Novinky

Januárové koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom

Januárové koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom

Slovenská filharmónia sa na úvodnej januárovej dvojici koncertov, vo štvrtok a piatok 12. a 13. januára 2023, predstaví so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Sólistom večerov bude prvý koncertný majster Jarolím Emmanuel Ružička. V Koncertnej sieni zaznejú diela Wolfganga Amadea Mozarta, Giju Kančeliho a Antonína Dvořáka. Koncerty sa začnú o 19.00.

Wolfgang Amadeus Mozart, jeden z najväčších géniov v dejinách hudby skomponoval vyše 600 diel, z toho viac ako 50 symfónií. Poslednou z nich je Symfónia C dur č. 41, Jupiterská, KV 551,  ktorú Mozart napísal tri roky pred svojou smrťou. Vznikla za šesť týždňov spolu s dvoma ďalšími  symfóniami v lete roku 1788. Jedno z vrcholných diel Mozarta zaznie na úvod januárových koncertov. „Kančeli je jeden z mojich obľúbených autorov,“ hovorí šéfdirigent Daniel Raiskin, ktorý v minulých sezónach  uviedol so Slovenskou filharmóniou jeho skladby Styx pre sólovú violu, miešaný zbor a sláčikový orchester či sugestívne dielo Nu.Mu.Zu. Tentokrát s orchestrom naštuduje Kančeliho dielo Chiaroscuro pre husle a komorný orchester, ktorého sólový part zaznie v interpretácii Jarolíma Emmanuela Ružičku, prvého koncertného majstra orchestra Slovenská filharmónia. Na záver januárových koncertov so šéfdirigentom Danielom Raiskinom zaznie Česká suita, op. 39 Antonína Dvořáka.

Januárové koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom
Sólista večera, prvý koncertný majster Jarolím Emmanuel Ružička so šéfdirigentom Danielom Raiskinom počas skúšky. Foto: Alexander Trizuljak

Slovenská filharmónia si pripomenie 30. výročie Slovenskej republiky

Ďalšou dvojicou šéfdirigenta Daniela Raiskina budú marcové vokálno-inštrumentálne koncerty (23. a 24. marec 2023), na ktorých si Slovenská filharmónia pripomenie 30. výročie vzniku nášho štátu. 30. výročie vzniku Slovenskej republiky rezonuje v bratislavskej Redute od  1. januára 2023, kedy prezidentka Zuzana Čaputová pri tejto príležitosti  odovzdala v priestoroch bratislavskej Reduty najvyššie štátne vyznamenania 28 výnimočným osobnostiam nášho kultúrneho, spoločenského a politického života.  Slovenská filharmónia si toto jubileum bude pripomínať počas celého roka 2023 viacerými koncertmi.    

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (Jozef Chabroň, zbormajster), sólisti a recitátor Štefan Bučko, člen Činohry SND uvedú dvojicu výnimočných skladieb – oratórium na slová Milana Rúfusa Óda na radosť Jána Cikkera a Symfóniu č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť Ludwiga van Beethovena, ktorej vyvrcholením je zhudobnenie Schillerovho básnického textu.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

PR článok

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš, A. Trizuljak  / Slovenská filharmónia

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Januárové koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom”

Comments are closed.

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »