Novinky

Aká bude Noc múzeí a galérií 2024 na strednom Slovensku?

Aká bude Noc múzeí a galérií 2024 na strednom Slovensku?

Noc múzeí a galérií sa blíži. Aj v roku 2024 prináša v tretiu májovú sobotu po celom Slovensku skutočne pestrý program. V predošlej časti sme si pozreli výberovku z programu zapojených inštitúcií na západnom Slovensku. Teraz sa pozrite stručný výber z programu múzeí a galérií regiónov stredného Slovenska a nechajte sa inšpirovať!

V sobotu 18. mája 2024 sa múzeá a galérie na Slovensku opäť pripájajú k celoeurópskej iniciatíve La Nuit européenne des musées. Tohto roku sa aj u nás uskutoční už 20. ročník podujatia s názvom Noc múzeí a galérii 2024, ktoré od svojho začiatku v roku 2005, priťahuje každoročne do múzeí a galérií početné publikum. Do neskorej noci môžete nezvyčajným a zábavným spôsobom objavovať bohatstvo zbierkotvorných inštitúcií rovnako, ako v približne tridsiatich európskych krajinách. Každý účastník podujatia si môže podľa programu zostaviť svoju vlastnú cestu za poznaním a zábavou či už sám, s rodinou alebo priateľmi. Pozrite si spolu s nami program Noci múzeí a galérií, ktoré si postupne predstavíme v troch častiach. Prvú z nich venujeme aktivitám v rámci podujatia Noc múzeí a galérií na západnom Slovensku. V druhej sa pozrieme na ponuku stredoslovenských múzeí a galérií.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc múzeí a galérií
Noc múzeí a galérií sa blíži. V roku 2024 ho okúsite už v sobotu 18. mája

V Banskobystrickom kraji sa dostanete aj na dobový vlak

Spájanie kultúrnych inštitúcií najmä vo väčších mestách poskytuje návštevníkom podujatia pridanú hodnotu vo forme zvýhodneného vstupného, propagačných materiálov či špeciálnej dopravy. Benefit spoločnej vstupenky a špeciálnej dopravy spojí na Noc múzeí a galérií aj dve stredoslovenské metropoly – Banskú Bystricu a Zvolen. V cene vstupenky (5,- €), ktorú je možné zakúpiť si v predpredaji v zapojených inštitúciách, informačných centrách alebo na železničných staniciach je možné navštíviť 7 múzeí a galérií a množstvo jedinečných podujatí. Vstupenka zároveň platí aj ako cestovný lístok na dobový vlak, ktorý bude premávať  medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, ako aj na hromadnú dopravu v oboch mestách od 16.00 do 24.00 h.

Noc múzeí a galérií nielen v múzeách Slovenského národného múzea

Z ponuky zapojených inštitúcií do jubilejného ročníka podujatia Noc múzeí a galérií v regiónoch stredného Slovenska sa najprv pozrieme do výberovky z programov múzeí patriacich pod Slovenské národné múzeum. Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň ponúkne deň s hereckou legendou Štefanom Kvietikom. Program ponúkne besedu s umelcom, premietanie filmov a predstavenie Divadla Štefana Kvietika: „Starúš Plesnivec“. Martinské múzeá v správe Slovenského národného múzea pripravujú pre návštevníkov prehliadky expozícií Etnografického múzea, Múzea Andreja Kmeťa a Múzea kultúry Čechov na Slovensku. Pozrieť si ich môžete v cene jednej vstupenky. Navštíviť pritom môžete aj muzeálnu záhradu. V bohatom programe vás čaká tiež módna prehliadka folklórnych odevov a podobné zaujímavosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť / Kam za kultúrou
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť

Od jazdy vlakom až po koncert

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline ponúkne návštevníkom jazdu historickým vláčikom a aktivity s témou Považskej lesnej železničky. Ťahákom bude aj podvečerná lektorovaná prehliadka skanzenu či  výstavná galéria svietidiel v showroome FOSALI s originálnymi svietidlami a lustrami (ručne fúkané sklo, inovatívne osvetľovacie materiály ako optické vlákna, najmodernejšie LED technológie).

Článok pokračuje pod reklamou

Pestrú paletu podujatí si pre návštevníkov pripravila aj Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici. Okrem prehliadky expozícii Literárneho a hudobného múzea nechýba bábkové divadlo pre najmenších, čítanie i krst novej publikácie a večer prinesie aj koncert.

Za pokladom i za zábavou. Aj o tom bude tohtoročná Noc múzeí a galérií

Stredoslovenská galéria si pripravila zábavné prehliadky so sprievodcom, prehliadky s poučením, workshopy a živé vystúpenia v troch historických budovách v centre mesta. Čaká vás piknik, káva a zábavné zmyslové hry v záhrade a vo vile k obrazom D. Skuteckého. V programe narazíte aj na minikurz animácie v záhrade pre deti už od troch rokov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!

K zapojeným inštitúciám patrí aj NBS – Múzeum mincí a medailí v Kremnici. Jeho podujatie v rámci programu celoslovenskej Noci múzeí a galérií nesie podtitul  Tajomstvá pokladov. Čaká vás nielen prehliadka výstavy v galérii múzea s názvom Tajomstvo pokladu mincí z Pinkových Kračian,. Podľa kurátora Mareka Budaja sa v ostatných rokoch zachránilo niekoľko výnimočných nálezov mincí, medzi ktorými vyniká poklad z Pinkových Kračian. Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene ponúkne v rámci Záhrady Jozefa Dekréta Matejovie náučno-zábavné popoludnie formou hier a aktivít pre deti s názvom Vezmeme si hoblík, pílku… Deti si vyskúšajú premeniť sa na malého tesárika a prebudia svoje zmysly pri prechádzke lesným chodníkom. Môžu si tiež overiť svoje vedomosti. Na záver návštevníkov čaká prehliadka múzea pri nočnom osvetlení sviec a historických lámp zo zbierok múzea. Slovenské banské múzeum zas v programe Legenda ožíva vyrozpráva príbeh márnotratnej Barbory Rösellovej.

Od Egyptu ku Sissi

Fiľakovský hrad a hradné múzeum pozýva na lov pavúkov v protileteckom úkryte či na vernisáž výstav „Objavenie Tutanchamonovej hrobky“ a „Egypt – dar Nílu“. Večer na nádvorí dolného hradu bude patriť kinu. Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote ponúkne tiež novú výstavu. Múzejníci pozývajú na vernisáž výstavy Sisi a bohatý sprievodný program k výstave v duchu doby, v ktorej cisárovná žila so sebou prinesie aj dobový jarmok.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

My sme vybrali pre vás iba zlomok podujatí organizovaných v rámci projektu Noc múzeí a galérií 2024. Sprievodný program na Noc múzeí a galérií, ktorý tá-ktorá inštitúcia tentoraz pripravila, sa dozviete na jej webovej stránke. My sme z bohatého programu vybrali niekoľko tipov na najatraktívnejšie podujatia v rámci Noci múzeí a galérií z regiónov  západného, stredného a východného Slovenska. Tie vám prinášame v samostatných častiach. Veríme, že využijete možnosť spoznať múzeá a galérie aj v rámci tohto podujatia, kedy môžete navštíviť viacero výstav a sprievodných podujatí. Ostatne, všetky programy zapojených inštitúcií nájdete na celoslovenskom webe podujatia Noc múzeí a galérií, na webe podujatí v Bratislavskom kraji či na webe Visit Košice, a samozrejme na sociálnych sieťach podujatí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc múzeí a galérií 2024 ovládne v sobotu aj západné Slovensko
Noc múzeí a galérií 2024 ovládne v sobotu aj západné Slovensko

— 

Zdroj: Múzeum.SK, Noc múzeí a galérií, Slovenské národné múzeum, Zväz múzeí na Slovensku

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »