Novinky

Devätnásty ročník festivalu Viva Musica! štartuje už dnes

Viva Musica 2023

Otvárací koncert 19. ročníka festivalu Viva Musica! sa už nezadržateľne blíži. Vo štvrtok 29. júna večer sa Veľký evanjelických kostol v Bratislave ponesie v atmosfére sviatku i oslavy. Prostredníctvom neho si pripomenieme rozdelenie Československa i 30. výročie vzniku nášho štátu. Vystúpia na ňom vynikajúci slovenskí a českí umelci – mezzosopranistka Jana Kurucová, klavirista Marian Lapšanský, huslista Pavel Šporcl a violončelista Jiří Bárta.

V poradí 19. ročník festivalu Viva Musica! sa začína už o pár dní. Uskutoční sa v termíne od 29. júna do 17. augusta 2023 na rôznych miestach Bratislavy. Tohtoročný otvárací koncert festivalu Viva Musica! bude mať výnimočný charakter. V roku 2023 si pripomíname 30. výročie vzniku Slovenskej republiky a zároveň rovnaký čas, ktorý uplynul od rozdelenia Československa. Obe výročia reflektuje aj prestížny festival Viva Musica! Stane sa tak na otváracom koncerte prostredníctvom hudby slovenských a českých autorov a v podaní renomovaných slovenských a českých umelcov, ktorých medzinárodná kariéra tento moment viac či menej presahuje.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Klasika inak – o tom je už osemnásť rokov festival Viva Musica! / Kam za kultúrou
Festival Viva Musica! zverejnil prvé mená 19. ročníka

Na koncerte, ktorý sa uskutoční 29. júna 2023 o 20:00 vo Veľkom evanjelickom kostole, sa predstaví vynikajúci český violončelista Jiří Bárta a husľový virtuóz Pavel Šporcl. „Na Slovensku a v Bratislave hrám vždy veľmi rád. Festival Viva Musica! poznám a veľmi sa teším na svoje prvé účinkovanie v rámci neho. Som veľmi rád, že sa na koncerte stretnem so skvelými kolegami zo Slovenska a Čiech,“ neskrýva nadšenie Šporcl, ktorý je zároveň známym propagátorom klasickej hudby najmä u mladej generácie.

Slovenských umelcov bude zastupovať výnimočná mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka Staatsoper v Hamburgu a v súčasnosti jedna z najobsadzovanejších slovenských operných speváčok na európskych pódiách, a klavirista Marian Lapšanský, ktorý už celé desaťročia reprezentuje to najlepšie zo slovenského klavírneho umenia.

V programe koncertu, ktorý avizujeme aj v aktuálnej edícii Kam za kultúrou, sa však zrkadlí najmä vzájomná kultúrna a umelecká prepojenosť našich dvoch krajín. Svoje miesto si v dramaturgii otváracieho koncertu o. i. našli Suchoňova Sonatína pre husle a klavír, op. 11, Janáčkova Sonáta pre klavír 1. X. 1905, Dvořákove Klavírne trio e mol č. 4, op. 90 „Dumky“ či slovenskou ľudovou hudbou inšpirované Variácie na slovenskú ľudovú pieseň pre violončelo a klavír Bohuslava Martinů.

Summa summarum

I tento rok sa návštevníci festivalu Viva Musica! môžu tešiť na kvalitný a pestrý hudobný program, ktorého doménou bude opäť klasika – klasika inak! Otvárací koncert bude nielen kultúrnym zážitkom ale i sviatkom a oslavou. Vystúpia na ňom vynikajúci slovenskí a českí umelci – mezzosopranistka Jana Kurucová, klavirista Marian Lapšanský, huslista Pavel Šporcl a violončelista Jiří Bárta. Duch vzájomného rešpektu a spolupráce bude prítomný aj na spoločnom koncerte Solamente naturali a Barokksolistine One Music a v spoločnom projekte súborov Spectrum Quartett a Nogaband. V rámci 19. ročníka si divákov podmaní aj kanadská mezzosopranistka Emily D’Angelo, svetoznámy huslista Gidon Kremer s orchestrom Kremerata Baltica či sopranistka Simona Šaturová so svojím Nocturnom. Veľkolepý narodeninový koncert odohrá na festivale Peter Lipa, s ktorým na jednom pódiu vystúpia aj ďalší hudobní hostia vrátane Orchestra Viva Musica! na čele s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou.

Kompletný program 19. ročníka festivalu Viva Musica!

V poradí 19. ročník festivalu Viva Musica! sa uskutoční od 29. júna do 17. augusta 2023 na rôznych miestach v Bratislave. Vstupenky sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal.

 • Štvrtok, 29. 6., 20:00, Veľký evanjelický kostol – Kurucová, Šporcl, Bárta, Lapšanský
 • Sobota, 1. 7., 17:00, Lisztova záhrada – Sinfonietta Bratislava (vstup voľný)
 • Štvrtok, 6. 7., 20:00, Nádvorie Starej radnice – Solamente naturali & Barokksolistene: One Music
 • Sobota, 8. 7., 17:00, Záhrada Domu Albrechtovcov – Cello Appossionato (vstup voľný)
 • Sobota, 15. 7., 17:00, Baroková záhrada na Bratislavskom hrade – EnsembleSpectrum (vstup voľný)
 • Nedeľa, 16. 7., 20:00, Slovenský rozhlas – Gidon Kremer & Kremerata Baltica
 • Štvrtok, 20. 7., 20:00, Námestie pri Eurovea – Spectrum Quartett & Nogaband (vstup voľný)
 • Nedeľa, 23. 7., 17:00, Prüger-Wallnerova záhrada – S.V.A. Trio: Urban Fusions (vstup voľný)
 • Piatok, 28. 7., 20:00, Slovenský rozhlas – Peter Lipa Symphony
 • Sobota, 29. 7. 19:00, Letná čitáreň u Červeného raka – Iva Bittová: Čo mi otec spieval
 • Štvrtok, 3. 8., 20:00, Slovenská národná galéria – Emily D’Angelo
 • Sobota, 5. 8., 17:00, Medická záhrada – Aurum Quartet (vstup voľný)
 • Štvrtok, 10. 8., 20:00, Ponton – Simona Šaturová: Nocturno
 • Sobota, 12. 8., 17:00, Sad Janka Kráľa – Harvanová & Stoyanov (vstup voľný)
 • Štvrtok, 17. 8., 20:00, Slovenský rozhlas – Radek Baborák & Orquestrina
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ 
Festival Viva Musica!
Viva Musica prinesie novinky, nečakané spolupráce i ducha oslavy

Koncerty 19. ročníka festivalu Viva Musica! sa uskutočnia pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a primátora Hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

— 

TS, Viva Musica!, www.vivamusica.sk

Zdroj: Viva Musica!

Redakciu informoval a fotografie poskytol Marek Kučera, PR manažér festivalu Viva Musica!

*** Správu sme redakčne upravili. Posledná aktualizácia:  2023-07-04 (adm) ***

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »