Novinky

TIP na výstavu: Línie v tvorbe Jany Majerskej v Galérii ÚĽUV

Máte radi umenie? Zavítajte na predajnú výstavu Línie v tvorbe Jany Majerskej do Galérie ÚĽUV v Tatranskej Lomnici.

Máte radi výtvarné umenie? Chcete darovať dielo slovenských tvorcov pod stromček? Zavítajte na predajnú výstavu Línie v tvorbe Jany Majerskej do Galérie ÚĽUV v Tatranskej Lomnici.

Láska k lipovému drevu sa nesie celou tvorbou rezbárky a majsterky ĽUV Jany Majerskej. Jeho vôňa ju fascinovala od útleho detstva, ktoré strávila v rezbárskej dielni po boku svojho otca. Pod jej rukami vznikajú figúrky zvierat, vianočné ozdoby, koníky, figurálne plastiky, črpáky a črpačky, dienka, piesty, zrkadlá či otváracie betlehemy menších i väčších rozmerov. Rezbárstvu sa venuje desaťročia a jej dielo je prejavom neutíchajúcej tvorivosti. V Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici sa už od 16. novembra 2023 do 29. februára 2024 koná predajná výstava jej diel. Potvrdzujú, že drevorezba má v sortimente ÚĽUV-u výrazné postavenie.

Cit pre drevo má majsterka drevorezby v krvi už od detstva

Obklopená drevom vyrastala rezbárka Jana Majerská prakticky odmalička. Vďaka svojmu otcovi Júliusovi Katinovi, takisto rezbárovi, získala nadšenie pre prácu s týmto materiálom. Svojimi ranými vyrezávanými výtvormi zdobenými ornamentom obdarúvala najmä rodinu a kamarátov v škole. Túžba po remeselnej tvorbe sa u nej naplno prejavila v dospelosti. Spočiatku sa venovala výrobe drevených výrobkov z portfólia svojho otca – jej tvorba zahŕňala drobné zoomorfné plastiky, betlehemy a črpáky z prostredia stredného Slovenska, odkiaľ pochádza a kde pôsobí aj dnes.

Línie v tvorbe Jany Majerskej
Línie v tvorbe Jany Majerskej

Ako majsterka drevorezby spomína: „Pravidelné návštevy salaša, pitie žinčice z črpáka, ktorý patril otcovi, ma rýchlo podnietili vyrobiť si vlastný. Tak začali vznikať na rúčkach črpákov plastiky s motívmi pastierov, bačov pri práci a ovečiek – patria k mojim najobľúbenejším výrobkom z detstva. Na nich sa najlepšie nacvičovala rezba polkruhovým dlátkom.“ Otcovmu vzoru zostala verná pri istom type ovečiek a betlehemov, čo potvrdzuje slovami: „Napríklad ovečka bude vždy bezo zmien – ostane pre mňa otcovou.“ V ostatnom sa odpútala a postupne si vytvorila vlastný štýl.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od 11. decembra 2023? TOTO sú naše TIPY

Ďalšie tvorivé smerovanie Jany Majerskej ovplyvnilo stretnutie s výtvarníčkou ÚĽUV-u Janou Menkynovou, ktorá ju posmelila k obohateniu škály ornamentálneho zdobenia a použitiu farby pri povrchovej úprave výrobkov. Pri nich dovtedy zachovávala výlučne prírodnú farebnosť dreva. Diela rezbárky Jany Majerskej z Novej Bane-Bukoviny majú vysokú umeleckoremeselnú úroveň. Tvorí prevažne z lipového dreva, ktoré sa snaží zabezpečovať si svojpomocne. Na výrobkoch po vypílení základného tvaru ďalej postupuje rezbárskymi technikami za pomoci dlát rôznych profilov a veľkostí. Vybrané kusy dekoruje farebným náterom a linkorezom. S obľubou využíva zjednodušený kyjatický vzor, ktorý farebne variuje. Svoje výrobky na záver povrchovo chráni ľanovým olejom alebo náterom z včelieho vosku.

Línie v tvorbe Jany Majerskej / ÚĽUV

V jej súčasnom sortimente sú zastúpené figurálne plastiky, vyrezávané figúrky zvierat, úžitkové predmety, drobné vianočné ozdoby a otváracie betlehemy. Zväčšenina takéhoto betlehema našla miesto aj na Hlavnom námestí v Bratislave, kde každoročne púta pozornosť ako súčasť vianočnej dekorácie. 

Vyrezávaný betlehem Jany Majerskej  / ÚĽUV
Vyrezávaný betlehem Jany Majerskej

ÚĽUV prezentuje tvorbu oceňovanej Jany Majerskej

Jana Majerská je aktívna aj ako lektorka rezbárskych kurzov pre deti i dospelých v regionálnych centrách remesiel ÚĽUV. Svoju tvorbu veľmi rada prezentuje na významných podujatiach, akými sú Dni majstrov ÚĽUV v Bratislave či Folklórny festival Východná. Je držiteľkou značky Regionálny produkt Pohronie. V roku 2020 získala v oblasti rezbárskej tvorby titul majsterky ľudovej umeleckej výroby, ktorý udeľuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Dôkazom, že svoju tvorbu rozvíja v duchu súčasnej estetiky, je uznanie v súťaži Kruhy na vode 2022 za kolekciu drevených skladacích postavičiek.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

TS, ÚĽUV, www.uluv.sk

Foto/Zdroj: ÚĽUV

Redakciu informovala a fotografie poskytla Alena Pastorková, projektová manažérka z Úseku komunikácie a podpory ĽUV, ÚĽUV 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »