Novinky

Sviatok zamilovaných rezonuje aj v ponuke kultúrnych podujatí. TOTO vás čaká!

Valentín na Bojnickom zámku / Sviatok zamilovaných / Kam za kultúrou

Sviatok zamilovaných sa nezadržateľne blíži. Aj v roku 2024 ho reflektujú slovenské kultúrne ustanovizne, umelecké telesá aj interpreti. Nielen v podobe zvýhodnených vstupeniek pre páry, ale aj vo svojom programe. Do romantického šatu sa obliekajú už v predvalentínsky víkend. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás v tomto lásky čase očakáva.

Už týždeň pred sviatkom zaľúbených ponúka ochutnávku blížiaceho sa sviatku sv. Valentína. Lásky čas rezonuje nielen v bohatej nádielke valentínskych zliav na vstupenky do kina, divadla či na koncerty, ale najmä v atraktívnej programovej ponuke. Viaceré umelecké zoskupenia i ustanovizne totiž ponúkajú svoj príspevok k oslave lásky, a to nielen priamo vo sviatok zamilovaných.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOP tipy pre 6. týždeň roka 2024
Kam za kultúrou? TOP tipy pre 6. týždeň roka 2024

Víkend v znamení lásky

Sviatok zamilovaných / Valentín / Modrý Kameň 2024

Láska i nadchádzajúci sviatok zamilovaných, ktorý oslávime až 14. februára, má svoje miesto v programoch kultúrnych ustanovizní už koncom tohto týždňa. Témou lásky žijú viaceré slovenské múzeá. V sobotu 10. 2. 2024 v čase 09:00 – 14:00 hod. oslávi sviatok zaľúbených Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Na hrade Modrý Kameň pripravujú prehliadku, workshop aj možnosť romantického posedenia. Tematické prehliadky v expozíciách sa budú konať v sobotu 10. 2. 2024 so začiatok o 9:00, 10:30, 12:30 a 14:00 hod. Priestory remeselnej dielne na hrade Modrý Kameň sa počas druhej februárovej soboty rozvoňajú medom a sladkým korením. 

Láska ide nielen cez žalúdok

Medovnikárka Ľubica Rumpliová zasvätí záujemcov umeniu zdobenia medovníkov a možno prezradí aj svoj osvedčený recept na tradičný medovník. Vlastnoručne ozdobeným medovníkom určite urobíte radosť vašim blízkym. Nielen na dvojice čaká romantické posedenie pri chutnom zákusku a káve v hradnej Cukrárni Castanea.

V romantickom šate sa cez víkend zaodeje aj Bojnický zámok

Pri príležitosti sviatku svätého Valentína, patróna zamilovaných, prináša svojím návštevníkom komentované prehliadky v znamení lásky aj Bojnický zámok. 

Valentín Bojnice / Sviatok zamilovaných 2024

Prehliadky počas víkendu spríjemní komorný klavírny koncert aj ambientná projekcia romantického videa. Atmosféru doplnia podmanivé melódie znejúce komnatami a nádvoriami zámku. Záver prehliadky bude patriť pripomenutiu si sobášnej hostiny z čias Turzovcov. Chýbať nebudú ani tradičné Certifikáty vernosti, ktorými zámocké panstvo každoročne potvrdzuje silu lásky párov prichádzajúcich na toto podujatie. Nádhernými priestormi zámku prevedú návštevníkov lektori odetí v dobových kostýmoch.

Valentínsky večer na Betliari

V stredu 14. februára sa v priestoroch Kaštieľa Betliar od 18:00 hod. uskutoční veľkolepé valentínske podujatie Pohľad zblízka: Zaľúbený do meštianky. Počas neho sa dozviete o niečo viac zaujímavostí z príbehu lásky, manželstva a života grófa Dionýza a jeho manželky grófky Františky Andrássyovcov. Tento rok si pripomíname 120. výročie založenia pietneho Františkinho múzea ako znak veľkej lásky grófa Dionýza. V klavírnom sprievode Šimona Majerníka, v nádherných priestoroch veľkého salóna pred knižnicou Andrássyovcov, vám príbeh o tomto manželstve porozpráva archivárka múzea Katarína Banyászová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

„Deň zamilovaných“ si na Oravskom hrade pripomenú až 16. februára 2024 romantickou večernou prehliadkou s programom pri svetle sviečok. Tento rok sa bude niesť v znamení príbehov o láske, ktoré sa spájajú práve s Oravským hradom a ich aktérmi sú reálne dobové postavy. Súčasťou podujatia bude i teraz obľúbená Valentínska súťaž o svadbu na Oravskom hrade a iné zaujímavé ceny!

Sviatok zamilovaných v divadlách

V deň sv. Valentína sľubujú divadlá zaujímavé tituly. Maďarské divadlo Thália Színház v Košiciach uvedie príznačnú hru Ájlavjú. Divák v nej sleduje dvadsiatku scén v bláznivom tempe, ktoré ukazujú rôznych ľudí. Všetci majú spoločne jedno: chcú okúsiť lásku a šťastie byť s niekým. Krásne a spokojné, smutno-smiešne, dojímavé i otravné, aj také môžu byť úspechy a neúspechy v láske. Lásky večer môže korunovať aj romantická večera! Národné divadlo Košice uvedie nesmrteľný príbeh lásky z pera kráľa drámy Williama Shakespeara – Rómeo a Júlia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prešporok / Opernball /
Aj Prešporok mal svoj „Opernball“

Spišské divadlo stavilo na ľahší žáner. Uvedie komédiu chorvátskeho autora Všetko o ženách. Miro Gavran vám ponúkne pohľad do ženskej duše. Dozviete sa všetko, čo ste kedy chceli vedieť o ženách, ale hanbili ste sa spýtať. Divadlo Nová scéna v Bratislave sa v komornej podobe na Valentína povenuje téme manželstvu po rokoch v hre Sex pre pokročilých. Dvaja manželia sa po štvrťstoročnici snažia nájsť zmysel a novú náplň ich partnerského vzťahu. Stratenú cestu k sebe samým. Znovuobjavovanie vlastných túžob a protikladné životné očakávania manželov sú zdrojom konfliktov, hádok, ale aj množstva komických situácií. To všetko si vychutnáte v špičkovom obsadení s Luciou VráblicovouPavlom Topoľským.

Sex pre pokročilých / Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský / Divadlo Nová scéna /
Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský v hre Sex pre pokročilých. Zdroj: Robert Tappert / Divadlo Nová Scéna

Koncertné zážitky v znamení lásky

Sviatok zamilovaných osláviť hudbou je skvelá voľba. Spoločne sa pozrieme na prehľad niekoľkých valentínsky ladených koncertov najbližších dní. Jedným z prvých hudobných príspevkov k sviatku zamilovaných je koncert súbor starej hudby Le nuove musiche. V nedeľný podvečer sa od 17:00 hod. rozoznie Budmerickým kaštieľom nádherná hudba tzv. viedenskej lutnovej školy. Budú to diela F. I. Hinterleitnera, J. G. Weichenbergera a ďalších.

Budmerice
Niekdajší pálffyovský kaštieľ v Budmericiach miluje umenie. Foto: Silvia Mária Petrovits

Rovnaký program zaznie aj v utorok 13. februára po 17:00 hod., ale tentoraz v Spišskej Novej Vsi! Dejiskom bude aula Gymnázia Š. Mišíka. Le nuove musiche na oboch koncertných stretnutiach vystúpi v komornejšej zostave. Predstavia sa Ján Kružliak (nominovaný na cenu Nadácie Tatrabanky za hudbu) s barokovými husľami, Ján Prievozník s violone a umelecký vedúci Jakub Mitrík s barokovou lutnou a mandorou. Ľúbostnú poéziu prednesie Štefan Bučko.

Na koncerty aj vo sviatok zamilovaných

Valentín v Národnom dome v Banskej Bystrici začína o 17:00 hod. Okrem trojchodovej slávnostnej večere prinesie po 19:00 hod. valentínsky koncert, na ktorom v podaní Slovak Nuevo QuintetoTerezy Králikovej zaznejú svetové hity a muzikálové melódie. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

Skvelú zábavu nielen pre zamilovaných sľubuje aj ďalší valentínsky galakoncert. Pop operné trio GIOIA sa vo sviatočný večer zamilovaných predstaví na Veľkej scéne Domu odborov Žilina s romantickými skladbami. Vstupenky aj na toto podujatie zoženie v sieti TICKETPORTAL.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Príbeh hudby Slovenskej filharmónie / Kam za kultúrou
Reduta mladým: Príbeh hudby Slovenskej filharmónie zaznie v Bratislave, Piešťanoch i online

Svoj valentínsky koncert odohrajú na sv. Valentína aj fenomenálni Cigánski diabli. V Kine Scala v Prešove sa môžete tešiť na prierez najkrajších a zároveň aj notoricky najznámejších čardášov, rómskych, slovenských a židovských skladieb. Uvedú tiež klasiku doplnenú výnimočnou virtuozitou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou umeleckého prejavu Cigánskych Diablov. V programe zaznejú aj skladby z posledného hudobno-tanečného projektu vytvoreného v spolupráci Jánom Ďurovčíkom a Slovenským Divadlom Tanca, s názvom “Cigáni Idú do Neba”. Vstupenky zakúpite tiež v sieti TICKETPORTAL.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou

Valentínske dozvuky

Romantickú hudbu sľubuje aj najbližšia dvojica koncertov v Dome umenia Fatra v Žiline. Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou svojho šéfdirigenta Františka Maceka totiž už vo štvrtok a piatok (15. a 16. februára 2024) prispejú k oslave Roku českej hudby. Uvedú program z diel Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka a Vítězslava Nováka. Sólistom v Dvořákovom Klavírnom koncerte g mol op. 33 bude vynikajúci, vo svete i u nás známy český klavírny virtuóz Ivo Kahánek.

Ivo Kahánek
Ivo Kahánek. Foto: Dušan Martinček

Sviatok lásky so svojimi milovanými môžete osláviť aj v nedeľu večer v bratislavskej Moyzesovej sieni. Zažijete emocionálny večer vo vášnivej interpretácii komorného Hilaris Chamber Orchestra a ich vzácneho hosťa.

Hilaris Chamber Orchestra
Hilaris Chamber Orchestra

Na koncerte zaznie virtuózny Mozartov Klavírny koncert č.13 C dur KV 415 v podaní špičkového slovenského klaviristu Jakuba Čizmaroviča, ktorý okrem bohatej koncertnej činnosti aj pedagogicky pôsobí na bratislavskej VŠMU i na bratislavskom Konzervatóriu.

Jakub Cizmarovic / SFK
Jakub Čižmarovič v Štátnej filharmónii Košice

Romantické diela budú zastúpené Dvořákovou Romancou, kde bude sólistom líder Hilaris – charizmatický huslista Alan Vizváry a tiež slávnou Serenádou od Čajkovského. Čaká vás vášeň z hudby v interpretácii Hilaris Chamber Orchestra, ktorý získal v roku 2020 zlatú medailu na medzinárodnej interpretačnej súťaži vo Viedni. Vstupenky zakúpite tiež v sieti Ticketportal. 

Do čias Prvej republiky

Romantickú atmosféru tanečných zábav z obdobia Prvej republiky s energiou hot jazzovej a swingovej hudby, tanca, dobrôtok a v neposlednom rade pozitívneho espritu sľubuje v sobotu 17. februára 2024 podujatie Swingový Valentín. V bratislavskom V-klube si naživo budete môcť počuť skladby, ktoré v 20. až 50. rokoch minulého storočia hrávali a spievali také legendy ako Louis Armstrong, Benny Goodman, Tommy Dorsey, Count Basie, Teddy Wilson, Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Peggy Lee, F. K. Veselý, R. A. Dvorský, Viera Racková, Inka Zemánková či Jiřina Salačová. Po celý večer bude sálou znieť autentická rano-jazzová hudba v podaní orchestra FATS JAZZ BAND pod vedením Ladislava Fančoviča.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Zdroj: Linda Kisková Bohušová / Fats Jazz Band

Zatancovať si budete môcť na najhorúcejšie swingovky ale aj tangá a foxtroty z našich, vtedy ešte československých vôd. Základné tanečné kroky môžete naučiť na workshope pod vedením lektorov z tanečnej školy B-Swing. Nebude chýbať ani tradičný vintage fotokútik fotografa Martina Haburaja, z ktorého si môžete odniesť milú spomienku. Vstupenky nájdete taktiež v sieti TICKETPORTAL.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Už sa fašiang kráti, vychutnajte si víkendový program
Už sa fašiang kráti, vychutnajte si víkendový program

Želáme krásny lásky čas, a to nielen vo sviatok zamilovaných!

Foto: Linda Kisková Bohušová, Dušan Martinček, Silvia Mária Petrovits, Robert Tappert

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Fats Jazz Band, Hilaris Chamber Orchestra, Le nuove musiche, Národné divadlo Košice, Oravské múzeum, Slovak  Nuevo Quinteto, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátny komorný orchester Žilina, Thália Színház, Ticketportal

Zostavili: Silvia Mária Petrovits (koncertné tipy) a Mária Kleinová

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »