hovorí jedno a on tvrdí niečo iné a vôbec nie je jasné, na čej strane je pravda. Balansuje na hrane našich predsudkov či potenciálnych očakávaní a rozhodne nevytvára postavu jednoznačnej obete a jasného páchateľa. Košickí diváci uvidia inscenáciu nielen ako prví na Slovensku, ale aj medzi prvými v Európe! Zároveň sa jedná o prvú premiéru NDKE v novej divadelnej sezóny s mottom „100 rokov divadla pre všetkých“.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V hlavných úlohách sa predstavia Beáta Drotárová, Alena Ďuránová, Ľuba Blaškovičová, Dana Košická a Jakub Somora, a.h. (poslucháč VŠMU). Vo vedľajších postavách účinkujú Stanislav Pitoňák, Peter Cibula, Katarína Horňáková, Kristína Koblišková, a.h. (poslucháčka VŠMU), Róbert Šudík a František Balog a študenti a študentky Konzervatória Jozefa Adamoviča.
Prvá premiéra sezóny v Trnave
Ďalšou pozvánkou tohto vydania Kam za kultúrou je druhú premiéru týždňa. V termíne 11. a 12. októbra 2024 ju vo Veľkej sále DJP uvedie trnavské Divadlo Jána Palárika. Prvou premiérou tejto sezóny je nová inscenácia Terapia, ktorú môžu vidieť diváci v dvoch originálnych verziách s názvami Prečo máme mopslíky? a Kde je moja čokoláda?

Pôvodná hra z pera Lucie Mihálovej sleduje príbehy troch párov, ktoré sa snažia vyrovnať s krízou vo vzťahu. Dostávajú sa do rôznych komických situácií a a ich životné cesty sa zvrtnú úplne iným smerom ako plánovali. Manželia Dominik a Soňa majú spoločnú kliniku, ktorej však Dominik kazí renomé. Karin by sa rada vydávala, ale Henrich po troch ženách, troch deťoch a troch hypotékach už netúži po ďalších záväzkoch. Karol s Nikou sa pokúšajú rekonštruovať byt, vychovávať dvojičky, šetriť na Volvo a do toho niekto zjedol čokoládu. Všetko sa náhle skomplikuje. Zasiahne náhoda, osud alebo Amor? Terapiu na striedačku absolvujú dvojice v podaní Tomáša Vravníka a Dany Droppovej, Michala Jánoša a Silvie Soldanovej, Martina Kochana a hosťujúcej herečky Natálie Fašámkovej.
Divadelné rendezvous v Piešťanoch
Divadelnú ponuku tohto vydania Kam za kultúrou uzavrieme netradične v Dome umenia SF v Piešťanoch. V utorok 8. októbra večer ponúknu návštevníkom komediálne predstavenie Terasa s nádychom parížskej noblesy sarkasticky komentuje každodennú realitu našich životov. Je zrkadlom sveta, v ktorom nájdeme aj vlastnú tvár. Každá zo siedmych postáv, ktoré s komediálnym odhodlaním bojujú o naplnenie svojich životov, kráča po vláknach osudu až sa všetky stretnú v pavučine prepletených vzťahov na rovnakom mieste: v parížskom byte, ktorému kraľuje tajomná terasa. Pre niekoho je byt s terasou miestom spomienok na milostné stretnutia, pre iného príjemným zázemím, pre ďalšieho miestom pokusu o vraždu, ale aj priestorom osudových stretnutí.

V komédii slávneho francúzskeho spisovateľa a dramatika Jean-Claude Carrièra uvidíte pod režijným vedením Karla Heřmánka bravúrne herecké výkony známych hercov z pražského Divadla Bez zábradlí. Účinkujú Kateřina Brožová (Madeleine), Josef Carda (Maurice), Rudolf Hrušínský (pán Astruc), Dana Morávková (žena z agentúry), Petr Pospíchal (generál), Jana Švandová (generálkova žena) a Zdeněk Žák (Etienne).
Kam za kultúrou? Na vlnách hudby
Z ponuky divadiel je to tentoraz všetko. Aj v aktuálnom vydaní TOP tipov Kam za kultúrou sa pozrieme do sveta hudby. Z ponuky koncertov tentoraz odporúčame šesticu podujatí. Prvou dvojicou sú koncerty Sendreiovcov, ktorí vystúpia pod taktovkou Adriana Kokoša. Ich podujatia v utorok 8. októbra v Divadle Púchov a v stredu v Kultúrno-kreatívnom centre Hviezda v Trenčíne prinesie spojenie živelného rómskeho folklóru a nekompromisnosti a dôslednosti vážnej hudby.

Projekt Sendreiovci le Orchestroha spája 35 koncertných majstrov Štátneho komorného orchestra Žilina so 6 renomovanými hudobníkmi Sendreiovcami na čele s unikátnou vokalistkou Janou Sendreiovou. Unikátny projekt sa teší popularite nielen doma, ale aj v zahraničí, kde prenikli Sendreiovci vďaka spolupráci s oskarovým autorom filmovej hudby Hansom Zimmerom. Zaznejú úpravy rómskych piesní s orchestrom.
Vivat vox organi pokračuje
Našou ďalšou zástavkou bude Evanjelický kostol a.v. na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici, ktorý je dejiskom ďalšieho koncertu Medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi. Festivalový program bude v stredu, 9. októbra 2024 o 18:00 hod. patriť organovému recitálu s názvom Z Faustovského cyklu VVO: Johann Wolfgang von Goethe – Petr Eben: Faust. Jeho protagonistami budú organista Marek Štrbák a recitátor Dodo Šamaj.
Hudba Ministerstva vnútra oslavuje
Následne zamierime do Prešova. Tam sa totiž v stredu a vo štvrtok (9. a 10. 10. 2024) o 18:30 na Veľkej scéne DJZ uskutoční oslava 75. výročia Hudby Ministerstva vnútra.

Hudba Ministerstva vnútra oslavuje 75 rokov od svojho vzniku. Pri tejto príležitosti uvedie výnimočný slávnostný koncert, na ktorom zaznejú najznámejšie operné árie, muzikálové a operetné piesne. Spolu s oslávencom účinkujú poprední slovenskí vokálni sólisti Ľubica Vargicová, Titusz Tóbisz, Eva Hornyáková, Miroslav Dvorský a duo La Femme. Diriguje Július Selčan.
Štyri ročné obdobia v Žiline
V rámci tohto pokračovania rubriky Kam za kultúrou sa prenesieme aj do Žiliny, kde pokračuje októbrový program Domu umenia Fatra. V druhý októbrový štvrtok 10. októbra sa žilinský Dom umenia rozoznie Vivaldiho všeobecne známym a populárnym cyklom Štyri ročné obdobia v podaní Slovenského komorného orchestra. Onen prichádza do Žiliny z Bratislavy.

Umelecké teleso Slovenskej filharmónie sa pod vedením svojho umeleckého vedúceho Ewalda Danela vracia po šiestich rokoch opäť do Domu umenia Fatra v Žiline. Svoje interpretačné umenie predvedie v populárnych Štyroch ročných obdobiach talianskeho barokového skladateľa Antonia Vivaldiho a Dvořákovom Sláčikovom kvintete č. 2 G dur op. 77.
V Senci sa začína Festival duchovnej hudby
V Senci môžeme tešiť na nový ročník Festivalu duchovnej hudby. Ponúkne štyri výnimočné koncerty, ktoré návštevníkov zavedú do sveta nádherných melódií a duchovného pokoja. Otvárací koncert sa uskutoční v nedeľu 13. októbra 2024 do Kostola sv. Vojtecha v Blatnom organový koncert. Organový recitál odohrá Peter Loydl. Žiadaný slovenský organista mladej generácie vás očarí zvukom historického a zároveň najkrajšieho organa na okolí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Potešia vás aj ďalšie skvelé podujatia
Kam za kultúrou prichádza aj s tipmi na zaujímavé podujatia. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravuje v októbri, ktoré je Mesiacom úcty k starším, posedenia pre staršiu generáciu plné histórie a spomienok. Nezabudnuteľné popoludnie s čajom a históriou ponúkne po prvý raz práve v stredu 9. októbra 2024 o 16:00 hod., kedy budú mať seniori jedinečnú príležitosť spojiť chuť tradičného čaju s objavovaním zámockých tajomstiev. Posedenie sa začne prehliadkou Grófskeho bytu a Huňadyho sály, kde návštevníkov prevedie skúsený sprievodca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Atmosféru histórie umocní aj diskusia na zaujímavé témy týkajúce sa zámku, jeho histórie a významu pre súčasnosť. Po prehliadke budú účastníci vítaní v príjemnom prostredí zámockých Klubovní, kde na nich čaká ďalšie prekvapenie – inštalácia venovaná 75. výročiu založenia múzea. Pri šálke čaju si budú môcť spoločne pospomínať, vymeniť názory a diskutovať o rôznych témach, ktoré sú blízke ich srdciam.
Gaštanové slávnosti sú tipom na sobotu
Pre všetky vekové skupiny je určené iné podujatie. Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň a Mesto Modrý Kameň pozýva v sobotu 12. októbra 2024 na jedinečné podujatie Gaštanové slávnosti. Podujatie, ktoré píše 22. ročník ponúkne bohatý a zaujímavý celodenný program. Otvorí ho o 10:30 hod. ďakovná svätá omša v kaplnke sv. Anny na hrade Modrý Kameň. Na nádvorí kaštieľa budú od 10:00 do 18:00 hod. rozvoniavať gaštany.
Pre návštevníkov Gaštanových hradných hodov rozšíri ponuku hradný bufet a Cukráreň Castanea o tradičné aj netradičné gaštanové špeciality na sladko aj na slano. Expozície múzea budú sprístupnené od 10:00 do 17:00 hod. Návštevníci sa v kaštieli zahrajú v hračkovisku a v tvorivej dielni múzea si vytvoria hradného maskota Gaštanka.
Článok pokračuje pod reklamou

V remeselných dielňach v rámci workshopov vyrobia drevenú hračku pod dohľadom výtvarníčky, dizajnérky Mgr. art. Andrey Rolkovej. Život v stredoveku, historickú lukostreľbu a dobové hry si vyskúšajú v hradnej priekope s historickou skupinou Valravn Clan. Bábkové divadlo Morgonrock zabaví a zaujme deti aj dospelých. Čerta Kolofóna spoznáme o 12:00 hod. v barokovej sále kaštieľa. Priaznivcov hudby poteší vystúpenie Ivanky Chrapkovej a jej hostí – pedagógov zo Súkromného konzervatória PinkHarmony Zvolen. Spolu s Ivanou Chrapkovou budú účinkovať Mgr. art. Stanislav Bartko, ArtD., PaedDr. Dana Modranská a Mgr. art. Milan Olšiak, PhD. Klavírne matiné sa uskutoční o 12:00 hod vo veľkej palote kaštieľa. Chýbať nemôžu remeselníci a tradičný jarmok. Na nádvorí “pod šiatrom” sa odprezentujú regionálny producenti a remeselníci z Novohradu.

O 14:00 hod vystúpia na Lipovom námestí žiaci a pedagógovia zo Základnej umeleckej školy Modrý Kameň. Detských návštevníkov poteší svojím vystúpením Miro Jaroš o 15:30 hod. Lipové námestie roztancuje o 17:00 kapela DORA a o 18:30 hod. hudobná skupina Hrdza. Program na Lipovom námestí od 20:00 hod. vyvrcholí OLDIES DISCO.
Svadobné inšpirácie z histórie už len do stredy
V poradí 41. tohtoročné vydanie rubriky Kam za kultúrou zakončíme poslednou šancou a novou výstavou v Galérii Nedbalka. Počas tohto týždňa končí výstava s názvom Príbeh nevesty, ktorú nájdete v Tríbečskom múzeu už len do 9. októbra 2024. Prezentuje výber dobových svadobných šiat od 60-tych do 90-tych rokov 20. storočia pochádzajúcich taktiež zo súkromnej zbierky pani Mgr. Jany Mládek Rajniakovej, PhD. Súčasťou výstavy sú aj svadobné krojové súčasti z okolia Topoľčian.

Z bohatej októbrovej ponuky spomeňme aj výstavu finálových diel súťaže Maľba 2024, ktorú nájdete v bratislavskej Galérii Nedbalka. Čaká vás tam už tradične, rok čo rok, mimoriadne príťažlivá výstava diel finalistov mladej generácie tvorcov a tvorkýň. Ktoré diela postúpili do finále, si môžete pripomenúť v článku Do finále súťaže Maľba 2024 sa dostalo až 13 nových mien.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďalšie inšpiratívne tipy na výstavy nájdete v októbrovom špeciálnom vydaní rubriky Kam za kultúrou. Nechýbajú v ňom tzv. októbrové posledné šance i nové výstavy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A to je, milí priatelia, pre toto vydanie rubriky Kam za kultúrou už naozaj všetko. Ďakujeme za Vašu priazeň a veríme, že ste si z našich tipov vybrali. Teší nás, že sa vám naša rubrika tipov Kam za kultúrou páči, no nezabudnite si prečítať aj ďalšie články z iných rubrík. Na našich stránkach hrajú prím dejiny a iné historicko-vedné disciplíny či témy z dejín architektúry a umení. Miesto má aj dianie v kultúre či články s lifestylovou tematikou.
—
Koláž: Silvia Mária Petrovitsová
Foto: Silvia Mária Petrovits, Jano Štovka, Robert Tappert, archív SF, divadiel a múzeí
Zdroj: Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Dom umenia SF Piešťany, Nadácia VÚB, Národné divadlo Košice, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Stretnutie chrámových hudobníkov, Štátny komorný orchester Žilina, Vivat vox organi
Spracovali: Mária Kleinová (výstavy a podujatia) a Silvia Mária Petrovitsová (divadlo a koncerty)