Novinky

Kam za kultúrou (28/2023)?

Kam za kultúrou 28/2023

Píše sa už nový, v poradí 28. kalendárny týždeň roka 2023, a tak nesmie chýbať ani letné pokračovanie pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Aké sú naše tipy? Vydajte sa s nami po Slovensku, ale aj do Južných Čiech a nechajte sa nami opäť inšpirovať.

Najnovšie vydanie Kam za kultúrou pokračuje v nastavenej línii. V kultúrnom kalendári pokračujú viaceré hudobné i divadelné festivaly. Sú tak zárukou inšpiratívnych umeleckých zážitkov a tiež skvelej atmosféry, a to ako doma na Slovensku, tak aj v zahraničí. Ani tam si nenechajte ujsť príležitosť navštíviť zaujímavé koncerty festivalov v Třeboni či v Českom Krumlove. Nevynechajte ani možnosť okúsiť spojenie architektúry a súčasného tanečného umenia s novým cirkusom. Ostatne, aj na ich program sa v tomto prehľade pozrieme. Náš prehľad Kam za kultúrou v 28. týždeň roka 2023 začneme netradične v Južných Čechách. Až potom sa vydáme späť domov na Slovensko.

Kam za kultúrou? Za festivalmi do Juhočeského kraja i na Vysočinu

Netradične, si v aktuálnom prehľade získali svoje miesto aj dva hudobné festivaly, ktorých dejiskom je Jihočeský kraj. Patria medzi prestížne festivaly, ktoré každoročne prinášajú bohatú dramaturgiu, skvelých interpretov a výnimočné zážitky domácemu i zahraničnému publikum. Okrem iného, portál Art & History Magazine je hrdým mediálnym partnerom oboch renomovaných festivalov. A rovnako, nemôžeme vynechať ani festival tanečného umenia a nového cirkusu – KoresponDance. Ten sa totiž ponesie v netradičnom spojení tanca a architektúry v krajine a v znamení výročí významných architektov.

Týždeň v znamení Třeboňských nocturien

Ako prvý z nich štartuje MHF Třeboňská nocturna, ktorý v dňoch 11. – 15. júla 2023 píše svoj 20. ročník. Rozoznie hneď niekoľko miest historického centra mesta. Vystúpi tu Talichovo kvarteto, sopranistka Eliška Weissová, Filharmonie Hradec Králové, PhilHarmonia Octet, Jan Smigmator & Tonya Graves v sprievode Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma a ďalší.

Třeboňská nocturna už 11. júla v Koniarni Štátneho zámku Třeboň otvorí Talichovo kvarteto. Predvedie zriedkavo uvádzané  diela ako Kvartetná veta Antonína Dvořáka a Mendelssohnov raný Sláčikové kvarteto Es dur. Na záver zaznie Mozartov Stadler-Quintet v spolupráci s francúzskym klarinetistom Lilianom Lefebvrom, víťazom hudobnej súťaže Pražské jaro 2022.

Talichovo kvarteto / Kam za kultúrou

V stredu 12. júla bude Divadlo J. K. Tyla patriť vynikajúcim mladým hudobníkom, huslistovi Danielovi Matejčovi a klaviristovi Janu Schulmeisterovi. Obaja pravidelne vystupujú doma i v zahraničí, kde sa s úspechom zúčastňujú prestížnych hudobných súťaží. V ich podaní zaznejú dielo Pärta, Janáčka, Martinů, Ysaÿa, Gliera i Bartóka. Svoje miesto má vo festivalovej dramaturgie jubilejného 20. ročníka aj dychový súbor PhilHarmonia Octet hobojistu Viléma Veverku. Súbor sa predstaví 13. júla na nádvorí štátneho zámku Třeboň s dielami Mozarta a Musorgského. Neskôr, v noci vystúpi v Tunel music bare jedna z najoriginálnejších osobností českej hudobnej scény, multiinštrumentalista Jiří Stivín v sprievodu gitaristu Jaroslava Šindelářa.

Jiří Stivín
Jiří Stivín

V piatok 14. júla sa festivalové publikum na nádvorí Mestského úradu Třeboň nechá unášať swingom a nestarnúcimi skladbami Quincyho Jonesa, Bennyho Goodmana či Dukea Ellingtona. Spevákov Jana Smigmatora a Tonyu Graves bude sprevádzať Rozhlasový Big Band Gustava Broma s dirigentom Vladom Valovičom. Programovou novinkou je sobotňajšie popoludňajšie  multižánrové predstavenie Harlekýn v Loutkovém divadle v Třeboni pre malých i veľkých.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Krajčo / Hortus Artis / Kam za kultúrou
Martin Krajčo: K tvorbe Hummela mám veľmi pozitívny vzťah

Třeboňská nocturna zakončí v sobotu tradičná pocta opernej dive  Eme Destinnovej. Tentokrát sa večer ponesie v podaní sopranistky Elišky Weissovej, slovenského barytonistu Daniela Čapkoviča a Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého. Detailný program a vstupenky nájdete na stránke festivalu, no pre aktuality sledujte aj festivalové sociálne siete.

Český Krumlov – mesto histórie, zážitkov i festivalu

Ďalším tipom na výnimočné zážitky s hudbou, ktoré si nemôžete nechať ujsť, je Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov. Ide o významnú kultúrnu prehliadku, na ktorej od roku 1992 znie hudba od 15. až po 21. storočie. 32. ročník prinesie atraktívne mená, inšpiratívnu dramaturgiu hlavného programu i bohatý sprievodný program. V dňoch od 14. júla do 5. augusta 2023 sa, ako sme už avizovali, môžeme tešiť na 18 koncertov. Tie prepoja 11 koncertných miest a desiatky zahraničných interpretov a stovky českých hudobníkov, spevákov a tanečníkov. Jeho súčasťou budú mená ako Alexandr Melnikov, Charles Castronovo, Vadim Gluzman, Jiří Bubeníček či hudobný riaditeľ Opery Národního divadla a šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice, Robert Jindra.

Hoci aktuálna edícia MHF Český Krumlov štartuje v oficiálnom programe už 14. júla, predskokanom boli už na začiatku tohto mesiaca majstrovské kurzy uznávaného choreografa Jiřího Bubeníčka. Počas celého konania festivalu nebude chýbať ani  bohatý sprievodný program.  Vo Festivalovej zóne ponúkne návštevníkom ďalšie koncerty, skôr komorné, ale aj populárne výtvarné, pohybové i vzdelávacie aktivity. Vstup do Festivalovej zóny bude opäť zdarma.

Návrat Otváracieho koncertu do Letnej jazdiarne

Tohtoročný otvárací koncert Festivalu Krumlov sa po viac než dvoch dekádach vracia do poetickej scenérie Letnej jazdiarne. V piatok 14. júla večer otvorí Festival Krumlov svoje brány koncertom s názvom Francúzska noc. 

Festival Krumlov
Zdroj: archív MHF Český Krumlov

Letná jazdiareň sa ponorí do magickej atmosféry s francúzskou hudbou. Hudba skladateľov krajiny galského kohúta zároveň pripomenie aj výročie kľúčovej udalosti ako francúzskych, tak aj európskych dejín. 14. júla 1789 totiž padla Bastila, ktorá odštartovala zmeny v dejinách vývoja štátov, modernej európskej demokracie i vznik modernej spoločnosti. Koncert sa koná pod záštitou Veľvyslanectva Francúzskej republiky v ČR.

Otvárací koncert budú sprevádzať jedinečné choreografie

Do Čiech sa kvôli tomu vráti svetovo uznávaný tanečník a choreograf Jiří Bubeníček s choreografiou, ktorú vytvoril špeciálne pre otvárací koncert 32. ročníka Festivalu Krumlov. Pred siluetou českokrumlovského zámku zaznejú diela romantizmu a impresionizmu skladateľov krajiny galského kohúta, Alexandra Duparca a Clauda Debussyho. Bolero Maurice Ravela doplní strhujúca tanečná choreografia. Originálne choreografie Jiřího Bubeníčka uvidia návštevníci v podaní súboru Les Ballets Bubeníček. Jeho členovia sú sólistami popredných európskych baletných scén. Skladby Aux étoiles Alexandera Duparca a Bolero Maurice Ravela stvárnia poprední tanečníci európskej baletnej scény – Léonore Baulac, hviezda Opera National de Paris, Jón Vallejo, prvý sólista Semperoper Ballet, István Simon, bývalý prvý sólista Semperoper Ballet, Kryštof Šimek, bývalý umelecký riaditeľ Pražského tanečného konzervatória a iní.

Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra
Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

Na otváracom koncerte vystúpi taktiež klavirista Alexander Melnikov, ktorý prednesie Klavírny koncert č. 5 Camilla Saint-Saënsa nazvaný Egyptský. Sprevádzať ho bude Symfonický orchester Českého rozhlasu pod taktovkou uznávaného dirigenta, známeho aj slovenskému publiku, Roberta Jindru.

Pocta Verdimu i tradičný hudobný piknik

V sobotu 15.7. od 21:00 hod. patrí Letná jazdiareň tradičnému podujatiu s názvom Operné gala. Ten pripomenie operného velikána, od narodenia ktorého uplynie 160 rokov. Diela Giuseppa Verdiho v podaní popredných operných sólistov Zuzany Markovej a Charlese Castronova bude sprevádzať PKF – Prague Philharmonia pod vedením Davida Giméneza Carrerasa. Z programu Festivalovej zóny dávame do pozornosti tradičný Hudobný piknik. Koná sa v nedeľu 16.7. o 11:00 hod. v Kláštornej záhrade. Tentoraz sa na ňom predstaví Unique Quartet.

Tip pre priaznivcov tanečného umenia: KoresponDance

V Českej republike ešte zostávame. Naše tamojšie festivalové tipy uzatvára festival KoresponDance. Ten tento rok píše svoj 11. ročník a prepojí Prahu s tromi lokalitami v Žďári nad Sázavou (tamojší zámok, dolný cintorín a Zelená hora). Úvodná festivalová časť sa konala v Prahe už 27. júna 2023 v CAMP – Centru architektury a městského plánování. Hlavný program festivalu sa uskutoční v termíne od 13. do 16. júla 2023. Témou 11. ročníku je Architektura a krajina. Festival oslávi 300. výročie úmrtia známeho českého architekta Jana Blažeja Santiniho, ktorý aj v tomto meste zanechal svoj výrazný rukopis. Malí aj veľkí návštevníci sa môžu tešiť na 4 dni s bohatou ponukou performancií, workshopov či filmových projekcií. V programe majú svoje miesto aj diskusie, hudobné stretnutia a mnoho zábavy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Blíži sa festival KoresponDance 2023 / V utorok otvorí brány festivalu KoresponDance pražská časť / Tento týždeň štartuje hlavná časť festivalu KoresponDance / Kam za kultúrou
Blíži sa festival KoresponDance 2023

Ako hlavná hviezda príde francúzska choreografka Béatrice Massin so skupinou Fetes Galantes. Vystúpi s dvojicou projektov, o. i. aj so zoskupením Collegium 1704 v kaplnke na Zelenej hore. Ďalej sa môžu návštevníci tešiť na veľký projekt s miestnymi obyvateľmi Ferst Dadler kráča inšpirovaný Santiniho architektonickými princípmi a príbehmi miest a ľudí. Lahôdkou budú aj umelecké zoskupenia Tall Tales CompanyBeInternational, Manolo Alcántara, La Méandre, Marta a Kim, Compagnie Monad. Tešiť sa môžete ďalej aj na Elišku Brtnickú, Kristiána Mensu a jeho tanečné battle, Stéphanie NDuhirahe, projekty detí a mnohé iné atraktívne podujatia. 

Ale Kam za kultúrou na Slovensku?

Po exkurzii v cudzine zamierime domov, na Slovensko. V kultúrnom kalendári pokračujú viaceré hudobné festivaly i obľúbený open airový divadelný festival na Bratislavskom hrade. Naše slovenské tipy začneme, ako obvykle, v divadelnom svete.

Do divadla sa cez prázdniny chodí na Bratislavský hrad. Ten bude teraz v znamení Hamleta

Hoci slovenské divadlá až na pár výnimiek nehrajú, predsa len mestské kultúrne letá zaradili rôzne divadelné podujatia do svojich programových ponúk. Začneme tradičným divadelným open air festivalom na Bratislavskom hrade. Ak ste hádali Letné shakespearovské slávnosti, trafili ste to presne! Po minulotýždňovej nádielke Romea a Júlie bude dennodenným divadelným chlebíkom počas celého týždňa ďalší klenot anglického dramatika Williama Shakespeara – Hamlet. Titulnú postavu stvárni, ako aj vlani, Ľuboš Kostelný. Ďalej sa môžete tešiť na česko-slovenskú zostavu známych i menej známych hereckých tvárí. Vstupenky na predstavenie zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

Bratislavské divadlá neoddychujú

Pozrite si, ktoré bratislavské divadla tak neučinili a čo, kde a kedy v najbližších dňoch hrajú. V utorok 11. júla odohrá na nádvorí Zichyho paláca Divadlo La komika komédiu Top Secret v réžii autora Karola Vosátka. Divákov prenesie na zámok tajomného Markýza, kde sa dejú zvláštne veci, najmä s mladými devami, skúšajúcimi svoje šťastie na ceste za lepším životom. Mladá Marilyn sa rozhodne vypátrať túto záhadu a preto sa vydá za Markýzom. Jej dobrodružstvo sa začína už počas cesty na zámok, v čiernom lese…. Komédia plná skvelých hereckých a speváckych výkonov Mirky Partlovej, Karin Haydu, Tomáša Palondera/ Lukáša Dózu či Števa Martinoviča, farebných kostýmov a nikdy nekončiaceho humoru.

Od južného Slovenska, cez zoznamku až po necenzurovanú pravdu o starobe

Divadlo GUnaGU patrí k tým scénam v hlavnom meste, ktoré počas leta neoddychuje. Na svojich doskách odohrá v najbližšich dňoch tri predstavenia. V utorok (11.7.) prinesie čiernu komédia zo slovenského juhu – Horúci juh. Papriku a rajčiny sa im pestovať už neoplatí, a preto začali pestovať marihuanu. A ako to dopadne, keď sa pridá (ne)opetovaná láska i pocit neistoty či nespokojnosti, sa dozviete na predstavení. Nemenej zábavy si užijete v piatok 14. júla aj v prípade komédie Bárbi hľadá Kena. Podobne tomu bude aj v sobotu na komédii Poslední hrdinovia, ktorá sa odohráva v domove dôchodcov. Trojica dôchodcov sa cíti byť Jamesom Bondom, Batmanom či sci-fi kráskou Barbarelou. Hlavných aktérov – dôchodcov i sestričku stvárnia výborní slovenskí herci ako Gabriela Dzuríková, Lujza Garajová Schrameková, Jozef Vajda a Viktor Horján.

Poslední hrdinovia - Kam za kultúrou
Poslední hrdinovia. Zdroj: Divadlo GUnaGU

Navštívte tiež hudobné festivaly. Tipy od jazzu po klasiku

Po divadelnom prehľade tu máme pohľad do sveta hudby. Ten začneme vo svete festivalov. Ako ináč, koncentrujeme sa v ňom na tipy pre prívržencov klasickej hudby, no neopomenieme s nejakým tým tipom ani milovníkov jazzu. A práve tipom na ďalšie koncerty v rámci One Day Jazz Festival začíname hudobnú – festivalovú časť aktuálneho prehľadu Kam za kultúrou. Ako sme avizovali už v minulom vydaní Kam za kultúrou, Slovensko ovládol One Day Jazz Festival. Pokračuje v ňom aj počas tohto týždňa, kedy sa americko-slovenská formácia Waking Vision po Bratislave predstaví aj v ďalších slovenských lokalitách. Zoskupenie založili začiatkom milénia spolužiaci z prestížnej Berklee College of Music v Bostone. Gitarista a skladateľ John Shannon, basgitarista Mitch Cohn a bubeník Martin Valihora zdieľali vášeň pre otvorenú hudbu, zaznievajúcu v nesmiernej intenzite a v spojení s prírodou.

Kapela vydala dvojicu triových albumov (The Ancient Bloom a Into High Selva). K pozoruhodnej a oceňovanej nahrávke Of the Waking Vision (Hevhetia 2006) prizvali hráča na analógových syntetizátoroch Petra Stolzmana. Waking Vision odohrali série koncertov vo viacerých krajinách a získali si množstvo priaznivcov. Aktuálnym členom tria je newyorský kontrabasista Peter Slavov. Táto zostava momentálne pracuje na svojom štvrtom albume. V utorok (11.7.) ich uvidíte v košických Kasárňach. V stredu, 12. 7., zavítajú Waking Vision do Vodného hradu v Hronseku. Nenechajte si to ujsť! Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

Festival Viva Musica! prinesie hudobnú lahôdku

A teraz prejdime k tipom pre priaznivcov vážnej hudby. V Bratislave pokračujú festival Viva Musica! i open air cyklus Hortus Artis. Festival Viva Musica! v treťom festivalovom týždni poteší divákov ďalšou dvojicou festivalových koncertov. V hlavnom programovom prúde to bude koncert ikony sólovej aj komornej hudby a jedného z najslávnejších svetových huslistov súčasnosti. Lotyšský huslista Gidon Kremer príde do Bratislavy so svojím orchestrom Kremerata Baltica a s programom, ktorý bude bezpochyby mimoriadnou hudobnou lahôdkou. Koncert sa, ako sme avizovali, uskutoční v nedeľu 16. 7. o 20:00 hod. v Slovenskom rozhlase. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

Hudobná lahôdka

V prvej polovici koncertu zaznie Haydnov Koncert pre husle, klavír a sláčikový orchester, ktorého jednoduchosť a odľahčenú zvukovosť vystrieda Ligetiho Sláčikové kvarteto č. 1 s podtitulom Métamorphoses nocturnes (v úprave pre sláčikový orchester). Skladbu, ktorý napísal v roku 1954, dýcha plnosťou zemitej zvukovosti a dramatickosti. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

Druhá polovica koncertu prinesie sériu kompozícií rôznych autorov a autoriek (Raminta Šerkšnytė, Georgijs Osokins, Victor Kissine, Alexander Raskatov a Leonid Desjatnikov) s názvom Eine (andere) Winterreise (Jedna (iná) Zimná cesta), ktoré vznikli pri príležitosti 25. výročia založenia súboru Kremerata Baltica (zal. v roku 1997) priamo na objednávku Gidona Kremera. Vznik diela inšpiroval rovnomenný Schubertov piesňový cyklus, pričom výsledný opus je zaujímavou mozaikou kratších skladieb vystavaných na kontraste novej zvukovosti a objavnosti „inej“ Zimnej cesty, ktoré sú prerušované fragmentmi zo Schubertovho diela Päť menuetov a šesť trií D.89 v úprave pre sláčikový orchester.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hortus Artis 2023
Leto v znamení open air Hortus Artis 2023
Festivalové Hudobné záhrady pokračujú

Okrem hlavného prúdu v programe 19. ročníka festivalu Viva Musica! pribudol do jeho dramaturgie, ako sme už informovali, aj cyklus hudby v bratislavských parkoch a záhradách. Open airovými koncertami pokračuje aj v treťom festivalovom týždni. Po koncerte Sinfonietta Bratislava s trojicou mladých virtuózov, violončelovom duu prichádza na rad EnsembleSpectrum. Dejiskom ich sobotňajšieho koncertu (15. júla o 17:00 hod.) bude Baroková záhrada Bratislavského hradu. Na koncerte vystúpi zoskupenie pod vedením umeleckého vedúceho Mateja Slobodu (rolničky) v zložení Martina Lišková (klarinet), Barnabás Kollárik (saxofón), Lukáš Golej (lesný roh), Júlia Stahl Novosedlíková (klavír), Martin Švec (vibrafón), Adéla Spurná (zvonkohra), Adam Szendrei (husle), Júlia Urdová (viola) a Dávid Šarkézi (kontrabas).

Predstaví tvorbu Juliusa Eastmana

EnsembleSpectrum patrí v súčasnosti medzi najvýraznejšie a najaktívnejšie súbory špecializujúce sa na komornú hudbu 20. a 21. storočia na Slovensku. Na koncerte predstaví tvorbu menej známeho, ale o to zaujímavejšieho amerického skladateľa Juliusa Eastmana (1940 – 1990).

Ensemble Spectrum
EnsembleSpectrum počas koncertu v Novej Cvernovke (2021). Zdroj: EnsembleSpectrum/ Martina Levásovská - @c.z.immer - martinacimer.com

Eastman patril k excentrickým postavám newyorskej scény, bol elektrizujúcim spevákom, klaviristom, dirigentom, choreografom a hlavne jedinečne svojským a originálnym skladateľom. Charakteristickou črtou spájajúcou jeho osobný život s umeleckým bola neustála zmena tak spôsobov obliekania sa, ako aj hudobných štýlov – od heavy metalového štýlu ťažkých topánok a reťazí, cez klasického univerzitného knihomoľa nosiaceho štylizované afro s hrubým rámom okuliarov, po bielu tógu vyjadrujúcu jeho hľadanie duchovna. Z hľadiska istej časti tvorby by sme Eastmana mohli zaradiť medzi minimalistických skladateľov a práve za minimalistické môžeme bezpochyby považovať aj jeho dielo Femenine z roku 1974, ktoré zaznie v rámci festivalového koncertu. Vstup na podujatie je voľný.

Festival Hortus Artis s hudbou (neo)klasicizmu

Festival Hortus Artis prináša žánrovo i poetikou rozdielne programy, zahŕňajúce diela od neskorej renesančnej a ranobarokovej monódie až po diela súčasných skladateľov. V programovej ponuke pokračuje aj počas týždňa od pondelka 10. júla 2023. Konkrétne sa tak udeje v nedeľu 16. júla podvečer po 18:00 hod. na tradičnom mieste. Záhradu Domu Albrechtovcov rozozvučí koncert s názvom NEO – KLASICIZMUS. Zaznie v podaní huslistu Daniela Rumlera, violistu Martina Rumana, hobojistu Matúša Veľasa, klarinetistu Jozefa Eliáša a kontrabasistu Jána Prievozníka

Hortus Artis / Záhrada Domu Albrechtovcov
Záhrada Domu Albrechtovcov. Foto: Silvia Mária Petrovits

Priestor dostanú opäť aj historické organy

Pre priaznivcov kvalitnej hudby na historických kráľovských nástrojoch máme výbornú správu. Už tento piatok, 14. júla 2023, začína najnovšia edícia Medzinárodného festivalu Slovenské historické organy, ktorý sa teší v kalendári kultúrnych podujatí významnému miestu aj pre svoju unikátnosť. Tá spočíva nielen v prezentovaní kvalitného interpretačného organového umenia. Hlavnou hodnotou je poukázanie na vzácne historické organy na Slovensku. V poradí 32. ročník prepojí štyri lokality naprieč Slovenskom päticou koncertov, na ktorých sa publiku predstavia zaujímaví interpreti. Tento týždeň sa uskutočnia dva z nich.

Slovenské historické organy / Kam za kultúrou

Otvárací koncert je súčasne koncertom edície Slovak historic organs in Pressburg, ktorá už tretí rok prináša prezentáciu vzácnych nástrojov v našom hlavnom meste. Uskutoční sa v piatok 14.7.2023, kedy sa uskutoční v Rímskokatolíckom farskom kostole v Jarovciach. Tu sa nachádza vzácny historický organ neznámeho majstra z prvej tretiny 19. storočia. Organ už bol viackrát prezentovaný na festivale, tentokrát však zaznie v unikátnom dueli popredného českého umelca z oblasti interpretácie na historické nástroje: organy, čembalo a klavichord Jaroslava Tůmu a Lotz Tria.

Lotz Trio / Dni starej hudby / Kam za kultúrou
Lotz Trio. Foto: Barbora Šebestová

Atraktívny bude aj druhý festivalový koncert, na ktorom organizátori predstavia nedávno zreštaurovaný Atraktívny bude aj ďalší festivalový program vzácny dvojmanuálový 17-registrový nástroj v Rímskokatolíckom kostole sv. Klimenta v Močenku. Organ s impozantným prospektom predstaví v sobotu 15.7.2023 maďarský interpret, skladateľ a dirigent – Bálint Karosi, ktorý v súčasnosti patrí medzi špičku svetových organistov.

Kam za kultúrou na strednom Slovensku? Kremnica s festivalovou náladou

Vo festivalovej nálade sa nesie aj nádherné históriou prekypujúce mesto Kremnica. V Dome komorského grófa na Kollárovej ulici sa v piatok 14. júla 2023 o 19:00 hod. uskutoční ďalší z festivalových koncertov aktuálneho 23. ročníka festivalu Hudba pod diamantovou klenbou. Môžete sa tešiť na rakúsku sopranistku Simonu Eisinger, huslistu a jedného z organizátorov festivalu Petra Michalicu a klaviristku Vieru Bartošovú. Ak patríte k priaznivcov krásneho zvuku majestátneho organu a majestátnosti sakrálnej architektúry, iste vás poteší informácia o ďalšom festivalovom koncerte v rámci Kremnického hradného organu. Ten aktuálne píše svoj 27. ročník a nesie sa v duchu „Vatikánsky organista Gianluca Libertucci a mladí organoví virtuózi“. Tak, ako na otváracom, aj na ďalšom koncerte sa predstaví slovenský organista a skladateľ István Nagy.

Kremnický mestský hrad / Kam za kultúrou
Kremnický mestský hrad. Zdroj: FB István Nagy
Pocta Jakubiskovi

Meno tohto organistu si vo svete organovej interpretácie už dlhodobo buduje punc kvality. Ostatne, známy je nielen v našich končinách, ale aj v zahraničí, a to nielen ako interpret. Autorská organová tvorba Istvána Nagya vyšla ešte v pandemickom období v Nórsku. Skladateľské úspechy žal aj v Maďarsku. Jeho víťazné diela v skladateľskej súťaži uviedli počas Medzinárodného eucharistického kongresu v Budapešti, počas omše celebrovanej pápežom Františkom. A práve v Kremnici sa opäť predstaví v úlohe interpreta i skladateľa.

Pre prvú dvojicu svojich festivalových recitálov si pripravil zaujímavý program, v ktorom taktiež nechýba jeho autorská tvorba. Zaznie Sonáta pre organ č.5, opus 80 A. Guilmanta. M. Duruflé má svoje miesto tiež, v podobe Suity, opus 5. Z vlastnej tvorby Istvána Nagya si publikum v 2. premiére vypočuje Prelúdium na motívy P. Hapku – Beh času a Tisícročná včela, ktorými vzdá mladý organista hold zosnulému kráľovi filmu Jurajovi Jakubiskovi. S týmto programom sa predstaví festivalovému publiku dva razy, po otváracom aj v nedeľu 15. júla 2023Kostole sv. Kataríny na Mestskom hrade v Kremnici.

Aj Červený Kameň ponúkne koncertný zážitok

Hrad Červený Kameň pozýva zažiť netradičnú atmosféru spojenú s hudobnými zážitkami. Tie priamo na hradnom nádvorí sprostredkuje v nedeľu 16. júla 2023 koncert Kataríny KoščovejDaniela Špinera. Na koncertoch Katky a Dana sa smeje i plače, divák sa stáva svedkom a súčasťou intímnej výpovede, skutočného priateľstva, lyrického prežívania i spoločného humoru. Katka a Daniel budú nablízko, na dotyk. Takto sú najuveriteľnejší pre seba aj pre ostatných.

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
Pohľad na nádvorie Hradu Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

Zaujímajú vás ďalšie tipy? Sledujte nás aj naďalej, už čoskoro prinesieme aj ďalšie atraktívne tipy na výnimočné podujatia či výstavy. Veríme, že ste sa nechali inšpirovať a strávite príjemné letné dni!

Zdroj: Divadlo GUnaGU, Divadlo La Komika, Hortus Artis, Hudba pod diamantovou klenbou, Hudobné centrum, KoresponDance, Kremnický hradný organ, Letné shakespearovské slávnosti, MHF Český Krumlov, KoresponDance, MHF Třeboňská nocturna, One Day Jazz Festival, Slovenské historické organy, SNM – Múzeum Červený Kameň, Viva Musica!, Ticketportal

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »