Novinky

Festival Grape 2023 sa začína. Okrem hudby má priestor i výtvarné umenie

Grape

Festival Grape 2023 sa začína už dnes. Počas piatkovíkendu sa návštevníci môžu tešiť na známe mená, zahraničných hostí i domácich interpretov. Atmosféru festivalu na trenčianskom letisku navyše umocní veľkoformátové vizuálne umenie.

Už dnes popoludní sa na letisku v Trenčíne začína známy festival Grape. 12. ročník multižánrového festivalu ponúka 6 pódií, vyše 80 účinkujúcich, indie pop, elektro, DnB, hip hop, techno, house, minimal. Grape svoje brány otvára presne o 12.00 hod. a zatvorí ich v nedeľu (13. 8.) taktiež s úderom 12.00 hodiny. Hviezdami 12. ročníka budú Foals (UK), Yungblud (UK) a M83 (Francúzsko). Súčasťou festivalu bude aj podujatie [fjúžn] na cestách, ktoré prináša na festivaly multižánrový program s cudzineckou tematikou a tvorbu ľudí, ktorí majú korene v inej krajine. Multižánrový festival Grape naservíruje tento rok svojim návštevníkom aj extra dávku progresívneho exteriérového umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od 7.8.2023?
Kam za kultúrou od 7.8.2023?

V zozname účinkujúcich si fanúšikovia nájdu ďalšie známe mená, medzi nimi Moderat (Nemecko), King Gizzard & The Lizard Wizard (Austrália), Yung Lean (Švédsko), Netsky (Belgicko), Sub Focus (UK), EKKSTACY (Kanada), SKAAR (Nórsko), Sammy Virji (UK), Patrick Mason (Nemecko). Z domácich sú to Para, Gleb, Jana Kirschner, Billy Barman, Slobodná Európa, Hex, Puding pani Elvisovej, FVLCRVM, Marián Čekovský, Medial Banana, Malalata, Quatro Emocione a ďalší interpreti.

Multižánrový festival Grape naservíruje tento rok svojim návštevníkom aj extra dávku progresívneho exteriérového umenia

Organizátori multižánrového festivalu Grape po prvýkrát zriaďujú špeciálnu Kooperativa Gallery, ktorá vzniká vďaka partnerskej spolupráci s poisťovňou Kooperativa a umeleckou iniciatívou Biela noc. Areál letiska v Trenčíne oživí sedem neprehliadnuteľných diel od slovenských a českých autorov, ktorí sa venujú tvorbe moderného vizuálneho umeniu a multimediálnym inštaláciám.

Článok pokračuje pod reklamou

Návštevníci festivalu Grape budú môcť 11. a 12. augusta na trenčianskom letisku zažiť umenie skutočne vo všetkých formách. Tvorcovia zoskupení okolo iniciatívy Biela noc s podporou partnera festivalu, poisťovne Kooperativa, nainštalujú pod holým nebom sedem exponátov vizuálneho umenia, ktoré budú okrem umeleckej výpovede dotvárať celkovú atmosféru tohto jedinečného podujatia. Sme veľmi radi, že sme sa spojili s novým partnerom a silnou značkou ako je poisťovňa Kooperativa. Teší nás, že sme po stretnutiach s príjemnými ľuďmi, ktorí majú radi kultúru, našli spoločnú reč a dohodli sa na spolupráci. Navyše sme našli partnera, ktorý chce podporiť vizuálnu stránku festivalu, čo nás teší dvojnásobne. Spoločne tak posunieme festival opäť o kúsok ďalej a urobíme ho atraktívnejším. Veríme, že Kooperativa Gallery bude jedným z najvýraznejších momentov festivalu, hovorí organizátor Ján Trstenský.                 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice

Exteriérová expozícia veľkoformátových objektov, inštalácií a projekcií pod spoločným názvom Kooperativa Gallery bude rozmiestnená po celom areáli festivalu. Každý, kto sa rozhodne do diel „ponoriť“, si bude môcť vypočuť ich popis prostredníctvom online dostupného audio záznamu. Zážitok pritom dotvoria v pozadí aj skladby interpretov tohto ročníka festivalu Grape. Navyše, pre lepšie pohodlie a výhľad na diela budú pre návštevníkov k dispozícii špeciálne minizóny, o ktoré sa postará partnerská poisťovňa. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dušan Kaprálik
Do umeleckého neba odišiel Dušan Kaprálik

V súlade s víziou značky priblížiť sa aj mladším cieľovým skupinám sme sa rozhodli podporiť organizáciu festivalu Grape, ktorý považujeme za jedno z najprogresívnejších multižánrových podujatí na Slovensku. Hľadali sme spôsob, ako na festivale ponúknuť niečo, čo by malo pridanú hodnotu,“ hovorí Vladimír Bakeš, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne KOOPERATIVA a pokračuje: „V našej poisťovni dlhodobo podporujeme kultúru na Slovensku, a preto nás zaujal nápad priniesť originálne vizuálne diela priamo tam, kde prichádzajú mladí ľudia za zážitkami a kvalitnými umeleckými produkciami. Našou open-air galériou chceme mladým generáciám ukázať, že aj značka z konzervatívneho prostredia dokáže oceniť sofistikované moderné umenie a zabávať sa spolu s nimi.

Grape 2022
Foto: Martina Mlcuchova

Mega hlava, vyfúknutá matrioška či mapping s postavami

Festival Grape tento rok ozvláštni trenčianske letisko viacerými objektmi z dielne významného českého tvorcu Čestmíra Sušku. Diela zo série Řezavé květy na pomedzí výtvarného umenia a architektúry vznikajú transformáciou použitých industriálnych nádob a autor do ich útrob umiestňuje aj svetlá, vďaka čomu vyniknú najmä v noci. Svoje multimediálne dielo predstaví aj slovenský umelec Boris Vitázek. Projekčný mapping s takmer meditatívnym charakterom s názvom Litany oživí za hudobného sprievodu polygonálne modelované postavy. Známy umelec Viktor Frešo vystaví na Grape veľký žiariaci balón so základnou kresbou očí a úst. Sebavýsmešné a neúctivé dielo o umelcovom egu má názov Mega Viki (feci).

Frešo / Grape
Viktor Frešo: Mega Viki

Z nočnej oblohy zostúpi do areálu festivalu The Moon. Monumentálny, až 10-metrový žiariaci objekt pochádza z dielne domáceho zoskupenia umelcov BN Label. Multimediálny autor Marek Kvetan prináša neprehliadnuteľný objekt vyfúknutej a zdeformovanej matriošky. Dielo MASHA vzniklo ako reakcia na vojenský konflikt u našich východných susedov. Dielo BÜRO 05 od slovenského fotografa a konceptuálneho umelca Lousy Aubera predstaví na festivale inštaláciu vytvorenú zo starých kravát v spolupráci so sieťou second-hand oblečenia. Interpretácia diela prislúcha osobne každému divákovi. Zoznam diel v Kooperativa Gallery ukončuje inštalácia od umelca Aleša Vojtáška BLOCKS x ales vojtasek.

Marek Kvetan: MASHA / Grape / Biela Noc 2022
Marek Kvetan: MASHA . Foto: Martina Mlcuchová

Stanové mestečko sa nachádza hneď vedľa areálu a je s ním prepojené viacerými bránami. Možnosť stanovať vo vlastnom stane v stanovom mestečku je v cene vstupenky. Súčasťou stanového mestečka sú sprchy, toalety, cisterny s pitnou vodou, recepcia a občerstvovací stan. V areáli sa nachádzajú stánky s občerstvením, ako aj oddychové, športové a ďalšie zóny, ktoré ponúkajú možnosti, ako tráviť čas a nabrať sily mimo koncertov.

PR článok, Grape Festival 

Foto: Martina Mlcuchová, archív Grape festival

Zdroj: Grape  Festival

Redakciu informovala a fotografie poskytla Ela Krchnavá, PR manažérka festivalu Grape prostredníctvom Tomáša Turčana z Grape PR

*** Správu sme redakčne upravili. (red)

Posledná aktualizácia (pridaná reklama): 2023-08-13 (adm)

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »