Festival Astorka 2023 klope na dvere

Astorka Title

V kalendári divadelných festivalov má divadelný sviatok v ASTORKE už svoje miesto. Tentokrát sa jeho 17. vydanie výnimočne začína 1. apríla. Čo prináša svojmu publiku Festival Astorka v roku 2023?

Už o pár dní začína 17. ročník medzinárodného festivalu inscenácií štúdiového typu. Festival Astorka si počas rokov vybudoval nielen svoje miesto v kalendári divadelných festivalov, ale i ohlas u kritikov či publika. Počas rokov predošlých sa na ňom predstavili zahraničné divadelné súbory z Európy (najčastejšie z V4) a USA. Jeho cieľom je vytvoriť platformu pre umeleckú komunikáciu súborov, ktorých komorné divadelné inscenácie majú príbuzné znaky poetiky, postupov, hereckého nasadenia. Má široký záber, čo jeho návštevníkom garantuje, že každý rok prinesie čosi nové.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Inováciou posledných ročníkov bolo tematizovanie festivalu. Vďaka uvádzaniu súčasných hier českých, maďarských či poľských sa FESTIVAL ASTORKA už viac ako 10 rokov adresne a kriticky vyjadruje k súčasnému dianiu v Európe či mapuje výročia historických udalostí našich krajín so spoločnými dejinami (Československo, Rakúsko-Uhorsko). Pracuje tiež s témami vývoja v podobných súvislostiach (tzv. východného bloku). A na čo sa môžeme tešiť tentoraz? Nadčasové témy a ľudské príbehy, ktorými divadlá pomenovávajú všeobecne platné a zároveň aktuálne, tú budú aj tohto roku.

V znamení narodenín

Bratislavské Divadlo Astorka Korzo ’90 pozýva svojich priaznivcov na Festival Astorka 2023. V poradí 17. ročník medzinárodného festivalu inscenácií štúdiového typu otvorí v sobotu 1. apríla predstavenie Srpnové světlo z dielne pražského Švandovho divadla na Smíchově, ktoré patrí k pravidelným festivalovým účinkujúcim. Festival však bude o čosi výnimočnejší, slávnostnejší. Prvý apríl je pre nás významný, pred viac ako 30 rokmi, v roku 1990, bolo založené naše divadlo, pripomína Astorka s tým, že festival so zahraničnými divadelníkmi je narodeninovým darčekom pre verných divákov i pre samotné divadlo. Na divadelných doskách privítajú aj čerstvý TALENT ROKU 2022 Anežku Šťastnú. Aby ocenení nebolo málo, zaznie aj hudba od držiteľa Českého leva – Aid Kida, víťaza kategórie Najlepšia hudba.

Festival Astorka 2023 otvorí pražské Švandovo divadlo

Pražské Švandovo divadlo otvorí bratislavský festival inscenáciou autora a režiséra Martina Františáka Srpnové světlo. “Je inšpirované rovnomenným románom Williama Faulknera, motívom temnej minulosti pripomína hry Henrika Ibsena a drsnosťou súčasnú írsku školu,” približujú organizátori festivalu “javiskovú báseň so sugestívnymi obrazmi”. Česká kritika pri hodnotení inscenácie vyzdvihuje prepracovaný text, poetický jazyk a vynikajúce ženské herecké výkony.

Františák sa vo svojej hre znovu venuje hrdinom na okraji spoločnosti a dáva do kontrastu poetický jazyk pripomínajúci tú najlepšiu tradíciu českej dramatiky s grotesknou prostotou každodenného života. Autor a režisér prináša príbeh Karla a Ondreja, ktorí žijú na opustenom statku po svojich rodičoch. Karel si privedie dievča Eli, s ktorým sa chce oženiť. Príbeh sa začína radostne, ale nadšenie budúcej nevesty sa postupne rozplýva v atmosfére bratského vzťahu. Divadelným priaznivcom sa v ňom predstavia Matěj Anděl, Jan Mansfeld, Bohdana Pavlíková, Marie Štípková a Anežka Šťastná.

Na čo sa môžete tešiť?

Divadelný sviatok potrvá v priestoroch Divadla Astorka do 6. apríla. Festival má v programe aj inscenáciu Slušné dievčatá plačú potichu budapeštianskeho divadla Vígszínház. Súbor Astorky uvedie dramatizáciu knihy Ladislava Grosmana Nevesta. S pohybovým onewoman stand-up s názvom Proslov sa predstaví Anna Polívková a brnianske Divadlo Bolka Polívku.

Festival Astorka zverejnil kompletný program

Sobota 1.4. 2023 Švandovo divadlo na Smíchově, Praha

Martin Františák: SRPNOVÉ SVĚTLO

FESTIVAL ASTORKA – SRPNOVÉ SVĚTLO (Švandovo divadlo na Smíchově, Praha) – program a vstupenky online | Divadlo ASTORKA Korzo´90

 

Pondelok 34. 2023 Vígszínház, Budapešť

Katarína Ďurica A RENDES LÁNYOK CSENDBEN SÍRNAK (SLUŠNÉ DIEVČATÁ PLAČÚ POTICHU)

FESTIVAL ASTORKA – A RENDES LÁNYOK CSENDBEN SÍRNAK / SLUŠNÉ DIEVČATÁ PLAČÚ POTICHU (Vigszínsház, Budapešť) – program a vstupenky online | Divadlo ASTORKA Korzo´90

So simultánnym tlmočením. Prístupné od 18 rokov! 

Po predstavení sa na scéne uskutoční stretnutie s autorkou predlohy, Katarínou Ďurica v slovenskom a maďarskom jazyku. Súčasťou hosťovania je predaj knihy Kataríny Ďurica v slovenskom  jazyku v spolupráci s vydavateľstvom Lindeni.

 

Utorok, 4- 4. 2023 ČERVENÝ BALÓN, Štúdio A2, Mickiewiczova 2

Matej Landl, Miroslav Noga a Martin Geišberg

Jediné a jedinečné stretnutie s textami Mariána Geišberga. Heslo: VÍNO VERSUS TEATRUM (Doslova: VÍNO VERŠE DIVADLO)

Červený balón (VINUM VERSUS TEATRUM) – program a vstupenky online | Divadlo ASTORKA Korzo´90

 

Streda 5.4. 2023 Divadlo ASTORKA Korzo ´90

Ladislav Grosman NEVESTA

Úspešná divadelná inscenácia v réžii Juraja Nvotu o netradičnej svadbe.

NEVESTA – program a vstupenky online | Divadlo ASTORKA Korzo´90

Štvrtok 6.4. 2023 Divadlo Bolka Polívky a La Fabrica

PROSLOV

Pohybový one woman stand-up Anny Polívkovej

FESTIVAL ASTORKA – PROSLOV (Divadlo Bolka Polívky, Brno) – program a vstupenky online | Divadlo ASTORKA Korzo´90

TS, Astorka Korzo ´90

Zdroj: Astorka Korzo ´90

*** Posledná aktualizácia: 2023-03-27 (adm)***

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »