Novinky

Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov

Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov

21. tohtoročné vydanie rubriky Kam za kultúrou prináša výberový prehľad toho najatraktívnejšieho z programu kultúrnych inštitúcií a telies. Zamierime do divadiel, skočíme na festival Košickej hudobnej jari. Pôjdeme aj na premiéru do Žiliny, na balet do kina i na výstavu o Ladislavovi Chudíkovi. Pozrite si náš čerstvý výber TOP TIPOV pre týždeň od 20. mája 2024 a nechajte sa inšpirovať!

Rubrika Kam za kultúrou prináša bohatý prehľad koncertných a divadelných tipov po celý rok. Nie inak je tomu aj teraz. Pozrite si výberovku TOP tipov na najatraktívnejšie kultúrne podujatia, ktoré so sebou prináša 21. týždeň roka 2024. Nájdete tu stálice našej rubriky. Ich programy sľubujú tradične bohatý výber, inšpiratívny program a atraktívne zážitky. Na svoje si prídu milovníci drámy, muzikálu i netradičného spojenia baletu s módou. Hudobný svet ovládajú festivaly so zaujímavými koncertnými hosťami. A zaostrené máme aj na koncertné premiéry, divadlo v kine, či derniéru v Slovenskom národnom divadle.

Za divadlom do kina

Operno-baletná sezóna na striebornom plátne má v našich výberovkách Kam za kultúrou svoje stabilné miesto. Jej ponuka pokračuje aj v máji. Tentoraz sa vydajte do kín siete CINEMAX, ktorá v rámci série Artmax prináša kráľovské zážitky z londýnskeho baletu. Sezóna Royal Opera House pokračuje príbehom o krásnej labuti a princovi – so známym Labutím jazerom. Počas lovu narazí princ Siegfried na kŕdeľ labutí. Jedna z nich sa premení na krásnu dievčinu Odettu a on sa okamžite zaľúbi. Odetta je ale spútaná mocnou kliatbou, ktorá ju počas dňa drží v podobe labute. Dokáže ju Siegfried oslobodiť?

Čajkovského úchvatnou hudbou sa fantasticky snúbi s predstavivosťou choreografa Liama Scarletta a designéra Johna Macfarlana. Spoločne tak umocňujú dramatický pátos klasického baletu Maria Petipu a Leva Ivanova. Labutie jazero dodnes zostáva jedným z najobľúbenejších diel klasického baletného kánonu a fantastické zážitky sľubuje v podaní londýnského kráľovského baletu.

Svet divadla v znamení premiér i derniéry

Divadelný svet okrem netradičného zážitku divadla na striebornom plátne už v najbližšie dni sľubuje niekoľko premiér i derniéru. Začneme derniérou, s ktorou už v nedeľu prichádza Činohra Slovenského národného divadla. Je ňou hra Kubo, najznámejšia slovenská veselohra, ktorú preslávil najprv v martinskej inscenácii v réžii autorovho syna, ale do povedomia širšej verejnosti sa dostala predovšetkým prostredníctvom televíznej inscenácie Martina Ťapáka.

Dedinský obmedzenec Kubo sa stal vďaka Jozefovi Kronerovi prototypom komickej figúry, na ktorej sa nesmejú len ostatné postavy, ale predovšetkým diváci. V tomto spracovaní Hollého predlohy sa však pozabudlo na odvrátenú podobu príbehu zo slovenského vidieka – na egoizmus, cynizmus, krutosť postáv, na to, že Kubo je vlastne obchodným artiklom, človekom, ktorého chcú zneužiť na zištné ciele. Vidí režisér Lukáš Brutovský Kuba nielen ako bezbranného a roztomilého hlupáčika alebo ako nebezpečného jedinca, ktorý je schopný všeličoho, ak na to dostane príležitosť? Dotkne sa i toho, aké riziká nám hrozia, keď sa hlupáci a obmedzenci dostanú na pozície, ktoré im neprináležia.

Unikátne spojenie baletu a módy opäť na divadelných doskách

A teraz prejdime k premiéram, či veľkolepým gala titulom. Práve s takým prichádza v piatok a v sobotu (24. a 25. mája) aj Slovenské národné divadlo. Tým je nová edícia úspešného projektu, v ktorom sa snúbi choreografické majstrovstvo so špičkovou módou. Už tretie pokračovanie úspešného projektu Fashion Ballet prináša v novej edícii opäť štyri pôvodné miniatúry, v ktorých sa predstavia v tandemoch choreografi a módni dizajnéri. Móda znovu ožije pohybom v originálnych choreografiách a naopak, výtvory módnych tvorcov dokreslia sošnú krásu tanečníkov Baletu SND.

Navštívte staroveký Egypt na operných doskách!

Priaznivci opery a majstrovského operného skladateľského génia Giuseppe Verdiho sa môžu tešiť na prírastok v repertoári Štátnej opery. Banskobystrická opera po prvý raz vo svojich dejinách naštudovala pod vedením renomovaného dirigenta Olivera Dohnányiho titul, ktorým kedysi mali slávnostne otvoriť Suezsky prieplav. Uvedie ho v piatok a sobotu (24. a 25. mája 2024).

Aida / Štátna opera Banská Bystrica / Kam za kultúrou
Opera Aida prichádza na dosky banskobystrickej opery prvýkrát. Foto: Zdenko Hanout

Pre miestnu operu bude opera Aida posledná premiéra v aktuálnej jubilejnej divadelnej sezóne, kedy oslavuje 65. výročie svojho vzniku. Kvalitný sólistický tím spevákov z vlastných radov divadlo bohato dopĺňa medzinárodným obsadením z Poľska, Talianska či Holandska. Predstavia sa aj začínajúce talenty, ktorými Štátna opera len nedávno posilnila svoj umelecký súbor. Scénu a kostýmy navrhla výtvarníčka Zuzana Přidalová. S uvedením veľkolepého diela rozmerov svetových javísk na banskobystrickej scéne sa bravúrne popasoval český režisér Dominik Beneš.

Aida / Štátna opera Banská Bystrica / Kam za kultúrou
Aida pozýva do starovekého Egypta. Foto: Zdenko Hanout

Velikán talianskej opery Giuseppe Verdi operou Aida prekonal všetko, čo dovtedy vytvoril. V roku 1871 v Káhire uzrelo svetlo sveta dielo, ktoré dnes patrí k najznámejším a najhranejším operám, aké boli kedy napísané. Objednávka na túto exkluzívnu operu prišla z Egypta od vládcu Isma´ila Pašu. Verdi dostal neľahkú úlohu: mal vytvoriť operu pre „vzdialenú zem“ a pre neznáme obecenstvo. Dielo malo byť prezentované pri slávnostnom spustení Suezského prieplavu a pri tej príležitosti aj otvorení Kráľovskej opery v Káhire. Tento zámer sa síce nepodaril, no opera splnila predstavy objednávateľov. Verdiho hudba dýcha odkazom tradičnej hudby tejto starobylej krajiny, ponúka však monumentalitu aj slávnostný tón.

Atraktívne dielo vykresľuje príbeh lásky dvoch žien k jednému mužovi, ktorá sa odohráva na pozadí urputného boja Etiópčanov a Egypťanov. Opera obsahuje veľkolepé a výpravné zborové scény, ktoré rámcujú baletné výstupy kontrastujúce k rozjímavým a intímnym scénam o bezhraničnej láske.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Spišské divadlo ukončí aktuálnu sezónu na prestížnych festivaloch

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove uvedie v predpremiére vo štvrtok 23. mája, a následne v premiérach 24. a 27. mája na Malej scéne DJZ svetovo úspešnú komédiu Christophera Duranga Váňa a Soňa a Máša a Spike, v ktorej s nadhľadom namiešal to najlepšie z Čechova. Témou hry, ktorú režisérsky spracovala Mariana Luteránová, sú vzťahy, láska, umenie a pár (ne)šťastných postáv na konci sveta.

Kam za kultúrou prináša aj ďalšie divadelné tipy pre týždeň od 20. mája 2024

V prehľade zaujímavých podujatí vo svete divadla pokračujeme. Kam za kultúrou pre vás prináša tiež ďalšie tipy na atraktívne zážitky z repertoárov viacerých slovenských divadiel. Ak patríte k priaznivcom muzikálov, odporúčame vám návštevu Divadla Nová scéna v Bratislave. Tam totiž ponúkajú počas týždňa od 20. mája niekoľko zaujímavých muzikálových titulov. Prvým z nich je pôvodný slovenský muzikál venovaný historickej osobnosti, ktorá sa stala legendou. Veľkolepú muzikálovú fresku Jánošík si môžete pozrieť už v utorok dopoludnia.

Štafetu v stredu a vo štvrtok (22. a 23. mája) prevezme ďalší pôvodne slovenský muzikál s najslávnejšími hitmi skupiny Elán – Voda (a krv) nad vodou. Názov muzikálu odkazuje na jednu z najslávnejších piesní v repertoári skupiny Elán, Voda čo ma drží nad vodou, od ktorej natočenia uplynulo 20 rokov. Spolu so známymi hitmi ako sú ďalšie nesmrteľné hity z repertoáru skupiny Elán  – od tých najstarších ako Nie sme zlí, Fero, Tuláci v podchodoch – až po novšie Sestrička z Kramárov, Kočka či Zanedbaný sex, zaznie aj jedna novinka, napísaná priamo pre toto predstavenie. 

Voda (a krv) nad vodou / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou
M.Kurčík Potančoková a V.Vincze v inscenácii Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / DNS

Víkend s Bonvivánom

Sobota a nedeľa budú na Novej scéne patriť muzikálu inšpirovanému životom Františka Krištofa Veselého – legende slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla. Bonviván divákov pozýva do jednej malebnej, minulosťou dýchajúcej, secesnej bratislavskej kaviarne. Práve tam sa totiž začína odvíjať životný príbeh známeho bonvivána. Jeho osud zároveň zrkadlí dobu, ktorú prežil nielen on, ale aj celá naša krajina. Naši otcovia či omamy. Inscenácia Bonviván je inšpirovaná životnými zákrutami legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla – Františkom Krištofom Veselým. Poodhaľuje oponu divadelného zákulisia, časti slovenskej histórie a vracia sa k počiatkom vzniku Divadla Nová scéna, zachytáva zrod jeho genia loci. Nie je však životopisnou hrou kopírujúcou jednotlivé etapy života konkrétneho umelca. Je akýmsi univerzálnym príbehom umelca v spleti profesionálnych a osobných vzťahov, v súkolí valiacich sa dejín. Súčasne je aj modelom konfrontácie dezilúzie reality s jeho snami a túžbami.

Divákom ponúka silný príbeh, vtipné aj prekvapivé momenty v deji. Retro svieže interpretácie nesmrteľných piesní z repertoáru F. K. Veselého. A to so živým orchestrom! Oči pohladia tiež nádherné dobové kostýmy vo veľkorysej dekorácii či eleganciu, noblesu, humor, ale aj dramatické zvraty a vtipné bonmoty. Prijmite opäť  ponuku Divadla Nová scéna vydať sa naprieč časom do takej vzrušujúcej doby, sledovať nevšedný príbeh výnimočného človeka a dozvedieť sa niečo o ňom, o krajine, v ktorej sme žili a žijeme, či o nás samotných.

Divadelné tipy aj pre východné Slovensko

K stáliciam rubriky Kam za kultúrou patria Spišské divadlo i Národné divadlo Košice, a tak ich nevynecháme ani teraz. Spišské divadlo aj tentoraz cieli na detského i dospelého diváka. Náročnému publiku ponúkne už v stredu (22.5.2024) kabaretnú poctu Édith Piaf. S piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky vás účinkujúci zavedú do útrob zranenej ženskej duše, túžiacej po láske. So spišskonovoveskými divadelníkmi sa dobre zabavíte aj v ďalšie dni. Piatok večer uvedú bláznivú komédiu Zdrhni pred svojou ženou nevere a strastiach i slastiach manželského života. Okuliare Eltona Johna spustia domino udalostí v sobotu. Bude to skvelá zábava plná futbalu, rockovej hudby, krehkých vzťahov a komických náhod v réžii Mila Kráľa.

Okuliare Eltona Johna / Kam za kultúrou
Okuliare Eltona Johna. Foto: R. Tappert, archív Spišského divadla

Inšpiratívne zážitky sľubuje aj Národné divadlo Košice. Úplne nová inscenácia multimediálneho tanečného divadla úspešného autorského tímu Ondreja Šotha ponúkne už v stredu 22. mája nový pohľad na výnimočnú osobnosť slovenskej histórie. Inscenácia M. R. Štefánik nebude len úctivým pripomenutím tejto výnimočnej osobnosti slovenských a československých dejín. Bude moderným divadlom hľadajúcim odpoveď na otázku ako sa v súkolí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojím presvedčením, že je možné zmeniť svet. Osud Milana Rastislava Štefánika je dôkazom toho, že konkrétny človek môže ovplyvniť život nie len svoj a svojich blízkych, ale aj celých národov.

Do divadla aj s detičkami

A to z ponuky divadelného sveta nie je ani zďaleka všetko. Kam za kultúrou prináša aj tipy na zážitky pre rodiny s deťmi. Tie sľubujú aj viaceré slovenské divadlá. K ním tentoraz patrí aj Divadlo Jána Palárika z Trnavy. Už v utorok 21. mája na domácej pôde a o deň neskôr (v stredu 22. mája) prichádza do piešťanského Domu umenia potešiť deťúrence s rozprávkovým Princom Bajajom. Rozprávka patrí ku klasikám, v novom spracovaní Lucie Mihálovej prekypuje hravými veršami a piesňami. Vypovedajú o podstate lásky a šťastia: srdce milovanej nezískame peknými slovami, ale činmi a statočnosťou. Princ Bajaja hrdinsky bojuje so zlom, musí poraziť až troch drakov a zvládnuť neľahké úlohy, aby získal ruku princeznej. Réžie trnavského Princa Bajaju sa zhostil renomovaný režisér Kamil Žiška, ktorý do inscenácie vniesol svoje dlhoročné skúsenosti s bábkovým a kabaretným divadlom, ale aj pravú rozprávkovú mágiu oslovujúcu všetky vekové kategórie. 

Bajaja / Kam za kultúrou
Rozprávkové stretnutie v Piešťanoch s princom Bajajom. Zdroj: DJP

Štvrtok v trnavskom divadle patrí rozprávke Traja tučniaci. Tá hovorí o sile priateľstva, ktoré prekoná všetky prekážky. Na deti myslí aj Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Už v utorok 21. mája prináša kultové Pom Pomové rozprávky plné fantázie, láskavého humoru, priateľstva a nezdolného optimizmu, že všetko v živote sa dá napraviť, len treba nájsť spôsob ako. Obyčajné dievčatko Babuľa spozná neobyčajné veci vďaka kamarátovi Pom Pomovi, ktorý ju cestou do školy prenesie do farebného sveta.

Rozprávkovo to aj tentoraz bude v Spišskom divadle. Už hneď v pondelok 20. mája od 9:30 navštívite svet Janka Hraška. V utorok o 10:00 hod. ochutnáte Perníkovú chalúpku a poradíte si nielen so zlou čarodejnicou. Spolu s nezbednou Včielkou Kájou sa naučíte, ako treba ochraňovať našu Zem pred Smrťobyľom, ale i to že zlo plodí len ďalšie zlo a že v jednote je sila. A k tomu si navyše parádne zaspievate.

Perníková chalupka / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Perníková chalúpka. Zdroj: Spišské divadlo

Operné jednoaktovky v podaní mladých

Divadelné tipy rubriky Kam za kultúrou doplníme aj tipom mladého umenia. Mladí operní umelci z radov študentstva operného spevu najstaršieho slovenského konzervatória. Operné štúdio Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava pripravuje v dňoch 23. a 24. mája 2024 premiéru dvoch operných jednoaktoviek. Prvou z nich bude komická opera Telefón v anglickom jazyku Giana Carla Menottiho, ktorú po prvý raz uviedli v New Yorku ešte v roku 1947. Druhým kúskom, ktorí mladí frekventanti Operného štúdia Konzervatória uvedú, bude Skriňa slovenského skladateľa a dirigenta Rudolfa Geriho. Frekventanti Operného štúdia Konzervatória oba kúsky naštudovali pod vedením Marca Vlasáka a v réžii Romana Bajzika. Dejiskom oboch premiérových uvedení inscenácií mladých umeleckých nádejí bude Karloveské centrum kultúry.

´Premiéra Operného štúdia Konzervatória / 2024 / Kam za kultúrou

Kam na koncert? Aj na túto otázku odpovieme v Kam za kultúrou

Po divadelnom svete sa presunieme k tipom na zaujímavé koncerty. Dominujú im festivaly s pestrou ponukou i účinkujúcimi. Núdza však nie je ani o koncertné stretnutia na pôde Slovenskej filharmónie či Štátneho komorného orchestra Žilina. Prehliadku toho najzaujímavejšieho zo sveta hudby v 21. tohtoročnom vydaní Kam za kultúrou začneme koncertnými tipmi pomimo festivalov. Najprv zamierime do bratislavskej Reduty

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Obnovená opäť do krásy. Foto: Peter Brenkus

V Malej sále Slovenskej filharmónie sa v utorok 21. mája 2024 s úderom 19:00 hod. začne siedmy koncert cyklu SKO. Tentokrát sa predstaví s členmi Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) výnimočný slovenský trubkár Stanislav Masaryk. Utorňajšie hudobné stretnutie prinesie program z diel Míču, Mozarta, Telemanna  a Boccheriniho.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

V stredu 22. mája 2024 sa vám po 18.00 hod. v Koncertnej sieni Dvorana HTF VŠMU, na Zochovej 1 v Bratislave oplatí navštíviť v poradí štvrtý koncert cyklu (Ne)známa hudba 2024. Diela Ernsta von Dohnányiho pre violončelo a klavír zaznejú tentoraz v podaní Jána Slávika a Daniely Varínskej.

Dohnányiho diela vo Dvorane vystrieda hudobný exkurz do začiatku 20. storočia

Vráťme sa však do Slovenskej filharmónie. Vo štvrtok a piatok 23. a  24. mája 2024 o 19.00 sa orchester Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) predstavia pod taktovkou charizmatického poľsko-ruského dirigenta Andreja Borejka, hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Národnej filharmónie vo Varšave. Sólistom večerov bude ukrajinský klavirista Antonii Barishevski. Rôznorodosť štýlov, spletitá cesta hľadania vlastného rukopisu, vymanenie sa zo zaužívaných harmonických postupov… Akýsi exkurz do možných podôb smerovania hudby na začiatku 20. storočia v dielach Lutosławskeho, Ljatošinského, Schönberga a Stravinského prinesie tento koncert.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Košická hudobná jar sa blíži. 68. ročník oslávi aj Brucknera či Rok českej hudby

Žilina s hudbou a mýtmi

Ostatne, atraktívne zážitky sľubuje vo štvrtok 23. mája 2024 aj Dom umenia Fatra v Žiline, ďalšia stálica koncertných tipov rubriky Kam za kultúrou. Práve vtedy totiž zaznie posledný z piatich premiérových programov nového šéfdirigenta ŠKO Františka Macka. Programovo sa v ňom spája romantickosť v hudbe so snovou až rozprávkovou témou pripravovaných skladieb.

František Macek
František Macek. Foto: Daniel Havel

Úvod koncertného večera s názvom Hudba a starodávne mýty otvorí svetová premiéra skladby Haimoni Balgavej – Tam okolo Strečna, ktorá vznikla na objednávku Štátneho komorného orchestra v Žiline. Následne preberie štafetu Symfónia č. 7 h mol „Nedokončená“ Franza Schuberta. Prvýkrát v histórii zaznie na pódiu Domu umenia Fatra výber z celej scénickej hudby k Shakespearovej hre Sen noci svätojánskej. V nej sa po boku Štátneho komorného orchestra Žilina predstavia skvelé mladé slovenské speváčky pôsobiace v zahraničí – Adriana Banásová a Zuzana Čurmová v spojení s dievčenským speváckym zborom žilinského konzervatória.

Košice sľubujú operný galakoncert

Hoci Košice ešte v tomto vydaní Kam za kultúrou navštívime kvôli Košickej hudobnej jari, koncertnú ponuku obohatí Národné divadlo Košice. Divadelno-galakoncertnú podobu dostáva v Opere NDKE svetoznáma opereta Emmericha Kálmána Čardášová princezná. Divákom ju tentoraz prináša vo výnimočnom obsadení. Na predstavení nebude chýbať ani hosť večera, Yvonne Sylva Marica Kálmán, ktorá si zaspomína na rozhovory so svojím otcom Emmerichom Kálmánom, priblíži najväčšie úspechy svetoznámeho operetného komponistu a jeho tvorbu, ale aj obdobie úteku židovskej rodiny pred nacistami do Ameriky a nový život v New Yorku.

Národné divadlo Košice
Národné divadlo Košice. Foto: Silvia Mária Petrovits

Galakoncert prinesie operetu v novom speváckom naštudovaní počas dvoch galakoncertov na javisko v spoločensky aktuálnej podobe, prirodzene so všetkým šarmom a humorom, ktorý si tento žáner zaslúži, a pôsobí tak ako zrkadlo našej spoločnosti napriek všetkému smiechu a zhovievavosti predlohy. V hlavných úlohách to už v piatok a sobotu (24. a 25. mája) budú Eva Katráková-Bodorová, Juraj Hollý, Silvia Ondočko, Aneta Hollá, Maksym Kutsenko a ďalší.

Sobota s programom k Roku českej hudby

Stodoua 1820 – 2020 v Kútoch sa v sobotu 25. mája po 18:30 hod. stanú dejiskom Jarného koncertu ženského speváckeho zboru Les Sirenes k Roku českej hudby 2024. Na programe je výber slovenského i českého repertoáru. Zostavili ho z diel Alexandra Moyzesa, Eugena Suchoňa, Ivana Hrušovského, Márie Jašurdovej, Ľuboša Bernátha, Štefana Klimu, Bedřicha Smetanu či Antonína Dvořáka. Okrem toho zaznie aj Otvírání studánek H 354, kantáta pre zbor, sóla, recitátora, dvoje huslí, violu a klavír Bohuslava Martinů. 

Les Sirenes / Sirény
Les Sirenes

Ženský spevácky zbor Les Sirenes sa predstaví pod taktovkou Lukáša Kunsta. Sprevádzať ich budú The Ladies Ensemble. Pripoja sa k ním aj sólisti – sopranistky Dominika Hanko a Alena Trnková, mezzosopranistka Lenka Poláková a barytonista Rastislav Hajach v klavírnom sprievode Andrey Bálešovej.

Nedeľa s Hilaris

Mimofestivalovú koncertnú ponuku uzavrie dvojica nedeľných tipov. V Bratislave sa s úderom 18:00 hod. začne v Moyzesovej sieni patriacej Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave koncertná oslava 10. výročia komorného Hilaris Chamber Orchestra. V podaní členov Hilaris Chamber Orchestra so sólovými husľami Alana Vizváryho – umeleckého vedúceho tohto súboru sa  prenesiete do rôznych kútov sveta a prežijete striedanie ročných období v dvoch odlišných, ale fascinujúcich hudobných interpretáciách. Nechajte sa unášať rytmami a melódiami, ktoré oslavujú krásu prírody a striedanie ročných období! Na programe sú obľúbené Štyri ročné obdobia barokového génia Antonia Vivaldiho, ako aj tie od kráľa argentínskeho tanga Astora Piazzolu. 

Hilaris Chamber Orchestra
Hilaris Chamber Orchestra

Kým tie od Vivadliho predstavujú vrchol barokovej hudby, ktoré vás očaria svojou obraznosťou a virtuozitou. Piazzolla, skladateľ 20. storočia, vdýchol Štyrom ročným obdobiam nový život v rytme vášnivého tanga v meste Buenos Aires. Bude to zážitok, ktorý umocní svojou energiou a interpretačným umením Alan Vizváry a precíznou a dynamickou interpretáciou členovia Hilaris Chamber Orchestra. Spoločne vás prevedú pestrými farbami a náladami štyroch ročných období. Nepremeškajte túto jedinečnú príležitosť osláviť 10. výročie Hilaris Chamber Orchestra a zažiť strhujúci koncert plný kontrastov a vášne! Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Za organom do mesta pod Zoborom

Priaznivcov organovej hudby potešíme aj v tomto vydaní Kam za kultúrou. Už v nedeľu 26. mája 2024 sa v Piaristickom kostole v Nitre o 19:00 hod. uskutoční záverečný koncert festivalu Ars organi Nitra. Publiku sa predstaví poľsko-talianske vokálno-inštrumentálne duo. Budú to organistky – poľská organistka a sopranistka Zuzanna Mika a talianska organistka Sophie Magnanini.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prešporok / Opernball /
Aj Prešporok mal svoj „Opernball“

Festivalové zážitky v Košiciach vás naladia na krásno

Každoročne si svoje miesto v našej výberovke Kam za kultúrou zasluhuje Košická hudobná jar. Už tento týždeň začína v Košiciach 68. ročník festivalu. Otváracie stretnutie sa uskutoční v utorok 21. mája 2024. Jeho dejiskom bude, ak počasie dovolí, nádvorie Východoslovenskej galérií. Program má na starosti české dychové zoskupenie Belfiato Quintet. České dychové kvinteto sa divákom predstaví s programom v znamení aktuálneho Roku českej hudby.

Festivalovú štafetu v Košiciach preberie vo štvrtok 23. mája 2024 jedno z najprestížnejších slovenských komorných telies – Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela. Predstaví sa s programom z diel Jána Levoslava Bellu, Antonína Dvořáka a Bélu Bartóka. Na úvod zaznie Bellovo Sláčikové kvinteto d mol, ktorého ako úplne prvého slovenskéjo skladateľa naplno oslovil fenomén komornej hudby. Týmto dielom rozšíril Ján Levoslav Bella európsku romantickú hudbu o nové a osobité prvky. Program pokračuje Sláčikovým kvintetom G dur Antonína Dvořáka, ktoré pochádza z prvej tretine roku 1875. Je jedným z diel Dvořákovho mimoriadne plodného tvorivého obdobia, a zároveň je najosobitejšou skladbou v skladateľovom dovtedajšom vývoji. 

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

Rumunské tance, ktoré patria medzi najobľúbenejšie diela Bélu Bartóka, prinesie záver druhého koncertu Košickej hudobnej jari. Pôvodne šlo o suitu krátkych skladieb pre klavír a svoj orchestrálny šat dielo dostalo o dva roky neskôr. Jadrom tohto cyklu sú autentické rumunské melódie, ktoré skladateľ nahral v roku 1904 vo viacerých dedinách v Transylvánii, pričom v interpretácii folklórnych prameňov skladateľ zachoval pôvodnú melódiu a rytmickú štruktúru a zároveň hudbu oživil svojimi vlastnými harmonickými farbami.

Kam za kultúrou prináša aj tipy na zaujímavé podujatia a výstavy

Priaznivcom divadla dávame do pozornosti aj jedinečné podujatie, s ktorým prichádza Divadelný ústav a Slovenské národné divadlo. Jedná sa o reinštaláciu výstavy Ľubice Krénovej, v ktorej mapovala život a umeleckú tvorbu Ladislava Chudíka (*27. mája 1924, +29. júla 2015). Výstava je prierezom jeho hereckej činnosti nielen na doskách Slovenského národného divadla. Zároveň je poctou k nedožitému životnému jubileu – 100. výročiu narodenia. Ladislav Chudík patril k mladším predstaviteľom prvej profesionálnej generácie hercov Slovenského národného divadla. Bol civilný, konkrétny, autentický, nehľadal postavu v sebe, ale seba v postave. Stal sa priekopníkom moderného slovenského herectva „reálneho tónu“. Vernisáž sa uskutoční 22. 5. 2024 o 17.00 hod. a výstava vo foyeri SND potrvá do 22. 6. 2024. 

Ladislav Chudík
Ladislav Chudík

Venované spomienkam

Vo štvrtok 23. mája 2024 pripravuje Činohra SND aj podujatie Hommage à Ladislav Chudík. Teatrológ Karol Mišovic z Ústavu divadelnej a filmovej vedy CVU SAV si spolu so SND pripomenie 100. výročie narodenia jednej z najväčších osobností slovenského umenia, Ladislava Chudíka (1924 – 2015). Na svojom konte má stovky televíznych inscenácií a seriálov, desiatok slovenských aj českých hraných filmov a nespočetného množstva dramatických postáv či hlasových komentárov vytvorených za rozhlasovým mikrofónom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Primaciálny palác / kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Primaciálny palác – miesto mieru i kultúry

Ladislav Chudík patril vyše šesť desaťročí aj k najvyťaženejším hercom bratislavského divadelníctva. Jeho majstrovstvo si pripomeniete v SND aj archívnym záznamom inscenácie drámy Luigiho Pirandella Henrich IV. z roku 1970 v réžii Petra Mikulíka. Okrem Chudíka v nej účinkujú aj ďalšie legendy slovenského herectva – Mária Prechovská, Božidara Turzonovová, Elo Romančík, Viliam Záborský, Dušan Jamrich a ďalší. Jeden z TOP tipov tohto týždňového vydania Kam za kultúrou!

Na výstavy do Piešťan

V tejto časti našej pravidelnej rubriky kam za kultúrou navštívime aj Dom umenia SF Piešťany. Jeho priestory hostia trojicu zaujímavých výstav, ktoré si môžete pozrieť do nedele 26. mája 2024. Dve z nich pritom pracujú s témou ilustrácie. Výstava s názvom Knihy, ilustrácie a iné grafiky predstavuje práce študentiek a študentov ateliéru ilustrácie a grafiky VŠMU, ktorých vedú Doc. Mgr. art. Ľuboslav Paľo, ArtD. a odb. as. Mgr. art. Zuzana Šebelová. Dejiny farebných dobrodružstiev venovali tvorcovia výstave časopisu Slniečko a ilustrácií Dávida Soboňa, ktorá je súčasťou XIII. ročníka festivalu Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe. Práve rozhlas je témou tretej výstavy v piešťanskom Dome umenia. Prostredníctvom unikátnych fotografií z archívu ponúka pohľad do života Československého rozhlasu, čím mapuje storočnicu rozhlasového vysielania v Československu. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť / Kam za kultúrou
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť

Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani dalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach.

Foto: Peter Brenkus, Collavino, Zdenko Hanout, Daniel Havel, Silvia Mária Petrovits, Robert Tappert, archív SND, Les Sirénes, DJP, Spišského divadla

Titulka: Silvia Mária Petrovits: (použité fotografie – (c) Peter Brenkus, Alexander Dobrovodsky, Zdenko Hanout, Braňo Konečný, Jana Nemčoková, Branislav Šimončík,  archív umelcov, DJZ, Royal Opera House)

Zdroj: CINEMAX, Divadelný ústav, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina – Dom umenia Fatra

Spracovali: Mária Kleinová (výstavy a podujatia, divadelné tipy okrem operných predstavení), Silvia Mária Petrovits (koncerty, operné predstavenia)

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »