Novinky

Do umeleckého neba odišiel Dušan Kaprálik

Dušan Kaprálik

Dňa 8. augusta 2023 ráno po krátkej ťažkej chorobe vo veku 75 rokov navždy odišiel dlhoročný člen súboru Divadla Nová scéna pán Dušan Kaprálik. 50 divadelných sezón bol pevnou súčasťou súboru nášho divadla. Jeho človečina, herecké majstrovstvo, pedagogický talent a láska k Thálii budú rodine, kolegom i publiku nesmierne chýbať.

Za päťdesiat divadelných sezón stvárnil Dušan Kaprálik v Divadle Nová scéna množstvo dramatických, tragikomických aj komediálnych postáv v činoherných i muzikálových predstaveniach. To, že sa dal nakoniec zlákať herectvom, aj keď bol na strednej škole výborným riešiteľom fyzikálnych olympiád a pomýšľal študovať fyziku, nikdy neľutoval. Jeho vyjadrenie, ktoré poskytol pri ukončení svojho interného pôsobenia v divadle v roku 2021, hovorí za všetko: „Divadlo mi vždy dávalo slobodu. Nemusel som bojovať s realitou, ale s úprimnosťou životných situácií postáv, ktoré vymyslel niekto úplne iný. Je to nádherná detektívka. Nemá nič spoločného s politickým bojom, s osobnými problémami, v tom dobrom prípade ani so snahou páčiť sa, ale má mnoho spoločného s hľadaním. S hľadaním pravdy, krásy, harmónie, nenávisti, zloby, svinstva. Taký je život. A o tom sa oplatí rozmýšľať a v umeleckom diele ho realizovať. Bez nároku moralizovať, škatuľkovať, pretože názor si musí vytvárať divák.“

Dušan Kaprálik. Foto Petra Bošanská
Dušan Kaprálik. Foto Petra Bošanská

Zvíťazila láska k umeniu

Dušan Kaprálik sa narodil 21. februára 1948 v Martine. Po maturite na Strednej všeobecnovzdelávacej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Svoj výnimočný herecký talent po štúdiu uplatnil dve sezóny vo vtedajšom Krajovom divadle –  dnes  Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Členom Novej scény v Bratislave sa stal v roku 1973, spočiatku pôsobil v jej Poetickom súbore. Na divadelných doskách začínal vážnymi postavami. Postupne však do stvárňovania typov a charakterov vnášal komické črty a karikatúru. Jeho kreácie sa vyznačovali výraznými tragikomickými polohami ako napr. postava Lučajlanga v inscenácii Pavilón nad riekou, či postava ľudového filozofa Sosiása v hre Amfitrion.

Dušan Kaprálik v hre Amfitrion
Dušan Kaprálik v hre Amfitrion

Zahral si množstvo postáv dramatického ale i tragikomického a komického charakteru, ako napr. Miki (Meridián, SND 1974), Pedro Capacho (Divadlo zázrakov a iné medzihry, 1974), Jaraiah Jip (Muž ako muž, 1975), Ľovuška (Rozprávky starého Arbatu, 1975), Gilles (Lásky hry osudná, 1977), Jeroným (Tanec nad plačom, 1978), Sosiás (Amfitryon, 1980), Pantalona (Prefíkaná vdova, 1982) či Kuligin (Ostrovského Búrka, 1983).

Sluha dvoch šéfov
Účinkoval aj v komédii Sluha dvoch šéfov.

Z novších inscenácií spomeňme komédie Sluha dvoch šéfov (Lloyd Boateng), Pi čaj, miláčik! (Nanard) či muzikály Obchod na korze (trafikant Gejza) alebo Mata Hari (Georges Ladoux).

V muzikáli Mata Hari.
Vidieť sme ho mohli aj muzikáli Mata Hari.

Ako herec hosťoval aj v Činohre SND, v bratislavskom Divadle a.ha., v Trnavskom i Martinskom divadle.

Dušan Kaprálik bol nielen hercom, ale i režisérom a pedagógom

Okrem herectva sa Dušan Kaprálik intenzívne venoval aj réžii. Spolupracoval s viacerými ochotníckymi  súbormi Ex Lex, Divadlo OKO v Poprade, Divadlo pre vás v Bratislave, mládežníckymi súbormi aj s Tovarišstvom starých bojových umení či s kaskadérskym súborom Borseus. Na konte má aj réžiu inscenácie Ako zbaliť babu s mladými členmi súboru Novej scény. Ako asistent réžie spolupracoval na inscenáciách režisérov Jozefa Bednárika, Milana Lasicu, Jána Ďurovčíka, Karola Spišáka, pričom nešlo iba o organizačnú prácu, ale aj o prácu s hercami.

Dušan Kaprálik s Jozefom Bednárikom
Dušan Kaprálik s Jozefom Bednárikom

Dôležitá je aj jeho pedagogická práca, ako pedagóg na bratislavskom Konzervatóriu pôsobil dvadsať rokov. K jeho žiakom patrili napr. Robo Roth, Lucia Vráblicová, Soňa Norisová, Rebeca Poláková, Miroslava Drínová a mnohí ďalší. Vo svojich projektoch viedol aj Dávida Hartla, Patrika Vyskočila či Vladislava Plevčíka.

Elektrický anjel
Jedným z posledných titulov, v ktorých účinkoval bola aj inscenácia Elektrický anjel. Foto: Dalibor Krupka

Aj keď v roku 2021 uzavrel svoje interné pôsobenie v Divadle Nová scéna, pomáhal mladým kolegom pri tvorbe muzikálu The Bodyguard ako odborný konzultant hereckej prípravy. A zároveň 24.2.2022 mala premiéru inscenácia Elektrický anjel, v ktorej stvárňoval postavu recepčného. Z posledných inscenácií, v ktorých externe účinkoval, treba spomenúť muzikál Mamma Mia! (Farár) a rodinnú rozprávku Kozliatka a vlk (Rozprávač).

Známy aj z rozhlasového éteru i televíznych obrazoviek

Dušan Kaprálik sa dlhé roky venoval tiež rozhlasovej, televíznej a filmovej tvorbe. Z filmov, v ktorých účinkoval, spomeňme snímku Učiteľka (2016), rozprávku Láska na vlásku (2014), Nedodržaný sľub (2009), Staříci (2018) či seriál Búrlivé víno (2013). Z televíznych filmov to boli Višňový sad (1979), Nové Pištáčikové dobrodružstvá (1987), Holič Britva a duch Vydriduch (1988), Rozprávka o tichej krajine (1990), Koleso osudu (1991) a seriály Zaprášené histórie Ema Bohúňa (1971), Lekár umierajúceho času (1983), Kriminálka Staré Mesto (2010), Výnimočná Nicol (2022) a mnohé ďalšie.

Dušan Kaprálik a Lukáš Pišta v Obchode na korze.
Dušan Kaprálik a Lukáš Pišta v Obchode na korze.

Hlas Dušana Kaprálika bol známy z rozhlasu – nahovoril množstvo rozprávok, rozhlasových hier, seriál Bielikovci.  Venoval sa aj dabingu, nezabudnuteľné sú jeho interpretácie Macka PU, Mátera v Autíčkach či Forresta v seriáli Adams Family. Literárny fond ocenil herectvo Dušana Kaprálika za výkon v inscenácii Veľké ucho a v roku 2010 mu udelil cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla a rozhlasu.

Dušan Kaprálik / oslava 70-tky
Dušan Kaprálik s rodinou na oslave 70. narodenín v Divadle Nová scéna

Herecké gény, talent  a lásku k divadlu zdedili po ňom aj jeho tri deti Zuzka, Martin a Ondrej, ktorí vyštudovali herectvo a Ondrej aj divadelnú réžiu. Herecká rodina Kaprálikovcov sa postupne rozrástla, nevesta Michaela je tiež herečka a vnúčatá Miško a Martinka už majú za sebou prácu v rozhlase, dabingu aj v divadle.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice

Zapísal sa do sŕdc kolegov i publika

Správa zasiahla aj bývalých kolegov v Divadle Nová scéna. K spomínajúcim i kondolujúcim sa pripojila aj generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová: “Náš prázdninový umelecký ferman dnes zaplnila mimoriadne smutná správa. Ráno 8.8. 2023 dosky Divadla Nová scéna navždy opustil dlhoročný bard, Dušan Kaprálik. Ako sám hovoril, divadlo mu 50 sezón prinášalo slobodu, v ktorej nemusel bojovať s realitou… Umelec, ktorý bol denno-denným prínosom nielen pre divadlo, film, televíziu, rozhlas, ale bol aj skvelým pedagógom s vysokou dávkou profesionality a „človečiny“, žiaľ, navždy odišiel. Veríme však, že ako divadelný otec mnohých hercov, ale aj mladých režisérov bude z umeleckého neba naďalej dohliadať na kroky, ktoré na začiatku robili spoločne a tie úplne prvé ich naučil práve on. Milý Kapor, bolo mi cťou poznať Vás!”

Dušan Kaprálik v hre Sluha dvoch šéfov s Karolom Čálikom.
Dušan Kaprálik v hre Sluha dvoch šéfov s Karolom Čálikom.

Umelecký riaditeľ DNS Karol Čálik spomína tiež: “Odišiel skvelý umelec, verný otrok Thálie. Slúžil jej nielen ako herec, ale aj ako režisér či pedagóg. Musím vyzdvihnúť i jeho ľudské a morálne kvality. Bol to čestný človek, dobroprajný a žičlivý kolega, dobrý kamarát, na ktorého sa dá spomínať iba v dobrom. Česť jeho pamiatke!

Rodine a najbližším vyjadrujeme hlbokú úprimnú sústrasť.

Zdroj: Divadlo Nová scéna

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »