Novinky

BIBIANA v januári 2023

BIBIANA

Kam s deťmi v Bratislave? Tým pravým miestom pre deti je BIBIANA, Medzinárodný dom umenia pre deti, ktorý nájdete v samom srdci Bratislavy. Pozrime sa spoločne na to, aký program prináša pre deti, rodiny s deťmi či školy počas januára. Núdza nie je o zaujímavé výstavy i podujatia

Ako naša tradícia velí, aj teraz tu pre vás máme mesačný program BIBIANY na január 2023. Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA opäť sľubuje zaujímavé podujatia. Samozrejmosťou sú výstavy, tvorivé dielne i svet rozprávok. V januári 2023 sa brány Medzinárodného domu umenia pre deti budú otvárať v novom čase. V utorky až piatky to bude od 9.00 do 17.00 a cez víkend od 10.00 do 18.00.

Výstavy známe z BIBIANY budú mimo BIBIANY

Aj v januári prináša BIBIANA rôznorodý program. Tradične začíname výstavami z produkcie BIBIANY, ktoré však neprezentuje už vo svojich priestoroch, ale mimo nich. Voňavú vianočnú atmosféru navodí v termíne 26. 11. 2022 – 15. 1. 2023 svojou výstavou V KRAJINE MEDOVNÍKOV, ktorú ukrývajú priestory Veselského kultúrneho centra vo Veselí nad Moravou.

V krajine medovníkov / Bibiana
V krajine medovníkov. Zdroj: BIBIANA

Ďalšiu z jej produkcie s názvom #slovo#jazyk#kniha nájdete v termíne 2. 1. – 30. 1. 2023  v priestoroch Zemplínskej knižnice  Gorazda Zvonického v Michalovciach. Vystavujú na nej knihy a časopisy pre deti a mládež národnostných menšín na Slovensku. Zemplínska knižnica v Trebišove sa počas celého januára (od 2. 1. – 30. 1. 2023) stala domovom výstave Naša a svetová Klára Jarunková, ktorú BIBIANA pripravila k 100. výročiu narodenia našej najprekladanejšej autorky pre deti a mládež (viac o Kláre Jarunkovej sa dozviete v článku Márie Kleinovej). Výstavu 20 najkrajších kníh z rovnomennej súťaže s názvom NAJKRAJŠIE KNIHY SLOVENSKA 2021 prezentuje v termíne 10. 1. – 10. 2. 2023 tentoraz Mestská knižnica mesta Piešťany.

Posledná šanca na výstavu: Creaks

Aj počas januára 2022 pokračuje v sídle BIBIANY trojica výstav, ktoré otvorili pri príležitosti Festivalu BAB ešte začiatkom októbra, ako sme vás vtedy informovali. Tou končiacou je výstava CREAKS, ktorú si môžete pozrieť LEN do 29. 1. 2023. Na ňu nadväzujú aj ďalšie podujatia – tvorivé dielne ako NAVRHNI KOMIKSOVÚ POČÍTAČOVÚ HRU či ACH, SKRÝVA SA TAM STRACH.  

Creaks

Milovníkov počítačových hier určite poteší výstava Creaks. Táto moderná výstava je venovaná grafickému animačnému štúdiu Amanita Design (z ich dielne pochádzajú napr. hry Samorost, Rocketman, Machinárium či Botanicula) a ich novej adventúrovej hre Creaks. Výstava umožní divákovi cez práce výtvarníkov a vývojárov hier Radima Jurdy a Jana Chlupa nahliadnuť na to, ako vznikala ručne kreslená a maľovaná videohra Creaks.

Na výstave uvidia pôvodné skice zo začiatku vývoja, maľby a kresby, ktoré sa potom digitálne upravené objavujú v hre, alebo tiež materiály, ktoré sa do hry nedostali. Diváci si na výstave budú môcť videohru aj zahrať a porovnať tak vzhľad finálnej digitálnej verzie s ručne vytváranými originálmi.

Aj nemecký animák nájdete na výstave

Ďalšiu dávku animácie okúsite na výstave ANIMANIMALS, ktorá vznikla v spolupráci s nemeckým štúdiom animovaného filmu FILM BILDER v Štuttgarte, podľa seriálu Animanimals. Výstava predstavuje niektoré zvieratká zo seriálu s ich problémami v trojrozmernej podobe. Deti si môžu zatrúbiť na chobote slona, budú chodiť na „podkovách“ ako koník, krokodíľou papuľou zbierať soletky, posedia si na dlhočiznej lavici v podobe jazvečíka, zažijú aj zebru s popletenými pruhmi, páva, ktorý miluje divadlo, zahrajú sa na chobotnicu, ktorá potrebuje pomoc pri pečení a na mravce, ktoré nosia listy do mraveniska. Otvorená bude až do 12. 3. 2023.

ANIMALS / BIBIANA

Dobrodružstvo v stopách Katy Strofovej

Na dobrodružnú cesto po stopách reportérky Katy Strofovej sa deti môžu až do 16. 4. 2023 vydať na výstave TRESKY PLESKY. Že je vám to povedomé? Výstava vychádza zo známeho slovenského animovaného seriálu Tresky Plesky. S deťmi na výstave vstúpite do unikátneho fantazijného sveta prírodných javov a prežijete dobrodružstvá jednotlivých častí na vlastnej koži. Preskúmate prírodné javy ako sopka, blesk, tsunami a lavína, stretnete opice aj obrovskú veľrybu, alebo si zalyžujete  v centre Bratislavy.

Pestrý program sľubuje aj v januári 2023 Štúdio BIBIANA

Štúdio BIBIANA ponúka zaujímavé podujatia, na ktoré sa treba objednať vopred. Pre deti od 7 rokov je to workshop ZAHRAJ SA S CHÉMIOU. Deti presvedčí, že aj chémia môže byť zábavná. Budú robiť zaujímavé pokusy a dozvedia sa niečo nové z čarovného a dobrodružného sveta chémie. Na programe je 10. a 24. 1. v oba dni v dvoch termínoch od 9.00 a od 10.15 hod. dopoludnia. Uskutoční sa ale aj v rámci Nedeľných popoludní v BIBIANE, a to v nedeľu 15. a 22.1.2023 vždy od 16.00 hod.

Budú ježibaby aj v BIBIANE?

Príchodom jesene ožíva pestrofarebné magické obdobie stríg, duchov a čarovnej mágie. Workshop, podľa knihy Jozefa Moravčíka Jakubovca z vydavateľstva Albatros Media, s názvom Hojdali sa ježibaby preverí šikovné ruky, ale aj obratnosť jazykov. Spolu s ilustrátorkou knižky Hedvigou M. Gutierrez budú deťúrence strihať, kresliť, maľovať a dokonca aj montovať. Výsledkom bude originálna ilustrácia, ktorá pod rukami ožije, zamáva, alebo dokonca zakrepčí na stole. Na svoje si tak prídete už 12. a 19. 1. vždy od 14.00 hod. na workshope s názvom HOJDALI SA JEŽIBABY, HOJDALI SA NA METLE.

HOJDALI SA JEŽIBABY, HOJDALI SA NA METLE / BIBIANA

Navštívili ste výstavu o hre Creaks? Dopĺňajú ju dva workshopy

Do januárového programu BIBIANY sa vracia aj ďalšia tvorivá dielňa (najbližšie už 17. a 18.1.2023, vždy od 10.00 hod.), ktorý prebieha počas výstavy hry “Creaks“. NAVRHNI KOMIKSOVÚ POČÍTAČOVÚ HRU ponúkne deťom od 8 rokov možnosť dozvedieť sa viac o tvorbe počítačových hier – od prvotnej idey až po príbeh vyrozprávaný počítačovou hrou. Deti si vytvoria na papieri príbeh vo vlastnom „hernom leveli“ a pomocou komiksových bublín ho vyrozprávajú. Pri jeho tvorbe môžu využiť poznatky takmer zo všetkých školských predmetov a možno aj z telocviku… Deti sa tak môžu inšpirovať “pareidoliou”, psychologickým javom, ktorý bol podnetom pre vznik hry a ktorý  spôsobuje, že niektorí ľudia vidia náhodné obrazy ako niečo iné a významné.

Creaks / BIBIANA

Na výstavu Creaks nadväzuje aj tvorivá dielňa ACH, SKRÝVA SA TAM STRACH. Kamoška fantázia vezme deti od 5 rokov na miesta, kde vládne strach.  S knižkou Divný brach strach si s animátorkami deti posvietia do tmavých kútov našich strachov už 31.1. od 14.00.

Bez rozprávky to nejde

Bez rozprávky to v BIBIANE skrátka nejde. Príbeh o priateľstve, rodine a dobrodružstve troch kozliatok putujúcich naprieč svetom poteší deti počas januára dvakrát. TRI MÚDRE KOZLIATKA PUTUJÚ DO AMERIKY (podľa J. C. Hronského) nielen v posledný januárový štvrtok (26.1.2022) o 10.00 hod. dopoludnia, ale aj v nedeľu 29.1. o 16:00 popoludní, kedy je súčasťou obľúbeného Nedeľného popoludnia v BIBIANE. Cesta troch bratov: Všadebradu, Všadejamu a Všadekapustu odkrýva silu rodinného puta a súdržnosti, ktoré sú často tým jediným pevným bodom, ktorý pomáha prekonať všakovaké prekážky, aké sa na vandrovke do vytúženého cieľa môžu vyskytnúť. 

Tiež pre najmenších návštevníkov ponúka BIBIANA pestrý program

Obľúbené programy pre najmenších prináša aj v januári. Objednávajú sa cez rezervačný systém na webovej stránke. Na prvý z nich sa môžete tešiť 8.1.2023 v dvoch termínoch – o 9.00 a 10.30. Dielnička MÁLINKO STRATENÉ SOVÍČA s oceňovanou knihou Chrisa Haughtona z kolekcie IBBY a BIB vyrozpráva deťom príbeh sovíčatka, ktoré zaspalo a po kotrmelcoch padlo z bezpečného konára. Chýba mu maminka, no našťastie, nablízku je veverička – pomocníčka. Podarí sa deťom nájsť zvieratká v lese? Nájde každá maminka svoje mláďatko?

Ďalším programom je už 22.1.2023 taktiež o 9.00 a 10.30 dielňa STÍNA. Dievčatko Stína sa bojí zimy a chladu. Musí však premôcť svoj strach, nie zimu a spoznať, že s pomocou priateľov sa veci menia ľahšie a to, čo nasleduje je radostné a príjemné ako šálka horúcej čokolády. Krehký zimný príbeh Lani Yamamoto bude východiskom pre hru, spev a tvorivosť najmenších návštevníkov BIBIANY.

Aj so školou sa chodí do BIBIANY

Máme v radoch našich čitateľov pedagógov? Ak áno, aj pre vás tu máme dvojicu tipov kam s deťmi, ktorý si treba objednať vopred. Sú to programy Centra detskej literatúry, čítania a SK IBBY.  Prvým z nich je workshop SPOZNAJME SVOJICH SUSEDOV, ktorý uvedie BIBIANA v dvoch termínoch už v stredu 18. 1. o 10.00 a o 11.00. Odporúčame ho pre školské kolektívy II. stupňa. Ako sa dá spoznať svojich susedov? Čo nás spája s okolitými kultúrami? Aké sú ich mapy a čo je na nich? Ktoré príbehy sa viažu k okolitým územiam? Sú v nich motívy, ktoré sa medzi nami prepletajú? Zaznie príbeh našich východných susedov podľa ukrajinskej rozprávky Pán Kocúr z Kocúrova. Súčasťou dielne sú interaktívne cvičenia a spoločné reflexie.

Oslávime aj storočnicu Kristy Bendovej

V piatok 27. 1. o 10.00 a 11:00 hod. patrí v BIBIANE čas programu pre kolektívy 1. stupňa s názvom PLIETKY JOŽKA PLETKA. Pri príležitosti 100. výročia narodenia autorky, ktorá priviedla k životu Opice z našej police, Osmijanka a ďalšie rozprávkové bytosti, prežijete v BIBIANE spomienkový deň nad knižkami Kristy Bendovej. Súčasťou podujatia bude poeticko-pátracia hra pre ucelené kolektívy detí v mladšom školskom veku.

Veríme, že sme vás inšpirovali

PR článok

Spracovala: Silvia Mária Petrovitsová

Zdroj: BIBIANA

Redakciu informovala Natália Cehláriková, PR manažérka BIBIANY

One thought on “BIBIANA v januári 2023”

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »