Novinky

Festival Viva Musica! zverejnil prvé mená 19. ročníka

Klasika inak – o tom je už osemnásť rokov festival Viva Musica! / Kam za kultúrou

Festival Viva Musica! sa nezadržateľne blíži. Tento rok píše svoj 19. festivalový ročník. Tento rok sa uskutoční od 29. júna do 17. augusta 2023 na rôznych miestach v Bratislave a návštevníkom prinesie až 15 atraktívnych koncertov. Medzičasom zverejnil už prvé mená 19. ročníka. Bratislava zažije aj premiéru Emily D’Angelo či fenomenálneho huslistu Gidona Kremera.

Festival Viva Musica! je na kultúrnej mape Slovenska už 19 rokov. Za ten čas jeho návštevníci zažili neopakovateľné koncerty svetových mien ako Philip Glass, Michael Nyman, Kronos Quartet, John Malkovich, Víkingur Ólafsson či úžasnú Laurie Anderson. Silná dramaturgia s dôrazom na klasiku a všetky jej odtiene je doménou aj aktuálneho ročníka, počas ktorého si divákov podmaní kanadská mezzosopranistka Emily D’Angelo, svetoznámy huslista Gidon Kremer s orchestrom Kremerata Baltica i sopranistka Simona Šaturová so svojím Nocturnom.

Do Bratislavy príde aj svetoznámy Gidon Kremer

Plačem preto, že na svete existuje niečo také prekrásne ako Brahmsov Husľový koncert v podaní Gidona Kremera,“ takto opísal majstrovstvo lotyšského huslistu spisovateľ Peter Høeg vo svojej knihe Cit slečny Smilly pre sneh, za ktorú získal nomináciu na Nobelovu cenu. Gidon Kremer je ikona sólovej aj komornej klasickej hudby, ktorý pre súčasnú husľovú tvorbu urobil azda viac než ktokoľvek iný. Na husle začal hrať už ako štvorročný pod vedením svojho otca, ktorého rodina prišla počas holokaustu o 35 členov. „Bol som synom toho, kto prežil. Aby som prežil, musel som byť lepší ako ostatní,“ vyjadril sa Kremer, ktorý za svoju kariéru nahral viac než 120 albumov, napísal niekoľko kníh, získal množstvo ocenení vrátane Grammy a udržal si celosvetovú povesť jedného z najoriginálnejších umelcov svojej generácie.

Do Bratislavy príde so svojím orchestrom Kremerata Baltica a s programom, ktorý bude bezpochyby hudobnou lahôdkou. „Orchester Kremerata Baltica, ktorý som založil, je pre mňa veľmi dôležitý – je to spôsob ako odovzdávam svoje skúsenosti a lásku k hudbe ďalšej generácii,“ doplnil Kremer. V prvej polovici koncertu zaznie Haydnov Koncert pre husle, klavír a sláčikový orchester, v rámci ktorého sa ako sólista predstaví aj vynikajúci lotyšský klavirista Georgijs Osokins.

Jednoduchosť a odľahčenú zvukovosť Haydnovho koncertu vystrieda Ligetiho Sláčikové kvarteto č. 1 s podtitulom „Métamorphoses nocturnes“ (v úprave pre sláčikový orchester). Druhá časť koncertu prinesie sériu kompozícií viacerých súčasných autorov a autoriek s názvom Eine (andere) Winterreise (Jedna (iná) Zimná cesta), ktoré vznikli pri príležitosti 25. výročia založenia orchestra (zal. v roku 1997) priamo na objednávku Gidona Kremera. Koncert sa uskutoční v nedeľu 16. júla 2023 o 20:00 v Slovenskom rozhlase.

Pocta ženám-skladateľkám i hudobná prechádzka nočnou krajinou. Aj to prináša Festival Viva Musica!

Ďalšou potvrdenou účinkujúcou na festivale Viva Musica! je kanadská mezzosopranistka Emily D’Angelo, ktorá patrí k najvýraznejším a najzaujímavejším zjavom súčasného vokálneho umenia. Napriek mladému veku spievala v Metropolitnej opere v New Yorku, v Teatro alla Scala v Miláne, v Londýne, Paríži, Berlíne, Mníchove či Zürichu a presadila sa aj na prestížnych koncertných pódiách a festivaloch. V Bratislave sa Emily D’Angelo predstaví po prvýkrát spolu s americkou klaviristkou Sophiou Muñoz.

Program koncertu bude nadväzovať na jej debutový album enargeia, ktorý vyšiel v roku 2021 vo vydavateľstve Deutsche Grammophon. Namiesto pozlátka a efektnosti, ktoré často sprevádzajú debutové nahrávky, poňala D‘Angelo svoj debut ako hlbokú poetickú výpoveď a poctu ženám-skladateľkám. „Pre mňa a pre Sophiu je to česť, že náš slovenský debut sa uskutoční práve na festivale Viva Musica!. Na koncerte zaznie program, ktorý sme už predstavili v New Yorku, Toronte či Barcelone. Uvedieme tvorbu Hildegardy z Bingenu, Clary Schumann, Florence Price, ale aj súčasných autoriek ako Missy Mazzoli, Sarah Kirkland Snider či Rebecca Clarke, ktoré doplnia piesne Arnolda Schönberga, Aarona Coplanda a Randyho Newmana. Tešíme sa, že budeme môcť túto krásnu hudbu zdieľať so slovenským publikom,“ povedala D’Angelo.

Koncert sa uskutoční 3. augusta 2023 o 20:00 v Átriu Slovenskej národnej galérie.

Večer s česko-slovenskými umelcami

Nevšedne koncipovaný sólový program divákom predstavia aj ďalší dvaja výnimoční umelci – slovenská sopranistka Simona Šaturová a český klavirista Marek Kozák. Simona Šaturová patrí k stáliciam našej opernej scény. Spolupracovala s viacerými významnými orchestrami a dirigentmi a pravidelne účinkuje v operných domoch vo Viedni, Drážďanoch či v Bruseli. Svoj hlas nedávno prepožičala herečke Barbare Ronchi vo výpravnom historickom filme Il Boemo o českom opernom skladateľovi Josefovi Myslivečkovi, ktorý bol ocenený šiestimi Českými levmi.

Klavirista Marek Kozák je zase predstaviteľom nastupujúcej generácie mladých umelcov. S jeho menom sa spája výnimočná muzikalita, vynikajúca klavírna technika, zmysel pre proporciu a v neposlednom rade obdivuhodná pokora k notovému zápisu.

Svetom nocturna a hudobnou prechádzkou nočnou krajinou, zostavenou z uspávaniek a piesní s tematikou noci, nás v rámci svojho koncertu prevedú 10. augusta 2023 o 20:00 v priestoroch PONTONu na Tyršovom nábreží.

Festival pre všetkých

Pozícia festivalu Viva Musica! ako najväčšieho medzinárodného letného festivalu v Bratislave je výsledkom 18-ročnej tradície založenej na umeleckej jedinečnosti, zakorenenosti v miestnom prostredí a zároveň svetovosti. „Veríme, že umenie a kultúra nie sú len zdrojom zábavy a oddychu, ale majú nevyčísliteľnú spoločenskú hodnotu. V súlade s týmto presvedčením je naším cieľom prinášať to najlepšie z klasickej hudby takým spôsobom, aby si v programe festivalu každý našiel to svoje. Koncerty sa tento rok okrem našich štandardných priestorov uskutočnia aj v dvoch nových sálach, konkrétne v novozrekonštruovanej Slovenskej národnej galérii a v priestoroch PONTONu na Dunaji s panoramatickým výhľadom na Bratislavu. Okrem toho sme do programu zaradili aj niekoľko koncertov vo verejnom priestore,“ hovorí riaditeľka festivalu, Janka Kubandová.

Držiteľ medzinárodnej známky kvality

Festival je od minulého roku držiteľom medzinárodnej známky kvality EFFE label udeľovanej Európskou festivalovou asociáciou podujatiam, ktorých spoločným menovateľom je vysoká umelecká úroveň, prínos k rozvoju domácej scény a významný medzinárodný rozmer. „Partnerstvo s festivalom Viva Musica! si mimoriadne ceníme. Ide o výnimočnú hudobnú a spoločenskú udalosť, ktorá do Bratislavy prináša počas leta výrazné počiny slovenských aj svetových osobností. Spoločnú máme nielen lásku k umeniu, ale i tému trvalej udržateľnosti. Pre Tatra banku a jej nadáciu je to rovnako strategicky dôležitá téma. Dlhodobo na ňu upriamujeme pozornosť, a to vo všetkom, čo robíme,“ uviedol Michal Liday, predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky.

19. ročník festivalu Viva Musica! sa uskutoční od 29. júna do 17. augusta 2023 na rôznych miestach v Bratislave a tento rok prinesie až 15 koncertov.

Vstupenky na koncerty sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal. Ďalšie koncerty plánuje festival zverejňovať postupne.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

— 

TS, Festival Viva Musica!, www.vivamusica.sk

Foto/zdroj: archív Viva Musica!

Redakciu informoval a fotografie poskytol Marek Kučera, PR manažér festivalu Viva Musica!

Správu sme redakčne upravili.

*** Posledná aktualizácia: 2023-05-16 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »